Kreativ

ŠTÍTEK: Velká Británie

Glosa Luboše Palaty: Jedna veselka a jeden pohřeb

Boris Johnson se díky své umíněnosti dostal ve snaze vyvést Velkou Británii z Evropské unie tak daleko, jako zatím nikdo. V parlamentu, díky hlasům skupiny opozičních labouristů z brexitářských volebních obvodů, se mu podařilo získat rámcový souhlas s upravenou dohodou o vystoupení Británie z Evropské unie. To se jeho předchůdkyni Therese Mayové nepodařilo ani během trojího hlasování.  

Londýnský Tower si připsal novou záhadu. Komu patřily tajemné kostry?

Palác, zbrojnice, pokladnice i observatoř. Londýnská pevnost Tower v minulosti zastávala celou řadu funkcí, zřejmě nejznámější je ale jako bývalá věznice a popraviště. Stavba v samém srdci hlavního města Spojeného království je obestřena řadou tajemství. A na jejich seznam nyní přibylo další. Uvnitř jedné z kaplí totiž archeologové objevili záhadné kostry ženy a malé dívky.

Hrozivý objev z Británie. Policie našla v kamionu 39 mrtvých, řidiče zadržela

Policie z britského hrabství Essex objevila uvnitř nákladního vozu v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays 39 lidských těl. Pro podezření z vraždy zadržela v souvislosti s nálezem pětadvacetiletého muže ze Severního Irska, podle bulvárního listu Daily Mail i stanice BBC se jedná o Moa Robinsona. Mezi mrtvými byl podle prvotních informací i jeden teenager. 

Poslanci odmítli harmonogram zákona o brexitu. Johnson projednávání zastavil

Britský premiér Boris Johnson pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Udělal to poté, co utrpěl porážku v Dolní sněmovně, kde poslanci odmítli vládní harmonogram pro schvalování tohoto obsáhlého dokumentu předpokládající, že vše se stihne za pouhé tři dny. Johnson po své další parlamentní prohře doplnil, že vláda nyní musí zrychlit přípravy na možnost brexitu bez dohody. Do nyní platného data odchodu Británie z Evropské unie, o němž už roku 2016 rozhodli voliči v referendu, zbývá devět dní.

Poznámka Ivana Pavelka: Fakt bylo líp?

Odchod Velké Británie z Evropské unie, který je již zřejmě nevratný, vyvolal diskuzi, zda je Evropská unie vůbec potřebná a poslal vítr do plachet odpůrcům tohoto seskupení evropských států. 

Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Hackeři cílili na program CCleaner

Výrobce antivirových programů Avast se stal terčem kybernetické špionáže. Sofistikovaný pokus o špionáž zaměřenou na firemní produkty Avast odhalil koncem září a na začátku října. Firma to oznámila v tiskové zprávě s tím, že na odvrácení útoku spolupracovala s policií a Bezpečnostní informační službou (BIS). Útok cílil na nástroj na optimalizaci počítače CCleaner. BIS v tiskové zprávě uvedla, že se podařilo ochránit stovky milionů uživatelů z celého světa.

Pražští dobrovolní záchranáři učili první pomoc v Anglii

Druhý říjnový čtvrtek byl ve znamení odletu osmi dobrovolných záchranářů ze zapsaného spolku Life RESCUE – záchranáři Praha z.s. do Londýna. Již několik měsíců před termínem odletu bylo se zástupci českého velvyslanectví v Londýně domluvena spolupráce a příprava semináře na téma poskytování první pomoci pro krajany s dětmi žijící v Anglii.

Glosa Luboše Palaty: Prodloužit brexit dává smysl

Všichni už toho máme plné zuby. A Boris Johnson slibuje, že to celé může příští týden ukončit. Nekonečný příběh brexitu, o kterém už vlastně ani nevíme, jak dlouho se táhne, může mít konec. Pro EU vlastně dobrý, protože aby dosáhl „nové dohody“, ustoupil Johnson nakonec i tam, kde to odmítala jeho předchůdkyně Theresa Mayová.  

Britští poslanci odhlasovali dodatek. Počítá se schválením dohody i odkladem

Dolní komora britského parlamentu dnes udělala čáru přes rozpočet vládě premiéra Borise Johnsona, když hlasovala pro odsunutí rozhodnutí ohledně upravené dohody o brexitu. Poměrem 322 hlasů ku 306 přijala návrh, aby bylo schválení dohody pozdrženo, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Britská vláda následně odvolala hlavní hlasování o usnesení týkajícím se návrhu "rozvodové" dohody. Johnson poté poslal dopis požadující odklad brexitu.

Brexit s dohodou může být za týden, nebo také nikdy

Premiér Boris Johnson čtvrteční „novou“ dohodou s EU o odchodu Británie překonal jen jednu překážku. Ta hlavní, v podobě schválení britským parlamentem, ho ale teprve o víkendu čeká. Co všechno se nyní může dít dál?

Uplyne 20 let od smrti generála Františka Chábery

Ani se nechce věřit, jak ten čas letí, ale 21. října to bude již 20 let co nás po krátké nemoci ve věku 87 let navždy opustil vzácný člověk, veterán a hrdina 2. světové války generálmajor letectva v.v. pan František Chábera, narozený 5. ledna 1912.

Glosa Luboše Palaty: Hora porodila myš

Cenou, kterou je premiér Boris Johnson ochoten zaplatit za vystoupení Velké Británie z Evropské unie, je Severní Irsko. To de facto zůstane od zbytku Spojeného království odděleno celní hranicí, navíc v něm budou nadále platit „některá“ unijní pravidla.  

Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru, uvedl vyjednavač Barnier

Severní Irsko zůstane v britském celním prostoru, bude ale zároveň vstupním bodem na jednotný trh Evropské unie, uvedl dnes na tiskové konferenci hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Před novináře předstoupil krátce po poledni, tedy jen několik desítek minut poté, co britský premiér Boris Johnson a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker potvrdili, že se oběma stranám podařilo domluvit novou podobu dohody o spořádaném britském odchodu z EU

Johnson a šéf EK Juncker se dohodli na smlouvě o brexitu. Unionisté ji odmítají

Británie a Evropská unie se dohodly na podmínkách brexitu. Informovali o tom dnes na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i britský premiér Boris Johnson. Juncker nový dokument označil za "spravedlivý a vyvážený". Podle britského ministerského předsedy jde o dohodu, kterou jeho země "získává zpět kontrolu". Severoirští unionisté, klíčoví spojenci Johnsonových konzervativců, však vzápětí uvedli, že stále platí jejich dnešní prohlášení, v němž dali najevo nesouhlas s některými částmi brexitových návrhů.

FOTO: Na kole z jihu na český Nordkap

Ve druhé polovině září odstartoval z jihočeského Vyššího Brodu 2. ročník cyklistického ultra maratonu Bohemia Divide. Stejně jako u obdobných akcí, které nesou ve svém nazvu anglický výraz „DIVIDE“ (rozdělení, předěl), trasa rozděluje území Čech od nejjižnějšího místa po nejsevernější kótu republiky. Závod letos měřil 720 km a účastníci na ní museli překonat 14 km převýšení.

Brexitovou dohodu se nepodařilo dojednat. Unijní země jsou ale optimistické

Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie se dnes nepodařilo dojednat, ačkoli zástupci obou stran našli shodu na většině sporných bodů. Podle informací ČTK zůstává poslední nevyřešenou otázkou systém výběru daně z přidané hodnoty. Zástupci unijních zemí vidí optimisticky možnost, že by mohla být výstupní smlouva uzavřena v nejbližších dnech. Není podle nich však příliš pravděpodobné, že by ji schválil summit EU začínající ve čtvrtek.

Vévodkyně Kate a princ William jsou v Pákistánu. Hlídá je tisíc policistů

Vévodkyně Kate a princ William pobývají na pětidenní návštěvě Pákistánu. Podle mluvčího jde o zatím nejsložitější zahraniční cestu. Královský pár se setkal s premiérem a bývalým kriketovým šampionem Imranem Khanem, který byl blízkým přítelem princezny Diany. Informoval o tom server BBC.   

Stanislav Motl vyprávěl ve Slaném o zmizelém pokladu

/FOTOGALERIE/ Oblíbený badatel, novinář, reportér a spisovatel Stanislav Motl uspořádal v Městském centru Grand ve Slaném v úterý v podvečer besedu na téma Kam zmizel zlatý poklad republiky. Posluchačům vyprávěl a promítal film o dramatickém pátrání po osudech zlatého československého pokladu.

Konec sporů? Nová dohoda s Británií o brexitu je prý už hotová

Důvodů, proč se to v žádném případě už prostě nedá stihnout, najdete ohledně odchodu Velké Británie z EU k 31. říjnu celou spoustu. Například je to fakt, že vedle premiérů a prezidentů členských zemí, britského parlamentu, musí dohodu schválit i Evropský parlament.

Průlom? Vyjednavači se shodli na brexitové dohodě

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se dnes shodly na návrhu brexitové dohody, oznámil britský list The Guardian s odvoláním na zdroje z obou stran. Podle informací agentury Reuters je však zatím předčasné tvrdit, že dohoda je definitivně hotová. Unijní vyjednavač Michel Barnier dnes ministrům členských zemí EU řekl, že návrh by měl být dojednán do středečního rána, pokud jej má schválit summit EU začínající tento čtvrtek.

Dovoz flobertek má nově podléhat kontrole

Stát pokračuje ve svém tažení proti flobertkám. To jsou volně prodejné zbraně, pro které vzhledem k jejich nižší nebezpečnosti není potřeba zbrojní průkaz. Poté, co se jejich držení před časem pokusilo zpřísnit ministerstvo vnitra, nyní v jeho stopách pokračuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Prioritou vlády je zajistit brexit 31. října, uvedla britská královna

Britská královna Alžběta II. dnes v projevu sepsaném vládou v parlamentu oznámila, že prioritou kabinetu bude i v novém zasedacím období sněmovny zajistit odchod Spojeného království z Evropské unie 31. října. Londýn bude usilovat o nové partnerství se společenstvím založeném na volném obchodu, dodala. Kabinet navíc hodlá přijít s návrhem nového imigračního zákona, který po brexitu ukončí volný pohyb osob. Panovnice svým proslovem slavnostně zahájila novou parlamentní schůzi.

Home Credit odstoupil od smlouvy s UK. Rektor: Spolupráci jsme chtěli ukončit

Vskutku jepičí život měla smlouva o hlavním partnerství, kterou 30. září podepsal rektor UK Tomáš Zima a představitel společnosti Home Credit Jiří Šmejc. Včera ji vypověděl budoucí mecenáš univerzity. „Nechceme být nadále vtahováni do iracionálních debat o smyslu naší spolupráce, kterou oba subjekty poškozují ještě předtím, než byla vůbec zahájena,“ uvedl mluvčí Home Creditu Milan Tománek pro ČTK.

Poslední šance? Johnson a Varadkar se shodli, že vidí cestu k dohodě o brexitu

Britský premiér Boris Johnson a jeho irský protějšek Leo Varadkar po dnešním jednání na severu Anglie v prohlášení pro média uvedli, že "vidí cestu k možné dohodě" o brexitu. Podle komentátorů je to pozitivní zpráva, protože se vesměs očekávalo, že schůzka žádný výsledek nepřinese a pat kolem dohody o podmínkách odchodu Spojeného království z Evropské unie se prolomit nepodaří. Do termínu brexitu zbývá 21 dní.

Univerzita Kellnerova. Akademická obec zuří kvůli smlouvě s Home Creditem

Na začátku akademického roku studenti Univerzity Karlovy řeší místo přednášek a testů spíše petice a veřejné sbírky. Velký poprask vyvolala informace, že hlavním partnerem nejstarší vysoké školy v Česku se stala nebankovní společnost Home Credit ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Firma po pár dnech silné kritiky ze smlouvy raději sama odstoupila.

Opět papežštější než papež

Míra alkoholu u cyklistů je tématem, které obzvlášť na Slovácku lidé dlouhodobě řeší. Důvodem je mimo jiné to, že náš region je protkaný cyklostezkami, šněrujícími kolem celé plejády hospůdek a vinných sklípků.

Bigorexie. V posilovnách číhá nebezpečí, dělá z lidí otroky vlastního těla

O anorexii a bulimii se toho napsala už spousta. Ale věděli jste, že tyto psychické poruchy, kterými trpí převážně ženy, mají i jakousi převrácenou podobu, která se projevuje především u mužů? Jmenuje se bigorexie, říká se jí však také muskulární dysmorfie nebo Adonisův komplex. Jako psychická porucha byla uznána teprve v tomto desetiletí.