Kreativ

ŠTÍTEK: Velká Británie

Margaret Thatcherová

Dáma se neotáčí. Margaret Thatcherová čelila odborům, atentátům i invazi

V únoru 1975 ovládla vedení britských konzervativců pro mnohé překvapivě politička Margaret Thatcherová. Neochvějná žena čelila ve své politické kariéře odborům, atentátům i vojenské invazi, nikdy ale neustoupila. Jako jedna z prvních přišla také už v roce 2000 s tvrdou kritikou Vladimira Putina.

Pod zříceným drážďanským Carolabrücke proplula po mnoha měsících první lodˇ.

Konečně, první loď proplula Drážďany! Podívejte se na unikátní video z dronu

Dlouhých pět měsíců museli čekat rejdaři na možnost proplout Drážďany, kde vodní cestu od září blokoval zřícený Carolabrücke. Vodní dopravci tak přišli o nejlepší období v roce, kdy jim dobré vodní stavy zpravidla umožňují plout bez omezení. Jako první proplula pod zříceným mostem v saské metropoli loď Evropské vodní dopravy vezoucí naftový generátor a hnojivo.

Zámek v Domoušicích

Netradiční nocleh? Barokní zámek je k pronajmutí, cena ubytování překvapí

Zájemci o netradiční ubytování si mohou pronajmout barokní zámek v Domoušicích na Lounsku. V objektu není topení, proto jeho majitel nabízí pobyty jen během letní sezóny od června do září. Zámek na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje poskytuje ubytování pro čtyři až devět osob ve třech ložnicích, každá je s manželskou postelí a jednolůžkem.

Ilustrace nové francouzské letadlové lodi.

Francie chystá novou letadlovou loď. Bude mít tři elektromagnetické katapulty

/ANALÝZA/ Tradiční evropské koloniální mocnosti Francie a Velká Británie po 2. světové válce a během dekolonizace v 60. letech ztratily velkou část své mezinárodní síly. Snaží se však nadále mohutně investovat zejména do svých námořnictev, aby zůstaly přítomné i v odlehlých končinách. Nejčerstvější aktivitou na této scéně je chystání francouzské letadlové lodě nové generace.

V Lovosicích naložili obří generátor na loď.

Podívejte se na video z dronu. V Lovosicích naložili obří generátor na loď

/FOTO, VIDEO/ Společnost Evropská vodní doprava (EVD) v pátek 31. ledna naložila v Lovosicích na Litoměřicku na nákladní loď obří naftový generátor na výrobu elektrické energie, který váží 221 tun. V pondělí jako první projede vodní cestu pod zničeným drážďanským mostem, který se poprvé od zářijového zřícení otevře. Loď popluje do Antverp v Belgii. Generátor z Plzně tam bude opět přeložen a zamíří do Británie. Novinářům to dnes řekl Lukáš Hradský, jednatel a majitel EVD.

Nová zastávka a konečná trolejbusových linek MHD na Borských polích dostala název Malvíny

Trolejbusy budou stavět na Malvínách. Název nové zastávky vymysleli škodováci

Neoficiální název lokality na Borských polích, kde na sklonku loňského roku vznikla nová trolejbusová zastávka a konečná linek MHD, byl inspirací k jejímu oficiálnímu pojmenování. Malvíny začali místu v osmdesátých letech minulého století říkat zaměstnanci Škodovky a nyní radní města Plzně tento název schválili i pro zmíněnou zastávku. Ta vznikla na dostavěné komunikaci U Panasoniku propojující ulice Folmavská a Ke Karlovu.

Obří staveniště multifunkční haly na brněnském výstavišti.

Maďarsko se nebude ucházet o hokejové MS, které se mohlo hrát i v Brně

Maďarsko se vzdalo kandidatury na pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2029, které se mohlo hrát i v Brně. O možnosti, že by se v nové aréně na Moravě, která se aktuálně buduje, konala jedna ze skupin šampionátu, informoval v září prezident Českého svazu ledního hokeje Alois (ČSLH) Hadamczik po jednání s šéfkou maďarského hokeje Zsuzsannou Kolbenheyerovou. Na konkrétní jednání ale nedošlo.

Česká pošta od února 2025 zdraží své služby. O kolik a co? Přečtete si článek

Česká pošta zdražuje služby: Jak vypadá nový ceník? Dotýká se dopisů i složenek

Státní podnik Česká pošta v únoru 2025 opět kvůli rostoucím nákladům přistupuje ke zdražování. Podle nového ceníku zdraží posílání dopisů a složenek jak po Česku, tak i do zahraničí. Posílání balíků sice nyní nezdraží, ani to však Česká pošta do budoucna nevylučuje. Nově si zákazníci mohou na některé pobočky přijít vyřídit dávky sociální podpory. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější související otázky.

Jan Masaryk

Záhadná smrt Jana Masaryka: Policie případ opět otevřela, má podezření na vraždu

Policie znovu otevřela případ úmrtí někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Zemřel v noci na 10. března 1948, podle dobové verze spáchal sebevraždu. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), který je útvarem Policie ČR, má ale nyní podezření na vraždu. Důvodem jsou nově získané dokumenty z diplomatických archivů Francie, Spojených států amerických a Velké Británie. Policie o tom v úterý v podvečer informovala na svém webu.

Japonsko. Země s jedinečnou kulturou i historií. Jak Japonci vychovávají děti? V čem by se čeští rodiče mohli inspirovat?

Chcete mít samostatné děti? Vychovávejte je jako Japonci

Výchovné styly se napříč kulturami výrazně liší. Dobrým příkladem je Japonsko. Evropané si při návštěvě asijské země rychle všimnou, jak jsou tamní děti vychované a samostatné. Důraz na samostatnost ostatně dokazuje oblíbená japonská reality show, kde se školkové děti samy vydávají na nákup nebo pro dřevo na otop. Podívejme se na to, v čem tkví tajemství výchovy japonských dětí.

Antarktida

Výročí objevení Antarktidy: Zájem států o zakázané nerostné bohatství stoupá

Ropa, uhlí, diamanty, zlato i uran jsou zlomkem z mnoha surovin, které lze najít na Antarktidě a v okolním Jižním oceánu. Státy však po více než dvě století od objevení mrazivého kontinentu nechávají ložiska nerostného bohatství ležet pod ledem. Oblast zejména v posledních desítkách let slouží pouze vědeckým účelům, na kterých se podílí i Česká republika. Nemusí však tomu tak být vždy.

Jedna z britských jaderných ponorek. Ilustrační foto

Britská jaderná ponorka se musela vynořit kvůli ruské lodi. Londýn varuje Moskvu

Britský ministr obrany John Healey informoval o opakovaném výskytu ruské špionážní lodě Jantar ve vodách u Velké Británie a varoval ruského prezidenta Vladimira Putina před rozhodnou reakcí. Podle britských úřadů plavidlo mapuje podmořskou infrastrukturu a sbírá zpravodajské informace. V reakci na to země posílila ostrahu svých vod, navázala další spolupráci se Severoatlantickou aliancí (NATO) a spustila systém umělé inteligence Nordic Warden. Cílem je ochrana podmořských kabelů a potrubí před potenciální ruskou sabotáží. O incidentu informoval portál CNN. Moskva se k incidentu nevyjádřila.

Zámek v Domoušicích.

Zámek britského majitele na Lounsku je k pronajmutí. Cena překvapí

/FOTO/ Zájemci o netradiční ubytování na víkend či během dovolené si mohou pronajmout barokní zámek v Domoušicích na Lounsku. V objektu není topení, proto jeho britský majitel nabízí pobyty jen během letní sezóny od června do září. Zámek na Džbánsku na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje poskytuje ubytování pro 4 až 9 osob ve třech ložnicích, každá je s manželskou postelí a jednolůžkem.

Následky bouře Éowyn v irském Belfastu.

Británii a Irsko zasáhla silná bouře. Éowyn ovlivnila i lety do Česka

Britské ostrovy zasáhla bouře Éowyn, která způsobila výpadky elektřiny více než tři čtvrtě milionu domácnostem, uzavření škol a zrušení stovek letů. V Irsku a Severním Irsku úřady vyhlásily nejvyšší stupeň výstrahy před větrem, na některých trasách mezi Anglií a Skotskem nejezdí vlaky, píší tamní média. Pražské Letiště Václava Havla v této souvislosti zrušilo čtyři lety do Dublinu a Edinburghu.

Ruský prezident Vladimir Putin

Peskov: Putin je připraven mluvit s Trumpem, čeká na signály z Washingtonu

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven hovořit se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, ale čeká na signály z Washingtonu. Novinářům to v pátek podle agentury AFP řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva je podle něj také připravena na jednání s USA ohledně jaderného ozbrojení, ale podle Peskova je zapotřebí vzít v úvahu i jaderný potenciál Británie a Francie.

Neteř Karla III. lady Louise při cestě na strýcovu korunovaci v roce 2023.

Zázračné dítě: Vnučka Alžběty II. málem zemřela, teď jde v babiččiných stopách

Žije v ústraní, když se ale objeví po boku svých královských příbuzných, je z toho v Británii téměř vždy senzace. Vnučka královny Alžběty II. a neteř krále Karla III., jednadvacetiletá lady Louise, patří mezi oblíbené členy britské královské rodiny. Naposledy překvapila, když se vydala ve stopách své babičky. Její příchod na svět byl přitom mimořádně dramatický - téměř zemřela a lékaři předpovídali, že bude těžce postižená. Její zotavení bylo téměř zázrakem. 

Členové hnutí Tálibán krátce po ovládnutí Kábulu.

Útěk mladíka před Tálibánem: Riskoval v podlaze autobusu, na moři, čelil rasismu

Čtyřiadvacetiletý Afghánec Sam Pordale se narodil do světa plného privilegií. Díky postavení svého otce vyrůstal v blahobytu a snad kromě kamarádů mu v rodném Afghánistánu nic nechybělo. V den, kdy zemi po stažení amerických vojsk ovládl Tálibán, se však jeho život obrátil vzhůru nohama. Mladík deníku The Guardian popsal strastiplný útěk před radikály a nový život ve Velké Británii.

Pokud si Češi a další lidé z EU budou chtít udělat od dubna 2025 výlet do Londýna a obdivovat Tower Bridge, budou muset splnit podmínku - s dostatečným předstihem se zaregistrovat v systému ETA.

Cestování do Velké Británie? Od dubna se sem lidé dostanou jen s registrací

Kdo letos plánuje výlet do Londýna, do studií, kde se natáčel Harry Potter, na zápas Manchesteru United nebo třeba do skotského Edinburghu, měl by zbystřit. Všichni obyvatelé Evropské unie, včetně Čechů, se totiž od letošního 2. dubna do Velké Británie dostanou jen po předchozí registraci v systému ETA. Vyřizuje se elektronicky, zájemci musí zaplatit poplatek. Registrovat se budou muset i ti, kteří budou přes britské území jen přecházet. 

Existuje známá vazba mezi sériovými vrahy a jejich dřívějším ubližováním zvířatům. Otázka, kdy neznámého sadistu přestane bavit kuchání koček a začne útočit na lidi, konkrétně na zranitelné ženy a dívky, děsila v letech 2015 až 2018 celý Londýn.

Dějiny temné i tajemné: Případ kočičího rozparovače

V roce 2015 začal britské hlavní město děsit tajemný šílený zvířecí zabiják, po němž zejména na jihu Londýna zůstávaly zohavené kousky těl stovek domácích koček a koťat – a také králíků nebo lišek. Zděšení místní obyvatelé mu začali přezdívat Croydon Cat Killer, tedy zabiják koček z Croydonu, protože právě v tomto jižním londýnském městě řádil nejčastěji. Zvířecí pozůstatky naznačovaly, že se vyžívá v kuchání vnitřností a že zbytky koček schválně aranžuje poblíž škol a domovů.

Výstava v ulici Josefa Knihy bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 16. ledna od 16 hodin.

V rokycanském muzeu ožije významná bitva II. světové války

Muzeum dr. Bohuslava Horáka v centru Rokycan je kromě návštěvy stálých sbírek dějištěm řady atraktivních výstav. V současné době tří přitažlivých prohlídek a v hlavní budově za kostelem se týkají vojevůdce Jana Žižky, nejdéle sloužícího starosty města Jana Anichobera i přehlídky klobouků.

Kvůli skandálu se znásilňovacími gangy Britové už léta demonstrují. Svou nespokojenost vyjadřují jak ti, podle nichž vláda ani úřady občany nechránily, tak ti, kdo podle svých proklamací vystupují proti rasismu.

Británií hýbe skandál znásilňujících gangů. Úřady nevzaly vážně zprávu novináře

Británií znovu hýbe skandál hromadného znásilňování nedospělých dívek, kterého se po léta dopouštěly násilnické gangy, aniž by úřady přes mnohá upozornění odpovídajícím způsobem zasáhly. Jen v anglickém Rotherhamu se stalo obětí těchto zločinů až 1400 dívek. Úřady problém bagatelizovaly, i když na hrůznou činnost gangů upozornil už v roce 2011 veřejně britský reportér Andrew Norfolk.

Sara Carbonerová

Blondýny, brunety. Televizní expertky dobývají fotbal, bodují nejen vzhledem

Mužský fotbal = mužský svět. Leckde to tak pořád platí. A to nejen na hřišti (dámy v roli rozhodčích či členky realizačních týmů jsou v Česku stále spíše raritou), tak i mimo hřiště, třeba v roli sportovních novinářek. Časy se ale mění. Přibývá žen, které s mikrofonem v ruce točí reportáže a rozhovory, případně ve studiu rozebírají detaily zápasu. A rozhodně to nemají zadarmo – letmý přehled známých jmen ze zahraničí ukazuje, že fotbalové reportérky a moderátorky nespoléhají jen na pohledné tváře, ale hlavně na vzdělání, píli a léta sbírané zkušenosti.

Taxi tým Městské policie hl. m. Prahy.

Taxi tým odhaluje nepoctivé taxikáře už 17 let. Jinak tomu nebylo i na Nový rok

Pražský Taxi tým městské policie čelí dalšímu případu nepoctivého taxikáře, který se pokusil obrat britské turisty o tisíce korun. Díky rychlé reakci a spolupráci s hotely se podařilo podvodníka usvědčit a vrátit peníze okradeným hostům. Tento incident opět zdůrazňuje důležitost pravidelných kontrol a přísného dohledu nad taxislužbami v metropoli.

Sára Aaronsohnová, jedna z čelních představitelek židovské špionážní skupiny Nili, která za 1. světové války působila v Osmanské říši. Bývá nazývána i židovskou Johankou z Arku.

Den zúčtování přijde, napsala židovská Johanka z Arku. Pak se zastřelila

Před 135 lety se narodila Sára Aaronsohnová, přezdívaná i židovská Johanka z Arku. V době první světové války stála společně se svým bratrem v čele židovské špionážní skupiny Nili, která shromažďovala informace pro Velkou Británii, bojující v té době s Osmanskou říší. Aaronsohnová, která prožila tragický milostný vztah s jedním ze špionů, po odhalení skupiny vzala všechnu vinu na sebe. Nikoho neprozradila ani při několik dní trvajícím brutálním mučení. Když začala pochybovat o tom, zda vydrží mlčet i nadále, raději se zastřelila. 

Zasněžené letiště Johna Lennona v Liverpoolu, kde počasí také zkomplikovalo provoz.

Sníh komplikuje leteckou dopravu v Británii i Německu. Zrušené jsou stovky letů

Silné sněžení v neděli narušilo leteckou dopravu v Británii, Nizozemsku i Německu. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a Berlíně zrušila desítky letů. Největší letiště v Nizozemsku, amsterodamský Schiphol, zrušilo na 70 letů. Své ranveje ráno uzavřela také letiště v anglickém Manchesteru a Liverpoolu. Píší o tom agentury.

Jedna z fotografií, které na parkovišti před supermarketem v britském Worcestershire pořídila Sian Alboreto. Velké svítící objekty na večerní obloze zatím nemají vysvětlení.

Záře nad supermarketem. Britka vyfotila prapodivné svítící objekty na obloze

Jsou, nebo nejsou? Otázku po existenci mimozemských civilizací čas od času oživí fotografie a svědectví o pozorování neznámých a nevysvětlitelných útvarů na obloze. Jedno takové se nyní objevilo na facebookové stránce Storytrender. Britka Sian Alboreto během ukládání nákupu do auta před supermarketem v hrabství Worcestershire spatřila a vyfotografovala na večerním nebi cosi velmi podivného.

Pochod švihlé chůze z Havlíčkovy kolonie loni v lednu.

V Budějovicích chystají další Pochod švihlé chůze. Trénovat může každý

Na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se znovu chystají příznivci slavné britské skupiny Monty Python. Přidat se může každý. Ideální oblečení je „úřední“ laděno v černé s doplňky téže barvy - buřinka, deštník, kufřík. Nejsou vyloučeny ale ani varianty. V Týně nad Vltavou vyrazí v létě.

Novoroční práskání biči před radnicí. Přišlo sto ukázkových.

Od sousedů: 20 000 prázdných bytů v Linci?

Aktuální odhady ukazují, že v Linci je více než půl roku asi 10 000 bytů bez ohlášených obyvatel. To je 8,4 % celkového počtu obydlí. Jestli jsou ale prázdné, se dá těžko zjistit – mohou být renovovány, neohlášenými druhými obydlími, odkazovány atd.

Portrét utopisty Roberta Owena uložený ve Velšské sbírce portrétů, jež je součástí Národní knihovny Walesu

Robert Owen inspiroval socialismus. Myslel to dobře, dopadlo to jako vždycky

Právě před 200 lety, 3. ledna 1825, koupil továrník Robert Owen 30 tisíc akrů v jihozápadní Indianě, aby se tam pokusil vybudovat novou, v jeho očích ideální experimentální kolonii. Pojmenoval ji Nová harmonie. Založil ji na myšlence vzájemné spolupráce, opřené, jak věřil, o lidskou empatii a schopnost starat se o sebe navzájem. Nezavedl v ní ale žádná jednoznačná pravidla týkající se správy majetku. A přišel krach.

Luděk Mikloško (uprostřed).

Mikloško překvapil, pracuje ale dál naplno: Stoprocentní vytížení, zní z Baníku

Nedělní oznámení Luďka Mikloška, že má rakovinu, zaskočilo spoustu lidí. Drtivá část veřejnosti mu vyjádřila podporu, stejně jako fanoušci West Hamu před utkáním s Liverpoolem. Byla zpráva z Londýna překvapením i pro jeho zaměstnavatele, ostravský Baník? „Pouze v tom smyslu, že se Luděk Mikloško rozhodl o svém zdravotním stavu poprvé promluvit veřejně,“ řekl pro Deník mimo jiné tiskový mluvčí FCB Marek Lorenc a potvrdil, že vrcholný manažer má v klubu plnou podporu.

 Bašár al-Asad a jeho žena Asmá al-Asadová na archivním snímku.

Žít v Rusku? Stačilo. Asadova manželka prý chce zpět do Británie

Asmá al-Asadová, manželka svrženého syrského diktátora, s nímž nyní žije v Rusku, údajně plánuje konec manželství a návrat do Velké Británie. Turecké servery tvrdí, že již podala žádost o rozvod, avšak britské úřady by jí návrat mohly zkomplikovat. Kreml tyto informace popírá.

Historické pohlednice. Takové si lidé posílali od Mikuláše až do Nového roku v období Rakouska - Uherska a první republiky.

Vánoční přání z dob monarchie. Takové pohlednice si lidé posílali

Krásné prožití svátků vánočních a hezký nový rok! Vzpomínáte ještě na dobu, kdy vám pohlednice s podobným vánočním přáním přišla do schránky? Pokud je vám líto, že letos žádná nepřišla, posíláme vám jich prostřednictvím naší galerie hned několik. Jsou ze sbírky Jana Malířského, kterému za jejich poskytnutí děkujeme.

Jak oblékat miminko v zimě? Pamatujte na vrstvy. Malé děti mají problém udržet tělesnou teplotu. Proto je třeba je správně obléct. A když je venku mráz a vítr, zůstaňte raději doma.

Jak v zimě oblékat miminko, aby nemrzlo ani se nepotilo? Existuje zlaté pravidlo

Zdravé děti mohou a měly by trávit čas venku každý den už od narození. Čerstvý vzduch prospěje plicím, imunitě i spánku. Výjimkou je však extrémní počasí. Ať už se jedná o tropy v létě nebo zimní mrazy. Malé děti totiž nemají vyvinutou termoregulaci a rychleji ztrácí teplo. Jak tedy miminko oblékat v zimě? Poradíme, čemu se při oblékání miminek vyhnout, a kdy zůstat raději v teple doma.

Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech. Ilustrační foto.

Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech získala národní cenu

V prosinci udělila Vědecká rada Národní psychiatrické ceny Vladimíra Vondráčka cenu za nejlepší práci na téma Deprese a sebevražednost – prevence a léčba – v kategorii praktická aplikace kolektivu psychologů a lékařů Dětské psychiatrické nemocnice Opařany (DPN). Program dává malým pacientům naději a motivaci k léčbě.

Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002, mnoho lékařů ji však z etických důvodů odmítá provádět. Návrh teď schválili i v Británii.

Britové podpořili asistovanou sebevraždu. Zákon může ovlivnit i českou debatu

Britští poslanci schválili návrh zákona o asistovaném umírání, který by umožnil nevyléčitelně nemocným dospělým ukončit svůj život pod lékařským dohledem. Británie by se tak stala devátou evropskou zemí, kde je asistovaná sebevražda za určitých podmínek legální. Téma rezonuje i v České republice, kde se diskuse o legalizaci eutanazie vede už téměř dvacet let.

Aktivisté blokující dopravu

Austrálie je celosvětově na prvním místě v zatýkání klimatických aktivistů

Austrálie je světovým lídrem v policejním potlačování klimatického aktivismu, píše list The Guardian s odkazem na průzkum Bristolské univerzity. Podle něj australská policie zatýká jednoho z pěti demonstrantů za klima a životní prostředí. Po Austrálii následuje Británie, která zatýká 17 procent protestujících. To je skoro třikrát více, než je mezinárodní průměr, který činí 6,3 procenta.