Kreativ

ŠTÍTEK: Spojené království

Podoba nového psího útulku v Hodoníně, jeho stavba má začít letos na podzim.

VIDEO: Stavba chybějícího útulku má začít v Hodoníně víc než dva roky po tornádu

I o více než dvě stovky psů se během jednoho roku dokázali postarat v hodonínském útulku tamní pracovníci spolu s venčícími dobrovolníky. Před jednadvaceti měsíci ale psí útulek zatím nenávratně zmizel po průchodu ničivého tornáda. Zůstalo jen torzo. A ani po dvou letech od řádění živlu se situace na místě příliš nezmění. Podoba nového moderního útulku totiž ještě poputuje na stavební úřad. „Aktuálně je projekt hotový a probíhá k němu vyjadřování tak, aby bylo možné požádat o stavební povolení. Předpokládáme, že k zahájení vlastní stavby by mohlo dojít na podzim letošního roku,“ informoval v pátek mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Účastníci operace Gunnerside se v roce 1948 zdraví s norským králem

Operace Gunnerside: Geniální chemik zabránil nacistům vyrobit svou atomovku

V únoru před 80 lety se v Norsku odehrála jedna z nejúspěšnějších sabotážních akcí druhé světové války, jejímž výsledkem bylo výrazné zpomalení nacistického jaderného programu. Takzvanou Operaci Gunnerside naplánoval společně s Brity norský chemik Leif Tronstad, který se narodil 27. března přesně před 120 lety. Vynikající vědec se nacistům, kteří okupovali jeho vlast, postavil hned od začátku a zapojil se do odboje. Touha bojovat s nimi se mu nakonec stala osudnou. 

Vězení. Ilustrační snímek

Nejkritičtější po propuštění z vězení bývá první půlrok, říká Andrea Matoušková

Před pár měsíci se v jihočeském Písku otevřel první český Probační dům. Inspirací byla praxe z Kanady, Velké Británie či ze skandinávských zemí. „Jedná se o resocializační program určený podmíněně propuštěným lidem, kterým soud uloží, aby v něm po návratu z vězení půl roku žili. Musí dodržovat daná pravidla, chodit do práce, být finančně soběstační, uklízet a zároveň vycházet s lidmi v domě i okolí,“ přiblížila v rozhovoru pro Deník ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Zemřel bývalý stíhací pilot RAF Emil Boček (na snímku z 11. února 2022). Válečnému veteránovi bylo 100 let

Zemřel Emil Boček. Poslednímu československému letci RAF bylo 100 let

Měsíc poté, co oslavil 100. narozeniny, zemřel válečný veterán Emil Boček, poslední žijící český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF). Odešel tak poslední přímý aktér významné kapitoly československého zahraničního odboje za druhé světové války. Mnozí jeho spolubojovníci z RAF museli po komunistickém převratu emigrovat, někteří skončili ve vězení, případně žili v ústraní a bez poct, jichž se jim - stejně jako Bočkovi - dostalo až po roce 1989. Boček byl držitelem mnoha vyznamenání, blahopřejný dopis mu ke 100. narozeninám poslal i britský král Karel III.

Emil Boček - válečný veterán a pilot RAF Emil Boček (na snímku z 13. prosince 2018).

Poslední československý pilot RAF. Rozloučení s Emilem Bočkem se koná v úterý

Rozloučit se s posledním československým pilotem RAF, Emilem Bočkem z Brna, mohou lidé v úterý 4. dubna v obřadní síní města Brna v Jihlavské ulici,. Smuteční obřad začíná od dvou hodin odpoledne. Válečný pilot zemřel 25. března ve věku sto let. Významné životní jubileum oslavil teprve před měsícem 25. února. O úmrtí informovalo na facebooku Komunitní centrum pro válečné veterány.      

Emil Boček - válečný veterán a pilot RAF Emil Boček (na snímku z 13. prosince 2018).

Poslední československý pilot RAF. Rozloučení s Emilem Bočkem se koná v úterý

Rozloučit se s posledním československým pilotem RAF, Emilem Bočkem z Brna, mohou lidé v úterý 4. dubna v obřadní síní města Brna v Jihlavské ulici. Smuteční obřad začíná od dvou hodin odpoledne. Válečný pilot zemřel 25. března ve věku sto let. Významné životní jubileum oslavil teprve před měsícem 25. února. O úmrtí informovalo na facebooku Komunitní centrum pro válečné veterány.      

Mostecký památník obětem stávek v letech 1920 a 1932.

Most řeší špatný stav kulturní památky připomínající menhiry Stonehenge

Velký mostecký památník obětem stávek v letech 1920 a 1932 chátrá. V areálu městského hřbitova jsou v havarijním stavu schodiště a postranní hranoly s pietními nápisy. Schodiště vede k deseti pilířům na kruhové plošině, která může lidem připomínat světoznámý komplex menhirů Stonehenge ve Velké Británii.

Značně modifikovaný P-51 Mustang "Red Baron" vítěz několika rychlostních závodů okolo pylonů v Renu nebo Mojave. Byl zničen při havárii v roce 1979

Stíhačka, která srazila Luftwaffe do kolen aneb Jak se z Apache stal Mustang

To, co pro Brity znamená stíhačka Spitifire, to je pro Američany letoun Mustang. Přitom symbol porážky německého letectva za II. světové války neměl zrovna na růžích ustláno a vznikal jako nechtěné dítě. Dodnes jich několik zrestaurovaných stále létá. Jeden vlastní slavný herec Tom Cruise, známý například ze snímku Top Gun.

Vizsla, jak se také maďarský ohař nazývá, je zdravé plemeno, které není příliš zatíženo nemocemi

Lovec, kterému se přezdívá magor. Maďarský ohař miluje lidi i zvířata

Maďarský krátkosrstý ohař je u pejskařů čím dál tím oblíbenější. Tohle temperamentní plemeno ale rozhodně není gaučák, který by s páníčkem hodiny spokojeně sledoval nekonečné seriály. Z názvu plemene by se sice mohlo zdát, že nejvíce těchto psích krasavců potkáte v Maďarsku, není tomu ale tak. K velmocem v jejich chovu patří právě Česká republika společně s USA a Velkou Británií.

Nový web Deníku 77plus1.cz nabízí regionální zajímavosti, fotografie, videa i něco navíc.

77plus1: Díky za něj! Česko má nového miláčka, diplomata z Británie

Na české politické scéně je velká nouze o osobnosti, které by dokázaly na první dobrou zaujmout a rozesmát rozdělenou a díky sociálním sítím i pořádně rozhádanou společnost. Přesto se najdou čestné výjimky, které by stálo za to následovat nebo si z nich vzít příklad. Jednou z nich je určitě i osoba nového britského velvyslance Matta Fielda, který si během několika týdnů doslova podmanil Česko, a jeho jméno tak nechybí ve výčtu 77 zpráv Deníku uplynulého týdne. 

Babica versus Hruška. Hlasovací popelníky Cheironu jsou hitem internetu.

Babica versus Hruška. Hlasovací popelníky Cheironu jsou hitem internetu

Neházejte nedopalky na zem, někdy se totiž mohou hodit. Tímto heslem se řídila táborská nezisková organizace Cheiron při pořizování hlasovacích popelníků. Jejich iniciativa se nyní stala hitem internetu. A navíc s dobrým výsledkem: nedopalků na zemi totiž u hlasovacích popelníků opravdu ubylo.

Rosana de Montfort představuje své obrazy návštěvníkům vernisáže.

Galerie v Opavě nabízí divákům ryze snovou náladu

Malířka, sochařka, designérka, kurátorka a galeristka, členka umělecké skupiny Magnus Gradus, představitelka neo-dystopickéa post-humanistickétvorby. To všechno je ostravská rodačka Rosana de Montfort, která svou obrazovou kolekci představuje od vernisáže 16. března veřejnosti v Galerii Hřivnáč.

Válečný veterán Emil Boček na snímku z 11. února 2022.

Blahopřání pilotu RAF z Brna. Bočkovi k narozeninám napsal král Karel III.

Válečnému veteránovi a poslednímu žijícímu českému stíhacímu pilotovi britského Královského letectva Emilu Bočkovi poblahopřál ke stým narozeninám britský král Karel III. Dopis od něj v týdnu Bočkovi předal britský velvyslanec v Česku Matthew Field. Generál Boček sté narozeniny oslavil 25. února, žije ve svém rodném Brně.

Policie. Ilustrační snímek

Skupina lákala na práci do Británie, pak zájemce zotročila a obrala o peníze

Pro zvlášť závažný zločin obchodování s lidmi podal státní zástupce obžalobu na čtyři osoby, které policisté zadrželi v případu s krycím názvem KOTRBA, tedy organizované skupiny, která nabízela „dobře placenou práci“ ve Velké Británii. Zabývali se jím kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Informoval o tom mluvčí policie Jaroslav Ibehej.

Žáci Střední školy technické Mohelnice navštívili v Brno

Žáci Střední školy technické Mohelnice navštívili divadlo v Brně

Žáci 3. a 4. ročníků Střední školy technické Mohelnice navštívili 6. března divadelní představení Animal Farm. Představení v anglickém jazyce se konalo v kulturním centru Semillaso v Brně, kam přijeli herci britské divadelní společnosti TNT Theatre Britain. Za příspěvek velmi děkujeme.

Guláš se šesti se hodí pro dělníky, ostatním stačí lehčí oběd, po kterém nepřijde únava.

Jak jíst zdravě při drahotě a potřebujeme teplé jídlo? Ptali jsme se šéfkuchařů

Teplý oběd v restauraci byl donedávna pro mnohé z nás něco zcela běžného. Češi jsou zkrátka zvyklí mít v poledne teplé jídlo. Jenže teď máme čím dál tím hlouběji do kapsy a restaurační menu převyšuje domácí rozpočet. Máme se litovat, že strádáme? Obyvatelům severských evropských zemí, Velké Británie nebo Spojených států k obědu stačí nějaký ten sendvič a hlavní jídlo dne mají až v podvečer. Takže to v pohodě jde i bez teplého oběda. Zjišťovali jsme, co na to říkají naši špičkoví šéfkuchaři z Národního týmu kuchařů a cukrářů ČR.

Eva Adamczyková

Šampionka Adamczyková spadla v semifinále. Pak ovládla malé finále

Snowboadcrossařka Eva Adamczyková skončila pátá v závodě Světového poháru v Sierra Nevadě. Úřadující mistryně světa po pádu v semifinále vyhrála malé finále a pohoršila si o jednu příčku ve srovnání se sobotním závodem. Znovu vyhrála světová šampionka z roku 2021 Charlotte Bankesová v Británie, jež ovládla i druhý závod v tomto španělském středisku. Do hlavního závodu postoupil z kvalifikace také Radek Houser, jenž vypadl v osmifinále.

Budova Krajského soudu v Liberci.

Soud v Liberci dnes vynese rozsudek nad pašeráky konopí do Británie

Krajský soud v Liberci v pátek 10. března vynese rozsudek nad pěti z osmi lidí z Českolipska obžalovaných v kauze drogových deliktů a úvěrového podvodu. Dva z obžalovaných se přímo podíleli na pašování marihuany do Velké Británie a Irska, hrozí jim tresty vězení od deseti do 18 let. Oba vinu u soudu doznali. Z obžaloby vyplynulo, že do Británie museli poslat minimálně kilogramy konopí, za něž získali nejméně miliony koruny. Přesnou výši policie nezjistila.

Marihuana. Ilustrační foto.

V Liberci začne soud s pašeráky a prodejci marihuany do Velké Británie

Pašování marihuany do Velké Británie a Irska je součástí kauzy, kterou se v úterý 7. března začne zabývat pobočka krajského soudu v Liberci. Obžalováno je osm lidí, sedm z nich z drogových deliktů. Těm, kteří se podíleli na prodeji a přepravě konopí do ciziny, hrozí deset až 18 let vězení.

Rudolf Havlík: Ostrov

Knižní novinky: Příběh prince Harryho, filmový Ostrov nebo mrazivé thrillery

Autobiografie prince Harryho se ve Velké Británii, USA a Kanadě jen za první týden prodalo přes 3,2 milionu výtisků. U nás sice vyjde až v květnu, ale v předprodeji si ji můžete pořídit už nyní. Knižního zpracování se dočkal úspěšný film Rudolfa Havlíka Ostrov. K březnovým knižním novinkám patří také thrillery islandské bestsellerové autorky Yrsy Sigurdardóttir i její české kolegyně Kateřiny Karolové. A děti jistě potěší nové pokračování populárního Dogmana.

Voják 68 ukrajinské brigády uvnitř obrněného vozidla M113, 22. února 2023. Míří k předním pozicím poblíž Vuhledaru

Maskovaná monstra a Rusové ve smrtící pasti. Ukrajinci popsali obří bitvu tanků

Tři týdny trvaly boje mezi ruskými a ukrajinskými tanky na prostorných pláních u uhelného města Vuhledaru. Podle ukrajinských představitelů se zde měla odehrát dosud největší tanková bitva v probíhající válce na Ukrajině. Rusové přitom měli utrpět těžké ztráty a zaznamenat citelný neúspěch. Reportérům z deníku The New York Times se podařilo získat svědectví vojáků, kteří se bojů účastnili.

Ilustrační foto.

Okurky v Brně za devadesát korun. Stojí dvakrát tolik co v létě

Kilo paprik stojí v maloobchodě přes dvě stě korun. Okurky jsou navíc gumové, postěžovala si například Erika Uhlířová, která bydlí v malé obci na Brněnsku. Ceny paprik, rajčat a salátových okurek během pár týdnů vzrostly až o desítky procent. „Zdražilo se teď úplně všechno. Kvalita zeleniny je navíc otřesná,“ dodala Uhlířová.

Sněženky v Jetelové ulici v Čáslavi.

Sněženky jako symbol jara a nesmyslnosti válek. Není dobré posekat jim listy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Čáslavskými sněženkami proti válce! Zdá se vám tato věta nesmyslná? Tak to se musíte seznámit s historií sněženek, které se staly symbolem nesmyslnosti válek. U nás protiválečná historie těchto poslů jara není příliš známá, přestože v západní Evropě vznikla již před 170 lety.

Kapela Poletíme? dnes večer vystoupí v Lucerna Music baru.

Tipy na čtvrtek 2. února

Co si po práci nebo po škole užít trochu  zábavy? Podívejte se, co se tento den koná za zajímavé události.

Ilustrační snímek

Cena cibule, paprik i rajčat trhá rekordy. Lépe by mělo být až za pár měsíců

Zatímco ve Velké Británii je cibule nedostatkovým zbožím, na českých pultech stále zůstává. Její cena je však astronomická. Podobně jsou na tom i papriky a rajčata. Důvody jsou nesoběstačný český trh a výpadky dodávek ze zahraničí. Hlouběji do kapsy budou muset zákazníci při nákupu zeleniny sahat ještě několik týdnů.

Král Karel III. a Camilla

Diamantová kontroverze. Choť Karla III. Camilla se volbou koruny zapíše do dějin

Velká Británie žije blížící se korunovací krále Karla III., která se bude konat počátkem května. Známé jsou i podrobnosti celého slavnostního aktu, například jaká hudba zazní. Už se rovněž vyjasnilo, jakou korunu dostane na hlavu při ceremoniálu královna manželka Camilla. Její klenot se zapíše do historie, navíc se tím královská rodina elegantně vyhne použití kontroverzního diamantu Koh-i-Noor, který si nárokuje Indie.

Z utkání Tatra Smíchov-Slavia.

Ragbyový maraton na Markétě v zimě netáhl. Du Preezovi chumelenice nechutnala

/FOTOGALERIE/ Poprvé se nejvyšší domácí soutěž ragbistů hrála už v únoru a premiéru měla i další česká kuriozita. Všechny čtyři zápasy prvního kola se totiž v sobotu uskutečnily na jednom místě - na plochodrážním stadionu na pražské Markétě. Dohromady bylo položeno 34 pětek, nejvíc dvanáct v utkání Říčany-Zlín.