O titul z Vídně v roce 1996 přišel kvůli zlomeným prstům na ruce, o čtyři roky později si to ale vynahradil. Na svém jediném světovém šampionátu v kariéře vybojoval hokejový obránce Martin Štěpánek zlatou medaili.
Ten kontrast bil do očí. Zatímco v roce 2005 vítalo hokejisty po návratu ze zlaté Vídně našlapané Staroměstské náměstí a socha mistra Jana Husa přihlížela křepčením se šampaňským, o rok později vypadal přílet reprezentace ze šampionátu v Rize zcela jinak. Na ruzyňském letišti čekalo na tým jen pár desítek nejvěrnějších. Žádné veřejné oslavy se nekonaly. Jako by turnaj skončil propadákem.
Ten kontrast bil do očí. Zatímco v roce 2005 vítalo hokejisty po návratu ze zlaté Vídně našlapané Staroměstské náměstí a socha mistra Jana Husa přihlížela křepčením se šampaňským, o rok později vypadal přílet reprezentace ze šampionátu v Rize zcela jinak. Na ruzyňském letišti čekalo na tým jen pár desítek nejvěrnějších. Žádné veřejné oslavy se nekonaly. Jako by turnaj skončil propadákem.
Vzpomínky na hokejové šampionáty: Byla to klíčová trefa, která dala Česku naději, že bude pokračovat v turnaji. Čeští hokejisté pak zdolali Američany v nájezdech a svou jízdu světovým šampionátem zakončili finálovou tečkou. Vídeň byla znovu zlatá.
Desítky rukou se v tanečním rytmu míhaly na tribuně bouřící Stadthalle nad hlavami rozparáděných českých fanoušků. Dresy, čepice, vlajky, kelímky s pivem? Všechno sedělo. Jen jedna zvláštnost okamžitě praštila do očí: snad každý z diváků měl na mávající ruce zavázaný malíček. Co se jim to stalo? Copak se všichni do jednoho pořezali při krájení celeru do ranní Bloody Mary?
Desítky rukou se v tanečním rytmu míhaly na tribuně bouřící Stadt-halle nad hlavami rozparáděných českých fanoušků. Dresy, čepice, vlajky, kelímky s pivem? Všechno sedělo. Jen jedna zvláštnost okamžitě praštila do očí: snad každý z diváků měl na mávající ruce zavázaný malíček. Co se jim to stalo? Copak se všichni do jednoho pořezali při krájení celeru do ranní Bloody Mary?
Desítky rukou se v tanečním rytmu míhaly na tribuně bouřící Stadt-halle nad hlavami rozparáděných českých fanoušků. Dresy, čepice, vlajky, kelímky s pivem? Všechno sedělo. Jen jedna zvláštnost okamžitě praštila do očí: snad každý z diváků měl na mávající ruce zavázaný malíček. Co se jim to stalo? Copak se všichni do jednoho pořezali při krájení celeru do ranní Bloody Mary?
Na severu Čech patří hokejový mistr světa z roku 1996 Robert Kysela mezi velké patrioty. Kariérně patří hlavně do velké litvínovské party, ale pouto má i k Ústí nad Labem, kde hrál i dělal manažera.
Kopie dobových šatů a šperků. Pohled do tváře a turisté se rázem přenesou časem o více než dva a půl tisíce let zpět. Do starší doby železné. Expozici Cesta do pravěku Blanenska v Muzeu Blanenska totiž rozšíří unikátní socha takzvané princezny z Býčí skály.
Na severu Čech patří hokejový mistr světa z roku 1996 Robert Kysela mezi velké patrioty. Kariérně patří hlavně do velké litvínovské party, ale pouto má i k Ústí nad Labem nebo Kladnu, s nímž sice sestoupil, ale také postoupil a za čtyři sezony za něj odehrál přes dvě stovky utkání. Jeho srdeční záležitostí je však i Vídeň. "Dalo by se to tak říct," přitaká s úsměvem. "Získal jsem tam titul jako hráč a pak tam byl i u zlatých medailí jako komentátor," vzpomíná dnes 51letý člen hokejového klubu střelců, jenž se stal v sezoně 1993 nejlepším nahrávačem československé ligy.
/FOTOGALERIE/ Pro Škodu Auto byl důležitý 1. srpen 1968. Tehdejší Automobilové závody totiž tenkrát objednaly svůj úplně první sálový počítač, který přijel až z Ameriky. Jeho samotný nákup ale nebyl vůbec jednoduchý, a být to o pár týdnů později, nejspíše by se automobilka zázraku tehdejší výpočetní techniky vůbec nedočkala.
/FOTOGALERIE/ Pro Škodu Auto byl důležitý 1. srpen 1968. Tehdejší Automobilové závody totiž tenkrát objednaly svůj úplně první sálový počítač, který přijel až z Ameriky. Jeho samotný nákup ale nebyl vůbec jednoduchý a být to o pár týdnů později, nejspíše by se automobilka zázraku tehdejší výpočetní techniky vůbec nedočkala.
Společnost RegioJet pokračuje v postupné obnově své sítě mezinárodních linek. Po spojení do Berlína, Londýna a Amsterdamu dopravce od pondělí začne jezdit také z Brna do Vídně. Posílení se dočkají i vnitrostátní linky.
/HASIČI KOLEM NÁS/ Hasičský spolek v Rokytnici v Orlických horách byl založen v lednu 1873. Tehdy se sešlo 17 mladých mužů (12 Němců a 5 Čechů), aby založili spolek dobrovolných hasičů, v té době česko-německý.
Na hokejový šampionát do Švýcarska v roce 1998 odjížděl s extra motivací. Produktivní forvard Radek Bělohlav se pár měsíců předtím nevešel do nominace na legendární olympiádu v Naganu, ačkoliv byl v nejlepších letech a zažil třeba zlatý šampionát ve Vídni.
Evropská komise zažalovala Rakousko u Soudního dvora Evropské unie kvůli takzvané indexaci přídavků na děti pracujících cizinců. Podle ní je opatření diskriminační a v rozporu s unijním právem. Sdělila to dnes mluvčí komise. Na znevýhodnění při vyplácení rakouských přídavků na děti, které žijí ve své vlasti, si mimo jiné stěžují čeští pracovníci.
Prožíval svůj první světový šampionát dospělých a hned byl jednou z hlavních hvězd. Tehdy pětadvacetiletý útočník Vladimír Vůjtek mladší svými výkony i uměním po boku kreativních parťáků Pavla Patery a Martina Procházky doslova uhranul na MS 1997 ve Finsku celý hokejový svět.
Světově proslulý Vassilij Sinajsky vstoupí spolu s Janáčkovou filharmonií Ostrava do koncertní sezony 2020/2021 coby její nový šéfdirigent, který se stává současně hudebním ředitelem tohoto symfonického tělesa.
Patera, Procházka… A poté už se puk nezbedně třepetal v síti. Kdo to viděl, nezapomene. Ona poslední minuta finálového mače mistrovství světa v roce 1996 má pro český hokej nesmazatelný zlatý nádech. Parta ze srdce Evropy se tehdy ve Vídni stala po jedenáctiletém čekání mistry světa.
Oba jeho tituly mistra světa dělí jedenáct let. Zatímco při triumfu v roce 1985 v Praze patřil hokejový obránce Antonín Stavjaňa k těm mladším v týmu tehdejšího Československa, ve Vídni 1996 zabalil svou reprezentační kariéru jako třiatřicetiletý mazák, jenž pouze společně s koučem Luďkem Bukačem zažil oba památné okamžiky.
Branku vstřelenou do opuštěné klece, která potvrdí vítězství, hráči i fanoušci bouřlivě oslavují, ale její autor zůstává trochu v pozadí. Ovšem zlatý gól světového šampionátu? To je jiná.
Půst od zlatých medailí se už zdál neutěšeně dlouhý a ten rok nic nenasvědčovalo tomu, že má po jedenácti letech skončit. Čeští hokejisté odjížděli na světový šampionát do Vídně v roce 1996 bez velkých řečí a cílů. Národní tým pomalu procházel generační obměnu, trenér reprezentace Luděk Bukač povolal sedm noviců. Blanenského rodáka Romana Meluzína, jenž pro velký hokej vyrostl v Brně, čekal ve třiadvaceti letech už druhý šampionát.
Když se v časech Sametové revoluce zlobila profesorka kladenského gymnázia na studenta Otakara Vejvodu, že si čte v lavici noviny a že ho sport těžko uživí, vstal mladík a s kamenným výrazem odpověděl, že hokej ho živit bude a dobře. Na jaře roku 1996 byla možná i paní profesorka u televizní obrazovky pyšná na to, že učila jednoho z členů bájné Blue Line. Ota Vejvoda, Pavel Patera, Martin Procházka tehdy ve Vídni zanechali nesmazatelnou stopu v českém hokeji a zažehli nejmocnější vítěznou louči v jeho dějinách.
/ROZHOVOR/ Krásné vzpomínky má na své první mistrovství světa Viktor Ujčík. Před čtyřiadvaceti lety, po finálové výhře nad Kanadou, totiž na vídeňském ledě křepčil. S výbornou partou spoluhráčů se radoval z titulu!
/VIDEO/ Patera, Procházka… A poté už se puk nezbedně třepetal v síti. Kdo to viděl, nezapomene. Ona poslední minuta finálového mače mistrovství světa v roce 1996 má pro český hokej nesmazatelný zlatý nádech. Parta ze srdce Evropy se tehdy ve Vídni stala po jedenáctiletém čekání mistry světa.
/VIDEO/ Patera, Procházka… A poté už se puk nezbedně třepetal v síti. Kdo to viděl, nezapomene. Ona poslední minuta finálového mače mistrovství světa v roce 1996 má pro český hokej nesmazatelný zlatý nádech. Parta ze srdce Evropy se tehdy ve Vídni stala po jedenáctiletém čekání mistry světa.
Krásných vzpomínek má za bohatou hokejovou kariéru řadu, ale na jeden moment bývalý útočník Robert Kysela nezapomene nikdy. „Vídeňské mistrovství světa a zisk zlatých medailí, to byl pro celou naší partu v nároďáku skvělý zážitek, pro mě osobně jsou to nejhezčí vzpomínky na moji hráčskou kariéru,“ vzpomíná dnes 51letý člen hokejového klubu střelců, jenž se stal v sezoně 1993 nejlepším nahrávačem československé ligy.
Město letos v lednu iniciovalo středoškolský projekt Příbram challenge, jehož hlavním smyslem má být zapojení místních středoškoláků do dialogu o budoucnosti Příbrami. Bohužel se nakonec neuskuteční. S ohledem na současnou situaci, kdy jsou zavřeny školy, a je vyhlášený nouzový stav, se vedení města rozhodlo pilotní ročník projektu zrušit.
Stále trvající policejní kontroly na hranicích vadí řidičům i některým komunálním znojemským politikům. Část lidí, kteří se vrátí do práce na Freeportu a do dalších obchodů v bývalém mezipásmu, se pak obává zbytečného zdržení při cestě do práce.
Stále trvající policejní kontroly na hranicích vadí řidičům i některým komunálním znojemským politikům. Část lidí, kteří se vrátí do práce na Freeportu a do dalších obchodů v bývalém mezipásmu, se pak obává zbytečného zdržení při cestě do práce.
Linec - Jak náš web už informoval, Polsko si už léta přeje „jiné zacházení“ s koncentračním táborem Gusen, pobočkou Mauthausenu, kde bylo za nacismu vězněno 71 000 lidí.
Do Vídně se dostanou Jihomoravané už brzy opět vlakem. S platností od pondělí 11. května vláda zrušila zákaz provozu mezinárodní železniční dopravy. Omezení platí kvůli pandemii koronaviru od 14. března.
Méně aut v budoucnu projede přes Mikulov, z Brna do Vídně se lidé dostanou rychleji. Hodinové cestě do Vídně či ulevit mikulovské dopravě má dlouho připravovaná výstavba dálnice D52, jejíž trasa je zanesená v zásadách územního rozvoje Jihomoravského kraje. Správnost krajského územního plánu nyní potvrdil Ústavní soud.
Šéf plzeňského hokejového klubu Martin Straka předloni nabídku na pozici hlavního kouče české reprezentace nepřijal, nyní na pozici asistenta trenéra Filipa Pešána kývl. Sedmačtyřicetiletý olympijský vítěz z Nagana 1998 a mistr světa z Vídně 2005 se v nové roli vrátí do národního týmu po téměř 12 letech.
/FOTOGALERIE/ Původně zřejmě sloužil Dietrichštejnům jako spojnice na cestách z Vídně do Mikulova. Řemeslníci nyní dokončují opravy ojedinělého cihlového mostu ze sedmnáctého století, který stojí mezi Mikulovem a Sedlecem na Břeclavsku. Hotovo bude v červnu.
Nejstarší obyvatelkou Krnova je paní Edith Veselá. Svých 103 let sice dovršila už v polovině dubna, ale vzhledem k mimořádným opatřením se k ní gratulace dostaly až později.
/SERIÁL/ Unikátní seriál Deníku představuje jednotlivé sportovní oddíly litoměřického Slavoje, jenž brzy oslaví 70 let od svého vzniku. V tomto dílu se budeme blíže věnovat v dnešní době velice populárnímu sportu, který má blízko k tanci, a tím je hip hop.
Mít to pěšky tři minuty na trénink se každému jen tak nepoštěstí. Ovšem nový kouč volejbalistů Aera Odolena Voda Martin Kop může do Sportovní haly chodit klidně v bačkorách.
Vše je připraveno. Práce mohou začít. Největší panelák v Gluckově ulici v litvínovském sídlišti Janov půjde brzy k zemi. V pořadí na podobný osud jsou v této „známé“ lokalitě ve frontě i další panelové domy.
Zranění Marka Matějovského ze zimní přípravy si vyžádá delší herní výpadek, než se ještě nedávno mohlo zdát. Klíčový záložník a kapitán Mladé Boleslavi se musel v těchto dnech podrobit další operaci.
Další moravská stanice Radio Petrov ode dneška už z Brna nevysílá. Jeho kmitočty získala česká nadregionální stanice Blaník. V Brně v posledních desetiletích skončily i daší legendy místního porevolučního éteru včetně Radia Brno 95.7 s nezapomentulným hlasem Borka Kapitančíka. Rozhovor s ním si přečtěte na konci tohoto článku.
Drželo prvenství, zničily ho turbulentní změny. Začínalo jako alternativní rocková stanice, skončilo pohlcené mainstreamovým gigantem. Osudy brněnských komerčních rádií byly různé a ne všechna přežila až dosud. Nyní končí další z regionálních soukromých stanic. Od začátku května už si lidé nepustí ani Rádio Petrov, nahradí ho nadregionální Blaník.
Na začátku března, v zatím posledním odehraném utkání obou extraligových celků, stál ještě jako soupeř na opačné straně hřiště. Teď ovšem volejbalový trenér Martin Kop mění klub. Od příbramských kocourů míří k „letcům“. Na Odolce střídá Jiřího Šillera, který vedl Aero od května 2018.