Kam o víkendu? Tipy pro ty, co zrovna nepoběží
Olomoucko - Ačkoliv víkend bude v Olomouci hlavně ve znamení půlmaratonu a fotbalového Eura, ve městě a v jeho okolí lze vyrazit i na spoustu jiných skvělých akcí. Vyberte si třeba něco z naší nabídky.
Olomoucko - Ačkoliv víkend bude v Olomouci hlavně ve znamení půlmaratonu a fotbalového Eura, ve městě a v jeho okolí lze vyrazit i na spoustu jiných skvělých akcí. Vyberte si třeba něco z naší nabídky.
Plzeň – Plzeň ve čtvrtek na Borských polích otevřela třetí a poslední část vědeckotechnického parku (VTP). Městské centrum výzkumu, vývoje a inovací se rozrostlo o dvě budovy, které poskytnou zázemí až stovce pracovníků ve vědě a výzkumu.
Olomouc – Hořící bubliny na ruce, optické klamy nebo třeba pokusy z paprskové i vlnové optiky budou k vidění na Veletrhu vědy a výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci. Přehlídka se koná v muzeu vědy Pevnosti poznání a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Akce, jejíž letošní motto zní Uděláme vám v tom jasno! se koná 19. a 20. června.
Chrudim - Socha Kalliopé prozatím zůstane stát na svém dosavadním místě. Bude se tak dál tyčit na vysokém podstavci při okraji chrudimského Městského parku. Chrudimská radnice prozatím nevyslyšela přání některých členů chrudimského turistického sdružení, kteří již vloni v dubnu požádali, aby bylo pro sochu nalezeno nějaké příhodnější a podle jejich mínění také důstojnější místo.
Kladno – Celý rok se zdokonalovaly v různých pohybových aktivitách, teď předvedou, co nich zůstalo. Projekt Děti na startu, který na podzim rozjela v Kladně známá cvičitelka klubu ČASPV a manažerka Českého svazu aerobiku Jitka Literová, jde do letošního finále.
Pardubice – Na dnešek připravila Univerzita Pardubice Vědecko-technický jarmark uprostřed města.
Praha - Mecenáši, kteří dlouhodobě podporují dětské domovy, hospice, zoologické zahrady či kulturní instituce, v pondělí v zaplněné pražské Státní opeře již popatnácté převzali křišťálové ceny Ď (dík). Grand Prix Ď 2015 převzal Jan Dohnálek, který se snaží na rekondičních pobytech navrátit zpět do života lidi postižené cévní mozkovou příhodou.
Káthmándú - Nepál dnes navzdory varováním expertů znovu otevřel šest ze sedmi památek zařazených na seznam kulturního dědictví UNESCO, které byly poškozeny při dvojici silných zemětřesení, jež zasáhly zemi 25. dubna a 12. května. Nepálské úřady doufají, že tímto způsobem nalákají zpět do země zahraniční turisty, napsala agentura AP.
Londýn - Uznávaný vědec a nositel Nobelovy ceny Tim Hunt přišel o místo na univerzitě poté, co v žertu prohlásil, že společná práce mužů a žen v laboratořích škodí vědě. Dvaasedmdesátiletý britský biochemik byl podle agentury AP nucen rezignovat na několik svých funkcí kvůli slovům, která kritici označují za nepřípustný sexismus. Omluva, s níž přišel vzápětí po výroku, k záchraně situace nestačila.
Praha – Ondřej Šteffl toho ví o vzdělávání, testování, psychologii dítěte a školských systémech opravdu hodně. Ten současný se mu nelíbí. Neodpovídá podle něj potřebám 21. století, kdy například nebude tak důležité připravit žáky na budoucí zaměstnání, ale i na to, jak mají trávit volný čas, jehož bude stále přibývat. Deník s Ondřejem Štefflem hovořil též o tom, jak by svou roli v čele ministerstva školství měla pojmout Kateřina Valachová.
Ústí n. O. – Smělý plán – otevřít školu v čase, kdy po ní většina školáků příliš netouží – vyzkoušela zdejší Střední škola uměleckoprůmyslová v Ústí nad Orlicí. Součástí projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji, který skončí posledního června letošního roku, bylo loni o letních prázdninách premiérové Prázdninové soustředění – setkání s technikou a přírodními vědami.
Rijád - Saúdskoarabský odborník na bezpečnostní vědy Abdalazíz Tuvajdžrí navrhl zmodernizovat metodu poprav. V království se tresty smrti vykonávají stětím mečem, ale podle Tuvajdžríova názoru nebude v rozporu s islámem lidi popravovat plynem, anestetikem nebo zastřelením. Saúdská Arábie je ve světě kritizovaná za velké množství rozsudků smrti. Letos tam už popravili devět desítek lidí.
Máloco chutná tak dobře, jako čerstvé, zralé, právě z keříku utrhnuté rajče. Rajče má mnoho odrůd. Existují tyčkové nebo keříčkové odrůdy rajčat, na nichž vyrostou plody červené, žluté, oranžové, růžové i bílé. Tvarem se rajčata různí od malých kuliček (cherry rajčátka) o průměru 2 cm až po hruškovitý žlutý tvar.
Plzeň – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpoří polytechnickou výchovu
Hradec Králové - Cenou Učené společnosti České republiky se může od poloviny května pyšnit student třetího ročníku Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové Jan Zelený. Oceněn byl za svůj vlastní výzkum v oblasti nanotechnologie.
Kaprun - Stoupla si před hlouček reportérů, ruce složila do kapes a pravila: „Tohle je můj třetí rozhovor během dvou dnů." Na soustředění fotbalové jednadvacítky před domácím Eurem byl větší zájem snad už jen o trenéra.
Monte Carlo – Titul EY Světový podnikatel roku získal letos Francouz syrského původu Mohed Altrad, jehož firma Altrad Group prodává či pronajímá stroje a další zařízení do stavebnictví. Beduín, který se narodil v syrské poušti, se vypracoval z těch nejchudších poměrů až k doktorskému titulu v počítačových vědách. Ve svém projevu na sobotním slavnostním obřadu vyzval ostatní podnikatele, aby se inspirovali jeho příkladem. V letošním světovém finále měla své zastoupení i Česká republika v osobě Vlastislava Břízy, majitele holdingu Koh-i-noor.
Lavičky - Není jediná československá a česká bankovka a také není žádná mince, které nevlastní vesnický truhlář Miroslav Homola z obce Lavičky u Velkého Meziříčí.
Blücherův palác v opavském centru během dubna uzavřel statik. Slezské zemské muzeum (SZM) momentálně intenzivně řeší, kde uskladní přírodovědné sbírky, které se zde nachází.
Prachatice - Evropská unie, politická a ekonomická unie, tvořena 28 evropskými státy. Její hlavní cíle jsou podpora míru, hodnot a blahobytu obyvatel.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Oslavit Den dětí a zároveň i těm nejmenším co nejvíce přiblížit svět moderní vědy. To byly hlavní cíle Jarmarku vědy a umění, který se v pondělí 1. června uskutečnil na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.
Prachatice - Jak bude vypadat společnost za 35 let? Otázka, která přijde na mysl snad každému, kdo se zajímá o svou budoucnost, nebo i o budoucnost společnosti, ve které žije. Co bude? Změní se něco? Já osobně věřím, že se naše společnost bude více rozvíjet, a tento rozvoj se promítne nejen v životech lidí, ale i v různých odvětvích. Členství v Evropské unii nám s pokrokem v průmyslu, zdravotnictví, vědě a školství jistě pomůže.
Domažlice /FOTOGALERIE/ – Sedm desítek dárců krve ocenil oblastní spolek Českého červeného kříže, Město Domažlice i zástupci dalších obecních úřadů na slavnosti, která se konala v obřadní síni domažlické radnice.
Ostrava - Píše se rok 2050. Evropská unie už prakticky neexistuje, namísto ní vznikla takzvaná Evropská federace. To, co kdysi byly jednotlivé státy, je nyní jedna jediná země. Úředním jazykem v něm je esperanto – jazyk, který se děti učí už od první třídy. Je však jednoduchý, a tak se jej snadno naučila i většina starších obyvatel. Zároveň však obyvatelé mezi sebou hovoří mateřskou řečí země, na jejímž bývalém území žijí. I žáci mají možnost se jej ve škole učit.
Dillí – Nejméně 1826 mrtvých si jen za poslední týden vyžádala vlna veder, která sužuje Indii. Jde o nejvyšší počet obětí extrémního horka, jaký byl v zemi zaznamenán za posledních 20 let, uvedla dnes agentura AFP. Nejhůř je na tom stát Ándhrapradéš. Teplota se na mnoha místech drží pod 50 stupni Celsia.
Žďár nad Sázavou - Nový znak získala před nedávnem další z místních částí Nového Města na Moravě Maršovice. Jeho autorem je heraldik a muzejník Stanislav Mikule ze Žďáru nad Sázavou.
Praha - V sociální demokracii už se začíná mluvit o možných nástupcích ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), který ve funkci brzy skončí. Skloňují se například jména poslanců Vlasty Bohdalové a Jiřího Zemánka, náměstka na ministerstvu školství Petra Hulinského nebo senátorky Evy Sykové.
Nové vědecké pracoviště, zabývající se mimo jiné i výrobou farmaceutického přípravku k vyvolání imunitních reakcí proti zánětům horních cest dýchacích, bylo ve středu slavnostně otevřeno v Ostravě.
České Budějovice - Toto téma mne velmi zaujalo, protože jsem již dva roky dobrovolníkem ve městě, kde žiji, a navíc shledávám tuto dobrovolnickou činnost jako hnací motor solidarity, který je rozhodně jeden z nejméně nákladných.
Huslenky – Netradiční jarmark plný zábavných pokusů, soutěží a aktivit z oblasti přírodních věd připravují na neděli v Huslenkách. Hlavními protagonisty akce se stanou mladí badatelé z řad husleneckých školáků.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE/ - My, kteří máme již školu za sebou, jsme si možná leccos protrpěli. Naše děti ale nemusí, jak ukázal Festival chytrého učení aneb Škola hrou na 5. základní škole v Mladé Boleslavi. Přehlídku učebních pomůcek si nenechali ujít rodiny s dětmi, ale také učitelé, kteří zde možná hledali inspiraci, jak své hodiny ozvláštnit.
Nové Strašecí - Tento týden se rozběhly ústní maturitní zkoušky také na Gymnáziu J. A. Komenského v Novém Strašecí. Při slavnostním zahájení popřál starosta města Karel Filip pevné nervy a hodně štěstí při skládání zkoušky z dospělosti.
Uherský Brod – Zcela nového brouka objevil na ostrově Ikaria nacházejícím se v Egejském moři západně od Turecka nadšený amatérský sběratel tesaříků Janis Vartanis z Uherského Brod. Nový druh tesaříka proto obdržel jméno odkazující na uvedený ostrov – Vadonia unipunctata ikariaensis.
Rakovník – Rakovničtí radní rozhodli, že podpoří projekt Vzdělávacího institutu Středočeského kraje. Kromě finanční podpory nad projektem v Rakovníku převzal záštitu starosta Rakovníka Pavel Jenšovský.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Svoji encyklopedii má architektura, antika nebo věda. Zcela nebývalé je, že komplexním shrnutím pod tímto názvem se může pochlubit legislativní návrh. Encyklopedii zákona o registru smluv připravila organizace Rekonstrukce státu, která neobvyklý počin zdůvodnila slovy: „Zarážela nás míra, s jakou se věcné námitky a připomínky mísí s dezinformacemi a očividnými nesmysly."
Praha – Česko bude do zahraničí vysílat diplomaty specializované na vědu, výzkum a inovace. Dohodu o tom dnes podepsali vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). První bude Česko zastupovat v Izraeli, kam by měl zamířit ještě letos. Uvažuje se o jejich vyslání do Spojených států či do Německa. Zda do zahraničí vyjedou i další vědečtí diplomaté, bude ale podle Zaorálka záviset na vyhodnocení působení zástupce v Izraeli.
Mladá Boleslav – Lze se učit chytře a jednoduše? Možná si tuto otázku položil minimálně jednou v životě každý, kdo beznadějně seděl nad sešitem a zoufale se snažil zapsaný text přestěhovat do šedé kůry mozkové.
Nové Strašecí, Neratovice – Fotbalisté Neratovic doma nachystali další atraktivní podívanou, nechyběly ani červené.
Rakovnicko – Nedostatek policistů, a to nejen ve středních Čechách, stále trvá.
Praha - Příměstské tábory v Praze vyjdou letos o prázdninách většinou od 200 do 700 korun za den. Zájem je hlavně o levnější, některé termíny už jsou plně obsazené. Dražší tábory nabízejí například jízdu na koních, zaměření na vědu a techniku nebo výuku jazyků. Médiím to zjistila od jejich pořadatelů. Příměstské tábory nabízejí pro děti celodenní program, často včetně stravy, na noc na rozdíl od klasických táborů odcházejí spát domů.
Ústí nad Labem - Do Ústí zavítá Přemysl Oráč, bojovná Vlasta i kněžna Libuše. Ožijí zde Staré pověsti české.
Tršice - S postupným vývojem techniky, vědy a dalších potřebných segmentů lidé potřebují čím dál více prostředků na zrealizování velkých množství projektů. Kamkoli se člověk podívá, může jmenovat alespoň jedinou věc, dotovanou právě z fondu Evropské unie.
Pardubice – I v letošním akademickém roce nabízí Fakulta filozofická Univerzity Pardubice pro veřejnost a posluchače všech věkových kategorií cyklus odborných přednášek složený z deseti tříhodinových bloků a 20 přednášek.
České Budějovice - Ticho, které by se dalo krájet, a naprostá soustředěnost. Na druhé straně však i vzrůstající napětí, protože důležitá chvíle už se kvapem blíží. Takové pocity prožíval včera dopoledne Jakub Wejskrab, student čtvrtého ročníku českobudějovického Gymnázia Jírovcova, který tady skládal prozatím nejtěžší zkoušku ve svém životě maturitu.
Brno – Byl hudebním vědcem, pedagogem i hudebníkem. Zasloužil se o vznik oddělení dějin hudby a ústavu hudební vědy. O tom, že Vladimír Helfert patří k významným osobnostem oboru muzikologie i českých dějin 20. století, návštěvníky přesvědčí nová výstava v Janáčkově památníku, kterou zahájilo Moravské zemské muzeum v Brně.
Teherán – Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes vyloučil, že by jeho země mohla v rámci chystané dohody o íránském jaderném programu přistoupit na inspekci vojenských objektů nebo vyslýchání jaderných vědců. Šest velmocí s Íránem vyjednává nyní ve Vídni a rozhovory mají podle původního harmonogramu do konce června přinést konkrétní a konečnou dohodu o íránském jaderném programu. Za jeho částečné omezení mohou být zrušeny protiíránské sankce.
Brno – Byl hudebním vědcem, pedagogem i hudebníkem. Zasloužil se o vznik oddělení dějin hudby a ústavu hudební vědy. O tom, že Vladimír Helfert patří k významným osobnostem oboru muzikologie i českých dějin 20. století, návštěvníky přesvědčí nová výstava v Janáčkově památníku, kterou zahájilo Moravské zemské muzeum v Brně.
Letohrad – Obrovského úspěchu dosáhl Ondřej Hubálek, student Letohradského soukromého gymnázia, v americkém Pittsburghu při celosvětovém finále největší soutěže v oboru vědy a techniky určené pro studenty středních škol – Intel ISEF 2015. Vybojoval bronzovou medaili za metodu čištění pitné vody od těžkých kovů.
Napsali jste nám
Plzeň – Ten, kdo nezná historii, bude nucen ji prožít znovu. Takové bylo letošní téma Ceny Jana Palacha, která byla výjimečně vyhlášena kvůli jubilejním Slavnostem svobody. Nejlepší úvahu ve francouzštině napsala Tereza Kydlíčková.