Kreativ

ŠTÍTEK: věda

David Lagercrantz: Miléniu jsem nemohl odolat

Praha /ROZHOVOR/ - Milénium. Legenda severské detektivky Stiega Larssona (jež se dočkala dvojí filmové verze) pokračuje. Dívka v pavoučí síti je dílem Davida Lagercrantze, který se po Larssonově smrti ujal pokračování. U nás vyjde v překladu už zítra, nakladatelství Host navíc chystá půlnoční prodej v Praze a Brně.

Senioři se budou učit o dějinách techniky

Neratovice – Vzdělávací institut Středočeského kraje pořádá ve spolupráci s neratovickým Gymnáziem Františka Palackého v nadcházejícím školním roce další cyklus přednášek pro seniory nad 55 let věku.

Trapné. Ale kdo hraje fotbal, ví, že se to občas takhle sejde, říká kouč Mazura

Brno /ROZHOVOR/ – Den blbec zažila v neděli fotbalová Líšeň. Ve třetím kole Moravskoslezské fotbalové ligy schytala na hřišti regionálního rivala Vyškova potupný debakl 0:8. „Byli jsme trapní. Ale ti, co fotbal hrají, vědí, že se to občas takhle blbě sejde," komentoval hořkou prohru zkušený líšeňský trenér Josef Mazura.

Některé děti půjdou v Teplicích do nového, školky prošly renovací

Teplice - Nová okna na budově školky a renovace interiéru v MŠ v ulici Karla Čapka, celková oprava školky Na Stínadlech včetně zateplení, v některých dalších malování, to vše proběhlo o prázdninách v předškolních vzdělávacích zařízeních města. Vše pro nový školní rok, který už brzo začne. Náklady do oprav školek jdou do milionů.

V Praze se na konci srpna uskuteční výstava o Horní Lužici

Praha - Sasko a Českou republiku spojují již více než dvě desetiletí úzké přeshraniční vztahy v celé řadě oblastí. Stále výrazněji se ukazuje, že klíčem ke společné budoucnosti je meziregionální spolupráce. Kontaktní kancelář Svobodného státu Sasko se sídlem v Lužickém semináři v Praze podtrhuje dlouhou historii česko-saských kontaktů a ujímá se v této souvislosti různých úkolů. 

Oponu kladenského divadla čeká půlroční práce odborníka

Kladno - Opona Městského divadla Kladno se nyní nachází v ateliéru v Praze-Nuslích, kde na ní se svými kolegy intenzivně pracuje akademický malíř a restaurátor Tomáš Berger. Má před sebou nelehkou práci, která podle jeho slov vyžaduje kombinaci citu, času a trpělivosti.

Děti se na kempu naučí programovat roboty

Plzeň – Sestavit vlastního robota a pak ho naprogramovat. To se teď učí děti na kybernetickém soustředění Campo Arduino, které se koná na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) už potřetí.

P. Pikl zaznamenal hattrick

Horní Jadruž - Fotbal-1. A třída: Chodský Újezd se S. Křimice třikrát vedl o dvě branky, ale nevyhrál.

Žáky z Neplachovic čeká modernější výuka

Místní základní škola nezahálí a modernizuje. Díky evropským penězům zařídila dvě specializované učebny. V jedné se žáci budou věnovat přírodním vědám, jako je fyzika, chemie nebo přírodopis. Druhá učebna jim poslouží ke zlepšování jazykových dovedností.

Šemíci vydřeli první tři body ve FNL

Praha /FOTOGALERIE/ – Prachbídně vstoupil do letošního ročníku Fotbalové národní ligy Slavoj Vyšehrad. Nováček soutěže podlehl na domácím hřišti Znojmu 0:4. Podle slov trenéra Jaroslava Klímy ale nikdo v oddíle nepanikařil. „Z porážky jsme nedělali žádnou vědu. Soutěž je daleko kvalitnější než ČFL, začali jsme pozdě přípravu, tým budujeme za pochodu a potřebujeme ho ještě zkvalitnit. Proto jsme museli čekat, že se dostaví porodní bolesti v podobě proher, třeba i krutých," vysvětlil vyšehradský kormidelník, jehož celek podal ve druhém střetnutí s Vlašimí minimálně bojovnější výkon a navíc zvítězil 2:1.

Ptáci si mohou letět, kam jen chtějí

Přerov – Josef Chytil, současný vedoucí Ornitologické stanice v Přerově, se poprvé dostal k ptákům, když studoval na gymnáziu. Jeho spolužák si všiml, že ho baví přírodní vědy, navrhl mu tedy, jestli by se nechtěl přijít podívat do kroužku na ornitologické stanici. Přišel, a od té doby jej vášeň pro ptáky neopustila. „Tehdy na stanici působila geniální osobnost, František Hejl Mračovský, nestor moravské ornitologie. Komukoliv vykládal o ptácích, hned jej zaujal," vzpomíná osmapadesátiletý Chytil s velkou úctou na svého učitele.

Budoucí učitelé získali specializované laboratoře i nádvoří s pódiem

Olomouc – Moderní pracoviště budou mít od nového akademického roku studenti i akademici Pedagogické fakulty Univerzity Palackého. Vysokoškoláci se mohou ve dvou zrekonstruovaných budovách v olomoucké Purkrabské ulici, těšit kromě nových laboratoří a pódia na nádvoří, také na prostory pro nácvik terapií či pro samostudium.

Přemysl Večerek: Opravy kytar? Je to věda

/ROZHOVOR/ Výrobce a opravář strunných nástrojů Přemysl Večerek by o milovaných kytarách a banjech mohl vyprávět hodiny. Ví o nich totiž naprosto všechno. A nejen o nich. Mohl by „z fleku" přednášet budoucím dřevařům.

Žáci budou hrát při hudební výchově na elektrickou kytaru

Mirotice – Základní škola Mikoláše Alše v Miroticích modernizovala vybavení ve čtyřech svých učebnách. Proměnou prošly učebny informatiky, přírodních věd, cizích jazyků a hudební výchovy. Při hudební výchově čeká na žáky překvapení v podobě hudebních nástrojů, na které budou hrát. Nejlákavější bude nejspíš hraní na elektroakustickou a basovou kytaru. Při chemii zas budou moci žáci dělat pokusy na nových laboratorních stolech.

Nejžádanějším zaměstnavatelem je stále Google

Praha - Nejžádanějším zaměstnavatelem u vysokoškolských studentů je již po čtvrté za sebou společnost Google, a to navzdory tomu, že v České republice přijímá jen několik absolventů ročně. Vyplývá to z průzkumu organizace AIESEC Česká republika ve spolupráci se společností ManpowerGroup. Z průzkumu také vyplývá, že nejvyšší plat čekají studenti technických oborů, v průměru 26.500 Kč. Následují je studenti ekonomických oborů s 24.900 korunami a studenti přírodních věd s 23.400 korunami.

Makakové utíkají, ale vracejí se. Překonání plotu pro ně není žádná věda

Olomouc – Neukáznění makakové, kteří v pátek hravě přechytračili zabezpečení nového výběhu zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce, stále zkoušejí trpělivost svých ošetřovatelů. V souboji opic a technického zabezpečení zvířata zkrátka vedou. Za jejich neustálými útěky z ohrady stojí závada na elektrickém ohradníku, který je sice zapnutý, ale makakům to očividně příliš nevadí.

Studie: Proč může být biologický věk mnohem vyšší

Řím - Proč může být biologický věk několikanásobně vyšší než ten, který máme v rodném listě, a proč může být člověk už v šestadvaceti letech starý? Z 20 procent mají stárnutí na svědomí geny, zbytek pak záleží na zdravotním stavu dotyčného a na životním prostředí. Jsou přitom lidé, kteří za jeden kalendářní rok zestárnou i o tři biologická léta. Ukazuje to studie mezinárodního týmu vědců publikovaná na stránkách Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vyučující rakovnického gymnázia se vzdělávají a prezentují i v zahraničí

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Ve dnech 19. – 21. 6. 2015 se v Bruselu konal mezinárodní kongres učitelů přírodních věd, pořádaný společností Scientix – European Schoolnet v rámci projektu Amgen Teach, který je zaměřen na implementaci badatelsky orientované výuky do vzdělávacích programů škol v mnoha zemích.

Komentář Ivana Hoffmana: Horníci a limity

Na první pohled nepřekvapuje, když horník demonstruje za prolomení limitů těžby, opak by vlastně byl divný. Jako dřevorubce živí kácení stromů, řezníka porcování zvířete, tak horníkovou obživou je dobývání, rubání uhlí. Názor horníka na limity nicméně není relevantní. Uhlí se netěží proto, aby měl horník výplatu. Je to naopak: horník má za svou dřinu skromný plat a uhlobaron štědrou dividendu, pokud je po uhlí poptávka. Heslo horníků, že hlasy dají tomu, kdo je nechá v lomu, ze všeho nejvíce prozrazuje, že svou situaci nepochopili, anebo že se s ní neumějí smířit.

Senioři se poučí o vědě a technice

Neratovice – Vzdělávací institut Středočeského kraje připravil ve spolupráci s neratovickým gymnáziem pro školní rok 2015/2016 další cyklus seminářů určený seniorům starším 55 let.

Horníci a limity

Na první pohled nepřekvapuje, když horník demonstruje za prolomení limitů těžby, opak by vlastně byl divný. Jako dřevorubce živí kácení stromů, řezníka porcování zvířete, tak horníkovou obživou je dobývání, rubání uhlí. Názor horníka na limity nicméně není relevantní. Uhlí se netěží proto, aby měl horník výplatu. Je to naopak: horník má za svou dřinu skromný plat a uhlobaron štědrou dividendu, pokud je po uhlí poptávka. Heslo horníků, že hlasy dají tomu, kdo je nechá v lomu, ze všeho nejvíce prozrazuje, že svou situaci nepochopili, anebo že se s ní neumějí smířit.

Petra Hurtová vyráží na náročný maraton

Česká Lípa - Nejdelší cyklistický maraton v Čechách startuje v úterý z Václavského náměstí v Praze a na jeho trať se stejně jako loni vydá českolipská paracyklistka Petra Hurtová.

Tým poradců ministryně Valachové má vedle předsedy 17 členů

Praha – Tým poradců ministryně školství Kateřiny Valachové (za ČSSD) má vedle předsedy Petra Pavlíka, jehož nominaci na tuto funkci zveřejnila již dříve, dalších 17 členů. Jsou mezi nimi akademici i lidé z praxe zaměření na různé oblasti, jako je regionální školství, inkluze, odborné vzdělávání, věda nebo sport. Složení poradního sboru ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

Vědci premiérovi: Chceme bádat, ne psát výkazy

Praha – Bádali bychom, ale nemáme za co, tak znělo motto většiny minulých setkání výzkumníků a politiků. Včera poprvé tato věta nezazněla, což jistě ocenil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jenž přijal členy Klubu českých hlav 
a Klubu inovativních firem. Slyšel mnoho osobních postřehů, stížností i podnětů, ale téměř žádný se netýkal financí. Pokud se vůbec o penězích mluvilo, tak jen v souvislosti 
s jejich efektivním využitím.

Lašák chce být s Libercem úspěšný: Musím se toho pořád hodně učit

Liberec - Zlato z mistrovství světa, extraligový titul, spousta čistých kont. Ján Lašák má ve své sbírce řadu cen a úspěchů, přesto i v 36 letech pracuje na úpravě svého gólmanského stylu. Rodák ze Zvolena se chce i nadále udržet ve špičce a v nadcházející sezoně pomoct Liberci k úspěchu v nejvyšší domácí soutěži.