Kreativ

ŠTÍTEK: Spojené království

Růst ekonomiky USA v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,1 procenta

Washington (USA) - Celoročně přepočtený růst ekonomiky Spojených států v letošním prvním čtvrtletí zpomalil na 1,1 % z 1,4 % v posledním loňském kvartálu. Uvedlo to dnes americké ministerstvo obchodu. Jeho konečná zpráva je nicméně příznivější než květnový odhad, podle kterého růst zvolnil až na 0,8 %.

Skotsko si chce zajistit přístup k jednotnému trhu EU

Edinburgh – První ministryně Skotska (premiérka) Nicola Sturgeonová chce bránit místo, které má Skotsko v Evropské unii, a bude usilovat o to, aby Skotové mohli mít po odchodu Británie z unie i nadále přístup k evropskému jednotnému trhu. Sturgeonová to dnes prohlásila ve skotském parlamentu, kde ukázala odhodlání jednat se zástupci EU přímo a obejít tak odcházející britskou vládu.

Merkelová: Kdo opustí EU, zbaví se nejen povinností, ale i práv

Berlín - Pokud některá země vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale nadále bude moci užívat všech práv. Na adresu Británie to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Ve svém vystoupení před německým parlamentem také zdůraznila, že EU bude při vyjednávání s Londýnem hájit své zájmy. Když bude chtít Británie být i nadále součástí společného evropského trhu, bude muset přijmout jeho podmínky, včetně volného pohybu osob, řekla.

Sobotka: Je třeba změnit fungování celé EU a Evropské komise

Brusel, Praha - Fungování celé Evropské unie a Evropské komise je potřeba změnit. V tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev. Po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to dnes v Brusel řekl premiér Bohuslav Sobotka. Reagoval tak na slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který v neděli poznamenal, že podle něj není po referendu o setrvání Británie v EU šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker mužem na svém místě.

Horlivci, kteří chtěli přijetí eura, ochladnou

Strakonice - Emeritní senátor Josef Kalbáč navštívil Velkou Británii několikrát. „Ani se nedivím, že obyvatelé rozhodli v referendu o vystoupení z EU. A to vzhledem k tomu, jak velkou byrokracii představuje.

Přes 80 procent labouristických poslanců stojí proti Corbynovi

Londýn - Drtivá většina britských labouristických poslanců dnes v nezávazném hlasování vyslovila nedůvěru svému předsedovi Jeremymu Corbynovi. Jak uvedla zpravodajská televize Sky News, proti Corbynovi, obviněnému z vlažného přístupu k referendu o vztahu Británie k EU, hlasovalo 172 poslanců, což představuje více než 80 procent labouristických zákonodárců v Dolní sněmovně britského parlamentu.

Zpravodajství ČT24 k brexitu vidělo 1,8 milionu diváků

Praha – Mimořádné vysílání zpravodajského kanálu ČT24 k referendu o odchodu Velké Británie z Evropské unie si během čtyř dnů nenechalo ujít 1,8 milionu diváků. To představuje podíl na sledovanosti přes sedm procent. Uvedla to Česká televize.

Čechy v Británii trápí nejistota

Jičín – Brexit se stal skutečností a svým způsobem se dotýká nás všech. Nejvíce zasaženi odchodem Anglie z Evropské unie jsou ale Češi, kteří zde žijí a pracují.

Rusko: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR v roce 1991

Moskva/New York – Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury Bloomberg mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Švédové chtějí i po brexitu zůstat v unii, ukázal průzkum

Stockholm - Většina Švédů chce zůstat v Evropské unii i poté, co si odchod z EU odhlasovali minulý týden ve čtvrtek občané Británie. Podle nového průzkumu by se pro setrvání v unii v případném referendu vyjádřilo 52 procent švédských voličů, 31 procent by bylo proti. Švédsko přitom patří mezi země, kde by se podle světových médií mohl projevit dominový efekt brexitu.

V Anglii pracovala tři roky. Její odchod z EU bývalá novinářka podporuje

Kladno - Bývalá redaktorka Kladenského deníku Marta Alterová se v červnu roku 2008 rozhodla vyjet za prací do zahraničí. Její volba padla na Velkou Británii. V té době jí bylo pětačtyřicet let. Řada známých ji označila za blázna. Někteří ji ale věřili a fandili. Zejména její rodina a dvě dospělé děti.

S&P kvůli brexitu odebrala Británii špičkový rating AAA

Londýn – Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o dva stupně na úroveň AA. Stala se tak poslední ze tří hlavních ratingových agentur, která Británii odebrala nejvyšší možný rating AAA. Své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie.

Kvůli brexitu přišli investoři o rekordní dva biliony dolarů

Londýn (Velká Británie) - Výsledek referenda o vystoupení Británie z Evropské unie přišel investory velmi draho. Podle údajů společnosti S&P Global se papírová hodnota akcií a dalších aktiv jen v pátek celosvětově snížila o více než dva biliony dolarů (49 bilionů Kč).

Kaczyński obvinil z brexitu šéfa Evropské rady Tuska

Varšava – Vůdce polské vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil předsedu Evropské rady a svého krajan Donalda Tuska z odpovědnosti za britský odchod z Evropské unie. Podle něho by Tusk měl zcela „zmizet z evropské politiky".

Ceny ropy v Asii mírně klesají

Singapur - Ceny ropy v Asii na počátku nového týdne mírně klesají. Prodloužily tak svůj prudký páteční propad způsobený rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii, který vyvolal masivní pokles globálních finančních trhů. Ke ztrátám přispívají i obavy z nadměrných dodávek ropných produktů v Asii.

Cameron bude státníkům v Bruselu vysvětlovat brexit

Brusel - Britský premiér David Cameron v úterý při neformální večeři vůbec poprvé seznámí své unijní kolegy, hlavy států a vlád ostatních zemí Evropské unie, s tím, co se v Británii v souvislosti s referendem o vystoupení z EU stalo a děje. V závěrečné části bruselského summitu, který se zúžil na jeden den, by měl rovněž státníkům nastínit, jak si představuje další postup své země poté, co si britští voliči v hlasování zvolili odchod z nynější osmadvacítky.

Cameron: Do vyjednávání o odchodu z EU se zapojí i regionální vlády

Londýn – Do příprav vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie (brexitu) se plně zapojí i regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska, oznámil dnes odcházející britský premiér David Cameron v parlamentu. Jeden ze skotských poslanců však premiérova slova vzápětí zpochybnil. Šéf britské vlády poprvé promluvil na veřejnosti po pátečním projevu, ve kterém reagoval na referendum, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, a v němž ohlásil svou rezignaci.

Sobotka: EU by na summitu měla začít řešit změny ve svém fungování

Praha - Lídři Evropské unie by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měli na nadcházejícím summitu řešit, jak po britském referendu zabránit případným odchodům dalších členských zemí. Měli by kvůli tomu začít debatu o změnách ve fungování EU a také o tom, jak unii zatraktivnit pro uchazečské státy, řekl dnes novinářům před odletem do Bruselu premiér.

Libra sestoupila vůči dolaru na nové minimum za 31 let

Londýn (Velká Británie) - Britská libra dnes prohloubila ztráty a vůči dolaru sestoupila až na 1,3152 USD, nové minimum za 31 let. Britskou měnu již druhý den sráží nejistota ohledně dopadů rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii a dohady, že britská centrální banka sníží úrokové sazby. Očekávání poklesu úroků ale snižuje úvěrové náklady britské vlády na rekordní minima.

Kerry: Spojené státy si uchovají speciální vztah k Británii

Brusel – Spojené státy si uchovají svůj dlouhodobý speciální vztah k Británii i poté, co Britové v referendu odhlasovali vystoupení své země z Evropské unie. V Bruselu to dnes řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Zdůraznil také, že Spojené státy mají zájem na silné Evropské unii.

Alza.cz očekává nárůst tržeb o čtvrtinu, zboží vydává i v noci

Praha - Největší tuzemský internetový obchod Alza.cz letos očekává nárůst tržeb meziročně zhruba o čtvrtinu, tedy stejně jako loni. Obrat společnosti by tak měl překročit 20 miliard korun. Obchod plánuje další rozšiřování sortimentu. Alza nově zavádí také možnost vyzvednutí zboží i v noci. 

Cameron považuje aktivaci článku 50 za suverénní krok

Londýn - Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí. Dnes to po jednání britské vlády oznámil Cameronův úřad s tím, že Spojené království až do svého odchodu zůstává členem EU. Premiér dále oznámil, že nevidí žádný důvod, aby se konalo druhé referendum o nezávislosti Skotska na Londýnu.

EU podle Merkelové musí zajistit, aby ji neopustily další země

Berlín - Evropská unie musí zajistit, aby ji po Británii neopustily další země. Podle zdrojů agentury Reuters to řekla německá kancléřka Angela Merkelová na schůzi vedení své Křesťanskodemokratické unie (CDU). EU by se podle kancléřky měla zaměřit na řešení problémů, které nejvíc zajímají evropské občany.

Každý čtvrtý Němec očekává, že EU opustí i další země

Berlín - Každý čtvrtý občan Německa očekává, že z Evropské unie vystoupí po Británii i další státy. Více než čtvrtina Němců by si pak přála vlastní referendum o setrvání v unii, vyplývá z průzkumu veřejného mínění, který dnes publikoval německý deník Handelsblatt.

Maďarsko chystá pobídky pro investory, kteří odejdou z Británie

Budapešť - Maďarská vláda pracuje na seznamu pobídek, které by přilákaly do země firmy, jež po referendu o vystoupení Británie z Evropské unie opustí ostrovní království. V rozhovoru, který dnes otiskl ekonomický list Világgazdaság, to prohlásil maďarský ministr hospodářství Mihály Varga.

Brexit, facka od Britů Evropské unii

Po téměř půl století o víkendu padaly teplotní rekordy v našem kraji. Horký příliv v noci na neděli ukončil až divoký přechod studené fronty. Poryvy větru sice lámaly větve jako sirky a ovzduším místy poletovaly i střechy, naštěstí se ale nic závažnějšího nepřihodilo.

V4: Proces odchodu Británie z EU by měl začít brzy

Praha - Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít brzy. Odchod ostrovní země nezastaví vývoj unie, její obrodu však musí řídit členské státy. Klíčové je pro evropské země vytvoření nového kvalitního a přátelského vztahu s Británií. Po dnešním jednání visegrádské čtyřky s šéfy francouzské a německé diplomacie v Černínském paláci v Praze to řekli ministři zahraničí ČR Lubomír Zaorálek a Slovenska Miroslav Lajčák.

V Anglii pracovala tři roky. Její odchod z EU Marta podporuje

Kladno – Bývalá redaktorka Kladenského deníku, Marta Alterová, se v červnu roku 2008 rozhodla vyjet za prací do zahraničí. Její volba padla na Velkou Británii. V té době jí bylo pětačtyřicet let. Řada známých ji označila za blázna. Někteří ji ale věřili a fandili. Zejména její rodina a dvě dospělé děti. V Anglii strávila tři roky. Naučila se řeč, poznala zajímavá místa a získala zkušenosti s prací se seniory.

Vláda schválila zřízení pracovní skupiny k brexitu

Praha - Vláda dnes schválila zřízení pracovní skupiny, která připraví pozici a priority ČR pro vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z EU. Pracovní skupinu povede tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který by měl návrhy skupiny představit do konce září, kdy se očekává oficiální zahájení debat o změnách mezi Británií a EU.

Sobotka: Po brexitu hrozí vlna separatismu, EU jí musí čelit

Vídeň - Po odchodu Británie z Evropské unie hrozí vytvoření vlny separatismu, kterému se musí společenství postavit. V rozhovoru, který dnes zveřejnil rakouský deník Der Standard, to uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Zdůraznil přitom, že EU považuje za pojistku proti opakování hrůz, k nimž došlo ve 20. století.

Britské hospodářství podle Osbornea odchod z EU zvládne

Londýn - Odchod Spojeného království z Evropské unie nepochybně dopadne na hospodářství země, ekonomika Británie je ale dostatečně silná, aby tuto výzvu zvládla. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil britský ministr financí George Osborne, který poprvé od čtvrtečního referenda veřejně vystoupil.

Good For You. Myslel tím rodilý Angličan opravdu: Dobře vám tak?

Manchester – Na ostrovech pracuje 40 tisíc Čechů. Celkem zde ze zemí EU působí několik milionů lidí. Po čtvrtečním referendu se probudili do nové Británie. Patří mezi ně i sedmadvacetiletá Lucie Růžičková, která už rok pracuje v obchodním managementu jedné z manchesterských firem.

Zaměstnance ze zemí EU v Británii svírá strach i stesk

Londýn - Vlna nejistoty zaplavuje Annu Wojdylovou, polskou barmanku pracující v Londýně, od chvíle, kdy si Británie odhlasovala odchod z Evropské unie. Budou se její dvě nezletilé děti, které vyrostly v Británii, moci dál ucházet o půjčky na studium na britských univerzitách? Bude muset společně s manželem po 11 letech práce v Londýně prodat dům, který si právě koupili? Opustit zaměstnání? Pokusit se o získání občanství?

Vyhánění Británie

Po té, co se nepodařilo přemluvit Brity, aby zůstali, ozývají se hlasy, že by měli co nejdříve vypadnout. Potíž je ale v tom, že realizovat protibruselský výsledek britského referenda připadl na vesměs probruselské britské elity, které zřejmě žádný plán „B" připravený nemají, neboť s brexitem nepočítali. Podobně jako s ním nepočítal Brusel.

Profesor Jiří Přibáň: Téma brexitu se zúžilo na imigraci z nových zemí EU

Jiří Přibáň působí od roku 2001 na waleské univerzitě Cardiff Law School. Významný právní teoretik zůstává ovšem v pravidelném kontaktu se svou vlastí, publikuje zde svoje stati, vystupuje v televizi. Prezident Miloš Zeman mu svého času nabízel místo na Ústavním soudu. Evropan Jiří Přibáň dal však přednost milovanému Walesu jako nedílné součásti Velké Británie 
a Evropské unie. Od pátku už tato definice neplatí. Jak řekl Deníku, hned po oznámení výsledků referenda ho napadla myšlenka na „návrat domů, či spíš do Evropy, neboť Velká Británie je najednou malá". A upřímně dodal: „Je to pro mě skutečně osobní prohra – dvojí občanství coby symbol evropanství najednou vypadá jako nějaká historická nepatřičnost." S Deníkem hovořil o příčinách a možných důsledcích brexitu.

Církev by měla požádat homosexuály o odpuštění, prohlásil papež František

Jerevan, Vatikán - Papež František dnes prohlásil, že křesťané a katolická církev by měli požádat o odpuštění homosexuály za to, jak s nimi jednali. V rozhovoru s novináři na palubě papežského leteckého speciálu cestou z Arménie také varoval před "balkanizací" Evropy jako důsledku odchodu Británie z Evropské unie.