Praha - Státní zástupce žádá pro seniora Jaromíra Baldu, který pokácel dva stromy na koleje a způsobil nehody vlaků, čtyřleté vězení. Středočeskému krajskému soudu dnes navrhl uložení trestu pod zákonnou sazbou za teroristický útok, protože přihlédl k mužově zmenšené příčetnosti. Obhájce obžalovaného se domáhá toho, aby jeho klient dostal pouze podmíněný trest, a to za obecné ohrožení. Soud dnes Baldu ponechal ve vazbě, rozsudek vynese v pondělí.
Litoměřice /FOTO/ - Čeká vás dlouhá cesta vlakem? Půjčte si knížku zdarma. Od středy 9. ledna už kvůli tomu nemusíte jenom do nádražky na "horňáku", kde polici zřídil provozovatel restaurace v červnu 2016. Čtivo díky litoměřické knihovně nyní pořídíte i v poličce přímo na dolním a horním nádraží.
Vlak severokorejského vůdce Kim Čong-una dnes opustil nádraží v čínské metropoli Pekingu. Kim přijel do Číny v pondělí na pozvání tamního prezidenta Si Ťin-pchinga a podle jihokorejské agentury Jonhap státníci jednali o očekávaném druhém setkání severokorejského diktátora s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vzájemných vztazích obou zemí.
Střední Čechy - Pokud Středočechy zlákají pražské plesy a zábavy (ale třeba i večerní výpravy za uměním nebo jen tak za povyražením), cestovat domů pak nemusejí pouze autem nebo taxíkem. Existuje celá řada míst, kam lze vcelku pohodlně dojet veřejnou dopravou. Nejlépe vlakem, radí Ondřej z Kolínska, který ještě loni v hlavním městě studoval - a jízdu po kolejích si nemůže vynachválit.
Strakonice - Krátce po půl třetí ráno 3. ledna přijali na linku tísňového volání městské policie žádost o pomoc od nevidomého muže, který se ocitl v komplikované situaci na místním vlakovém nádraží.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un je na návštěvě Číny, kam dorazil na pozvání prezidenta Si Ťin-pchinga. Informovala o tom severokorejská agentura KCNA. Kim do Pekingu dorazil speciálním obrněným vlakem a v zemi zůstane do čtvrtka 10. ledna. Čínu navštívil už počtvrté.
Záměr uzavřít smlouvy s dopravci, kteří budou od 15. prosince letošního roku zajišťovat veřejnou drážní dopravu ve Zlínském kraji, schválili v pondělí na mimořádném zasedání krajští radní a zelenou mu dalo také krajské zastupitelstvo.
Ústecký kraj - Společnost AŽD Praha chce příští rok vyjet na svoji trať z Čížkovic do Obrnic s prvním vlakem v Česku, který bude řídit počítač a strojvedoucí v něm bude sedět jen kvůli předpisům. Doplnit ho má i samořiditelná dodávka, která bude cestující svážet k vlaku.
Ústecký kraj - Společnost AŽD Praha chce příští rok vyjet na svoji trať z Čížkovic do Obrnic s prvním vlakem v Česku, který bude řídit počítač a strojvedoucí v něm bude sedět jen kvůli předpisům. Doplnit ho má i samořiditelná dodávka, která bude cestující svážet k vlaku.
/FOTOGALERIE/ V úterý mají opavští basketbalisté před sebou další zápas Ligy mistrů, tentokrát v italských Benátkách. Slezané do Itálie vyrazili v pondělí v 6 hodin ráno.
Krajský soud v Praze začal projednávat poněkud zvláštní případ. Jednasedmdesátiletý důchodce Jaromír Balda, který ze zdravotních důvodů při soudním líčení seděl, čelí obžalobě z teroristického útoku a vyhrožování teroristickým trestným činem. Loni v červnu totiž pokácel dva stromy na železniční tratě a způsobil tím nehodu dvou vlaků. Důvod? Chtěl vyvolat odpor proti migrantům. Seniorovi hrozí pět až patnáct let za mřížemi.
Střední Čechy – Zoufalý výkřik starého dědka k těm mladším. Varování, aby lidé byli ostražití. Tak své předloňské počínání v pondělí vysvětloval 71letý Jaromír Balda v jednací síni. U Krajského soudu v Praze, kde čelí obžalobě z terorismu.
Slaný /FOTOGALERIE/ - Rekonstrukce slánského vlakového nádraží ve Wilsonově ulici, která začala na podzim uplynulého roku, se pomalu chýlí ke konci. Hotovo bude ještě tento měsíc.
Orlickoústecko /FOTO/ - Dopravce bude nově od prosince zajišťovat železniční dopravu z Ústí nad Orlicí na Králicko. Zvažuje také přidání zastávky na hlavní trati.
Havlíčkův Brod – I v novém roce pokračují tradiční úterní vycházky okolím Havlíčkova Brodu, které pořádá havlíčkobrodský odbor Klubu českých turistů. V nejbližších týdnech se výletníci podívají například do Svatého Kříže, Šlapanova nebo do Perknova.
To, co donedávna bylo možné jen ve sci-fi románech, se v Ústeckém kraji už brzy stane skutečností. Společnost AŽD Praha chce příští rok vyjet na svoji trať z Čížkovic do Obrnic s prvním vlakem, který bude řídit počítač a strojvedoucí v něm bude sedět již jen kvůli předpisům.
Jižní Morava - Nehod s fatálními následky na jihomoravských železnicích v minulém roce ubylo. Přesto se jedná o jeden z nejhorších výsledků v republice.
Střední Čechy – Blíže popsat malůvky, které neznámý sprejer vytvořil na odstavené vlakové soupravě nelze – podle slov policistky Jany Dětské se jedná o nespecifikovaná graffiti – jisté jsou však možné následky. Za projev specifického výtvarného cítění spojený se škodou vyčíslenou na nejméně 30 tisíc korun může v případě dopadení viníka a jeho odsouzení být ve hře až roční pobyt ve vězení.
Rokycany – Vlaky mezi Plzní a Rokycany nabíraly ve čtvrtek zpoždění. Železničáři přerušili nejprve provoz dopoledne na 50 minut kvůli výstraze detektorů pohybu v nedávno otevřeném tunelu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Tragický střet rychlíku s člověkem zastavil v sobotu večer vlaky v pražském Radotíně. Omezení se dotklo téměř dvou desítek spojů, včetně několika rychlíků i mezinárodních vlaků. Sražený člověk na místě zemřel. Vyplývá to z informací hasičů a Českých drah.
Šumava - Parta nadšenců z Krumlovska si v pátek stihla užít šumavskou hřebenovou túru na sněžnicích, na sobotu už Horská služba vydala varování, ve kterém nedoporučuje hřebenové túry na Šumavě kvůli špatné viditelnosti, silnému nárazovému větru až 72 km/hod a sněžení.
Jindřichovice p. S. – Pozemky pod zrušenou železniční tratí v Jindřichovicích na Frýdlantsku převede Správa železniční dopravní cesty do majetku obce. Vyplývá to z prosincového usnesení vlády. Jindřichovice o pozemky bývalé trati o délce asi dva kilometry usilovaly dlouhých deset let.
Pečky /FOTOGALERIE/ – Detailně vymodelované mašinky i nákladní vlaky mnoha typů a souprav, nákladní vozidla, železnice, budovy, reálně zpracované krajiny, lidi i zvířata. To vše bylo k vidění na tradiční akci v klubovně Spolku železničních modelářů z Peček. Hojná účast lidí toho byla důkazem. Tentokrát si tuto železniční akci nenechalo ujít přes šest stovek návštěvníků všech věkových kategorií.
Malovice – Zařízení železničního přejezdu poškodil u Malovic autobus, který tam havaroval ve středu odpoledne. Celkovou škodu policisté odhadli na 50 tisíc korun.
Příbramsko – Ke dvěma dopravním nehodám hromadných dopravních prostředků došlo 3. ledna na Příbramsku. Vlivem sněžení a námrazy havaroval autobus veřejné dopravy, ale také vlak.
Bransouze – Ke srážce vlaku s dodávkou došlo na železničním přejezdu mezi obcemi Bransouze a Dolní Smrčné. Nehoda se stala v pátek krátce po jedenácté hodině dopoledne. Obešla se bez zranění.
V prosinci roku 2017 vypravila hokejová Kometa speciální vlak, který odjížděl přímo od brněnského stadionu k O2 aréně, kde svoje domácí zápasy hraje pražská Sparta. Před bouřlivou kulisou 16 343 fanoušků Brňané padli 2:3. Výjezd na Spartu vyvolal velký ohlas a fanoušci vyslovili přání o zopakování. To bylo vyslyšeno. Unikátní akce se opět uskuteční. Již 18. ledna se expres v modrobílých barvách vypraví znovu.
Brno – V prosinci roku 2017 vypravila hokejová Kometa speciální vlak, který odjížděl přímo od brněnského stadionu k O2 aréně, kde svoje domácí zápasy hraje pražská Sparta. Před bouřlivou kulisou 16 343 fanoušků Brňané padli 2:3. Výjezd na Spartu vyvolal velký ohlas a fanoušci vyslovili přání o zopakování. To bylo vyslyšeno. Unikátní akce se opět uskuteční. Již 18. ledna se expres v modrobílých barvách vypraví znovu.
Ústecký kraj – České dráhy budou s největší pravděpodobností zajišťovat i po prosinci letošního roku provoz osobních vlaků z Děčína do Liberce nebo z Lovosic do České Lípy. Na Lounsku je naopak má vystřídat společnost Die Länderbahn (DLB), ve které mají většinu italské státní železnice. Vyplývá to z rozhodnutí krajských radních, podle nichž budou dál s těmito dopravci jednat o smlouvě.
Velké omezení čeká cestující vlakem mezi Prahou a Brnem. A to kvůli chystané modernizaci koridoru v úseku mezi Brnem, Adamovem a Blanskem. Jízda vlaků se prodlouží o několik desítek minut, dálkové spoje se vrátí na trasu přes Havlíčkův Brod.
Počet obětí středečního železničního neštěstí na mostě mezi dánskými ostrovy Sjaeland a Fyn stoupl na osm. Ani toto číslo však nemusí být konečné, teprve během čtvrtka se totiž záchranářům podařilo dostat k nejvíce poškozeným částem osobního vlaku.
Slibované nasazení modernějších nízkopodlažních motorových vozů na linku do Čakovic se nekoná. Na trase z pražského Masarykova nádraží do středočeského města jezdí třicet let staré motoráky.
/FOTO Z MÍSTA/ Ke srážce motorového vlaku s osobním autem došlo ve středu před 15. hodinou na nechráněném železničním přejezdu mezi Odrlicemi a Dubčany na Olomoucku.