Jižní Morava – Až bude Brňanka Alena Nepilová příště plánovat cestu do Prahy, bude se muset rozhodovat, s kým vůbec pojede. „Jezdím obvykle dvakrát měsíčně. Protože nemám ráda autobusy, byly pro mě vlaky Českých drah jasná volba. Teď ještě nevím, s kým budu jezdit. Určitě vyzkouším i nováčka," zauvažovala Nepilová. Už v neděli na trať mezi Prahou a Brnem totiž kromě Českých drah vyjede také soukromý dopravce RegioJet. Provozovat bude tři páry vlaků. Dva na trase mezi Prahou, Brnem a Bratislavou, jeden místo hlavního města Slovenska obslouží Hodonín a Staré Město na Uherskohradišťsku. Jeden pár přidají i České dráhy.
Hodonínsko – Na trať mezi Hodonínem a Prahou míří soukromý dopravce RegioJet. Provozovat bude nově tři páry vlaků. Dva na trase mezi Prahou, Brnem a Bratislavou, jeden místo hlavního města Slovenska obslouží Hodonín a Staré Město na Uherskohradišťsku. První cestující mohou nastoupit do žlutých vlakových souprav v Hodoníně a Moravském Písku v neděli ráno. Za zhruba tři a půl hodiny budou v Praze. Menší změny připravují od jedenáctého prosince také konkurenční České dráhy.
Prostějovsko – Novinky mohou už po polovině prosince očekávat cestující ve vlakových spojích. Mohly by přitom potěšit především ty, kteří rádi jezdívají na lyže, případně horské túry.
Jezdí vlakem. Do školy, na tréninky. A za pár týdnů asi po kolejích vyrazí na závod, s nímž dosud neměli tu čest. Na krasobruslařské mistrovství Evropy do Ostravy.
Většinou víme, jak se naši příbuzní chovali za komunistů a za nacistů. Víme, čemu věřili, v čem projevili statečnost a kdy se snažili nevyčnívat, aby historické zvraty přečkali v závětří. Dokážeme ale pochopit, co prožívaly naše rodiny za Rakouska-Uherska, když přišla první světová válka?
Vysočina - V Křižanově na Žďársku přestanou s novým jízdním řádem Českých drah zastavovat rychlíky projíždějící na této trati mezi Žďárem nad Sázavou a Brnem, což vyplynulo z objednávky Ministerstva dopravy.
Ostrov - Bývalou železniční zastávku v Krušnohorské ulici město přebuduje na cyklistické odpočívadlo. Rada města odsouhlasila 28. listopadu podání žádosti o dotaci, která by pokryla až padesát procent nákladů, které jsou předpokládány na 2,7 milionu korun. Zastávkou naposledy projel vlak v roce 1957 a nyní je již jasná nová podoba této budovy z dob Rakouska-Uherska.
Dobrotice – Osmatřicetiletý muž přišel v úterý časně ráno o život v kolejišti u holešovské místní části Dobrotice. „Na místo tragédie vyjížděli hasiči z Holešova, ti posléze místo předali drážním hasičům z Přerova," konstatoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Dzbel – I po půlce prosince mohou klidně spát lidé využívající vlakové spoje na pomezí Prostějovska a Svitavska. Jak totiž Deník zjistil, rušení trati mezi Dzbelem a Chornicemi nyní není na pořadu dne. Alespoň podle Českých drah a krajů. A to i přesto, že vytíženost spojů je nízká.
Benešov - Nový vlakový jízdní řád, který začne platit v neděli 11. prosince, zavádí v pracovních dnech přes Benešov osm párů expresů Českých drah z Prahy do jižních Čech a zpět. Navíc o víkendech pojede jeden pár expresů Arriva mezi Prahou a Novou Pecí u Lipna. Vlaky stanicí jenom projedou.
Letohrad – Dva senioři na začátku srpna na železničním přejezdu v Letohradu vjeli se svou felicií pod kola vlaku mířícího do Polska. Zatímco dvacítce cestujících ve vlaku se tehdy nic nestalo, manželskému páru už nebylo pomoci. Přejezd mezi Kunčicemi a Orlicí se tak zařadil mezi místa, na nichž vyhasly životy lidí.
Brno /FOTOGALERIE/ – Růžové oprýskané zdi a zanedbaná autobusová nástupiště nyní vítají cestující, kteří z vlaku vystoupí na nádraží v brněnském Králově Poli. Změnit se to má po roce 2020. Správce železnic chce opravit koleje i výpravní budovu, město okolí nádraží.
Šumperk – Mikulášská družina v čele s důstojným pánem s dlouhým bílým plnovousem a berlou, krásnými anděly i rohatými pekelníky včera do Šumperku dorazila na bryčce i ve vlaku.
Ústecký kraj - Nové jízdní řády, které začnou platit v neděli 11. prosince, v Ústeckém kraji přinesou nové spoje, změny na některých linkách, ale i mírné zdražení.
Letohrad/Dolní Lipka – Svézt se Mikulášským vlakem, takovou možnost mají obyvatelé téměř z celé republiky. Málokdo ale ví, kde má Mikulášská jízda kořeny. Je to právě v Letohradu, kde se letos jelo po osmadvacáté!
Praha - Hokejisty Vítkovic dělily na ledě Sparty jen dvě a půl minuty od výhry v normální hrací době, nakonec se však i přes inkasovaný gól v soupeřově dvojnásobné přesilovce vracejí domů do Ostravy spokojení. O jejich výhře totiž v prodloužení bleskově rozhodl Ondřej Roman a obránce Jan Výtisk označil získané dva body za zlaté.
Hodonín, Lužice – Zpoždění vlaku o více než hodinu a půl má na svědomí muž, který se v neděli před druhou hodinou odpoledne pohyboval u kolejí mezi Hodonínem a Lužicemi. „Přes koleje měl přecházet patrně muž bez domova, který vedl jízdní kolo. Lekl se projíždějícího vlaku, odhodil kolo a utekl. Nikomu se nic nestalo," popsala policejní mluvčí Andrea Cejnková.
Kamenice nad Lipou - Na vlakové nádraží v Kamenici nad Lipou zavítal opět po roce Mikulášský parní vlak, který přivezl Mikuláše spolu s čertem a andělem, ale také malé i velké cestující, kteří se roztopeného kotle, žhavých jisker a hustého dýmu vyletujícího z komína lokomotivy, nebály.
Benešov - Nový vlakový jízdní řád, který začne platit v neděli 11. prosince, zavádí v pracovních dnech přes Benešov osm párů expresů Českých drah z Prahy do jižních Čech a zpět.
Praha - Po českých kolejích momentálně jezdí 169 spojů Českých drah, které nesou jména významných osobností, regionů, řek, hor nebo hradů. Cestující tak mohou jet například Antonínem Dvořákem, Berounkou nebo Řípem. Po změně jízdního řádu 11. prosince další pojmenované spoje přibudou. Bude jich dohromady už zhruba 200, mezi nimi i první vlak pojmenovaný po žijícím člověku. Mezi Prahou a Berounem začne jezdit spoj Jiří Menzel, sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.
Brno /ROZHOVOR/ – Pět let uplynulo od doby, kdy žluté vlaky společnosti RegioJet podnikatele Radima Jančury začaly dělat konkurenci Českým drahám na trati mezi Prahou a Ostravou. Nyní vyjedou i mezi Prahou a Brnem. „Než rozhodnutí Správy železniční dopravní cesty o našem začátku přišlo, trnuli jsme, protože politická moc Českých drah je velká. Ale právo bylo na naší straně," říká o svém vítězství nad státním dopravcem Jančura.
Rosice – Pod koly vlaku zemřela šestatřicetiletá žena v sobotu v Rosicích u Brna. Podvečerní nehoda komplikovala vlakovou dopravu na trati mezi Brnem a Jihlavou.
Třebelovice - Mikuláš s andělem v sobotu naděloval na nádraží v Třebelovicích. Na trati z Moravských Budějovic do Jemnice se konala mimořádná jízda vlaků. Příležitost si nenechaly ujít desítky rodičů s dětmi.
Madrid/Vídeň - Rakouská policie dnes informovala o úmrtí dvou uprchlíků, kteří se skrývali ve vlaku převážejícím nákladní automobily z Itálie do Rakouska. Příčina úmrtí se stále vyšetřuje. Buď zemřeli v důsledku mrazivého počasí nebo je zranily nákladní automobily, když byly z vlaku vykládány, uvedli policisté z Tyrolska. Třetí uprchlík utrpěl těžké zranění, napsala agentura Reuters. Jaké byli uprchlíci - dva muži a jedna žena - národnosti, nebylo zveřejněno.
Jižní Morava – Ještě než změní letopočet poslední dvojčíslí na sedmnáctku, budou si Jihomoravané zvykat na nové jízdní řády. Již tradičně se mění v první polovině posledního měsíce, tentokrát v neděli 11. prosince.
Hřebeny - Historická vlaková souprava s parní lokomotivou 475.111 z roku 1947 bude v sobotu svážet návštěvníky na zříceninu hradu Hartenberg v Hřebenech.
Paříž (Francie) - Firma Chanel protestuje proti plánům na stavbu koridoru pro francouzské rychlovlaky TGV v jižní Francii. Údajně by ohrozily její tamní květinová pole a firma by tak byla nucena "přestat podporovat řemeslné aktivity v regionu".
Ústecký kraj – Nové jízdní řády, které začnou platit v neděli 11. prosince, v Ústeckém kraji přinesou nové spoje, změny na některých linkách, ale i mírné zdražení. Většinu rychlíků mezi Mostem a Plzní bude místo Českých drah nově provozovat GW Train Regio. Vznikne i nová sezonní autobusová turistická linka Litvínov – Dlouhá Louka.
Jindřichohradecko - Pekelná kašna v Nové Bystřici, Pekelně zábavné odpoledne v Jindřichově Hradci nebo Mikulášský závod hasičů. Kam vyrazíte o víkendu?
Střední Čechy, Praha - Ve Středočeském kraji přibude od nového jízdního řádu 4,9 procenta železničních spojů, v hlavním městě Praze pak 5,5 procenta. Nejvýznamnějšími změnami je rozšíření provozu na tratích do Berouna, Benešova, Kolína a do Kralup nad Vltavou. Celkem bude v Praze a ve Středočeském kraji vypravováno 2186 spojů denně. Na pátečním setkání s novináři to řekl ředitel regionálního obchodního centra Českých drah Alois Kašpar. Nový jízdní řád na železnici začne platit 11. prosince.
Varšava - Dva lidé podlehli zimě v Polsku, kde přívaly sněhu a silný vichr připravily téměř 200.000 domácností o elektřinu. Oznámila to dnes zpravodajská televize TVN 24.
Olomoucko - Plný tradičních i netradičních mikulášských akcí je první prosincový víkend na Olomoucku. Vyrazit ale můžete nejen za nadílkou, podívejte se na naše tipy.
Děčínsko/Ústecký kraj – Polámané stromy, lidé bez elektřiny, zastavený vlak a desítky hasičských zásahů. Taková je bilance silného větru, který na Děčínsku a v Ústeckém kraji řádil během čtvrteční noci.
Ústecký kraj – Nové jízdní řády, které začnou platit v neděli 11. prosince, v Ústeckém kraji přinesou nové spoje, změny na některých linkách, ale i mírné zdražení.„Celkově je jízdní řád stabilní, žádné linky se neruší, naopak některé spoje posilujeme," shrnul vedoucí oddělení dopravní obslužnosti Ústeckého kraje Jakub Jeřábek.