Při podzimních krajských volbách budou mít lidé ve Zlíně současně možnost dát svůj hlas v referendu o vodě. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně (KS Brno), který na konci loňského roku vyhlásil místní referendum na území statutárního města Zlína na základě návrhu přípravného výboru. Deníku informaci potvrdila mluvčí KS Brno Klára Belkovová.
/FOTOGALERIE/ Už za dva měsíce bude jasno o novém hejtmanovi Královéhradeckého kraje. Do voleb, které se uskuteční 2. a 3. října se přihlásilo pět politických stran, tři politická hnutí a čtyři koalice.
Do včerejška mohly strany měnit pořadí na kandidátkách do krajských voleb a doplňovat jejich počet. O registraci rozhodne kraj 15. srpna. Pak už se mohou začít tisknout volební lístky pro volby do krajských zastupitelstev. Ty se budou konat 2. a 3. října.
Parlamentní strany se shodly s vnitrem na třech variantách hlasování z karantény - z auta, ve speciálních volebních okrscích a u výjezdních komisí. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Říká se tomu flikování. V naší zemi se to stalo takřka pravidlem. Flikují se silnice, doprava na železnici, penzijní systém, reformy ve školství, situace ve zdravotnictví. Výsledkem flikovací logiky jsou i navrhované změny volebního zákona, který se snaží vyřešit situaci, kdy se koronavirus na podzim vrátí, bude třeba volit a spousta lidí bude v karanténě, nebo se bude třeba bát jít k volbám.
Do volební komise? Děkujeme, nechceme. Na podzim 2. a 3. října se uskuteční volby do krajských zastupitelstev a ve třetině volebních obvodů také volby do Senátu. Ty nabízejí voličům nejen možnost vybrat si své zástupce ve vedení krajů a v horní komoře parlamentu, ale také šanci na výdělek prostřednictvím členství ve volebních komisích. Jenže jak se ukazuje, o práci v komisích hlavně na venkově, není zájem. Starostové na vesnici musejí svoje sousedy doslova přemlouvat. I ve městech zájem klesá.
/INFOGRAFIKA LÍDRŮ/ Je známý tím, že kdykoli dokáže vykouzlit dobrou náladu. Lidový vypravěč a moderátor Franta Uher z Lanžhota na Břeclavsku pomůže na podzim získávat hlasy ve volbách do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Je jednou z osobností, na které spoléhají politické strany a hnutí.
/KOMENTÁŘ/ Tak se nám pomalu blíží další volby. Není divu, v tomto státě je „před volbami“ prakticky pořád a na to, že žijeme de facto, zvlášť v posledních letech, v permanentní volební kampani jsme si už zvykli a mnozí z nás už ji ani nevnímají. Možná si proto ani nevšimli, že se nám tentokrát blíží volby krajské a na Příbramsku i senátní.
Kandidátky podalo včas dvacet subjektů. V minulých volbách to bylo 23 subjektů. Nyní lze ještě v kandidátkách provádět změny, do registrace, která by měla být potvrzena 14. srpna.
Donald Trump prohlásil, že by uvítal odklad amerických prezidentských voleb. Později svůj nápad stáhl, ale zpochybnil regulérnost korespondenčního hlasování. To bude kvůli koronavirové epidemii zřejmě častější, než v minulých letech.
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer řekl, že letošní prezidentské volby odkládat nechce, ale nadále má obavy, že by problémy mohly způsobit miliony korespondenčních hlasů. Uvedl to několik hodin poté, co se poprvé zmínil o možnosti odložit listopadové prezidentské volby, jejichž datum je zakotveno v zákoně.
Z celkem 16 kandidátních listin různých politických stran a hnutí by si měli v podzimních volbách do krajských zastupitelstev vybírat obyvatelé Olomouckého kraje. Při minulých volbách v říjnu 2016 měli lidé na výběr z jednadvaceti kandidátek.
Americký prezident Donald Trump se dnes poprvé zmínil o možnosti odložit letošní listopadové prezidentské volby, přestože datum je zakotveno v zákoně. Šéf Bílého domu v této souvislosti, opět bez důkazů, uvedl, že korespondenční hlasování bude zneužito k volebním podvodům, poznamenala agentura Reuters.
Letošní volby do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstva Libereckého kraje se budou konat 2. a 3. října. U voleb do Senátu může být i druhé kolo, které se bude případně konat ve dnech 9. a 10. října. Město nabízí možnost, aby se občané aktivně zapojili na přípravě a realizaci těchto voleb.
Lhůta pro podání kanditátních listin do letošních říjnových voleb uplynula. Největší výběr by měli mít lidé v Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Do krajských zastupitelstev se zde přihlásilo shodně 20 politických stran, hnutí a jejich koalic. Do senátních voleb se letos přihlásilo nejvíce kandidátů v Ostravě, kde evidovali 14 uchazečů o senátorské křeslo.
Celkem 17 politických stran, politických hnutí a koalic podalo do úterních 16 hodin Krajskému úřadu Karlovarského kraje kandidátní listiny do voleb do zastupitelstev krajů.
Ministerstvo vnitra připravilo čtyři alternativy pro možnost hlasování z karantény při říjnových krajských a senátních volbách. Jde o takzvané drive-in hlasování z automobilu ve speciálním volebním prostoru, zvláštní okrsky zřízené například v uzavřených domovech důchodců, možnost zmocnění zástupce pro provedení volby a výjezdní volební komise s přenosnou volební schránkou. Po dnešním jednání se zástupci parlamentních stran to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Blížící se krajské a senátní volby proběhnou v době, kdy bude část voličů v nucené izolaci kvůli covidu-19. Je správné, aby jim bylo zakázáno účastnit se voleb? Zatímco mnozí namítají, že demokracie je nemyslitelná, pokud nemohou volit všichni, někteří ale hovoří o tom, že jde o logické opatření. Ostatní prý mají právo být chráněni před nemocí.
Staronovou sklářskou královnou Annína je Ludmila Koželuhová, která dokázala obhájit svůj titul z roku 2018, když poměrně jednoznačně porazila druhou uchazečku Olhu Yakushko.
Ruský prezident Vladimir Putin hovořil telefonicky se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským o situaci v Donbasu, kde má od půlnoci začít platit nové příměří. Putin podle prohlášení Kremlu mimo jiné kritizoval rozhodnutí ukrajinského parlamentu o konání místních voleb; Kyjev informoval, že Zelenskyj vyzval k propuštění zadržovaných Ukrajinců.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v Partii televize Prima uvedl, že projekt chytré karantény pod ministerstvem zdravotnictví nefunguje tak, jak má. Jeho realizace by se proto mohla opět ujmout armáda. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch posléze v Otázkách Václava Moravce oznámil, že v pondělí představí systém tří pohotovostních stupňů opatření proti šíření nového koronaviru.
Zatracovaný, obdivovaný, bezesporu inteligentní a schopný. To všechno je Miroslav Kalousek, současný předseda poslaneckého klubu TOP 09, ale také její bývalý předseda, exšéf KDU-ČSL, ministr financí. Po téměř třiceti letech na politickém vrcholu se rozhodl ve sněmovních volbách 2021 už nekandidovat. Přitom tvrdí, že z politiky neodchází. Deník s ním hovořil o tom, jak si své další působení představuje.
Rozsáhlejší opatření, která by mohla souviset s bezproblémovým zajištěním chystaných krajských voleb v době ohrožení koronavirem, radnice zatím nepřipravuje. Deníku to ve čtvrtek 23. července řekl místostarosta Vlašimi Karel Kroupa (KDU-ČSL). Zatím neví o ničem speciálním, co by bylo třeba zajistit.
Rozsáhlejší opatření, která by mohla souviset s bezproblémovým zajištěním chystaných krajských voleb v době ohrožení koronavirem, město zatím nepřipravuje. Deníku to ve čtvrtek 23. července řekla mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová.
Ve Spojených státech zemřelo třetí den řadě více než tisíc lidí s onemocněním covid-19, desátým dnem v řadě přibylo přes 60 tisdíc nakažených. Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin 59 961 nových případů nákazy koronavirem, Mexiko rekordních 8438. V Bolívii kvůli šíření viru opět odložili volby. Rusko překročilo hranici 800 tisíc případů nákazy koronavirem, za uplynulý den v zemi přibylo 5811 případů a 154 úmrtí.
Opatření proti šíření nového typu koronaviru mohou výrazně ovlivnit, jak to bude počátkem října vypadat při volbách do krajského zastupitelstva a části Senátu. A vlastně i to, zda se volební místnosti v tomto termínu otevřou. Co bude a nebude, zatím nikdo říci nedokáže.
Opatření proti šíření nového typu koronaviru mohou výrazně ovlivnit, jak to bude počátkem října vypadat při volbách do krajského zastupitelstva a části Senátu ČR. A vlastně i to, zda se volební místnosti v tomto termínu otevřou. Co bude a nebude, zatím nikdo říci nedokáže.
Opatření proti šíření nového typu koronaviru mohou výrazně ovlivnit, jak to bude počátkem října vypadat při volbách do krajského zastupitelstva a části Senátu. A vlastně i to, zda se volební místnosti v tomto termínu otevřou. Co bude a nebude, zatím nikdo říci nedokáže.
Právníci se mohou a budou přít: Můžeme vzít lidem v karanténě volební právo? Umožňuje to Ústava? Z věcného hlediska ale celá věc vyhlíží jako ping-pong s paragrafy. Stát by v žádném případě neměl upírat základní právo člověku, který měl smůlu, že se potkal s někým nakaženým a hygienici na to náhodou přišli.
Většina politických strana a hnutí i nezávislí kandidáti už oficiálně podali své kandidatury do podzimních voleb, které se uskuteční 2. a 3. října a v nichž bude do třetiny senátu volit své zástupce také Kolínsko. Očekává se, že další kandidáti by se měli ohlásit během příštího týdny.
Zatím vůbec největší náskok 15 procent hlasů získal podle včera zveřejněného průzkumu demokratický kandidát Joe Biden na úřadujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa.
Sportovní prostředí vyslalo vzkaz, co si myslí o obvinění České unie sportu a hlavně jejích představitelů – tak reagují na opětovné a přesvědčivé zvolení Miroslava Jansty do čela ČUS předsedové svazů. Staronový šéf největší sportovní organizace obhájil svůj post na červnové Valné hromadě konané v Nymburce. „Myslím, že je to v pořádku,“ prohlásil Martin Malík, předseda Fotbalové asociace ČR. „Organizaci zkonsolidoval, finančně postavil na nohy. Mě hladká volba nepřekvapila,“ dodal Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.
Politické hnutí samo sebe označilo za černého koně podzimních voleb. Do krajského zastupitelstva bude kandidovat v Karlovarském, Ústeckém a nově i Moravskoslezském kraji.
Je to poměrně nenápadný muž, jehož jméno, ani jméno jeho strany Porozumění mimo hranice Polska téměř nikdo neznal. A to přesto, že Jaroslaw Gowin byl roky vicepremiérem vlády a ministrem školství. Bylo to dáno tím, že sjednocená pravice pod vedením Práva a spravedlnosti vypadala jako jednolitý blok, který pod taktovkou svého vůdce Jaroslawa Kaczynského fungoval jako hlasovací stroj.
Prakticky jisté vítězství současného polského prezidenta Andrzeje Dudy v nedělních volbách hlavy státu podle polských komentátorů zachránilo vládnoucí národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS) před závažnou krizí. Vláda hluboce rozdělené země může pokračovat v reformách, kvůli nimž vede ostré spory nejen s domácí opozicí, ale i s Evropskou komisí.
Současný polský prezident Andrzej Duda v nedělních volbách svůj post obhájil. Ukazují na to výsledky z 99,98 procenta volebních místností, o kterých dnes informovala státní volební komise. Poražený z nedělního druhého kola voleb, varšavský primátor Rafal Trzaskowski z opoziční proevropské Občanské platformy (PO), vítězi voleb pogratuloval.
/ANALÝZA OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE/ Bude to jedna z nejdelších volebních nocí, která se může ale protáhnout až do úterka. Rozdíl v počtu hlasů mezi úřadujícím prezidentem Andrejem Dudou (50,4 %) a jeho opozičním protivníkem, starostou Varšavy Rafalem Trzaskowským (49,6 %), byl po uzavření volebních místností podle první povolební prognózy menší než jedno procento.
Bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už nebude v příštích parlamentních volbách kandidovat do Sněmovny. Chce ale jednat s dalšími stranami o vytvoření předvolebního bloku. Řekl to v Otázkách Václava Moravce České televize. Kalousek v dolní komoře působí nepřetržitě od roku 1998. Kalousek bude ve Sněmovně chybět, uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Pětistovku pro obyvatele Pardubického kraje, kteří se rozhodnou strávit v příštím roce dovolenou doma v kraji, slibuje voličům lídr kandidátky ANO a kandidát na hejtmana Martin Kolovratník. Samozřejmě za předpokladu, že Babišovo hnutí uspěje v podzimních volbách a bude se v příštích čtyřech letech podílet na vedení kraje.
Pětistovku pro obyvatele Pardubického kraje, kteří se rozhodnou strávit v příštím roce dovolenou doma v kraji, slibuje voličům lídr kandidátky ANO a kandidát na hejtmana Martin Kolovratník. Samozřejmě za předpokladu, že Babišovo hnutí uspěje v podzimních volbách a bude se v příštích čtyřech letech podílet na vedení kraje.
Hnutí ANO nevyšle do podzimních voleb do Senátu v obvodě okresů Louny a Rakovník a malé části Kladenska dosavadní senátorku a žateckou starostku Zdeňku Hamousovou. Místo ní se bude o přízeň voličů ucházet místostarosta Loun Milan Rychtařík. Rozhodl o tom v minulých dnech výbor hnutí, které dlouhodobě vykazuje nejvyšší volební preference v zemi. Jeho kandidát tak má slušnou šanci se do Senátu dostat.
Po šesti letech se lidé na Vyškovsku na podzim znovu vydají do volebních místností k senátním volbám. Minimálně pět potvrzených kandidátů na podzim zabojuje o hlasy obyvatel regionu v prvním kole.
Hnutí ANO nevyšle do podzimních voleb do Senátu v obvodě okresů Louny a Rakovník a malé části Kladenska dosavadní senátorku a žateckou starostku Zdeňku Hamousovou. Místo ní se bude o přízeň voličů ucházet místostarosta Loun Milan Rychtařík. Rozhodl o tom v minulých dnech výbor hnutí, které dlouhodobě vykazuje nejvyšší volební preference v zemi. Jeho kandidát tak má slušnou šanci se do Senátu dostat.
Osmnáct žen a dvanáct nezávislých osobností z 55 kandidátů na krajské zastupitele, v jejich čele hejtmanka Ivana Stráská. A mezi nimi i Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice České Budějovice. To je kandidátní listina jihočeských sociálních demokratů, kterou tento týden představili.
Jedničku letošního draftu NHL si vybere jeden z osmi klubů, který vypadne z předkola bojů o Stanleyův pohár. Rozhodla o tom páteční loterie. O tom, který z celků bude mít právo první volby, rozhodne druhé kolo losování po odehrání kvalifikace a osmička kandidátů bude mít shodnou šanci 12,5 procenta. Hlavní favoritem na pozici jedničky je kanadský útočník Alexis Lafreniere z Rimouski z QMJHL.