Kreativ

ŠTÍTEK: věda

Učitel: Experimenty v mých hodinách přijímají studenti jako vítané oživení

Rakovník /ROZHOVOR/ - Letos tomu bude už dvanáct let, co na Gymnáziu Zikmunda Wintra v Rakovníku působí vedoucí učitel chemie Kamil Březina. Jeho způsob výuky studenti označují jako neotřelý. A je to právě on, komu se daří motivovat a získávat mladé lidi pro studium přírodních věd v době, kdy zájem o přírodovědné obory ve společnosti upadá.

Jičínská okna vesmíru dokořán

Jičín – Až v pondělí 9. května příštího roku nastane poměrně vzácný přechod Merkuru přes Slunce, budou mít Jičínští, jako jedni z mála lidí v regionu, privilegium spočívající v pozorování tohoto jevu na vlastní oči skrze dalekohled místní hvězdárny.

"Programování je taková krásná a citlivá věc," říká oceněná žákyně

Lanškroun – Vánoce teprve budou, ale Kristýna Bednářová ze ZŠ Dobrovského v Lanškrouně si už několik dárků rozbalila v průběhu roku. To když za své vítězství na Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji byla vyslána do Ameriky nebo získala titul Mladý talent Pardubického kraje.

Březina: Experimenty v mých hodinách přijímají studenti jako vítané oživení

Rakovník /ROZHOVOR/ – Letos tomu bude už dvanáct let, co na Gymnáziu Zikmunda Wintra v Rakovníku působí vedoucí učitel chemie Ing. Kamil Březina. Jeho způsob výuky studenti označují jako neotřelý. A je to právě on, komu se daří motivovat a získávat mladé lidi pro studium přírodních věd v době, kdy zájem o přírodovědné obory ve společnosti upadá.

Česko a Jižní Korea budou spolupracovat v aplikovaném výzkumu

Praha – Česko a Jižní Korea začnou v aplikovaném výzkumu a experimentálním vývoji od příštího roku spolupracovat v oblasti čistých zdrojů energie, nano- a biotechnologiích. Příležitost dostanou především malé a střední podniky obou zemí. Memorandum o spolupráci dnes v Praze podepsali zástupci Technologické agentury ČR (TA ČR) a klíčových korejských institucí, které se zabývají podporou vědy. Dohoda byla uzavřena v souvislosti s návštěvou jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje v ČR.

Jižní Korea nabízí Česku dostavbu jaderných elektráren a vrtulníky

Praha – Jižní Korea nabízí Česku dostavbu jaderných elektráren nebo vojenské vrtulníky. Česká republika by v zemi mohla naopak uspět při dodávkách vyspělých technologií, jako jsou třeba nanotechnologie. Po vzájemném jednání a po jednání delegací obou zemí to řekli jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje a český prezident Miloš Zeman. Za přítomnosti obou bylo také podepsáno několik memorand, která mají usnadnit spolupráci ve vědě, kultuře, zdravotnictví a průmyslu. Zeman vyslovil víru ve znovusjednocení Jižní a Severní Koreje.

Centrum aplikovaného výzkumu v Dobříši zahájilo zkušební provoz

Dobříš - Jeden z nejmodernějších vědecko-technických parků v Evropě a špička v oblasti aplikace výsledků vědy a výzkumu v praxi slavnostně zahájilo provoz. V současné chvíli se v Centru aplikovaného výzkumu v Dobříši (CAVD) jedná o zkušební provoz, který potrvá do jara roku 2016, kdy dojde k plnému zahájení provozu.

Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš zahájilo zkušební provoz

Dobříš - Centrum aplikovaného výzkumu Dobříš, jeden z nejmodernějších vědecko-technických parků v Evropě a špička v oblasti aplikace výsledků vědy a výzkumu v praxi, slavnostně zahájilo provoz. V současné chvíli se jedná o zkušební provoz, který potrvá do jara roku 2016, kdy dojde k plnému zahájení provozu. Slavnostního zahájení se účastnili jak představitelé CAVD v čele s MUDr. Lumírem Žilou a Doc. Milanem Kymličkou, tak řada významných hostů.

Čtrnáctý ročník České hlavy ocení pět lidí. Národní cenu vlády dostane Hilský

Praha - Pět prestižních vědeckých cen za výjimečné badatelské výsledky dnes zveřejnil projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, si odnesl světově uznávaný překladatel, popularizátor vědy a anglista Martin Hilský. Do češtiny přeložil celé dílo anglického dramatika Williama Shakespeara. Čtrnáctý ročník soutěže pro nejlepší vědecké projekty byl vyhlášen dnes na tiskové konferenci. Oproti loňsku má kvůli nedostatku peněz o jednu cenu méně.

Laboratoře jsou ještě prázdné, firmy se nastěhují v lednu

Brno – Laboratorní stoly, naleštěná umyvadla a prázdné kancelářské židle čekají na vědce v moderním Biology parku v brněnských Bohunicích. I když se první výzkumníci do laboratoří nastěhují až v lednu, místnosti čtyřpatrového vědeckého centra si prohlédli už v pondělí. „Laboratoře jsou moderní a dá se přepokládat, že o ně firmy projeví zájem. Musí si ale přinést svoje vybavení. Místnosti a použité technologie odpovídají současným potřebám vědců," hodnotí prohlídku prorektor pro vědu a výzkum z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Alfred Hera.

Dvě třetiny Rusů míní, že Rusko je velmoc

Moskva – Skoro dvě třetiny Rusů (65 procent) považují svou vlast za velmoc, zatímco před čtyřmi lety tento názor nesdílela ani polovina Rusů (47 procent). Opačný názor zastává každý čtvrtý dotázaný, zatímco v roce 2011 Rusko nepovažovalo za velmoc 46 procent účastníků průzkumu. Vyplývá to z průzkumu nezávislého střediska Levada, o jehož výsledcích dnes informovala agentura Interfax.

POHLEDEM Miroslava Bobka: Sára a pruhovaný králík

Za letošní rok mám ve svých poznámkách už hodně dlouhý seznam objevů nových živočišných druhů i dalších zoologicky významných či alespoň pozoruhodných událostí. Jedno z nejvyšších míst v něm patří Sarah Woodfin a annamitskému pruhovanému králíkovi. Opravdu mě potěšilo, že se doposud neznámé studentce podařilo poprvé zdokumentovat tak zajímavé zvíře!

Jdu vyzkoušet, jak pracuje srdce. Oslavy Vida centra doprovázelo poznání a smích

Brno /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ – Ty jo, mami, já vidím, jako kdybych měla milion očí, diví se asi šestiletá dívka s podivnými brýlemi na očích, zatímco vrávorá mezi barevnými kužely. O pár metrů dál se rozčiluje její bratr. „Já nevidím nic. Ty mouchy to mají pěkně na nic," mračí se. Sourozenci Aneta a Kryštof Slobodníkovi zkouší na připravené dráze ve vědecko-zábavním parku Vida v Brně, jak vidí hmyz svým složeným okem. Seznámit se s vědou a zároveň oslavit roční narozeniny Vida centra přišlo jen v sobotu přes tisíc návštěvníků. Program pokračoval i v neděli.

Duel kandidátů na rektora Jihočeské univerzity

České Budějovice - Obhájí současný rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer svůj post? Nebo ho nahradí jeho protikandidát Miloslav Šoch? To se dozvíme až v prosinci. Samotná volba se bude konat 8. prosince od 14 hodin. Rektora Jihočeské univerzity volí Akademický senát JU, který má 40 členů a zasedají v něm zástupci všech osmi fakult univerzity. Oběma kandidátům jsme položili stejné otázky.

Duel kandidátů na rektora Jihočeské univerzity

České Budějovice - Obhájí současný rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer svůj post? Nebo ho nahradí jeho protikandidát Miloslav Šoch? To se dozvíme až v prosinci. Samotná volba se bude konat 8. prosince od 14 hodin. Rektora Jihočeské univerzity volí Akademický senát JU, který má 40 členů a zasedají v něm zástupci všech osmi fakult univerzity. Oběma kandidátům jsme položili stejné otázky.

Sobotník Lídy Rakušanové podnikatelům z premiérova doprovodu do Číny

Vážení podnikatelé z premiérova doprovodu do Číny, asi nejsem sama, koho by zajímalo, s jakými pocity se vlastně vracíte z těch všech obchodních jednání, ke kterým vám zdejší politici letos v Číně tak ochotně umetají cestičky. V skrytu duše se možná ptáte, jestli je to opravdu, jak se tady traduje, jen a pouze ona politická podpora z nejvyšších míst, co v byznysu s Čínou otevírá dveře.

Italský odborník na renesanci bude přednášet na univerzitě

/POZVÁNKA/ O italské renesanci se hovoří především v souvislosti s jejím umění. Ale toto umění musel někdo financovat. V případě Florencie to byla hlavně rodina Medici. Chcete-li se podívat na renesanci poněkud jinak, jste zváni na přednášku Andrease Pieralliho s lehce provokativním názvem Zaplatila lichva renesanci?

V Kroměříži slavili sedmdesáté výročí organizace UNESCO

Kroměříž – Slavnostní setkání k 70. výročí založení organizace UNESCO se ve středu večer konalo v aule SPgŠ Kroměříž. "V průběhu své existence sehrálo UNESCO významnou roli v rozvoji a podpoře výchovy a vzdělávání," vysvětlila mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.

Univerzita v Brně má laboratoř pro pokusy v humanitních vědách

Brno - Nové poznatky o lidském chování, myšlení a emocích získají badatelé díky laboratoři pro experimentální výzkum v humanitních vědách. V areálu filozofické fakulty ji vybudovala brněnská Masarykova univerzita. Laboratoř včetně přístrojů si vyžádala 17 milionů korun z evropských fondů. Přístroje dosud na fakultě chyběly, některé jsou přenosné a vědci je využijí i v terénu, uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

OBRAZEM: V galerii vzpomínali na Sonnyho Halase. Výtvarníka, pábitele a tuláka

Blansko /FOTOGALERIE/ – Návštěvníci Galerie města Blanska si v těchto dnech prohlédnou výstavu Miloslava Sonny Halase nazvanou Cesta. Tišnovský rodák byl původní profesí elektrikář v oboru silnoproud. Jako samouk měl široký záběr uměleckých aktivit. „Od grafiky, přes malbu až po nevšední projekty a originální umělecké akce. To vše volně prorůstalo jeho životem," uvedla kurátorka výstavy Jana Písaříková.

Pardubice tleskaly teenagerovi. Tomášek: Nebyl to životní zápas

Pardubice - Pořád je to ještě teenager, ale právě on se velkou měrou podílel na vítězství Pardubic nad Olomoucí. Seznamte se: David Tomášek. Nejprve se prosadil už v úvodu utkání a výborný výkon pak korunoval vítěznou brankou v samostatných nájezdech. Divíte se? Těží z důvěry trenérů, kteří jeho útok s Patrikem Poulíčkem a Danielem Voženílkem hodně využívají, za což se mladíci odvděčují výbornou hrou.

Na bruntálském gymnáziu proběhl Den vědy

Patřili jste nebo stále patříte ve škole k těm, které přírodovědecké předměty vůbec nebavily a nedávaly vám smysl? Tak přesně proto pořádalo Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál akci Den vědy.

Vyškov uzavřel podzim výhrou

Vyškov /FOTOGALERIE/ – První půli měli slabší. Těsně před přestávkou museli skousnout dva slepené góly hostů, navíc po vlastním nedůrazu. A poslední půlhodinu dohrávali jen v desíti lidech. Přes to všechno vyškovští fotbalisté v poslední bitvě kalendářního roku dokráčeli ke kýženému cíli.

Karvinskou fakultu obsadili absolventi. Na velkém srazu

Přestože byl „pátek třináctého", Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity v Karviné měla svůj velký den. V jejích prostorách se během několika hodin objevilo víc než šest stovek absolventů. Setkání škola pořádala v rámci oslav 25. výročí svého vzniku.

V 91 letech zemřel endokrinolog a bývalý prorektor UK Vratislav Schreiber

Praha – Ve věku 91 let zemřel v sobotu endokrinolog a dlouholetý prorektor Univerzity Karlovy (UK) v Praze Vratislav Schreiber, sdělil to jeho žák, nynější rektor UK Tomáš Zima. Schreiber se věnoval výzkumu, výuce či popularizaci vědy a lékařství. Lidé ho ale mohli poznat i jako lékaře u nemocničního lůžka nebo v ambulanci, kam pravidelně docházel stejně jako do laboratoře i po svých osmdesátinách.

Studenti i ze zahraničí se učili v terénu

Frýdlant nad Ostravicí - Po nevyšlapaných cestičkách se vydali minulý týden mladí lidé z Finska, Švédska, Dánska a Itálie spolu se svými hostiteli z Gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí a vyzkoušeli si v rámci stejnojmenného mezinárodního projektu výuku přírodních věd v terénu.

Nanokosmetika pro auta jde do výroby

Liberec - Věda v praxi. Tak by se dal stručně charakterizovat poslední patent liberecké Technické univerzity. Radost z něj budou mít především řidiči.

Den vědy v Bruntálu

Dveře bruntálského gymnázia se v pátek 13. listopadu otevřou široké veřejnosti, zváni jsou všichni zájemci, kteří mají rádi vědecké pokusy a nechají se okouzlit experimenty z fyziky či chemie. Den Vědy na Všeobecném a sportovním gymnáziu Bruntál proběhne od 15 do 19 hodin.

Mlasknul na koně, ten zrychlil a pak všem 'odešel'

Kolesa, Blata - Ten kůň s jezdcem předvedli ódu na radost. Ódu na vítězství! Neskutečný náskok v cíli! Fantastický závěr taktické vítězství! To se jen tak neuvidí! Takové ohlasy zažili ti, kteří viděli v sobotu nejvýznamnější, takzvaný trojkový cross, dostih na čtyři tisíce metrů na dostihovém závodišti v Kolesách u Kladrub nad Labem.

UNESCO nepřijalo Kosovo za člena, hlasování bylo těsné

Paříž – Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) dnes na zasedání členských států v Paříži nepřijala do svých řad Kosovo. Hlasování bylo velmi těsné a pro členství této balkánské země se nakonec nevyslovily potřebné dvě třetiny přítomných. Proti bylo například Rusko a Srbsko, které neuznávají nezávislost Kosova. Vstup do UNESCO by pro Kosovo byl důležitým krokem k mezinárodnímu uznání jeho státnosti. Srbsko výsledek hlasování uvítalo a označilo ho za „diplomatické vítězství".

Hrozí mu vyhazov, ale chce pomáhat

Tábor – Studuje skladbu na konzervatoři Jaroslava Ježka a ve škole už mu hrozí vyhazovem. Víc než na hudební vědu nebo komponování se teď totiž soustředí na pomoc uprchlíkům.