Liberec - Pět dní před zahájením provozu stále není jasné, zda přímé vlaky z Liberce do Sklářské Poreby v Polsku v neděli 13. prosince skutečně pojedou. České dráhy nemají podepsanou smlouvu se společností Koleje Dolnoslezské, která je partnerem projektu na polské straně. Smlouva by měla dorazit ve čtvrtek, kdy jsou v plánu také testy českých vlaků v Polsku. Zcela jasno, jak bude provoz zajištěn, bude až v sobotu, řekl dnes novinářům obchodní ředitel Českých drah v Liberci Jaroslav Jirman.
Slavkov u Brna /REPORTÁŽ/ – Obrovský kolos stojící na nástupišti, uvnitř panuje krutá zima. Slavkov u Brna jakoby se přenesl v čase téměř o sto let zpátky a o tisíce kilometrů směrem na východ: do doby, kdy se schyluje k rozpadu rakousko-uherské monarchie. Utlačovaní Češi a Slováci pomýšlí na vznik samostatného státu. Ti nejodvážnější proto odcházejí bojovat do legií. Přesto se na ně v časech první republiky pohlíží jako na vyvrhele stojící na okraji společnosti.
Prostějov – Se změnami v městské hromadné dopravě musejí od tohoto týdne počítat cestující v Prostějově. Hned několika linek se dotkly posuny spojů. V některých případech jde o změny v řádu minut, v jiných případech autobusy jedou po jiných trasách.
Stockholm – Pasové kontroly, které Švédsko v listopadu obnovilo na své jižní hranici, by v případě železničního spojení s Kodaní měly být podle nových plánů Stockholmu prováděny již na dánském území. Dnes o tom informoval portál The Local. Návrh je součástí souboru opatření, s jehož pomocí chce švédská vláda omezit proud žadatelů o azyl. Tento týden bude o opatřeních hlasovat švédský parlament a v případě schválení budou platit od 21. prosince.
Olomouc - Kupovat novou jízdenku při každém přestupování z vlaku na autobus či tramvaj už od příštího roku nebude zřejmě nutné. Od září by cestující v Olomouckém kraji měli třeba ze Zábřehu dojet až do centra Olomouce na jeden jízdní doklad.
Znojmo – Na železniční trati mezi Znojmem a nedalekým Šatovem zahynul v pondělí neznámý muž, kterého srazil osobní vlak. Podrobnosti k neštěstí zatím nejsou podle mluvčí policie Lenky Drahokoupilové známy. Tragédie se stala kolem půl páté odpoledne v úseku trati Znojmo – Vídeň a zastavila na něm provoz. Cestující přepravovaly ještě dvě hodiny po události náhradní autobusy.
Domažlicko – Tuto nezapomenutelnou a všeříkající větu prohodila moje prababička s lehkostí malého dítěte na oslavě svých třiadevadesátých narozenin.To, co my známe pouze z vyprávění nebo hodin dějepisu, si Vlasta Brunclíková prožila osobně. Když si uvědomím, jak obrovský pokrok udělala společnost za její život, přebíhá mi mráz po zádech. Svět jí za pouhopouhé století doslova vyrostl před očima. Má jeden z darů, kterých je třeba si vážit. Vzpomínky.
Atény - Proti chaosu v severořeckém pohraničním městě Indomeni, kde se zdržují migranti, které na své území nepouští Makedonie, bude nezbytné zasáhnout silou. Televizní stanici Mega to dnes řekl řecký ministr pro migraci Ioannis Muzalas.
Doksy - Druhý prosincový týden začal na Českolipsku tragicky. Osobní vlak srazil včera brzy ráno nedaleko železničního přejezdu v Nerudově ulici v Doksech mladého muže.
Boskovicko – Na boskovickém vlakovém nádraží se v neděli po obědě pomalu tvoří hloučky a jak se ručička hodin blíží k půl druhé, dav na nástupišti houstne. Dědečci s vnoučaty, rodiče tlačící kočárky, ale i sami dospělí. Všichni ti, kteří se i přes pošmourné počasí nechali zlákat podívanou, jakou nabízí už tradiční jízda Mikulášského parního vlaku.
/FOTOGALERIE/ Čtyři fotbalové fanoušky z Prahy, kteří přijeli na nedělní zápas mezi Baníkem a Spartou, zajistili ostravští policisté. Ti byli v neděli v pohotovosti, jako vždy, když Baník hostí Spartu. Tentokrát se ale fotbalový zápas odvěkých rivalů poprvé hrál na nově zrekonstruovaném Městském stadionu ve Vítkovicích.
Jižní Morava - V půlce prosince se opět po roce mění jízdní řády. Změny si někde vyžádali sami cestující. V Rajhradu přibude noční spoj. Častěji pojede i vlakový expres na Pálavu.
Litoměřicko - S Mikulášem do hor. Takový byl název sobotní mimořádné jízdy historického motoráku po Švestkové dráze. Trasa vedla z Litoměřic přes Lovosice, Třebenice a další obce až do Mostu a dále na Moldavu v Krušných horách.
Kosmonosy – V pondělí 30. listopadu se vybraní členové školního časopisu KosmoNOSák zúčastnili vyhlášení celorepublikového kola soutěže Školní časopis roku, které proběhlo v Brně.
Karlovarsko - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se dlouhodobě snaží zvyšovat zabezpečení železničních přejezdů v celé republice. Jedním takovým je i přejezd mezi obcí Mírová na Karlovarsku a městem Chodov na Sokolovsku. Tady je provoz vlaků řidší a řidiče tu na ostražitost upozorňuje značka STOP. To se ale změní.
Nebývalá věc se letos stala na Slavících. Zabodovat se tam povedlo kontroverzní kapele Ortel, která je často obviňovaná z příklonu k rasismu a nacismu. A její zpěvák dokonce bodoval i mezi zpěváky. Něco takového se povedlo naposledy kapele Kryštof.
Most, Ústecký kraj - Železničáři chystají v prosinci výluky. Některé tratě uzavřou. Bude náhradní autobusová doprava. Informovala o tom Valerie Votočková, systémový specialista z ggenerálního ředitelstv Českých drah.
Slavkov u Brna – V letech 1918 až 1920 zuřily na Transsibiřské magistrále válečné operace československých legií. Životní příběh českých legionářů z 1. světové války představuje pojízdné muzeum nazvané Legiovlak. Je věrnou replikou legionářského vlaku z tohoto období. Projekt Československé obce legionářské dorazí v neděli i do Slavkova u Brna. Na nádraží zůstane tři dny.
Veselí nad Moravou – Už před dvaceti lety se lidé z veselské místní části Milokošť dožadovali vlastní vlakové zastávky. Musí totiž docházet necelé tři kilometry do centra města. Po letech odkladů se možná dočkají. Podle předpokladů by mohla vyrůst nejspíš nedaleko hřbitova do roku 2018.
Bratislava - Slovenský státní železniční dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v lednu ukončí provoz svých vlaků InterCity (IC) na trase mezi Bratislavou a Košicemi, kde cestující přepravuje také český soukromý dopravce RegioJet. ZSSK to dnes oznámila v tiskové zprávě. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že provoz komerčních IC vlaků je ztrátový. RegioJet na to zareagoval sdělením, že kapacitu svých vlaků posílí, původně se přitom plánoval z trati stáhnout.
Třebíčsko - Z Jemnice v sobotu odpoledne vyjede již popáté tradiční mikulášský vlak. Výletní souprava přiveze lidi do Třebelevic, kam zamíří i Regionova z Moravských Budějovic.
Raná - Muži, jejichž auto v pátek dopoledne smetl u Rané na Chrudimsku motorový vlak Regionova a tři z nich na místě zabil, byli dělníci, kteří na trati pracovali. Podle některých indicií si dokonce jen chtěli zajet do vesnice pro svačinu…
Most, Praha – Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce dát zakázku na provoz rychlíkové tratě mezi Plzní a Mostem firmě GW Train Regio. Společnost ve zrušené soutěži nabídla nejnižší cenu, kterou jí má stát na provoz ztrátových vlaků doplácet. Ministr jí chce dát zakázku přímo, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).
Chrudim - Rekonstruované vozovky a chodníky v chrudimské lokalitě pod nádražím vypadají na první pohled hezky, ale ne všichni tamější obyvatelé jsou krátce po dokončení prací spokojeni s kvalitou odvedeného díla. Někteří poukazují například na údajnou nelogičnost nového úseku cyklostezky, jiným vadí technické závady v díle.
Praha – Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce dát zakázku na provoz rychlíkové tratě mezi Plzní a Mostem firmě GW Train Regio. Společnost ve zrušené soutěži nabídla nejnižší cenu, kterou jí má stát na provoz ztrátových vlaků doplácet.
Kolín – Neměli platnou jízdenku a agresivním chováním si vynucovali vstup na nástupiště. Vlak chtěli využít k odjezdu z místa. To se pochopitelně nelíbilo ostraze.
Beroun - Nové autobusové nádraží v Berouně zahájí svůj provoz od neděle 13. prosince, kdy vejdou v platnost i nové jízdní řády. Změny, co se týká příměstských linek, budou pro některé cestující oproti minulému stavu výhodnější, pro jiné možná méně. „Pro snadnější orientaci jsme příměstské linky rozdělili podle směrů - světových stran, ze kterých vyjíždějí," uvedli zástupci města Beroun.
Blanensko, Vyškovsko – Dostanou vstupenku do pekla, na kterou se budou zaznamenávat jednotlivé splněné úkoly. Na děti pak bude netrpělivě čekat i samotný vládce pekel, kterého se pokusí obehrát. Nejen na to láká v sobotu vyškovský Maják. Masarykovo náměstí tak znovu obsadí Čertoviny.
/POZVÁNKY NA DALŠÍ ADVENTNÍ AKCE/ Krnovské náměstí bude od 5. do 20. prosince patřit vánočním trhům. Kromě stánkového prodeje vánoční atmosféru doplní kulturní program.
Roudnice nad Labem – Ve čtvrtek v podvečer, pod hvězdnou oblohou a za šumění jezu, občas přehlušeném projíždějícím vlakem, se stalo roudnické nábřeží místem setkání příznivců pěveckých koncertů.
Sokolovsko – To bude opět po roce ta pravá Mikulášská jízda. Parní lokomotiva, desítky čertů, živé peklo a mnoho dalšího. Přesně tak bude vypadat už 21. ročník Mikulášské jízdy na zřícenině hradu Hartenberg v Hřebenech na Sokolovsku.
Česká Třebová – Protesty České Třebové, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického ani samotných cestujících nepomohly. Od nového grafikonu bude omezen počet dálkových vlaků vyšší kategorie, které dosud zastavovaly v České Třebové.
Plzeňský kraj – Vlaky v Plzeňském kraji ujedou příští rok stejně kilometrů jako letos. Jízdní řády, které začnou platit v neděli 13. prosince, se změní minimálně.
Šumpersko – Různé akce spojené s adventem se v následujících dnech budou odehrávat v řadě měst a obcí v regionu. Živo bude především v Šumperku, kde už v pátek začnou Vánoce na Točáku, které potrvají až do Štědrovečerního dopoledne. O den později městem projde početný průvod andělů i čertů. Reji bude vévodit majestátný Mikuláš, který se poveze na bryčce v zápřahu pekelníků. Akci každoročně pořádá Římskokatolická farnost.
Tachovsko – Změny jízdních řádů na železničních tratích začnou platit od 13. prosince. Některé se dotýkají také provozu na tratích v tachovském okrese.
Přerov – Tragická nehoda se stala ve středu vpodvečer na železniční trati mezi Přerovem a Dluhonicemi. „Na přejezdu, zabezpečeném světelnou signalizací a závorami, došlo v 17.35 hodin ke střetu rychlíku, jedoucím z Havířova do Prahy, a šestapadesátiletým mužem," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Jeho zranění byla neslučitelná se životem a na místě zemřel.
Nová Paka – Nebeské a pekelné bytosti se pod taktovkou Mikuláše vydají parním vlakem z Českého ráje do Krkonoš. Čerti , andělé a Mikuláš posilují vlakovou četu pravidelně první prosincový víkend.