Na rizika a příležitosti v oblasti zaměstnanosti, inovací a využití evropských fondů bylo zaměřeno XXII. Setkání podnikatelů České, Polské a Slovenské republiky, které se uskutečnilo v Ostravě.
Londýn – Novým šéfem britské Konzervativní strany, a tím i premiérem Spojeného království, se chce stát i nynější ministr spravedlnosti Michael Gove. Dosud přitom stál za někdejším starostou Londýna Borisem Johnsonem, který byl jedním z vůdců kampaně pro odchod Británie z Evropské unie. Gove v prohlášení o kandidatuře uvedl, že si neochotně musel uvědomit, že Johnson v nynější situaci není schopen vést konzervativce ani Británii. Někdejší starosta Londýna pak oznámil, že se o premiérské křeslo ucházet nebude.
Londýn – Kandidátka na britskou premiérku a nynější ministryně vnitra Theresa Mayová nepředpokládá aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o reformě EU, který řeší odchod ze společenství, před koncem letošního roku. Uchazečka o vedení Konzervativní strany podle agentury Reuters očekává, že proces britské odluky potrvá několik let.
Londýn/Paříž – Británie může přistoupit ke kompromisům, mimo jiné i k platbám do rozpočtu Evropské unie, aby si po odchodu z EU udržela přístup na unijní trh, o ústupcích v otázce kontroly přistěhovalectví ale diskutovat nebude. V rozhovoru pro dnešní vydání francouzského deníku Le Figaro to prohlásil šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.
New York (USA) - Americké akcie se dál zotavují z propadu způsobeného rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti významných amerických podniků, si krátce po zahájení obchodování připisoval téměř 0,9 % na 17.564 bodů. V úterý přitom stoupl o zhruba 1,6 %.
Brusel - Pomalá reakce britských politiků na výsledky referenda budí zdání, že ti, kdo vyvolali brexit, se netěší na to, co tento krok zemi přinese. Po skončení dnešního jednání šéfů hlav a států 27 zemí EU kromě Británie to v Bruselu uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Většina zástupců EU se podle něj domnívá, že bylo chybou, že David Cameron referendum vyhlásil. Jeho důvody pro tento krok jsou nesouměřitelné s důsledky hlasování, dodal Sobotka.
Brusel - V Evropské unii převládá názor, že v nynější situaci není možné, aby Velká Británie byla ve druhé polovině příštího roku předsednickou zemí unie. Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico po konci dnešního neformálního summitu 27 unijních zemí. Konkrétní rozhodnutí, jak nastalou situaci řešit, ale podle něj ještě nepadlo.
Londýn (Velká Británie) - Americké investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley popřely spekulace, že jsou připravené přesunout své operace a zaměstnance z Londýna do Frankfurtu nad Mohanem, jakmile formálně začne proces odchodu Británie z Evropské unie. Banka Goldman Sachs byla velkým sponzorem kampaně za zachování členství.
Brusel - Skotsko nemá pravomoc vyjednávat s Evropskou unií, jednání s ní může vést pouze Londýn. Na jednání unijních představitelů v Bruselu to dnes řekl španělský premiér Mariano Rajoy. Pokud podle něj opustí unii Británie, opustí ji i Skotsko. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová přitom usiluje o setrvání Skotska v EU navzdory takzvanému brexitu. Většina Skotů v referendu hlasovala proti odchodu z evropského bloku.
Sovětský masový vrah Josef Stalin měl kdysi prohlásit, že „volby nerozhodují lidé, kteří přijdou odevzdat své hlasy, ale lidé, kteří ty hlasy počítají". Není pochyb o tom, jak to bolševický generalissimus a zlý netvor myslel: Ti, kdož jsou u moci, mají možnost cokoli spočítat tak, jak se jim to hodí. Kde vládne totalitní (komunistický, fašistický, nacistický…) režim, tam jsou volby samozřejmě zbytečné. Přesto i totality rády volby vypisují – aby mohly světu oznámit výsledky, jež byly známy dávno předtím, než se občané vydali k volebním urnám…
Žďár nad Sázavou - Týden strávili pracemi na Santiniho Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, aniž by dostali zaplaceno. Stačilo jim jen nadšení a dobrý pocit z odvedené práce. Řeč je o dobrovolnících z Velké Británie. Málokdo asi ví, že právě ve Velké Británii působí nadace The Friends of Czech Heritage (Přátelé českého dědictví), která se věnuje záchraně českých památek. Architekt Peter Jamieson je jejím předsedou a projektovým koordinátorem.
Londýn – Udržení celistvosti Spojeného království je po referendu, ve kterém se Britové rozhodli opustit Evropskou unii, nejvyšším zájmem země. Dnes to v parlamentu prohlásil britský premiér David Cameron. Odlukou od Londýna bezprostředně po oznámení výsledků referenda pohrozily Skotsko a Severní Irsko.
Londýn – Možný nástupce britského premiéra Davida Camerona a ministr jeho nynější vlády Stephen Crabb chce jako ministerský předseda regulovat přistěhovalectví, o tomto tématu proto nebude chtít s Evropskou unií během vyjednávání o budoucích vztazích diskutovat. Rozhodnutí o brexitu pak považuje za neměnné. V Bruselu dnes končí unijní summit, oproti úterku je ale setkání o směřování unie neformální a poprvé bez účasti Británie.
Praha - České banky mají v rámci Evropy nadstandardní zabezpečení elektronických plateb. Řadí se tak na špičku například s Velkou Británii, Lucemburskem a Švýcarskem. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Grant Thornton, o které dnes informovali představitelé České bankovní asociace.
Jihlava – Hlavním faktorem takzvaného brexitu byly podle prezidenta Miloše Zemana obavy Britů z „naprosté neschopnosti" současného vedení Evropské unie. Odchodem Velké Británie z EU podle něj prohrály obě strany. Zeman očekává, že do pěti let se od Británie odtrhne Skotsko a vstoupí do unie samostatně. EU se stane automaticky slabší po odchodu země s třetí nejvýznamnější ekonomikou, uvedl dnes prezident během návštěvy Kraje Vysočina.
Praha - Z krátkodobého hlediska brexit českému exportu neublíží. Tempo růstu českého vývozu by mělo naopak ve 3. čtvrtletí letos mírně zrychlit na 5 % meziročně. Dnes to uvedli zástupci Asociace exportérů a Raiffeisenbank.
Pro vysvědčení si většina dětí půjde večtvrtek. Žáci 4.B ze Základní školy a Mateřské školy v Horním Benešově ho už výjimečně dostali v pondělí. Předat jim ho osobně přijel Ladislav Velebný, který má nad třídou patronaci.
Brusel/Dublin – Zastoupení Evropské komise v Irsku odmítá tvrzení, že angličtina po odchodu Británie z Evropské unie přestane být oficiálním jazykem bloku. To v pondělí prohlásila předsedkyně ústavního výboru Evropského parlamentu Danuta Hübnerová s tím, že o registraci angličtiny jako takzvaného úředního jazyka EU požádalo pouze Spojené království, zatímco Irsko a Malta, kde je angličtina jedním z oficiálních jazyků, tak neučinily.
Londýn/Frankfurt - Akciové trhy v kontinentální Evropě i v Británii dnes pokračují v růstu. K jejich zotavování z hlubokého dvoudenního propadu vyvolaného šokem z rozhodnutí Británie odejít z Evropské unie dopomáhá akciím i růst cen ropy a naděje na další uvolnění měnové politiky.
Ammán/Damašek - Syrští povstalci podporovaní Spojenými státy dnes za rozbřesku s přispěním aliančních sil dobyli vojenské letiště, které dosud ovládali bojovníci Islámského státu nedaleko strategické bašty IS Al-Búkamál u iráckých hranic.
Brusel - Členské státy Evropské unie se shodly, že jednat s Británií je možné teprve v okamžiku, kdy Londýn aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy a oznámí, že vystupuje z EU. Po skončení dnešního jednání o brexitu to v Bruselu uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Většina členských zemí včetně ČR pokládá za rozumné, aby aktivaci článku 50 oznámil nový britský premiér, jakmile přijede do Bruselu. Sobotka během diskuze rovněž požádal premiéra Davida Camerona, aby britská vláda učinila maximum proti šíření nevraživosti, která je nyní v Británii patrná.
Brusel – Poprvé bez britského premiéra Davida Camerona se dnes v Bruselu sejdou předsedové států a vlád ostatních zemí Evropské unie. Poté, co se Británie minulý týden v referendu rozhodla unii opustit, je čeká nejen první debata o reakci na tento vývoj, ale také začátek širší diskuse o dalším směřování celého evropského bloku.
Stockholm - O 500 procent se v uplynulém týdnu, kdy se Británie v referendu rozhodla pro odchod z Evropské unie, zvýšil počet žádostí Britů žijících ve Švédsku o švédské občanství. S odvoláním na přistěhovalecký úřad o tom dnes informoval zpravodajský portál The Local. O švédské občanství v průměru žádá dvacet Britů týdně, minulý týden jich ale bylo 129.
Brusel – Většina z 27 zemí EU souhlasí s tím, že s Británii lze vyjednávat o jejím vystoupení z EU teprve poté, až Londýn britský odchod oficiálně oznámí. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci předseda europarlamentu Martin Schulz, který se zástupci osmadvacítky jednal na začátku dnešního unijního summitu. Atmosféra na schůzce byla podle něj jiná, než tomu bylo v předchozích případech.
Sintra (Portugalsko) - Centrální banky by se měly snažit sladit svá měnová opatření, aby zabránily "destabilizujícím vedlejším následkům" plynoucím z rozdílného tempa hospodářského růstu v jednotlivých zemích a regionech. Na výroční konferenci o centrálním bankovnictví to dnes v portugalské Sintře prohlásil šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. K dopadům vystoupení Británie z Evropské unie se nevyjádřil.
Washington (USA) - Celoročně přepočtený růst ekonomiky Spojených států v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na 1,1 % z 1,4 % v posledním loňském kvartálu. Uvedlo to dnes americké ministerstvo obchodu. Jeho konečná zpráva je nicméně příznivější než květnový odhad, podle kterého růst zvolnil až na 0,8 %.
Edinburgh – První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu. Sturgeonová to dnes prohlásila ve skotském parlamentu, kde ukázala odhodlání jednat se zástupci EU přímo a obejít tak odcházející britskou vládu.
Londýn - Referendum, ve kterém Britové minulý týden rozhodli o odchodu své země z Evropské unie, zasévá zmatek na britské politické scéně. Dál se bouří skotští nacionalisté a opoziční labouristé v dolní sněmovně britského parlamentu.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Neptejte se, proč dosud žádné naše divadlo drama Jindřich VI. nehrálo. Mějte prostě jen radost, že je ústecké Činoherní studio v Česku první.
Berlín - Pokud některá země vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale nadále bude moci užívat všech práv. Na adresu Británie to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Ve svém vystoupení před německým parlamentem také zdůraznila, že EU bude při vyjednávání s Londýnem hájit své zájmy. Když bude chtít Británie být i nadále součástí společného evropského trhu, bude muset přijmout jeho podmínky, včetně volného pohybu osob, řekla.
Brusel, Praha - Fungování celé Evropské unie a Evropské komise je potřeba změnit. V tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev. Po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to dnes v Brusel řekl premiér Bohuslav Sobotka. Reagoval tak na slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který v neděli poznamenal, že podle něj není po referendu o setrvání Británie v EU šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker mužem na svém místě.
Strakonice - Emeritní senátor Josef Kalbáč navštívil Velkou Británii několikrát. „Ani se nedivím, že obyvatelé rozhodli v referendu o vystoupení z EU. A to vzhledem k tomu, jak velkou byrokracii představuje.
Londýn - Drtivá většina britských labouristických poslanců dnes v nezávazném hlasování vyslovila nedůvěru svému předsedovi Jeremymu Corbynovi. Jak uvedla zpravodajská televize Sky News, proti Corbynovi, obviněnému z vlažného přístupu k referendu o vztahu Británie k EU, hlasovalo 172 poslanců, což představuje více než 80 procent labouristických zákonodárců v Dolní sněmovně britského parlamentu.
Praha – Mimořádné vysílání zpravodajského kanálu ČT24 k referendu o odchodu Velké Británie z Evropské unie si během čtyř dnů nenechalo ujít 1,8 milionu diváků. To představuje podíl na sledovanosti přes sedm procent. Uvedla to Česká televize.
Jičín – Brexit se stal skutečností a svým způsobem se dotýká nás všech. Nejvíce zasaženi odchodem Anglie z Evropské unie jsou ale Češi, kteří zde žijí a pracují.
Moskva/New York – Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury Bloomberg mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Stockholm - Většina Švédů chce zůstat v Evropské unii i poté, co si odchod z EU odhlasovali minulý týden ve čtvrtek občané Británie. Podle nového průzkumu by se pro setrvání v unii v případném referendu vyjádřilo 52 procent švédských voličů, 31 procent by bylo proti. Švédsko přitom patří mezi země, kde by se podle světových médií mohl projevit dominový efekt brexitu.
Kladno - Bývalá redaktorka Kladenského deníku Marta Alterová se v červnu roku 2008 rozhodla vyjet za prací do zahraničí. Její volba padla na Velkou Británii. V té době jí bylo pětačtyřicet let. Řada známých ji označila za blázna. Někteří ji ale věřili a fandili. Zejména její rodina a dvě dospělé děti.
Brusel - Po odchodu Británie z Evropské unie přestane být angličtina jedním z oficiálních jazyků unie. Uvedla to dnes v Bruselu předsedkyně ústavního výboru Evropského parlamentu Danuta Hübnerová. Žádná jiná členská země totiž neuvádí angličtinu jako svůj oficiální jazyk, vysvětlila.
Londýn – Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA. Své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie.
Londýn (Velká Británie) - Výsledek referenda o vystoupení Británie z Evropské unie přišel investory velmi draho. Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů (49 bilionů Kč).
Varšava – Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil předsedu Evropské rady a svého krajan Donalda Tuska z odpovědnosti za britský odchod z Evropské unie. Podle něho by Tusk měl zcela „zmizet z evropské politiky".
Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Richard Drury je rodilým Britem a zároveň kurátorem Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. S Deníkem se podělil o své pocity krátce po rozhodnutí o brexitu.
Singapur - Ceny ropy v Asii na počátku nového týdne mírně klesají. Prodloužily tak svůj prudký páteční propad způsobený rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii, který vyvolal masivní pokles globálních finančních trhů. Ke ztrátám přispívají i obavy z nadměrných dodávek ropných produktů v Asii.