Kreativ

ŠTÍTEK: Vídeň

Milan Krčmář

Uprchlíci dnešní a minulí

Lidé si začínají uvědomovat, že běženci z Ukrajiny tu nebudou týdny, ale možná roky a někteří zůstanou navždy.

Desítky kamionů uzavřely v pondělí na půl hodiny silnici u hraničního přechodu Hatě na Znojemsku. Dopravci protestovali proti rekordním cenám nafty, opatření vlády jsou podle nich nedostatečná..

Dopravci zablokovali tah na Vídeň. Rekordní cena nafty nás ničí, protestovali

/VIDEO/ Hlavní tah na Vídeň nedaleko hraničního přechodu Hatě v Chvalovicích na Znojemsku zablokovali v pondělí dopoledne řidiči kamionů. Přepravci tak dávali najevo nespokojenost s rekordně vysokou cenou nafty. „Ničí nás to, situace je kritická. Pokud vláda nepřistoupí k razantním opatřením, za chvíli vyčerpáme všechny svoje finanční rezervy a zkrachujeme,“ poukázal jeden z provozovatelů společnosti Coufa Trans, specializující se na převoz dřeva, David Coufal z Blížkovic na Znojemsku.

Červenokostelecký "mrakodrap".

RETRO: Červenokostelecký „mrakodrap“ aneb Zchátralá Abelesova továrna

FOTO/ Textilní továrna Leopolda Abelese v Červeném Kostelci je prázdná a postupně chátrá. Do roku 2007 se zde vyráběly režné tkaniny a polyesterové příze. Od roku 2011 je nevyužívaná, v původní podobě dochovaná budova přípravny, tzv. mrakodrap, byla v dubnu 2011 zapsána Ministerstvem kultury ČR na seznam památek. Za fotografie z dob minulých děkujeme historikovi Richardu Švandovi.

Předseda krajského studentského spolku Pardubického kraje Šimon Vávra.

Musíme se učit to, co nepotřebujeme, říká předseda studentského sněmu

Šimon Vávra je sice teprve středoškolák, ale už má o mnoho více zkušeností než leckterý student vysoké školy. Stal se předsedou Krajského studentského sněmu Pardubického kraje, jezdí na studentské summity například do Prahy nebo i do Vídně a angažuje se v mnoha projektech, jejichž cílem je přiblížit střední školství více zájmům a touhám studentů.

Jedová chýše, kolem 1905.

Jedová chýše: oblíbené místo pražské galerky navštívil i sám král

Při pravidelných exkurzích Pražského deníku do proslulých pražských podniků dnes zabrousíme o něco dále do minulosti. Žádná naleštěná zrcadla a křišťálové lustry však nečekejte. Jedová chýše byla jedním z nejznámějších podniků až do začátku 20. století, ovšem spíše nechvalně.

Pomocníci prchajícím z Ukrajiny.

Od sousedů: Jak vyplatí klienty S-banky v Rakousku

Potíže ruské Sbanky dopadly i na asi 35 000 skoro výlučně německých klientů tohoto peněžního ústavu ve Vídni, kterému dohled nad finančními trhy zakázal další obchodní provoz, píší OÖN. Dotčeno je také 120 rakouských společností, které jsou klienty této banky.

DeadBeatz v Mostě. Dvojice Vídeňáků dnes zahraje na Benediktu.

DeadBeatz v Mostě. Dvojice Vídeňáků dnes zahraje na Benediktu

Bubny, harmonika, basa a řev. To je dvoučlenný nadupaný „orchestr” DeadBeatz. Dva chlápci z Vídně dělají muziku žánrově velmi nečistou – je to folk, rock, blues, punk, rock´n´roll? Těžko říct, tak tomu říkejme třeba rock-blues-punk! Ostrý, bez zbytečných parádiček a při tom si krásně na parketu zařádíme.

Marie Karolína se prý povahově zcela podobala své matce, královně Marii Terezii.

Nejnebezpečnější žena v Evropě. Před dcerou Marie Terezie varoval i Napoleon

Francouzský císař Napoleon Bonaparte o ní mluvil jako o úhlavním nepříteli, současníci i historici jako o dítěti, které se vůbec nejvíce povahově podobalo matce - panovnici Marii Terezii. Marie Karolína byla opravdu velmi zdatnou političkou. Zkrotila nejen politickou konkurenci, ale také svého obhroublého manžela. A mezitím stihla osmnáct porodů.

O domy s extrémně malou spotřebou energie se Martin Krč začal zajímat už během studia architektury.

Faktura za energie může být u nových staveb k smíchu

O domy s extrémně malou spotřebou energie se Martin Krč začal zajímat už během studia architektury. Dnes známá věc, před patnácti lety v Česku nevídaný jev. Když o nich slyšel na přednášce, zeptal se: „Proč se nestaví u nás?“ A aby se přesvědčil, jestli opravdu existují, vydal se na zkušenou do Vídně. Po návratu začal pasivní domy stavět v Česku a brněnský Vize Ateliér, který založil se stejně naladěnými kolegy, dnes patří mezi nejrespektovanější v oboru.

Hokejisté Finska ovládli v roce 2016 mistrovství světa dvacítek.

Špičková práce s mládeží, to je oč tu běží. Aneb jak se zrodila finská hegemonie

Zlato a stříbro z posledních dvou světových šampionátů, nyní k úspěšné výstavce finských klenotů přibyla rovněž další zlatá medaile z her v Pekingu. A to mimo jiné opomínáme pravidelné stupně vítězů na mládežnických turnajích. Zatímco jsme se v našem hokejovém prostředí neustále krmili zlatou éru z přelomu tisíciletí, ve Finsku vsadili na nové trendy. A kýžené ovoce je nyní na stole. 

Ilustrační foto.

Konec motorových vlaků? Lokálky může podle radního Boreckého zachránit stát

Nadějně to s budoucností motorových vlaků nevypadá podle radního Středočeského kraje pro veřejnou dopravu Petra Boreckého (STAN), i když nová vlna rozsáhlejšího rušení lokálek není podle jeho slov v plánu. Uvedl to na nedávném setkání s novináři. Nově však na svém facebookovém profilu zveřejnil zamyšlení nad tím, co motoráky čeká. A jak to vypadá, ač je radním Středočeského kraje, příznivé zprávy nemá ani pro Prahu. Ne pro obyvatele metropole, kteří rádi vyrážejí na výlety „ven“ – a to i vlakem – ale přímo pro hlavní město.

Cestovatel po Africe a sběratel Emil Holub. V roce 2022 si připomínáme několik výročí

Rok Emila Holuba. Velký cestovatel „rajzoval“ po Africe i s manželkou

Češi jej považují za jednoho z největších tuzemských cestovatelů všech dob. Emil Holub lidem ještě za monarchie doslova dovezl jižní Afriku téměř až k jejich domovům. Česko-rakouskou veřejnost přesvědčil o úchvatnosti černého kontinentu tehdy unikátními přednáškami a výstavami. Stal se navíc hrdinou knih. 

Chrám Spasitele v Hovoranech se slavnostně poprvé otevřel v roce 1957.

Před pětašedesáti lety vznikl v Hovoranech unikát, chrám Spasitele

/FOTO/ Až kolem tří tisíc tří set lidí nadšeně dorazilo ke slavnostně otevřenému novému chrámu Spasitele v Hovoranech. Od otevření tohoto kostela Církve československé uplyne letos pětašedesát let. Jde o unikátní sakrální stavbu nejen dobou vzniku v padesátých letech minulého století, ale také svým umístěním.

Památník Středoevropana.

Od sousedů: Hundertwasser se "stěhuje" na Zéland

V neděli otevřou v novozélandské Whangerei nové muzeum Friedensreicha Hundertwassera, vídeňského rodáka s českými a moravskými kořeny, informovala náš web Markéta Poláčková z Eurocommu Praha.

Výstava Voda mne napadá.

Písecké Sladovně se loni i přes pandemii dařilo, v srpnu přišlo deset tisíc lidí

Loňský rok v kultuře byl ve znamení pandemie. Dveře nejen kulturních institucí zůstaly v prvních měsících roku zavřené a následná opatření se výrazně podepsala na návštěvnosti. I přesto písecká Sladovna přivítala v roce 2021 přes 30 000 návštěvníků, což je číslo srovnatelné s prvním “covidovým” rokem 2020. Do písecké galerie zavítalo nejvíce návštěvníků v srpnu, konkrétně přes 10 000 lidí.

Z knihy Čtení o Strážnici od kronikáře Jana Skácela.

Retro strážnické nádraží: Ajznboňák a lokomotiva jako ze vzpomínek vojáka Švejka

Železniční dopravu denně využivají statisíce lidí po celé republice.  Je důležitým článkem v příměstské a meziměstské dopravě a využívá se na krátké, ale i středně dlouhé vzdálenosti. Podívejte se s námi do historie železniční stanice ve Strážnici jako vystřižené z filmu O dobrém vojáku Švejkovi. Děkujeme panu Walteru Bartošovi za dnešní příspěvek.

Nerozlučné sestry. Johanna Gabriela a Marie Josefa byly spřízněné duše, vyrůstaly skoro jako dvojčata. Nakonec prožily prakticky identické životy a i způsob jejich smrti byl stejný.

Žily jako jedna. Dcery Marie Terezie zemřely i stejně tragickým způsobem

Zásnuby s jedním z nejhorších možných ženichů v Evropě, smíření se s nešťastným údělem - a pak náhlá smrt těsně před svatbou. Osudy dvou z mladších dcer Marie Terezie - konkrétně Johanny Gabriely a Marie Josefy - se vyvinuly jako přes kopírák. Bylo to až symbolické, už za života totiž působily dívky spíše jako dvojčata, než jako starší a mladší sestra.

Žáci připravili hojivý dárek.

Od sousedů: Měsíčková mast pečovatelkám k Valentýnu

Žáci nástavby odborné školy pro povolání (BBS) v Baumgartenbergu v předmětu managementu podnikání a služeb naplánovali a vyrobili k Valentýnu dárky jako symbol ocenění angažmá pečovatelských sil v těžkých časech korony - měsíčkovou mast.

Filharmonie Pardubice.

Neobvyklý zážitek: Hráči orchestru se přemístí do hlediště mezi diváky

Večer "Češi opět ve Vídni" nabídne nečekané zážitky. Zazní předehra k Mitgefühl a také Sinfonie con echo, neboli sinfonie s ozvěnou. Ta nabídne posluchačům neobvyklý zážitek, neboť někteří hráči orchestru se přemístí z orchestřiště do hlediště a slibovanou ozvěnu odehrají mezi posluchači.

Kundelovský mlýn, kde se v roce 1822 narodila maminka Alfonse Muchy.

Narodila se tu maminka Alfonse Muchy: Kundelovský mlýn u Budišova je na prodej

/VIDEO/ Mlýnské kolo se tu zastavilo už v roce 1914 a mlecí kameny slouží jen coby dekorace dvora. Zvenčí si však budova i nadále zachovává původní vzhled. Udržovat ji je ale velice náročné. „Už na to zkrátka nestačím. Navíc tu nebydlím, jezdil jsem sem jen na chalupu, a většinu věcí jsem tu opravil sám nebo se zetěm. Navíc i vytápění je velice drahé, zvlášť v téhle době. Topíme zde totiž plynem a elektřinou,“ vysvětluje majitel mlýna Miloslav Homolka, proč se stavení schovaného v údolí pod Kundelovským rybníkem zbavuje.

Cvičení běloruské a ruské armády v Bělorusku

Napětí na Ukrajině: Oligarchové a podnikatelé odlétají ze země

Ukrajinští oligarchové a podnikatelé opouštějí Ukrajinu charterovými lety, upozornil na svém webu list Ukrajinska pravda. Dodal, že jen v neděli z Kyjeva odletěly na dvě desítky charterů a soukromých letadel, a to včetně letounů nejbohatšího Ukrajince. "Takové množství charterů nebylo za šest let pozorování (letového provozu)," napsal deník.

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem.

Slavné operní árie odměnili Ústečané bouřlivým potleskem

Dlouho jsem v divadle nebyl, důvod snad nemusím komentovat. V úterý 8. února jsem konečně zaměnil sportovní výstroj za oblek, vánoční dárek se skromně hlásil o premiéru, ale zůstal doma. Krásná kravata se nehodila k modrému respirátoru.

9. Oslava Dony Leopoldiny v Muzeu vystěhovalectvi v Náhlově.

V Náhlově podeváté slavili narozeniny brazilské císařovny

/FOTO, VIDEO/ Muzeum vystěhovalectví v Náhlově se o uplynulém víkendu konala oslava narozenin Dony brazilské císařovny Dony Leopoldiny. Tentokrát byla hostem setkání učitelka hudba Eva Navrátilová, která se narodila v Sao Paulu a od 6 let žije v České Lípě.

Sluneta-Levice, Alpe Adria Cup, 2. čtvrtifnále.

Sluneta v poslední minutě ztratila postup do Final four

Remíza. Téměř nevídaný výsledek v basketbalovém utkání, bez možnosti prodloužení. Právě tak skončil duel odvetného čtvrtfinálového utkání Alpe Adria Cupu mezi Ústím nad Labem a Levicemi. Po smírném skóre 68:68 postupují do Final Four ve Vídni Levice.