Damašek – Desítky rodin dnes využily jeden z humanitárních koridorů zřízených syrskou vládou a opustily povstalecké čtvrti v obléhaném městě Halab. Informovala o tom oficiální syrská agentura SANA. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, podle agentury AFP potvrdila, že město opustil „určitý počet civilistů". Konkrétní údaje ale nesdělila.
Paříž - Správní rada francouzské energetické společnosti EDF těsně schválila kontroverzní projekt výstavby dvou jaderných reaktorů v britském Hinkley Point. Informovala o tom dnes agentura Reuters. EDF je hlavním investorem projektu v hodnotě 18 miliard liber (578 miliard Kč). Hinkley Point přitom bude první novou jadernou elektrárnou v Británii po 20 letech.
Damašek - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) usmrtili za posledních 24 hodin ve vesnici poblíž severosyrského města Manbidž nejméně 24 civilistů. Informovali o tom opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. V provincii Idlib byla při dnešním bombardování zasažena porodnice, kterou spravuje organizace Save the Children.
Curych (Švýcarsko) - Největší švýcarské bance UBS klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 14,5 % na 1,03 miliardy švýcarských franků (25,7 miliardy Kč). K poklesu přispěla ekonomická a geopolitická nejistota, která vyvolává nestabilitu na trzích.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Magdalena Pýchová z Prahy si nechala v provozovně JaPa scelit vlněné šaty a svetr. Tam jí ale sdělili, že je nejprve musí dát do čistírny, a tuto službu jí zprostředkovali. „Oblečení v hodnotě 16 tisíc korun mi sice vrátili bez děr, ale o dvě čísla menší. Skončilo v koši, protože reklamaci mi čistírna neuznala a k soudu se mi nechtělo," říká zklamaná zákaznice. Velice proto vítá, že novela zákona o ochraně spotřebitelů jí a všem ostatním nespokojeným klientům nabídla rychlejší a efektivní řešení.
Madrid – Španělské oběti léku Contergan, kvůli jehož vedlejším účinkům se matkám v 50. a 60. letech rodily děti bez rukou či nohou, žádné odškodné nedostanou. Rozhodl o tom španělský ústavní soud, o jehož verdiktu dnes informoval deník El Mundo. V některých jiných zemích se přitom oběti odškodnění dočkaly.
Brusel - Ekonomická nálada v eurozóně se v červenci překvapivě zlepšila. V celé Evropské unii však klesla v reakci na červnové referendum, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z EU. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů Evropské komise.
Praha - Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos nově počítá s růstem hrubého domácího produktu o 2,3 procenta a příští rok o 2,6 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou dnes ČBA zveřejnila. V předchozí dubnové prognóze asociace odhadovala růst ekonomiky letos o 2,4 procenta a příští rok o 2,8 procenta.
Brusel - Česká republika se podruhé ujme předsednictví Evropské unie ve druhé polovině roku 2022. Plyne to z doplněného pořadí předsednictví do konce roku 2031, na kterém se dohodly unijní země. Nový seznam má na zřeteli odchod Velké Británie ze společenství a potvrzuje týden staré informace, že místo Britů unii bude ve druhé polovině příštího roku předsedat Estonsko.
Berlín – Spotřebitelská důvěra v Německu se mírně zhoršila, překonala však odhady. Ukázaly to dnešní výsledky měsíčního průzkumu společnosti GfK. Náladu spotřebitelů v největší evropské ekonomice zřejmě negativně ovlivnilo hlasování o členství Británie v Evropské unii, po kterém viděli Němci vyhlídky domácí ekonomiky méně příznivě.
Damašek - Při dvou bombových útocích v syrském Kámišlí nedaleko turecké hranice dnes přišlo o život nejméně 44 lidí. S odvoláním na syrskou státní televizi o tom informovala agentura AFP. Dalších 140 osob utrpělo zranění. Jedna z výbušnin byla podle všeho umístěna v automobilu, druhá na motorce. K útoku se přihlásili ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS), kteří obsadili rozsáhlá území v Sýrii i sousedním Iráku.
Čáslav – Před 50 lety zemřel čáslavský rodák, brigádní generál František Moravec. Přestože se zúčastnil všech tří československých odbojů, je jeho osobnost pozapomenuta a nedoceněna. Čestnou výjimku ovšem tvoří rodné město Čáslav, které je na svého rodáka hrdá a jeho památka je v Čáslavi připomínána. Důkazem je název nejvýznamnější čáslavské třídy, ulice Generála Františka Moravce. Ta začíná na křižovatce „Ostrý roh" a končí na náměstí Jana Žižky z Trocnova.
Kraslice – Textilní firma Car Trim v Kraslicích na Sokolovsku změnila majitele. Koupil ji německý gigant, společnost Prevent, která v Evropě zaměstnává v automobilovém průmyslu na 18 tisíc lidí.
Frankfurt - Čistý zisk německé bankovní společnosti Deutsche Bank se ve druhém čtvrtletí propadl o 98 procent na 20 milionů eur (540,5 milionů Kč). Největší banka v Německu v dnešní tiskové zprávě uvedla, že výnosy jí klesly jak z obchodování s akciemi, tak z obchodování s dluhopisy. Výsledky banky ovlivnilo i referendum o vystoupení Británie z EU.
Třebíč - Služby e-shopů se stále rozrůstají. Lidé však i nadále dávají přednost kamenným obchodům. To se snaží obchodníci změnit. A nejen ti, kteří obchodují s oblečením, které se na internetu prodává nejčastěji.
Londýn – Británie i Irsko mají silný zájem zachovat po brexitu volný pohyb osob mezi oběma zeměmi, řekla dnes v Londýně nová britská premiérka Theresa Mayová po jednání se svým irským protějškem Endou Kennym. Oba politici se shodli také na tom, že odchod Británie z EU nesmí ohrozit mírový proces v Severním Irsku.
Frýdek-Místek, Třinec - Zájemců o darování krve je dostatek. Nemocnice v Třinci a ve Frýdku-Místku navštívilo v první půlce roku dohromady přes tři tisíce dárců.
Praha - Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil již 99,3 % přímých plateb a rozhodl o vyplacení 29,5 miliardy korun každoročních dotací. Zbývá ještě rozhodnout o 1,3 miliardy korun.
Londýn (Velká Británie) - Čistý zisk britské ropné společnosti BP ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o 45 % na 720 milionů dolarů (17,7 miliardy Kč). Vliv měly zejména nižší ceny ropy a slabé marže rafinerií.
Calais - Etiopský migrant byl zabit a šest dalších uprchlíků bylo zraněno v noci na dnešek při potyčkách mezi migranty v uprchlickém táboře v přímořském Calais na severu Francie. O události informovaly agentury DPA a AFP s odvoláním na francouzskou policii.
Londýn (Velká Británie) - Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev zlepšila v reakci na pokles kurzu libry podmínky plánovaného převzetí konkurenta SABMiller. Firma dnes oznámila, že podle nových podmínek zaplatí za každou akcii SABMilleru 45 liber v hotovosti namísto dříve uváděných 44 liber. Nová nabídka celý podnik ohodnocuje na zhruba 79 miliard liber (2,5 bilionu Kč).
Varšava – Poláci žijící v Británii jsou v zemi vítáni navzdory množícím se zprávám o útocích proti nim po výsledcích červnového referenda o odchodu země z Evropské unie. Uvedla to dnes podle agentur Reuters a AP britská premiérka Theresa Mayová po jednání s polskou premiérkou Beatou Szydlovou ve Varšavě.
Darmstadt – To, že se v Německu staly během jednoho týdne čtyři útoky, není náhoda. Podle psychologa osloveného agenturou DPA se pachatelé podobných činů, pokud působí na vlastní pěst, často inspirují někým, kdo spáchá podobný čin. Společnost se nejlépe bude opakování útoků bránit tím, že nebude o útočnících obsáhle informovat.
Břeclav - Břeclavský výrobce potravin Racio nadále expanduje na zahraniční trhy, díky čemuž loni zvýšil výnosy o 7 % na 602,2 milionu korun. Zisk zůstal na úrovni nad 20 miliony korun.
Praha - Češi mají v době politických a ekonomických nejistot stále větší zájem o investice do drahých kovů. Největší firmy na trhu zaznamenaly růst prodejů o desítky procent.
Berlín (Německo) - Důvěra podnikatelů v ekonomiku se v červenci v Německu mírně zhoršila, překonala však odhady. Mezi podniky narůstal pesimismus při hodnocení budoucích vyhlídek, ukázaly dnešní údaje tamního institutu Ifo. Data již berou v úvahu výsledek referenda o vystoupení Británie z EU. Podle šéfa Ifo Clemense Fuesta nicméně největší evropská ekonomika vykazuje houževnatost.
Dublin (Irsko) - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zvýšila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 4 % na 256 milionů eur (6,9 miliardy Kč). Ryanair je největším leteckým přepravcem v Evropě podle počtu cestujících.
Praha – Británie zřejmě vydá do Česka podnikatele Františka Savova stíhaného v souvislosti s krácením daní a legalizací výnosů z trestné činnosti. Tamní soud zamítl mužovo odvolání proti vydání. Informaci dnes potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Podle mluvčího londýnského soudu se však podnikatel může znovu odvolávat. Savov vzkázal přes svého mediálního zástupce Jana Hrubeše, že odvolací soud nezohlednil věcnou podstatu případu. Podnikatel se chce nadále bránit právní cestou.
Teplicko - Vzpomínková akce k 72. výročí Dne amerických letců proběhla o víkendu na Teplicku. Nejprve v oblasti Mukova na Bílinsku, posléze na Písečném vrchu v Teplicích.
Plzeň - Studentský Racing Team Pilsen ze Západočeské univerzity v Plzni se zúčastnil mezinárodního závodu Formula Student na slavném okruhu Silverstone ve Velké Británii.
Paříž - Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France ovládl podruhé za sebou a celkově potřetí Brit Chris Froome. Závěrečný spurt na "Staré dámě" vyhrál v Paříži po 113 km opět Němec André Greipel. Nejlepším z trojlístku českých reprezentantů byl v konečném pořadí na desátém místě Roman Kreuziger.
Paříž - Francouzský prezident François Hollande chce v létě každý týden přehodnocovat bezpečnostní opatření, která byla kvůli obavám z nového násilí zavedena po nedávném útoku v Nice. Řekl to dnes mluvčí francouzské vlády Stéphane Le Foll. Zvýšené bezpečnostní kontroly už dnes způsobily značené zpoždění těm, kteří se chtěli dostat z Británie do Francie přes kanál La Manche.
Londýn - Producenti chystají do prodeje dosud nevydané album zesnulého zpěváka Davida Bowieho ze 70. let s názvem The Gouster. Album sestávající ze sedmi písní bude součástí kolekce nahrávek z let 1974 až 1976, oznámil Bowieho dlouholetý producent Tony Visconti.
Hradecko - Dvě studentky a jeden student z gymnázií v Hradci Králové a Novém Bydžově získají zkušenosti na školách ve Velké Británii a Spojených státech amerických.
Dublin - Irsko si nedokáže představit, že po odchodu Británie z Evropské unie by mezi britským a irským územím na Irském ostrově byly zavedeny hraniční kontroly. Podle serveru BBC to dnes prohlásil irský premiér Enda Kenny. Druhý nejvýše postavený severoirský politik Martin McGuinness ze separatistické strany Sinn Féin naopak tvrdí, že po brexitu nemůže mezi Severním Irskem a Irskem dál fungovat stejný režim jako dosud, který dovoluje volný pohyb přes vzájemné hranice.
Praha - Provozovatelé internetových lékáren chtějí dosáhnout toho, aby si lidé přes internet mohli koupit také receptové léky. Česká lékárnická komora s tím nesouhlasí. Argumentuje tím, že dostupnost lékárenské služby je po celém území ČR dobrá a že by výdej léku vždy měl provádět lékárník, včetně poučení pacienta. Prosadit změny zákona chce Česká asociace provozovatelů internetových lékáren ČAPIL, již založili Apotek s.r.o., EUC a.s. a Pears Health Cyber s.r.o.
Stockholm - Nejistota spojená s rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii má negativní dopad na stavební sektor v této ostrovní zemi. Uvedla to dnes největší skandinávská stavební společnost Skanska, která ve Spojeném království vytváří více než desetinu svých tržeb.
Pardubice – Na hokejbalové mistrovství světa v Sheffieldu se vydaly tři reprezentační výběry, které vybojovaly dvě bronzové medaile. Cenný kov získaly české týmy do 20 a 18 let, na „16" zbylo čtvrté místo. Na zisku medailí měli podíl i mladí hokejbalisté z východních Čech.
Brod /VAŠE NÁZORY/ - Obyvatelé Příbrami vyjadřují absolutní negativní stanovisko ke zpracovanému posudku píaní Žídkové k záměru společnosti Ekototalbau CZ.
Hradecko - Dvě studentky a jeden student z gymnázií v Hradci Králové a Novém Bydžově získají zkušenosti na školách ve Velké Británii a Spojených státech amerických.
Východní Čechy - Na hokejbalové mistrovství světa v Sheffieldu se vydaly tři reprezentační výběry, které vybojovaly dvě bronzové medaile. Cenný kov získaly české týmy do 20 a 18 let, na „16" zbylo čtvrté místo. Na zisku medailí měli podíl i mladí hokejbalisté z východních Čech.
Londýn – „Každý problém má své řešení, které je prosté, jasné a mylné." Henry Louis Mencken to klidně mohl napsat o dnešní politickou situaci. Západní svět se nepochybně střetává se složitými problémy, především s nespokojeností mnoha občanů. Zároveň spousta zájemců o moc, jako například Donald Trump ve Spojených státech a Marine Le Penová ve Francii, nabízí jasná, prostá a špatná řešení – především nacionalismus, nativismus a protekcionismus. Napsal to komentátor listu Financial Times Martin Wolf.
Dublin – Pokud si Británie i po svém odchodu z Evropské unie bude chtít udržet přístup na společný unijní trh, nepůjde to bez zachování principu volného pohybu osob. Po dnešním jednání s irským premiérem Endou Kerrym to v Dublinu řekl francouzský prezident François Hollande. Jednání o brexitu podle něj musejí začít co nejdříve, bez zbytečných odkladů.
Cleveland – Odcházející vůdce protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage plánuje na podzim podniknout cestu po evropských zemích, aby je povzbudil k uspořádání dalších referend o vystoupení z Evropské unie. Farage to oznámil v americkém Clevelandu, kde je hostem nominačního sjezdu amerických republikánů před prezidentskými volbami.