Kreativ

ŠTÍTEK: věda

Kvůli otáčku jel ministr do Paříže

České Budějovice/Paříž - Ministr kultury Daniel Herman včera jednal v Paříži se zástupci organizace UNESCO, která působí v oblasti výchovy, vědy a kultury. Má také důležité slovo v otázce otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku. Český Krumlov je totiž na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a právě kvůli otáčivému hledišti se vedly spory, zda takové zařízení může v památkově chráněné zahradě do budoucna zůstat.

Kvůli otáčku jel ministr do Paříže

České Budějovice/Paříž - Ministr kultury Daniel Herman včera jednal v Paříži se zástupci organizace UNESCO, která působí v oblasti výchovy, vědy a kultury. Má také důležité slovo v otázce otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku. Český Krumlov je totiž na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a právě kvůli otáčivému hledišti se vedly spory, zda takové zařízení může v památkově chráněné zahradě do budoucna zůstat.

Výstava představuje Jaroslava Heyrovského jako vědce i člověka

Prostějov – Výstavu Příběh kapky o jediném české nositeli Nobelovy ceny v oblasti vědy, Jaroslavu Heyrovském, ve středu představili na vernisáži ve vestibulu reálného gymnázia v Prostějově. Vynálezci polarografie, tedy metody na určení množství a kvality látek v roztoku, nevěnovala autorka výstavy Květoslava Stejskalová z Akademie věd pouze informační panely. Účastníci vernisáže se mohli zúčastnit i následné přednášky o slavném vědci.

NASA chystá nábor na nové astronauty

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) hledá kandidáty na astronauty pro příští mise kolem Měsíce a pro přípravu na cestu na Mars. Přihlášky přijímá od 14. prosince do poloviny února.

Lidé si zkouší těžbu ropy oxidem uhličitým. V centru vědy a zábavy

Brno /FOTOGALERIE/– Výstava, která vtáhne člověka až dva a půl kilometru pod zemský povrch začala ve středu v zábavním a vědeckém centru VIDA! v Brně. Interaktivní expozici s názvem Vraťme CO2 pod zem připravili odborníci z Přírodovědecké fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Extraligový přestup z Nymburku do Děčína

Liberec - Vody basketbalové KNBL zčeřila zpráva o přestupu člena širšího kádru reprezentace Tomáše Pomikálka z mistrovského Nymburku do Děčína. Webové stránky Basketmag.cz dokonce tento přestup označují jako „ligovou přestupovou bombu prvního řádu". Proto jsme se s Tomášem spojili a museli ho trochu vyzpovídat.

Lidé si zkouší těžbu ropy oxidem uhličitým. V centru vědy a zábavy

Brno /FOTOGALERIE/ – Výstava, která vtáhne člověka až dva a půl kilometru pod zemský povrch začala ve středu v zábavním a vědeckém centru VIDA! v Brně. Interaktivní expozici s názvem Vraťme CO2 pod zem připravili odborníci z Přírodovědecké fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Během středy se do Týdne vědy zapojuje i farmaceutická fakulta

Hradec Králové - Do největšího vědeckého festivalu v České republice, kterým je Týden vědy a techniky Akademie věd ČR probíhající od 1. do 15. listopadu, se jako každoročně zapojuje také Farmaceutické fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Jen učení? Kdepak, na univerzitě studenti hrají i hry

Plzeň – Je pondělí 15 hodin. Plný očekávání přicházím k nové budově fakulty aplikovaných věd (FAV) na Borských polích, kde univerzita se začátkem nového semestru otevřela pro své studenty Centrum logických her, které je určené všem studentům ZČU. U dveří se potkávám s Janou Varnuškovou z FAV, která mi centrum předvede.

Vědecký festival: Let do vesmíru i ruka robota

Brno - Do zákoutí nejmodernějších výzkumů vědců zavede návštěvníky největší český vědecký festival. Až do poloviny listopadu potrvá Týden vědy a techniky, který začal v neděli. Už patnáctým rokem jej pořádá Akademie věd České republiky. Nabízí zájemcům přes padesát interaktivních expozic, přednášek a výstav po celém Brně. „Letos se také pro zájemce otevře osmnáct brněnských pracovišť Akademie věd," upozornila mluvčí organizátorů Týdne vědy a techniky Andrea Saláková. Patří mezi ně třeba Archeologický a Botanický ústav nebo Ústav pro českou literaturu. „Loni na festival přišlo v celé republice přes 160 tisíc lidí, letos jich očekáváme ještě víc," uvedla Saláková. Vstup na všechny akce je zdarma. Brněnský deník Rovnost přináší tipy na pět z nich.

OBRAZEM: Tajuplné úkazy představuje Týden vědy a techniky

Praha - Festival Týden vědy a techniky Akademie věd České republiky v pondělí zahájil svůj už 15. ročník. Konat se bude až do neděle 15. listopadu v Praze i v dalších městech Česka. Celkově se uskuteční více než 250 přednášek, 60 výstav, 75 dnů otevřených dveří, vědecké kavárny, workshopy, semináře a projekce dokumentárních filmů.

Ryby pomáhají pěstovat zeleninu

České Budějovice - Rozvoji akvaponií se bude nově věnovat Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Akvaponie je světově uznávaná technologie kombinující chov ryb spolu s pěstováním rostlin, především ovoce, zeleniny a bylin, které díky využití odpadních metabolitů jako hnojiva dosahují vysokých výnosů sklizně.

Nová galerie v Praze nabízí netradiční sběratelské věci

Praha - Memorabilie, originální sběratelská díla a kousky ze světa politiky, historie, showbyznysu a zábavy, sportu i vědy zasazené do koláží nabízí k prodeji nová galerie v centru metropole. Jde o pobočku Millionaire Gallery, která má svoje zastoupení na čtyřech místech ve světě. Pražská část bude jedinou ve střední a východní Evropě.

Nová galerie v Praze nabízí netradiční sběratelské věci

Praha - Memorabilie, originální sběratelská díla a kousky ze světa politiky, historie, showbyznysu a zábavy, sportu i vědy zasazené do koláží nabízí k prodeji nová galerie v centru metropole. Jde o pobočku Millionaire Gallery, která má svoje zastoupení na čtyřech místech ve světě. Pražská část bude jedinou ve střední a východní Evropě.

Politolog Srb: Rozdělení Československa nebyl moudrý krok

Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Ve středu 28. října si občané připomněli 97. výročí výročí vzniku Československa. O tom, jak by jeho rozdělení a následnou evropskou integraci vnímali tehdejší státníci, nastínil prorektor kutnohorské vysoké školy politických a společenských věd Vladimírem Srbem.

Zemřel režisér večerníčků České televize Alexander Zapletal

Praha/Hamburk - Ve věku 81 let zemřel po dlouhé těžké nemoci 28. října v Hamburku režisér a producent Alexander Zapletal. Tvůrce žijící od roku 1968 v Německu režíroval mimo jiné úspěšné večerníčky České televize (ČT) Hup a Hop a Vodník Česílko. Informoval o tom jeho bratr Petar Zapletal. Datum a místo posledního rozloučení rodina zatím neoznámila.

Výstava Podzim komunismu připomíná v Olomouci staré hračky

Olomouc – Návrat do minulosti a vzpomínku na dětství v socialismu nabízí od středy interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání v Olomouci. Na výstavě starých hraček je k vidění okolo sto sedmdesáti exponátů, třeba dřevěné počítadlo, barevní mončičáci, stavebnice nebo třeba skleněné kuličky.

Prezident vyznamenal Petra Vejvodu in memoriam

Praha, Žďár nad Sázavou - U příležitosti státního svátku udělil ve středu prezident Miloš Zeman medaili Za hrdinství in memoriam Petru Vejvodovi z Nížkova na Žďársku. Šestnáctiletý středoškolák zemřel loni 14. října po útoku psychicky nemocné ženy, která ve žďárské obchodní škole na studenty útočila nožem.

Politolog: Rozdělení Československa nebyl moudrý krok

Kolín – Připomínáme si výročí vzniku Československa. O tom, jak by jeho rozdělení a následnou evropskou integraci vnímali tehdejší státníci, jsme si popovídali s prorektorem kutnohorské vysoké školy politických a společenských věd Vladimírem Srbem.

Zloděj kradl ve vědeckých laboratořích

Praha /VIDEO/ - Stovky tisíc korun - a k tomu ještě drahá technika. Taková byla kořist muže, který 8. října vykradl nákladní auto v pražských Dejvicích. Protože se pachatele zatím nepodařilo dopadnout, kriminalisté I. policejného obvodu ve čtvrtek zveřejnili kamerové záznamy a žádají o spolupráci při pátrání každého, kdo podezřelého poznává.

UNESCO přijalo rezoluci o významných hrobkách v Hebronu a Betlémě

Paříž – Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes odhlasovala rezoluci o dvou významných historických místech v palestinských městech Hebron a Betlém. Rezoluce původně obsahovala také pasáž o novém statusu Zdi nářků v Jeruzalémě, ale po protestu Izraele a také kvůli nesouhlasu šéfky UNESCO Iriny Bokovové tato část byla z textu na poslední chvíli vyňata.

Chtěl jsem poznat hodně lidí a ohmatat si život.

Jesenice – Stanislav Motl při besedě Apoštolové temných sil, kterou uspořádal Muzejní spolek Jesenice ve spolupráci s městským úřadem, pohovořil o temných silách, o okultních vědách využívaných nacisty.

Zapomenuté předměty, které přinášejí užitek

Jičín – Staré šaty po babičce, krajáč na mléko, fotografie pradědečka…, předměty, ke kterým se vážou naše vzpomínky, ale kam s nimi? Mladí se nerozpakují, zaplní s nimi kontejnery, my starší se z nostalgie bráníme jejich záhubě. Ideální řešení nám vnuklo jičínské regionální muzeum, které zajímavé předměty zařazuje do svých sbírek.

Pavel Bělobrádek v Ostravě

Do Ostravy v pátek zavítal předseda KDU-ČSL, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace a poslanec Pavel Bělobrádek. Na setkání s lidmi, které se konalo v předsálí Domu kultury města Ostravy, vystoupil s tématem Uprchlíci, islám a Česko.

Vinař z Moravy vyrábí levandulové víno

Novosedly (Břeclavsko) - Vinař Petr Marcinčák z Novosedel na Břeclavsku vyrábí v omezeném množství levandulové víno. Svůj nápad si dal patentovat. V patentovém řízení musel prokázat, že nic podobného žádný vinař na světě nedělá. Levandulové víno dodává do hotelu své manželky v Mikulově.

Poznaňský archiv českých bratří zařazen na seznam památek UNESCO

Varšava – Na seznam světového kulturního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) přibyl unikátní archiv českých bratří, který se v podobě knihovny a dokumentů dochoval v Polsku. Informují o tom polská média. Čeští bratři byla odnož husitů, která se před pronásledováním ze strany katolické církve uchýlila na začátku 16. století do Polska.

Motorem české vědy jsou firmy

Praha /INFOGRAFIKA/ – Do vědy se v Česku konečně začínají sypat peníze. Výdaje do ní loni dosáhly 
85,1 miliardy korun. To je meziročně o téměř deset procent více. Intenzita výzkumu a vývoje byla dokonce nad průměrem zemí Evropské unie a poprvé dosáhla hranice dvou procent HDP.