Kreativ

ŠTÍTEK: Spojené království

Státy G7 bojují o každou píď diplomatické půdy. Na Rusku se ale shodly

Už dlouho nezažila schůzka ekonomicky nejvyspělejší států světa takové půtky, jako ta na sicilské Taormině. Ukazuje se, že protiklady, které existují mezi Evropou a současnou Amerikou Donalda Trumpa, nejsou žádným odpoledním čajem u královny. Spíše, pokud bychom sáhli do americké historie, „Boston Tea Party", kterou se v roce 1773 začal odboj Ameriky proti mateřské Velké Británii a který skončil vznikem Spojených států amerických. Německá kancléřka Angela Mrkelová se po schůzce vyjádřila, že hlavně jednání o klimatu bylo obtížné a pro šestici států vyjma USA neuspokojivé.

Britské ostrovy jsou jako ve válce. Další zatýkání v Manchesteru

Kvůli napjaté situaci v zemi nedokončila britská premiérka Theresa Mayová celý program dvoudenního summitu sedmi ekonomucky nejvyspělejší zemí světa G7 v sicilské Taormině a vrátila se na Britské ostrovy. V Manchesteru zadrželi policisté další dvě osoby. Dopoledne byla také evakuována částečně manchesterská čtvrť Moss Side kvůli prohlodávání domů. 

U gymnázia zavlála britská vlajka

Hradec Králové - Již třetího ročníku soutěže Travel Award se zúčastnili studenti hradeckého Gybonu. Návštěvou je poctil i bývalý velvyslanec.

Útok v Manchesteru: razie pokračují, Británie už opět spolupracuje s USA

/VIDEO/ Policie v Manchesteru informovala, že v souvislosti s pondělním teroristickým útokem na koncertě zpěvačky Ariany Grandeové zadržela desátého podezřelého. Naposledy provedla razii v pátek v ranních hodinách ve čtvrti Moss Side. Britská policie navíc dnes obnovila výměnu bezpečnostních dat se Spojenými státy americkými.

Lidice slaví sedmdesát let novodobé historie

Lidice - Pět let po vyhlazení Lidic, v létě roku 1947 byl tři sta metrů od původní vesnice položen základní kámen nových Lidic. Postupně byla za velkého přispění dobrovolníků z celé republiky i zahraničí vybudována moderní vesnice čítající sto padesát domů.

Královna Alžběta v Manchesteru. Dodávala Britům odvahu po vzoru svého otce

Britští panovníci své poddané neopouštějí. Bolest Britů je ji jejich bolestí. Královna Alžběta II. si dobře pamatuje, když její otec, král Jiří VI. neopustil za 2. světové války ani při německých náletech Londýn a přicházel je po ničivých útocích povzbudit. Nezapomněl třeba na obyvatele města Coventry, kde německé letectvo srovnalo v listopadu 1940 centrum se zemí a dodnes jsou zde jako memento trosky katedrály.

Brňan v Manchesteru: City a United se spojily

Manchester, Brno - Když se dozvěděl o tragédii, která se odehrála jen kousek od něj, hned díky aplikaci na sociálních sítích oznámil, že je v pořádku. „Jen aby doma neměli strach. Musel jsem dát rodině vědět, že jsem v pořádku," vysvětluje pětadvacetiletý Jan Kabourek.

Policie zatkla otce a bratry atentátníka z Manchesteru

V libyjském hlavním městě Tripolis byli zatčeni otec a bratr Salmana Abediho, pachatele pondělního bombového útoku v britském Manchesteru. Druhý atentátníkův bratr byl zadržen v Británii. Uvedla to agentura Reuters.

Britská velvyslankyně navštívila také Jihlavu

Jihlava – Při své návštěvě Kraje Vysočina jednala britská velvyslankyně Jan Thompsonová v Jihlavě s hejtmanem Jiřím Běhounkem o česko-britských obchodních vztazích a nových příležitostech kulturní a obchodní výměny. Velvyslankyně dorazila do krajského města den po teroristických útocích v Manchesteru, v úterý 23. května.

Do Pardubic přijeli mladí Britové a Švédi

Pardubice – Od včerejška pobývá na Univerzitě Pardubice osm studentů z University of Central Lancashire ve Velké Británii a z University of Uppsala ve Švédsku. Přijeli na výměnný pobyt, který pro ně organizuje Jazykové centrum Univerzity Pardubice a který navazuje na jarní návštěvu pardubických studentů ve Švédsku a ve Velké Británii.

Manchesterský bomber Salmán Abádí. Tichý mladík, který zabil 22 lidí

Dožil se 22 let a v pondělí večer ukončil svůj život tím, že se odpálil mezi účastníky koncertu v Manchesteru. Salmán Abádí se zařadil mezi „svaté mučedníky" a současně je dalším z islámských teroristů, který nedorazil do Evropy v uprchlické vlně, ale narodil se svým libyjským rodičům v Anglii. A také je dalším z teroristů, kterého měly tajné služby v hledáčku – a přesto mu v činu nezabránily.

Britové: V Praze se cítíme bezpečně

Praha - Co si myslí obyvatelé Spojeného království o útoku v Manchesteru? Mají v české metropoli pocit bezpečí? Šest z nich se svěřilo Pražskému deníku.

Den Ivana Hoffmana: Akce a reakce

O sebevražedném atentátníkovi mezi teenagery v Manchesteru se z Británie dovídáme, že jeho čin má rysy islámského terorismu, a soudě podle použité výbušniny, že asi nešlo o vyšinutého samotáře, amatéra. A podobně jako u všech podobných masakrů registrujeme reakce lidí, kteří jsou šokováni brutalitou islámských radikálů, ale současně si zakládají na tom, že se nenechají vyprovokovat ke mstě, namířené proti jejich mírumilovným muslimským sousedům.

K Wintonově lípě přibyla třešeň. V Kunžaku vznikne nový park

Kunžak – Osobnost Sira Nicholase Wintona, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů, si pravidelně připomínají v základní škole v Kunžaku. Ta od roku 2008 nese jeho jméno.

Londýn? Lidé se bojí voleb, říká bývalá redaktorka Deníku

Další teroristický čin v Evropě, v anglickém Manchesteru, si vyžádal 22 obětí a další šedesátku zraněných. K útoku došlo v pondělí v noci, po koncertu zpěvačky Ariany Grande. Šlo o druhý útok v západní Evropě při nebo po kulturní akci během dvou let, v listopadu 2015 teroristé stříleli do publika při koncertu v pařížském klubu Bataclan.

Exploze na koncertě v Manchesteru

Čtyři autentické dojmy z Británie: Lidé jsou šokovaní, život se ale nezastavil

/VIDEO, ROZHOVOR/ Jak se tragédie v Manchesteru, kde útočník na koncertě odpálil bombu, dotkla tamních obyvatel, včetně české ředitelky Czech School Manchester? Jaké dojmy a postřehy nám svěřil novinář deníku The Sun, jehož syn byl přítomen na tragickém koncertě? Přinášíme i poznatky další Češky, sociální praconice Zory Zámečníkové, jež poskytla video z okolí místa činu. Rovněž jsme oslovili bývalou novinářku Deníku, nyní působící v Londýně.

Petřínská rozhledna se v noci rozzáří barvami Spojeného království

Praha - Hlavní město jako projev solidarity s oběťmi útoku v Manchesteru nasvítí v úterý večer Petřínskou rozhlednu v barvách Spojeného království. Jde o vyjádření podpory celému Spojenému království a zároveň o vyjádření odhodlání nenechat se zastrašit náboženskými fanatiky. Někteří čeští politici vyjádřili soustrast s oběťmi výbuchu v Manchestru. 

Výstavy připomínají období heydrichiády

Klatovy – V prostorách klatovského muzea můžete zhlédnout výstavu věnovanou 75. výročí atentátu na Heydricha. Jde o jednu z akcí, které se v Klatovech v této spojitosti konají.

Británie bude volit: Konzervativci ztrácejí, míní průzkumy

Premiérka a vůdkyně Konzervativní strany Theresa Mayová vyhlásila na 8. června předčasné parlamentní volby. Boj mezi sebou tradičně svedou dva největší tábory. Labouristé podle průzkumů konzervativce dotahují, rozdíl mezi nimi činí osm procent.

Osudy šlechtického rodu Blücherů, pánů z Raduně

/HISTORIE/ Šlechtický rod Blücherů z Wahlsttatu se dostal na Opavsko a do dalších oblastí našeho regionu kolem roku 1832, kdy se Gebhard Leberecht von Blücher oženil s Marií, hraběnkou Larisch-Mönnichovou.

Ženy si zalétají při české mistrovské premiéře ve Zbraslavicích

Kutnohorsko - Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v sobotu 20. května v 16 hodin ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře slavnostně zahájí 9. ročník Mistrovství světa v bezmotorovém létání žen. To se uskuteční v České republice vůbec poprvé a konat se bude na letišti ve Zbraslavicích do neděle 4. června.

Hokejbalistky se porvou o nominační dres

Česká Třebová - Mužská hokejbalová reprezentace už nominaci na mistrovství světa, které se uskuteční již za několik dní v Pardubicích, odtajnila. Nyní to samé čeká i ženskou reprezentaci.

Táta se rozloučí s Hradištěm

Poslední dvě reprízy má před sebou krutě vtipná černá komedie Táta, kterou s nezapomenutelným Vladimírem Doskočilem v hlavní roli, na Malé scéně Slováckého divadla nastudoval režisér Tomáš Pavčík.

Plán atentátu na Reinharda Heydricha připravil František Moravec z Čáslavi

Čáslav – Víte, že autor plánu atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, provedený československými výsadkáři, pochází z Čáslavi? Je to tak. Jmenoval se František Moravec a na konci jeho plánu byl zlikvidovaný obergruppenführer SS Heydrich, třetí nejvýznamnější muž Třetí říše, zvaný „Pražský řezník".

Divadelníci vzdají hold letcům z druhé světové války

Praha - Vzdát hold často bezejmenným hrdinům druhé světové války chtějí členové souboru Wariot Ideal v představení Letci, které má ve středu v 18.00 premiéru v divadle Alfred ve dvoře. Slibují, že tak učiní s veškerou úctou, částečně s patosem, avšak s humorem sobě vlastním. Představení je pro dospělé i děti od 12 let a nabídne věrné kostýmy, modely britských bombardérů a dobový filmový materiál.

Macron a Merkelová v Berlíně: společná „mission possible“

Německo ještě před příjezdem nového francouzského prezidenta Emmanuela Madona mírnilo jeho vášně ohledně radikální reformy Evropské unie. Přesto ho kancléřka Angela Merkelová vřele uvítala před berlínským kancléřstvím a už předem dále najevo, že je potěšena skutečností, že si Macron vybral Spolkovou republiku jako cíl své první zahraniční cesty.

V Británii jedou chytré drogy, univerzity zvažují dopingové testy

Dopingové testy zřejmě nebudou muset podstupovat jen sportovci. Test na drogy možná čeká i studenty při zkouškách. Mezi britskými studenty je oblíbený například Modafinil pro narkoleptiky, který podporuje soustředění a snižuje nadměrnou spavost. Farmaceutickým firmám se tak během zkouškového období zdvojnásobují prodeje. V Česku je zatím díra na trhu.