Kreativ

ŠTÍTEK: věda

Teplice podpoří Den dětské onkologie

Teplice - Město Teplice se zapojí do 2. ročníku kulturně osvětové akce Den dětské onkologie. V sobotu 13. února se proto na podporu šíření povědomí o dětské onkologii v rámci kampaně Ligt it up gold rozsvítí zlatě Morový sloup. Akce je poctou dětem, které úspěšně podstoupily onkologickou léčbu, a vzpomínkou na ty, které onemocnění podlehly. Hlavním cílem projektu je úvod do problematiky dětské onkologie s důrazem na varovné příznaky nádorů, pocta pacientům a rodinám a podpora vědy a výzkumu.

Procházka: Pořád je to jen příprava

Rakovník – Další nepovedený druhý poločas mají za sebou fotbalisté SK Rakovník. Proti Slanému inkasovali v druhé půli čtyřikrát, Nové Strašecí jim ve stejné fázi zasadilo tři údery. Trenér Miroslav Procházka však z prohry žádnou vědu nedělá a je naopak spokojen s přístupem hráčů k tréninkům.

Školy dostanou nové stavebnice

Královéhradecko - Třemi miliony korun podpoří Královéhradecký kraj polytechnické vzdělávání na školách. Peníze jsou určeny na nákup stavebnic, experimentálních sad pro děti či měřicích systémů, bude je možné použít i pro školení pedagogů a ke vzniku technicky zaměřených kroužků na základních a středních školách.

Za propagaci vědy bude nová cena s odměnou, navrhuje Bělobrádek

Praha – Nejen vědci ale i novináři, učitelé, spisovatelé, podnikatelé nebo cestovatelé by mohli získat nové vědecké ocenění. To má udělovat vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) jako předseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Podle materiálu, který má redakce k dispozici, vládě Bělobrádek navrhuje, aby vznikla zcela nová cena za propagaci a popularizaci výzkumu. 

Vysokoškolaček přibývá, ale podíl žen mezi vědci klesá

Praha – Zatímco zastoupení žen mezi studujícími a absolventy vysokých škol podle dostupných dat roste, mezi vědci jejich podíl klesá. V roce 2014 bylo zastoupení žen mezi výzkumníky 27,2 procenta, což byla nejnižší hodnota od roku 2001. Zjistila to Monitorovací zpráva o postavení žen v české vědě za rok 2014, kterou dnes poskytlo Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Klasika Karla Zemana je film Vynález zkázy

Česko – Dobrodružství Vynález zkázy o pirátech novověku od legendárního českého režiséra Karla Zemana, muže uznávaného zde i ve světě, nás bavil už jako kluky. Výrobce iluzí Zeman tu mistrně spojil své vize i filmové umění a romantiku se světem báječných příběhů spisovatele legendy i věrozvěsta vědy Julese Verna.

Žďárští studenti se při chemii pobavili

Žďár nad Sázavou - Zábavnější a bezprostřednější výuku chemie, než je obvyklé, si včera užili studenti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou. Absolventi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) se tam ujali na jeden den rolí učitelů a v několika Hodinách moderní chemie ukázali tento, ne právě nejoblíbenější předmět jako atraktivní a hodný zájmu.

Vědci, sportovci i zpěváci. Cenu města Brna si odneslo třináct lidí

Brno /FOTOGALERIE/ – Brno v úterý udělilo třináct Cen města Brna pro rok 2015. Mezi laureáty je například Pavel Prošek, který vybudoval českou vědeckou stanici Johanna Gregora Mendela na Antarktidě. Ceny se udílely v 11 oblastech a vzešly z 69 návrhů. Město nakonec nikoho nevybralo v oblasti architektury a urbanismu.

Žďár udělí cenu za zásluhy. Dostane ji první Sáblíková?

Žďár nad Sázavou - Cenu města coby morální ocenění pro obyvatele Žďáru za významné zásluhy letos začne udělovat žďárská radnice. Z časových důvodů nyní mohou lidé své návrhy podávat pouze do konce února. V dalších letech bude cena udělena na základě nominací přijatých v předcházejícím kalendářním roce.

POHLEDEM: Kde objevovat neznámé druhy? V pet shopu nebo na Facebooku!

V minulosti bývaly vědě dosud neznámé rostlinné a živočišné druhy objevovány během dobrodružných výprav do pouští či pralesů, kde badatele nezřídka ohrožovaly přírodní podmínky, nepřátelští domorodci nebo obojí naráz. V současnosti je místem objevování neznámých druhů velmi často pohodlná laboratoř, kde vědci v bílých pláštích analyzují DNA.

Ředitel Ceitecu: Otevřela se nám vrátka do světové vědy, říká o projektech

Brno – Paměťové karty, supertvrdé povrchy nebo laky, které nejdou poškrábat. Výrobou podobných materiálů se zabývá nanotechnologie. Technický obor, který využívá materiály tloušťky lidského vlasu. Jeho nové vynálezy v budoucnu začnou lidé víc využívat díky projektům brněnského Středoevropského technologického institutu, takzvaného Ceitecu Masarykovy univerzity.

Jak vyzrát na pavouky? A kdo je vrah?

Plzeň – Tak jako každou sobotu přinášíme i dnes tipy na knižní novinky. Mezi nimi nechybí detektivka, čtení pro děti, ani trocha pravé vědy.

Práce historika je rozmanitá, někdy jde od války k válce

Šumperk – Historik šumperského vlastivědného muzea Zdeněk Doubravský má za sebou řádku zajímavých výstav a vydal i mnoho různých publikací. V instituci působí už jen dva dny v týdnu, ale ze své činorodosti neubral. Nyní připravuje knihu věnovanou 1. světové válce a bude se týkat bojové odyssey šumperského 93. pluku a také olomouckého zeměbraneckého pluku, v němž působila řada mužů ze Šumperského regionu.

Lazníčky mají konečně svůj znak i vlajku

Lazníčky – Spojení staré pečetní symboliky radlice a srpu s připomínkou kaple Stětí sv. Jana Křtitele. To jsou hlavní motivy nového znaku i vlajky, kterými se již od loňského dubna pyšní Lazníčky. Samostatnou obcí se staly po listopadu 1989, své obecní symboly ale doposud neměly.

VIDEO: Sílu v ruce si mohli změřit návštěvníci Fakulty technologické

Zlín – Doslova jako v jiném světě, kde je všechno propracované do detailu, si v pátek mohli připadat návštěvníci Fakulty technologické zlínské Univerzity Tomáše Bati. Pod lákavým a tajuplným názvem Věda na vlastní kůži tam při příležitosti dne otevřených dveří lákali nové budoucí studenty.

České objevy v medicíně. Máme být na co pyšní

Praha /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ - Vědecký pokrok je stále rychlejší. Není už den, kdy by média neinformovala o objevu nové planety, nového léku, unikátní léčebné metody, dalším pokroku v imunoterapii… Medicína ale stále stojí na dvou pilířích. Vedle neuvěřitelně rychle se vyvíjející lékařské vědy a techniky je to lékařské umění a etika.

Ve Vsetíně neuspěli

Karviná – Jednozápasové zmrtvýchvstání nad Hodonínem nemělo dlouhého trvání. Karvinští hokejisté se na Lapači vrátili ke svým obvyklým výsledkům.

Útočný fotbal přinesl divokou remízu. Hodonín hrál se slovenským Bolerázem 3:3

Hodonín – Fotbalisté divizního Hodonína se ani ve druhém přípravném zápase nedočkali vítězství. Svěřenci trenéra Františka Komňackého před týdnem prohráli s třetiligovou Líšní 2:3, v sobotu zase inkasovali tři branky a se slovenským Slavojem Boleráz na umělé trávě v Dubňanech remizovali 3:3. Branky domácího týmu zaznamenali Radomír Víšek, Pavlo Dovhanyuk a Tomáš Reška.

Univerzita nemusí být nudná. Workshopy pomohou ke studiu

Hradec Králové - Procházku po stopách tajemných Etrusků, výlet do tajů historie i africké politiky, diagnózu společnosti v sociologické laboratoři, pečetění vzpomínek či analýzu trenýrek nad Hradem budou moci už v pátek 22. ledna absolvovat budoucí studenti Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (FF UHK).

Světoznámý vědec Hawking: Lidstvo je kvůli své vlastní činnosti v ohrožení

Londýn - Lidstvo je v ohrožení kvůli řadě rizik, která jsou výsledkem jeho vlastní činnosti. Myslí si to světoznámý britský vědec Stephen Hawking. Mezi taková rizika podle něj patří zejména možnost jaderné války, globální oteplování či geneticky upravené viry. Vědec také upozorňuje, že další pokroky v oblasti vědy a techniky budou vytvářet nové možnosti toho, "jak se věci mohou pokazit".

Josef Čoček ze Stříteže získal cenu Křesadlo, za dobrovolnickou činnost

Hranicko – Josefu Čočkovi ze Stříteže nad Ludinou se nedávno dostalo jedinečné pocty, když mu byla za jeho činnost u dobrovolných hasičů udělena cena Křesadlo. Ocenění za výjimečnou dobrovolnickou činnost převzal Josef Čoček v Olomouckém arcibiskupském paláci na konci prosince. Jednalo se již o pátý ročník předávání těchto cen.

NKÚ: Čtvrtině projektů hrozí kvůli udržitelnosti vracení dotací

Praha - Čtvrtině z 56 projektů týkající se vědy a vzdělávání, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), hrozí vracení části nebo celé dotace z evropských fondů. Důvodem je porušení pravidel, která musí příjemce dotace dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu. Příkladem je devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání, která po ukončení projektu bez náhrady zanikla. Problematické je i financování vědeckých center, kde podmínky udržitelnosti nesplní téměř polovina z kontrolovaných projektů. Vyplývá to z dnešních informací NKÚ. Ministerstvo školství s jeho závěry nesouhlasí.

Hvězdárna si k padesátinám nadělila dar

Jičín – Po padesáti letech od svého založení se hvězdárna dočkala zásadní modernizace a rozšíření. Nové Centrum přírodních věd, které bylo slavnostně otevřeno v pátek, nabízí plné zázemí jak pro pozorování hvězd, tak pro environmentální výchovu, odborné přednášky a programy.

Vědecký ředitel Ceitecu Koča: Ve vědě platí hlavně neusnout na vavřínech

Brno - Původně chtěl být učitel, pak zjistil, že věda je mnohem více vzrušující než učitelské řemeslo. Jaroslav Koča ve svých výzkumech kombinuje biologii s počítačovými vědami. Věda je jeho koníček i práce a věnuje jí téměř veškerý volný čas. Před pěti lety založil s kolegy Středoevropský technologický institut Ceitec, kde od ledna nastoupil jako vědecký ředitel. „Pokud chce být vědec úspěšný, tak nemá téměř na nic jiného čas," říká.

Péče o zahradu je péče o svět

České Budějovice - Vyprávěním o Franzi Kafkovi na zahrádce a nejen o něm odstartoval Václav Cílek další ročník vědecko-popularizačních přednášek Science café, které pro Jihočechy připravuje Petr Pilař.

Univerzita otevírá obor zaměřený na aplikovanou vědu

Liberec - Nový perspektivní obor Aplikované vědy v inženýrství otevírá Technická univerzita v Liberci. Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií tím reaguje na poptávku firem a výzkumných center, které absolventům oboru nabídnou perspektivní zaměstnání s nadstandardním finančním ohodnocením. Přihlášky ke studiu přijímá univerzita do konce března.

Středoškoláci bádají v nové laboratoři

Žďár nad Sázavou - Pro studium přírodních věd je určené nové badatelské centrum, jež ve středu slavnostně otevřeli ve žďárském gymnáziu. „Jsou to laboratoře pro studium přírodních věd, kde je zatím šest odborných pracovišť biologie, fyziky či chemie," řekl Vlastimil Čepelák, ředitel žďárského gymnázia.