Zájezdní hostince jsou prastarým fenoménem nejen Čech, ale rovnou celé Evropy. Zastavovali se v nich poutníci i formani, aby nabrali síly po dlouhé cestě. Jeden z mála dosud fungujících bychom našli v Krči.
Na výstavbu kostela sv. Bartoloměje v Milevsku přispěla císařovna Alžběta a padly na něj i "pivní krejcary". Byl vystavěn jako díkůvzdání za to, že císař František Josef I. vyvázl roku 1853 z nebezpečí, když na něj byl ve Vídni spáchán atentát. Dominanta náměstí Eduarda Beneše je vedle klášterní baziliky považována za druhý symbol města.
Když se člověk podívá z okna, často neví jestli je zrovna spíš jaro nebo zima. O to zajímavější jsou procházky venku, ať už zrovna svítí sluníčko nebo před hodinou přestalo sněžit. Za krásné fotky děkujeme Miloši Ruferovi.
Marie Terezie. Jeden z nejnákladnějších projektů České televize, která jej vytvořila ve spolupráci s Rakušany, Slováky a Maďary, spěje ke svému vyvrcholení. Pátý díl mimořádně oblíbené ságy režírované Robertem Dornhelmem zavede diváky do let 1760 až 1780, odehrává se tedy patnáct let po konci čtvrtého dílu a Česká televize jej odvysílá 1. ledna 2022.
Třináctiletého Davida z Bítovan na Chrudimsku před čtyřmi lety srazilo auto, když jel na bicyklu. Utrpěl nárazem do kapoty a silnice těžký úraz hlavy a balancoval na hranici života a smrti. Lékaři mu nedávali žádnou naději. Nicméně se stal zázrak a hoch si místo na tomto světě vybojoval.
Světlo z Betléma dorazilo těsně přes Vánoci tradičně i do Velkých Pavlovic. Lidé si je odnášeli do svých domovů z fary. Děkujeme Oldřichu Otáhalovi za pěkný příspěvek a fotky.
Habsburská říše, tedy její část, v něm mohla získat velmi dobrého panovníka. Osud to ale zařídil jinak. Nadaný arcivévoda zemřel dříve, než stihl ukázat svoje schopnosti. Druhého syna Marie Terezie, Karla Josefa, zabily v raném věku neštovice.
Přinášíme pravidelný přehled zpráv od našich německy mluvících sousedů: tentokrát o zachráněných čivavách, vrahovi na útěku, dopadené lupičce nebo cizinci, který bezdůvodně tahal za záchrannou brzdu ve vlaku.
Je čtvrtek 24. prosince 2021 dopoledne. U OC Maxim ve Strakonicích stojí hlouček lidí, strakoničtí skauti tady opět rozdávají Betlémské světlo. Paní Hana chrání skleničku s malým plamínkem před větrem.
Před 110 lety, na Štědrý den roku 1911, se ve Vídni narodil českým rodičům Jaromírovi a Anastázii Morávkovým syn Miloš. Pozdější prvorepublikový profesionální voják, odbojář a bojovník na pražských barikádách. V roce 1951 byl odsouzen za velezradu a popraven, přestože se aktivního boje proti komunistům ani neúčastnil.
Betlémské světlo je jedním z novějších symbolů Vánoc, ale stále získává na větší oblibě. Také letos skauti na Náchodsku rozdávali "věčný" plamínek všem zájemcům na mnoha místech regionu. Dnes skauti světlo rozdávali na hronovském náměstí, ve stejné činnosti budou pokračovat na Štědrý den třeba i v Náchodě před kostelem od 15 do 16:30 hodin.
Ze severu na jih i ze západu na východ. Česká republika se přes velké zpoždění projektů rychlých železnic nakonec přece jen napojí na klíčovou evropskou síť rychlovlaků.
V mládí patřila mezi nejžádanější evropské nevěsty. Přesto byla nakonec přinucena vdát se za muže, který stál společensky poměrně hluboko pod ní. Tchýně Marie Terezie, matka Františka Štěpána Lotrinského Alžběta Charlotta Orleánská musela kvůli mužům, které milovala, mnohé obětovat.
Když místo vánočních příprav šlapala pěšky s kárkou na nádraží pro první várku karafiátů, nenapadlo by tehdy sedmnáctiletou Hanu Víchovou ze Znojma, že bude o tři desítky let později vázat do kytic i pánské ochrany. Tehdy ve městě pomáhala rodičům zařizovat květinářství. A v krámku mezi květinami se baví dodnes.
/FOTO/ Když místo vánočních příprav šlapala pěšky s kárkou na nádraží pro první várku karafiátů, nenapadlo by tehdy sedmnáctiletou Hanu Víchovou ze Znojma, že bude o tři desítky let později vázat do kytic i pánské ochrany. Tehdy ve městě pomáhala rodičům zařizovat květinářství. A v krámku mezi květinami se baví dodnes.
/FOTO/ V předvánočním čase rozvážejí skautští kurýři po Evropě Betlémské světlo jakožto symbol míru a přátelství. V sobotu 18. prosince ho přivezli vlakem také do Jirkova, Chomutova a na vlakovou zastávku Kadaň – Prunéřov.
Betlémské světlo doputovalo v sobotu 18. prosince v podvečer také na náves v Čakově na Českobudějovicku. Příjezd skautů se symbolem Vánoc zde už očekávala asi třicítka obyvatel.
Až z dalekého Betléma pochází oheň, který v sobotu 18. prosince rozvezou skauti po Ústeckém kraji. Během dne dovezou vánoční světlo do všech okresů, lidé si jej budou moci připálit buď přímo u vlaků, nebo později během adventních akcí, u vánočních stromů nebo v kostelech.
Přesně před 251 lety se narodil hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Cesta k tomu, aby se jeho jméno nesmazatelně zapsalo do dějin hudby, však nebyla právě jednoduchá.
Ve středu stanul před soudem 30letý Rakušan dominikánského původu, který měl být hlavou pašeráků kokainu. Toho bylo do Evropy "jeho lidmi" dovezeno během deseti let skoro 200 kilogramů v "uliční" ceně asi 16 milionů eur, píší OÖN a Volksblatt.
/FOTO/ V sobotu 11. prosince uspořádali třebeničtí hasiči malou vzpomínku na svého zakladatele, národního buditele, lékaře, starostu města a zachránce českých Třebenic Václava Paříka. Právě uplynulo 120 let od jeho úmrtí.
/FOTO/ Plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, je v České republice. Skauti si pro něj kvůli pandemii koronaviru ale ani tentokrát nejeli do Vídně, ráno jej od svých rakouských kolegů převzali na hraničním přechodu Reintal - Břeclav. Na hranici jej přebírali i loni.
Zemský soud v Riedu projednával v pátek případ 50letého Kosovana žijícího v okrese Braunau, který od roku 2005 týral své tři dcery, syna a manželku, píše Volksblatt. Protože při procesu zkolaboval, jednání bylo odloženo na 17. prosinec.
Zastavit v autě před školou, vysadit dítě na vyhrazeném místě a rychle odjet pryč. Nový systém „kiss and ride,“ který navrhl na jednání zastupitelstva jako součást prorodinné politiky města náměstek primátora pro školství Petr Kouba (ODS), u opozičních politiků narazil. Podle mínění opozice může zřízení místa pro krátkodobé zastavení aut zvýšit už tak dost velkou dopravní zátěž Přerova. Novou koncepci jako celek ale většina zastupitelů podpořila.
Talent tým Plzeňského kraje se v osmifinále EHF European Cupu změří síly s lucemburským klubem Handball Esch. Rozhodl o tom úterní los ve Vídni, zápasy se hrají až v únoru příštího roku.
O letošním adventu sice atmosféru blížících se svátků narušuje další vlna covidové pandemie, vánoční nálada se ovšem dá navodit i jinými způsoby. Deník přináší přehled adventních nej – a možná také tipy na předvánoční cestování v lepších časech.
Zásoby horké vody v hlubokém podzemí zvažují jako alternativní a obnovitelný zdroje energie. Vídeň nyní představila velké plány na vytápění statisíců domácností. To výsledky výzkumu mezi jihomoravskými Pasohlávkami a rakouským lázeňským městem Laa an der Thaya jsou opatrnější. Jak už Deník informoval, brněnští vědci z Masarykovy univerzity a jejich rakouští kolegové v přeshraničním projektu zjišťovali potenciál oblasti.
Po celý advent budou k vidění čerstvě renovované jesličky s 80 postavami v Mariánském dómu, dílo Sebastiana Osterriedera dlouhé dvanáct metrů a pět metrů hluboké, staré 112 let. Denně od 11 do 17 hodin jsou přístupné v kryptě chrámu. V kooperaci s Ars Electronica Centrem je připraveno i jejich audiovizuální 3D-představení jak v dómu samotném, tak na www.krippeimdom.at.
Insolvenční řízení bylo tento týden zahájeno s rakouskou společností Salzburg Schokolade, která od roku 2010 vlastní také závod na balení cukrovinek v Plané na Tachovsku. Informovala o tom ČTK. Úpadkem výrobce slavných Mozartových koulí by ale plánský závod neměl být nijak ovlivněn.
Vláda v Česku kvůli špatné epidemiologické situaci ze dne na den zatrhla adventní trhy. Ti, kteří nechtějí o zážitky spojené s kouzelnou předvánoční atmosférou přijít, proto vyrážejí do nedaleké ciziny. V kurzu jsou Krakov, Wroclaw, ale i Budapešť.
Většina potomků nejslavnější habsburské panovnice Marie Terezie neměla se svojí matkou příliš blízký vztah. Jedno dítě bylo ale v tomto ohledu výjimkou, a to její dcera Marie Kristina. Lze ji nazvat nejmilovanější ženou na tehdejším vídeňském dvoře. Byla matčinou oblíbenkyní, a to do té míry, že se mohla provdat za muže, kterého si sama vybrala. V mládí ale prožila skandální románek se švagrovou.
Přímým vlakem až na letiště ve Vídni se v budoucnu možná dostanou cestující z Brna. O rychlé a přímé spojení usilují představitelé krajského města. „Pro Brno s 380 tisíci obyvateli nebo pro více než milionový Jihomoravský kraj je kvalitní dopravní dostupnost významným faktorem dalšího rozvoje,“ řekla ve středu primátorka Markéta Vaňková.
Termíny výstavby zbývajících úseků D52 z Brna k rakouským hranicím se jen posouvají. Od zprovoznění posledního úseku dálnice uplynulo už pětadvacet let.
Řadu let čekají řidiči na moment, až se projedou po dálnici D52 z Brna ke státní hranici. Marně. Spojnice mezi krajským městem a Vídní stále není hotová. Dokonce od prosince 1996, tedy už čtvrt století, dělníci nekopli do země.
/FOTOGALERIE/ Jste smutní, že nám sebrali předvánoční trhy? No, co se dá dělat, ta potvora covidová se tu roztahuje, ale asi je opravdu lepší si tu prohlídnout pár obrázků a při skleničce zavzpomínat, než si dotáhnout tu potvoru domů odněkud z davu mezi stánky. Já vím, takovou atmosféru doma neuděláte a doma udělaný svařák taky chutná úplně jinak. Ale zase to přijde levněji. Tak si udělejte klidně třeba tři za sebou a pak vám to už bude úplně jedno.
/FOTOGALERIE/ Jste smutní, že nám sebrali předvánoční trhy? No, co se dá dělat, ta potvora covidová se tu roztahuje, ale asi je opravdu lepší si tu prohlídnout pár obrázků a při skleničce zavzpomínat, než si dotáhnout tu potvoru domů odněkud z davu mezi stánky. Já vím, takovou atmosféru doma neuděláte a doma udělaný svařák taky chutná úplně jinak. Ale zase to přijde levněji. Tak si udělejte klidně třeba tři za sebou a pak vám to už bude úplně jedno.
/FOTOGALERIE/ Jste smutní, že nám sebrali předvánoční trhy? No, co se dá dělat, ta potvora covidová se tu roztahuje, ale asi je opravdu lepší si tu prohlídnout pár obrázků a při skleničce zavzpomínat, než si dotáhnout tu potvoru domů odněkud z davu mezi stánky. Já vím, takovou atmosféru doma neuděláte a doma udělaný svařák taky chutná úplně jinak. Ale zase to přijde levněji. Tak si udělejte klidně třeba tři za sebou a pak vám to už bude úplně jedno.
/FOTOGALERIE/ Jste smutní, že nám sebrali předvánoční trhy? No, co se dá dělat, ta potvora covidová se tu roztahuje, ale asi je opravdu lepší si tu prohlídnout pár obrázků a při skleničce zavzpomínat, než si dotáhnout tu potvoru domů odněkud z davu mezi stánky. Já vím, takovou atmosféru doma neuděláte a doma udělaný svařák taky chutná úplně jinak. Ale zase to přijde levněji. Tak si udělejte klidně třeba tři za sebou a pak vám to už bude úplně jedno.
/FOTOGALERIE/ Jste smutní, že nám sebrali předvánoční trhy? No, co se dá dělat, ta potvora covidová se tu roztahuje, ale asi je opravdu lepší si tu prohlídnout pár obrázků a při skleničce zavzpomínat, než si dotáhnout tu potvoru domů odněkud z davu mezi stánky. Já vím, takovou atmosféru doma neuděláte a doma udělaný svařák taky chutná úplně jinak. Ale zase to přijde levněji. Tak si udělejte klidně třeba tři za sebou a pak vám to už bude úplně jedno.
Roční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců. Takový rozsudek si nakonec u brněnského krajského soudu vyslechl vídeňský galerista Vladimír Fiedler. Spor o navrácení obrazů akademického malíře a rodáka z Kostic na Břeclavsku Jaroslava Blažka je tak zřejmě u konce.
Roční trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců. Takový rozsudek si nakonec u brněnského krajského soudu vyslechl vídeňský galerista Vladimír Fiedler. Spor o navrácení obrazů akademického malíře a rodáka z Kostic na Břeclavsku Jaroslava Blažka je tak zřejmě u konce.
/FOTOGALERIE/ Krádeže historických uměleckých děl je obzvlášť barbarské odvětví organizovaného zločinu. Jen málokdy se sochy ukradené v kostelech a z podstavců podaří vypátrat, ale zázraky se dějí. Anděl ukradený v Ryžovišti byl deset let nezvěstný, než ho rakouští policisté zabavili ve Vídni.
V červnu pracovali na zámcích a hradech jako průvodci, nyní si již organizují samostatné exkurze sami. Úspěšným naplňováním ročníkových prací vplouvají na profesní dráhu žáci 3. ročníku oboru Cestovní ruch SOU a SOŠ SČMSD, Znojmo, naší Přímky.
Děkujeme Elišce Pitrové a Ludmile Karpíškové za pěkný příspěvek.
"Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filosofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman,“ pronesl o sobě sám tento zneuznaný génius ve filmu Jára Cimrman lžící, spící. Češi humor cimrmanologů milují, stejně jako Járu Cimrmana. Tato fiktivní postava se zrodila před 55 lety a její stopy vedou i do našeho regionu. Naší první zastávkou bude Dobruška, právě tady totiž 27. února roku 1833 přišel na svět Alois Beer, který se stal hlavní předlohou dnes už legendárního Járy Cimrmana.
„Největším světovým spisovatelem, vynálezcem, malířem, fyzikem, lyžařem a filosofem za posledních sto let byl český velikán Jára Cimrman,“ pronesl o sobě sám tento zneuznaný génius ve filmu Jára Cimrman lžící, spící. Češi humor cimrmanologů milují, stejně jako Járu Cimrmana. Tato fiktivní postava se zrodila před 55 lety a její stopy vedou i do našeho regionu. Naší první zastávkou bude Dobruška, právě tady totiž 27. února roku 1833 přišel na svět Alois Beer, který se stal hlavní předlohou dnes už legendárního Járy Cimrmana.
/FOTO/ Rakouská metropole Vídeň je známá svou fascinací záhrobím a posmrtnou tematikou. U tamního Centrálního hřbitova se dokonce nachází Muzeum pohřebnictví. A právě Vídeň se nově pyšní dalším světovým unikátem. Ulice metropole brázdí Frieda, speciální pohřební elektrokolo.
/FOTO/ Rakouská metropole Vídeň je známá svou fascinací záhrobím a posmrtnou tematikou. U tamního Centrálního hřbitova se dokonce nachází Muzeum pohřebnictví. A právě Vídeň se nově pyšní dalším světovým unikátem. Ulice metropole brázdí Frieda, speciální pohřební elektrokolo.