Brno - Madagaskar je zemí, kde se věda vrací o sto let zpět. Pořád je možné tam najít nové druhy živočichů a rostlin. „Člověk se prochází po lese a otázky, co by se dalo studovat, se na něho hrnou samy," popisuje student zoologie na brněnské Masarykově univerzitě Matej Dolinay.
Praha /ROZHOVOR/ - Třiašedesát tun listovních zásilek nebo nachozených pětasedmdesát tisíc kilometrů, což je pětina cesty na Měsíc. Tolik dobový tisk o čtyřicetiletém výkonu služby poštovního doručovatele. Co se v době internetu v tomto povolání změnilo?
Libchavy – Téměř třicet ředitelů, učitelů a osob působících ve vzdělání z regionu MAS Orlicko se sešlo v Koučink Akademii v Libchavách. Smyslem jejich setkání bylo diskutovat o aktuálních problémech ve školství a vzdělanosti v regionu s cílem formulovat potřeby či možná řešení.
Libchavy - Téměř třicet ředitelů, učitelů a osob působících ve vzdělání z regionu MAS Orlicko se sešlo v Koučink Akademii v Libchavách. Smyslem jejich setkání bylo diskutovat o aktuálních problémech ve školství a vzdělanosti v regionu s cílem formulovat potřeby či možná řešení.
Zlínský kraj - Ptali jste poradkyně pro pozůstalé a ředitelky Ústavu zdravotnických věd Fakulty humanitních studií UTB ve Zlíně, paní Zlatice Dorkové, která odpovídala na vaše dotazy ve čtvrtek 17. dubna od 17 hodin.
Čeští lékaři provedou ročně 12.000 amputací. V 80 procentech případů přijdou nejčastěji o nohu kvůli ucpání cév lidé trpící cukrovkou, řekl náměstek pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice Ostrava Václav Procházka. Zachránit diabetiky od amputace může regenerativní medicína. Léčba lidskými buňkami je úspěšná zhruba ve třech čtvrtinách případů, uvedl Procházka. Léčba pomocí lidských buněk u diabetiků, jimž hrozí amputace, byla jedním z témat dvoudenní konference Regenerativní medicína 2014, která ve čtvrtek pokračovala v Brně.
Dvacáté století se do dějin lidstva zapsalo jako éra rozvoje techniky, obrovského pokroku ve vědě a medicíně, vytvoření umělé inteligence a dobývání vesmíru. Dvacáté století má však i svou druhou, o poznání temnější tvář. Období plné historických zvratů, dvou válek, jež svět do té doby nepoznal a snad už ani nikdy nepozná, a dvou zločinných ideologií, dodnes ve větší či menší míře ovlivňujících naši společnost. Období, kdy bylo otřeseno systémem hodnot a ideálů, období zpochybnění a narušení základních lidských práv a svobod. Období strachu a nejistoty.
České Budějovice – Čtveřice studentek budějovického Gymnázia J.V. Jirsíka uspořádala akci, při které se snaží posbírat co nejvíce knih. Ty pak budou 11. a 12. dubna prodávat v kulturním prostoru Kredance v Riegrově ulici. Výtěžek z prodeje darují Mateřské škole pro zrakově postižené v Českých Budějovicích.
Praha - Čtyřiadvacetiletého Radima Hodka z Prahy 5 čekají na začátku června státnice. A jelikož nic neponechává náhodě, už nyní shání práci v oboru. „Nemám přehnané nároky. Když dostanu jako programátor s roční praxí ve velké firmě nástupní plat pětadvacet hrubého, budu spokojený," řekl.
Praha - Čtyřiadvacetiletého Radima Hodka z Prahy 5 čekají na začátku června státnice. A jelikož nic neponechává náhodě, už nyní shání práci v oboru. „Nemám přehnané nároky. Když dostanu jako programátor s roční praxí ve velké firmě nástupní plat pětadvacet hrubého, budu spokojený," řekl.
Orlickoústecko - Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Připravují ji organizátoři u nás i v několika dalších zemích světa, zároveň je i připomínkou narození dánského pohádkáře.
Orlickoústecko - Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. Připravují ji organizátoři u nás i v několika dalších zemích světa, zároveň je i připomínkou narození dánského pohádkáře. Čtrnáctý ročník pohádkové akce se konal 4. dubna, tedy dva dny po výročí narození Hanse Christiana Andersena. Na oficiálních stránkách projektu se letos zaregistrovalo 483 škol a 581 knihoven po celé republice.
Praha - Z fondů Evropské unie (EU) doputovalo do Prahy od roku 2007 téměř 10 miliard korun na více než tisícovku projektů. Praha čerpá peníze v rámci dvou operačních programů, kdy z jednoho jdou peníze „do lidí", z druhého se platí stavby a podobné takzvané tvrdé projekty.
Ministerstvo zdravotnictví podle zásady „kdo rychle pomáhá, dvakrát pomáhá" našlo přes noc 40 miliónů, které coby dluh urgovala prestižní americká nemocnice Mayo Clinic u Mezinárodního centra klinického výzkumu respektive u Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Smyslem první pomoci bylo odvrátit mezinárodní ostudu, ale také větší finanční škody. To se podle ministra zdravotnictví podařilo.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Upozaďování humanitních a společenských věd, znevýhodňování vědkyň po mateřské či netransparentní přidělování financí. To jsou některé z výtek, které se v poslední době snášejí na hlavu Grantové agentury ČR, která má vědcům každý rok rozdělit granty v celkové výši tři a půl miliardy korun. Jeden z nejhlasitějších kritiků fórum Věda žije! dokonce uspořádalo proti agentuře petici.
Praha - Z fondů Evropské unie (EU) doputovalo do Prahy od roku 2007 téměř 10 miliard korun na více než tisícovku projektů. Praha čerpá peníze v rámci dvou operačních programů, kdy z jednoho jdou peníze „do lidí", z druhého se platí stavby a podobné takzvané tvrdé projekty.
Praha - Vládní vědecká rada by chtěla zvýšit výdaje státního rozpočtu pro rok 2015 na výzkum, vývoj a inovace o tři miliardy korun. Navrhuje, aby celkově vzrostly z přibližně 27 na 30 miliard, řekl to zpravodaj pro rozpočet Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Aim. Její předseda a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) však zatím navýšení nevidí příliš reálně.
Bělá nad Svitavou – Také Bělá nad Svitavou má rodáky, kteří se ve světě proslavili v různých oborech. Možnosti studia a zvraty v historii je odvály mimo hranice Čech a teprve nyní při doplňování obecní kroniky se o nich dovídáme více.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Periodická tabulka zpaměti, vyjmenovávání sáhodlouhých vzorců či marná snaha zapálit kahan. Nic z toho v pátek studenty hradecké střední průmyslové školy v Hradební ulici nečekalo. Naopak, byli svědky prudkých vzplanutí, výroby zmrzliny a dokonce levitace.
Praha /ROZHOVOR/ - Dobré úmysly vedoucí do pekla. Stará pravda, kterou teď v kinech připomíná dokument Pavla Štingla Eugéniové. Autor, který má na kontě dokumenty Šil jsem u Kubiše, Ghetto jménem Baluty nebo Druhý život Lidic, se v něm originální formou zamýšlí nad experimenty s tzv. eugenikou. Vědou, jež měla pomáhat zjednodušeně řečeno při zušlechťování člověka.
Hradec Králové - Periodická tabulka zpaměti, vyjmenovávání sáhodlouhých vzorců či marná snaha zapálit kahan. Nic z toho v pátek studenty hradecké střední průmyslové školy v Hradební ulici nečekalo. Naopak, byli svědky prudkých vzplanutí, výroby zmrzliny a dokonce levitace.
Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Říká si Jaz. Znáte ho jako anonymního autora internetového hitu komiksu s názvem Opráski sčeskí historje. Komiks, který pravidelně víří vášně a emoce, vyšel dokonce knižně a nedávno měl výstavu v Národním muzeu.
Praha /VIDEO/ - Na plátnech kin budou o spasení světa zápasit Wajdův Walesa, noví Avengers i Štinglovi Eugéniové. Partnerský očistec připomenou Liv a Ingmar
Dillí /VIDEO/ - Zbožňovaný jogín Ašutoš Maharádž z indického Pandžábu zemřel 29. ledna na infarkt. A to přímo uprostřed své mise probuzení božského světla uvnitř člověka. Jeho oddaní stoupenci, kterých je po celé světě 30 milionů, však něco takového odmítají připustit a tvrdí, že jen upadl do hluboké meditace. A strčili ho proto do mrazáku.
České Budějovice – S taškami plnými detektivek, encyklopedií, odborné literatury či pohádek se ve středu vypravila do centra města řada obyvatel Českých Budějovic. Knihy, které u nich doma už nikdo číst nebude, věnovali na jednom ze tří stanovišť do unikátní sbírky.
Brno, Praha – Kvůli neuhrazeným čtyřiceti milionům korun ze strany Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC v Brně hrozí prestižní americká Mayo Clinic ukončením spolupráce. „Stát by se měl do situace vložit a řešit ji," sdělil ve středu vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek.
Jičín – Česká republika oslaví 10. výročí členství v Evropské unii. Zavítali jsme na Lepařovo gymnázium a požádali pedagoga Martina Bažanta, jenž na škole učí dějepis a základy společenských věd, a studentku Violu Zikmundovou, která je předsedkyní Studentské rady, o pár názorů k evropské integraci.
Liberec – Na otevření nového zábavního vědeckého centra iQLandia v Liberci čekaly v sobotu ráno dvě desítky lidí. Jen za dopoledne přišlo na 300 návštěvníků. "Zájem je větší, než v science centru čekali," řekl jeho ředitel Pavel Coufal. Projekt koncepčně navazuje na menší iQPark, který už v Liberci funguje deset let.
Brno /INFOGRAFIKA/ - Matematika je věda zabývající se různými zákonitostmi a vztahy mezi nimi. Například, že v číselné řadě po nule následuje jednička, po ní dvojka… Víru v její účinky vzývá před nedělním prvoligovým zápasem s pražskou Duklou i trenér brněnské Zbrojovky Václav Kotal. Ten si přeje, aby jeho mužstvo namočené do sestupových starostí konečně výrazněji prolomilo jarní gólovou nemohoucnost, když se v šesti zápasech včetně jednoho pohárového trefilo pouze dvakrát.
Praha – Nejvyšší kontrolní úřad se rozhodl zkontrolovat peníze na financování projektů nadregionálních a regionálních center popularizace vědy a vývoje. Kontrola má začít v dubnu a skončit v prosinci letošního roku. O jejím zařazení do letošního plánu rozhodlo vedení úřadu na svém zasedání v polovině března. Kontroloři zamíří do obecně prospěšné společnosti iQLandia v Liberci, která provozuje tamní stejnojmenné zábavní vědecké centrum, a na ministerstvo školství.
Stráž pod Ralskem - Konference zaměřená na inovace a transfer technologií, která proběhla minulý týden ve Stráži pod Ralskem, propojila svět vědy, průmyslu, univerzit a státní správy. A jsou na ní velmi dobré ohlasy.
Ať už zvolíte pro zlepšení kondice pravidelný sport, nebo jenom začnete chodit více pěšky, určitě oceníte několik rad, jak dodržovat správný pitný režim. Na několik základních pravidel jsme se zeptali PhDr. Marty Boučkové, psycholožky, která se zabývá zdravým životním stylem.
Brno - Vžít se do role genetika, archeologa nebo třeba i soudce mohou od středy všichni lidé, kteří v následujících třech měsících zavítají do Univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích. Masarykova univerzita si tam při příležitosti pětadevadesátiletého výročí od založení školy připravila pro všechny zájemce o vědu hravou výstavu plnou hádanek, křížovek a komiksů.
Prachov – Pelíškova charakteristická hlava má velice zajímavý původ a dokonce souvisí s jednou významnou kapitolou ve vývoji evropské historie a především archeologie.
České Budějovice - S Janem Samohýlem (47) z Teologické fakulty Jihočeské univerzity o Aristotelovi, práci, která osvobozuje, Bohu i o Novohradských horách.
Praha - V české vědě pracuje nejméně žen od roku 2001, kdy se data začala zveřejňovat. Nejhorší situace je v podnikatelském sektoru a v technických vědách. Chybějí hlavně na vedoucích postech ve výzkumu a vysokém školství, mezi profesory a docenty.
Praha - Školní jídelny vaří dobře, kritika není na místě. Tvrdí to 11 institucí zabývajících se výživou, zdravým životním stylem či pedagogikou. V otevřeném dopise adresovaném ministrům školství, zdravotnictví a zemědělství se tak postavili proti iniciativě Skutečně zdravá škola, která brojí proti nynějším výživovým normám, kvůli nimž prý musejí vývařovny vařit nezdravě.
Praha - Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce do konce příštího roku připravit nový zákon o podpoře výzkumu. Řekl to ČTK. Nyní se sice v připomínkovém řízení chystá novela stávající normy, podle oslovených odborníků však neřeší zásadní problémy výzkumu.
Brno - V roce 1872 tam archeolog Jindřich Wankel nalezl halštatský pohřeb čítající víc než čtyřicet koster a množství artefaktů starší doby železné. Pokud je lokalita ve hře, získáváš jeden výzkumný bod za každé kolo. Takový popis Býčí skály najdou lidé na jedné z karet vzdělávací hry o archeologii Impact. Jejím autorem je Michal Hlavica z brněnské Masarykovy univerzity.
Opava - Na pomyslném žebříčku prestižních počinů z oblasti vědy a výzkumu se jedná o český projekt na světové úrovni. A tým odborníků Ústavu fyziky Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (FPF SU) pod vedením děkana, astrofyzika Zdeňka Stuchlíka je spolu s ostatními českými vědci u toho.
Není to špatný vtip. Zatímco tanky jednoho státu takřka beztrestně válcují území jiného státu, na Olšanských hřbitovech zeje jakýsi pomník, oslavující „sovětské internacionalisty", rozumějte okupanty z roku 1968. Má to snad znamenat, že se můžeme už brzy „těšit" na další „bratrskou pomoc" z východu?