Kreativ

ŠTÍTEK: věda

Matematika je krásná, nabízí nevyřešené problémy a otázky

Hradec Králové – O tom, že i složité věci je možné vysvětlovat s nadhledem a vtipem, měli možnost se přesvědčit studenti hradecké univerzity a další hosté, kteří přišli na přednášku profesora Jaroslava Nešetřila, jednoho z nejvýraznějších žijících českých matematiků.

Jiří Stránský: Jsem doktor vězeňských věd

Slovácko /ROZHOVOR/ - Prožil nezanedbatelnou část života v komunistickém lágru, vzpomíná však na to s nadhledem a někdy i (možná hořkým) úsměvem. Po revoluci vzpomínky na své příběhy svých spoluvězňů otiskl do celé řady publikovaných knih.

Zemřel divadelník Srba, zakladatel Divadla Husa na provázku

Brno – Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel v sobotu večer divadelník, teoretik, profesor Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a zakladatel brněnského Divadla Husa na provázku Bořivoj Srba. ČTK to dnes řekl mluvčí akademie Luboš Mareček. Srba dosud přednášel na divadelní fakultě JAMU.

Zemřel divadelník Srba, zakladatel Divadla Husa na provázku

Brno – Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel v sobotu večer divadelník, teoretik, profesor Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a zakladatel brněnského Divadla Husa na provázku Bořivoj Srba. Řekl to mluvčí akademie Luboš Mareček. Srba dosud přednášel na divadelní fakultě JAMU.

Akce čisté ruce je na Podlesí

Region - Testy dokazují, že tak běžný úkon, jakým je mytí rukou, zvládá správně jen málokdo. Někdo na ni klade velký důraz, jsou však lidé, kteří jí nevěnují téměř žádnou pozornost. Správná hygiena rukou je přitom nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak zamezit přenosu infekcí a různých nemocí.  

Jídlo je třeba vnímat v širších souvislostech

Žďár nad Sázavou - Rodinné centrum Srdíčko sídlící v budově žďárské polikliniky rozšířilo nejen své prostory, ale i služby. Nově tak můžete využít nabídky individuálních konzultací s výživovou poradkyní Kateřinou Bukáčkovou, která se již řadu let zabývá nejrůznějšími otázkami ohledně stravy a zdravého životního stylu. Poradenství je specifické svým celkovým pohledem na výživu a problémy s ní souvisejícími.

Krást májky je věda, vědí u sousedů

„Národní zvyk" krást sousedům májky má v Rakousku vcelku přísná pravidla.  V předvečer 1. máje je připomněl linecký deník Volksblatt. Za nejdůležitější označuje zásadu, že se „zloději" mají držet místních zvyklostí, tedy že se s nimi také předem seznámí. Tyto lokální regule shrnul v roce 1971 svaz hornorakouské mládeže do zemského atlasu, nyní v podobě digitální mapy, na webu pod https://doris.ooe.gv.at. Pravidla jsou i na www.ooelandjugend.at.

Šťástka: Žijeme v nejistotě dál a není to vůbec příjemné

Příbram - V úterý se starostové z Příbramska včetně hejtmana Josefa Řiháka zúčastnili veřejného slyšení ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky. Předmětem slyšení, které se konalo v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce byly Petice žádající zastavení aktivit vedoucích k povolení průzkumu a těžby zlata v České republice.

Lidé si projdou místa, kde působily tajemné Žítkovské bohyně

REGION- Nahlédnout do míst, kde kdysi působily vyhlášené Žítkovské bohyně a také nahlédnout do tajů a skrytých schopností lidské duše, to je náplň dvoudenní akce, která se uskuteční v rekreačním středisku Kopánky ve středu večer 30. dubna a ve čtvrtek 1. května.

Hejtman vyzval starosty, aby k úsilí zlatokopů zůstali bdělí

Příbram - Hejtman Středočeského kraje Josef Řihák se v úterý 29. dubna zúčastnil veřejného slyšení ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky. Předmětem slyšení, které se konalo v Zaháňském salónku Valdštejnského paláce byly Petice žádající zastavení aktivit vedoucích k povolení průzkumu a těžby zlata v České republice.

Vladimír Ninger: Už mám utvořené názory

Chrudim /ROZHOVOR/ - Ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger je dobrý manažer, skvělý chirurg, sportovec a čerstvě i politik. Ve svém nabitém programu našel čas na rozhovor, ve kterém poodkrývá své chlapecké sny, komentuje úroveň české medicíny a naznačuje směr, kterým by se v budoucnu měla nemocnice vydat.

České středoškolské vědce chtějí v zahraničí

Praha – Přestože jsou ještě na střední škole, už vědí, jak jednoduše sledovat životní funkce pomocí náramkových hodinek, podle čeho vyvinout nové léky proti bércovému vředu nebo jak zastavit množení HIV viru uvnitř napadené buňky. Šestice talentovaných středoškoláků piluje, jak představit své objevy, aby uspěla na olympiádě středoškolských vědeckých talentů. Právě tak se přezdívá mezinárodní soutěži v oboru vědy a techniky Intel ISEF.

Vladimír Ninger: Už mám utvořené názory

Chrudim - Ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger je dobrý manažer, skvělý chirurg, sportovec a čerstvě i politik. Ve svém nabitém programu našel čas na rozhovor, ve kterém poodkrývá své chlapecké sny, komentuje úroveň české medicíny a naznačuje směr, kterým by se v budoucnu měla nemocnice vydat.

Pobavte se ve Futuru s vědou a vyhrajte zajímavé ceny

Hradec Králové – Po úspěšných akcích farmaření a modelingovém castingu přichází OC Futurum s další zajímavostí pro veřejnost. Nejen pro malé vědátory, ale také pro dospělé budou připravena stanoviště plná vědy.

Skeptikové dají milion tomu, kdo prokáže neobyčejné schopnosti

Praha - Čeští skeptikové nabízejí milion korun tomu, kdo je přesvědčí, že má paranormální schopnosti, to znamená takové, jež jsou podle současných vědeckých poznatků nemožné. Obstát musí ale v experimentu nazvaném Paranormální výzva, oznámil dnes Český klub skeptiků Sisyfos na setkání s novináři. Pokud se například přihlásí někdo, kdo o sobě říká, že ovládá telepatii, bude muset prokázat, že tuto schopnost skutečně má. Loni ani jeden ze tří uchazečů neuspěl.

Vyškov přivítá asijskou delegaci. Japonci si prohlédnou i pivovar

Vyškov - Když před pěti lety, při příležitosti 110. výročí založení vyškovského gymnázia jeho ředitel Václav Klement vítal na půdě instituce japonskou delegaci a rodil se mu v hlavě plán na navázání užší spolupráce, jen málokdo prý věřil, že se to podaří. Přibližně čtyři roky trvalo, než svého cíle dosáhl. Nyní má spolu se studentem Dalimilem Ševčíkem za sebou návštěvu Hirošimy a připravuje se na příjezd Japonců do Vyškova.

Vyškov přivítá asijskou delegaci. Japonci si prohlédnou i pivovar

Vyškov - Když před pěti lety, při příležitosti 110. výročí založení vyškovského gymnázia jeho ředitel Václav Klement vítal na půdě instituce japonskou delegaci a rodil se mu v hlavě plán na navázání užší spolupráce, jen málokdo prý věřil, že se to podaří. Přibližně čtyři roky trvalo, než svého cíle dosáhl. Nyní má spolu se studentem Dalimilem Ševčíkem za sebou návštěvu Hirošimy a připravuje se na příjezd Japonců do Vyškova.

Český vlastenec hrdým občanem Evropské unie?

Víte, když se řekne Evropská unie, mnoha lidem se tady u nás v české kotlině vybaví vykutálení úředníčci v Bruselu, co nám zakázali pomazánkové máslo, zavedli normy nařizující správnou zelenost okurek a zakřivení banánů; zkrátka ti druzí, co nám furt kafrají do toho, jak tady máme žít. Dovolte mi nemístnou otázku: A není to krapítek jinak? Nahlédněme pod pokličku všeobecně panujícího euroskepticismu perspektivou prachobyčejného studenta. (Předpokládám znalost faktů, neboť právě neinformovanost vede k mylným závěrům, a nabízím nad nimi zamyšlení.)

Evropa skrz české oči

Češi mají často o různých lidech z různých zemí Evropské unie jednotný názor. Největším terčem českých předsudků je německé obyvatelstvo.

Evropská šlechta znovu míří do lázní

Karlovy Vary -  Poslední dubnový víkend si Karlovy Vary pro své tradiční setkání vybrali potomci evropských i zámořských šlechtických rodů společně s významnými osobnostmi vědy, kultury a obchodu z celé Evropy.

Astronomická společnost v Hradci si připomíná výročí

Hradec Králové – Významné jubileum pětaosmdesáti let od založení si letos v dubnu připomíná Astronomická společnost v Hradci Králové. Vznikla 18. dubna v roce 1929 coby pobočka České astronomické společnosti v Praze, která byla založena v roce 1917.

Astronomická společnost v Hradci si připomíná výročí

Hradec Králové - Významné jubileum pětaosmdesáti let od založení si letos v dubnu připomíná Astronomická společnost v Hradci Králové. Vznikla 18. dubna v roce 1929 coby pobočka České astronomické společnosti v Praze, která byla založena v roce 1917.

Série výher skončila. Vyškov překvapivě padl

Vyškov – Do třetice všeho dobrého, říká se. Ale v sobotu na vyškovském stadionu platil opak. Domácí už potřetí za sebou v půlce prohrávali, na rozdíl od předchozích zápasů s tím ale po návratu z kabin nic závratného neudělali.

Poutník bude zlatý, rozhodli zastupitelé

Pelhřimov – Okresní město bude mít novou vlajku, ta dosavadní totiž odporuje předpisům. Na nové podobě vlajky se tento týden shodli pelhřimovští zastupitelé.

V USA stoupl počet zpráv o zraněních spojovaných s e-cigaretami

Washington – Ve Spojených státech za poslední rok stoupl počet zpráv o zraněních spojovaných s elektronickými cigaretami. Lidé si v souvislosti s tímto stále oblíbenějším zařízením stěžovali například na popálení, ale také na dýchací a kardiovaskulární problémy. Vyplývá to podle agentury Reuters z nejnovějších údajů amerických úřadů.

Kde žít? Vybrala bych si Itálii

Já bych si osobně představovala Evropu jako jeden velký stát. Jedna měna a jeden jazyk. Vím, že si to představuji jako Hurvínek válku, ale všechny komplikace s tím, jestli náhodou nebudu přejíždět hranice, jestli budu v jiné zemi, mi přijdou zbytečné. Všechno by bylo krásně jednoduché a nemyslím si, že by to byla nuda, či co by si mohli myslet jiní.

Cestou je snaha o souznění mezi technikou a lidmi

Jako studenti technické školy, kteří se denně setkávají s informačními a komunikačními technologiemi a aktivně se o ně zajímají, jsme se rozhodli shrnout naše poznatky o těchto oborech, popsat současný stav a zamyslet se nad budoucností a uplatněním ICT.

Práce v Německu: Chce to čas a odhodlání

Ve které zemi Evropské unie by chtěli mladí lidé žít a pracovat? Podle mého názoru jednoznačně převládají západní země - Francie a Německo, a to především díky jejich hospodářské vyspělosti a s tím související ekonomické situaci. Obě země jsou velmi vyspělé, co se týče rozvoje vědy a techniky, což vede ke značně jiné životní úrovni než v České republice.

Sledují chování ryb a tep raků

Nové Hrady - Přírodní vědy se v moderní době propojují i s takovými obory, jako je kybernetika. Dokazuje to práce Petra Císaře, který působí jako ředitel Ústavu komplexních systémů v Nových Hradech pod Fakultou rybářství a ochrany vod. Vytváří tu mimo jiné počítačový program na sledování chování ryb nebo tepu raků.

Stromy mají zelené kmeny, říká zoolog Dolinay o Madagaskaru

Madagaskar je zemí, kde se věda vrací o sto let zpět. Pořád je možné tam najít nové druhy živočichů a rostlin. „Člověk se prochází po lese a otázky, co by se dalo studovat, se na něho hrnou samy," popisuje student zoologie na brněnské Masarykově univerzitě Matej Dolinay.

Zlínský kabelkový veletrh už v pondělí. Přijďte nakoupit a pomoci

Zlín – Už v pondělí 14. dubna se uskuteční třetí ročník Kabelkového veletrhu se Zlínským deníkem pro Naději Zlín. A bude opravdu z čeho vybírat.„Už několik dnů se kabelkami probíráme a chystáme je na pondělní prodej. Je jich přibližně tisíc," uvedla za Naději Zlín Zuzana Šlúchová.

Kabelkový veletrh v pondělí. Přijďte nakoupit a pomoci

Zlín – Už v pondělí 14. dubna se uskuteční třetí ročník Kabelkového veletrhu se Zlínským deníkem pro Naději Zlín. A bude opravdu z čeho vybírat.„Už několik dnů se kabelkami probíráme a chystáme je na pondělní prodej. Je jich přibližně tisíc," uvedla za Naději Zlín Zuzana Šlúchová.