Volební kampaň do sněmovních voleb se v Karlovarském kraji zatím odehrává spíše na jednáních zastupitelstev v podobě sporů mezi vedením samospráv s opozicí nebo na sociálních sítích. Začaly se objevovat plakáty a billboardy. Některé kandidující strany ale už podnikly i cesty po městech v kraji. Většina stran plánuje intenzivní kampaň až na období po prázdninách. Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat 3. a 4. října, tedy za 100 dnů.
Politická uskupení v Ústeckém kraji zvolila před volbami do Poslanecké sněmovny kombinaci vizuální a kontaktní kampaně. Konají se debaty s veřejností, některé strany objíždějí region s petičními stánky a některé již vyvěsily plakáty, billboardy a podobně, zjistila ČTK. Před čtyřmi lety v kraji vyhrálo hnutí ANO. Volby budou 3. a 4. října.
Politická uskupení v Ústeckém kraji zvolila před volbami do Poslanecké sněmovny kombinaci vizuální a kontaktní kampaně. Konají se debaty s veřejností, některé strany objíždějí region s petičními stánky a některé již vyvěsily plakáty, billboardy a podobně. Před čtyřmi lety v kraji vyhrálo hnutí ANO. Volby budou 3. a 4. října.
Bývalý hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták nebude kandidovat v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Krajské sdružení České pirátské strany ho nezařadilo na kandidátku, na které chybí také bývalý Špotákův náměstek Pavel Hais.
Jeho děda vyráběl lodě, jeho táta koučoval rychlostní kanoisty z břehu. Jan Boháč to dotáhl až na olympiádu. Někdejší reprezentant a dlouholetý svazový šéf teď stojí před nejtěžší misí. Měl by řídit Českou unii sportu, tedy český sport. „Chtěl bych to prostředí v základních myšlenkách sjednotit a pomoci mu při jednáních se zástupci státu,“ řekl 62letý funkcionář v rozhovoru pro Deník.
Ústecký kraj proplatí seniorům nad 65 let, studentům a dětem polovinu nákladů na časovou jízdenku. Cílem je podle důvodové zprávy předložené zastupitelům pomoci zmírnit dopady rostoucích životních nákladů na obyvatele kraje, kteří jsou z hlediska dopravní dostupnosti často nejzranitelnější, a podpořit pravidelné využívání veřejné dopravy. Hejtman Richard Brabec (ANO) odmítl hlasy, že je to politický marketing před volbami do Poslanecké sněmovny. Pro návrh koalice ANO, ODS a Lepšího Severu hlasovalo v pondělí 23. června 42 krajských zastupitelů ze 47 přítomných.
V rámci Debaty Live zamířilo v pondělí 23. června do Rokycan několik členů a kandidátů uskupení SPOLU za Plzeňský kraj. Během hodiny a půl s občany probírali rozporuplná témata, lokální politiku i nadcházející volby.
Ústecký kraj proplatí seniorům nad 65 let, studentům a dětem polovinu nákladů na časovou jízdenku. Cílem je podle důvodové zprávy předložené zastupitelům pomoci zmírnit dopady rostoucích životních nákladů na obyvatele kraje, kteří jsou z hlediska dopravní dostupnosti často nejzranitelnější, a podpořit pravidelné využívání veřejné dopravy.
Českou politiku sleduje už dlouhá léta. Jako novinář, redaktor dvouměsíčníku Listy a nyní ředitel Masarykovy demokratické akademie. Patrik Eichler se v rozhovoru s Deníkem zamýšlí nad důsledky bitcoinové aféry i rozložením sil před podzimními volbami.
Šéf zpravodajství a publicistiky ČT Petr Mrzena napsal několika členům Rady ČT před první volbou generálního ředitele a neskrýval své rozčarování z vystoupení šéfa programu ČT Milana Fridricha při jeho slyšení coby kandidáta na post šéfa tohoto veřejnoprávního média. Vadilo mu, že zkritizoval jejich práci, ač je předtím ujistil, že je vše v pořádku. Fridrich se hájí tvrzením, že nikdy neřekl, že by bylo vše dobře, nebo vše špatně.
„Nezvolení ředitele ukázalo, že Rada ČT je rozštěpená a nedokáže se dohodnout,“ říká v rozhovoru pro Deník.cz mediální expertka Marína Urbániková z Katedry mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně. Přerušení volby podle ní přinese hodně zákulisních jednání a může ještě víc oslabovat důvěru v toto veřejnoprávní médium.
Už tři týdny hýbe českou politikou i společností kauza darovaných bitcoinů ministerstvu spravedlnosti. O co v kauze vlastně jde a jak na ní reagují politici, ale i běžní lidé? Jak ovlivní tato kauza blížící se volby? A kdo všechno je v celé kauze namočený? A nejsou vlastně protichůdná a chaotická vyjádření jejích aktérů záměrem nepřehlednou situaci ještě více zamotat, aby se v ní volič úplně ztratil? Hosty dalšího dílu podcastu Deníku.cz Je to kampaň!, který moderuje Lucie Kubovičová, jsou Zdislava Pokorná, reportérka, která tuto kauzu otevřela, a ředitel analytického ústavu STEM Martin Buchtík.
Na Gymnáziu Trutnov se dějí věci! V jedné nenápadné třídě s tajemným názvem 1.XY to v posledních týdnech vřelo. Ne, tentokrát to nebylo kvůli písemce. Byla to parta odvážných studentů, která se rozhodla, že literatura už nebude nudné čtení z učebnice, ale pořádná jízda napříč časem, osudy a žánry.
Rada České televize ani ve třetím kole nezvolila nového generálního ředitele. Hlasování tak radní o týden odložili. Do druhého kola volby ve středu postoupili Milan Fridrich a Hynek Chudárek. Libuše Šmuclerová získala jeden hlas, Miroslav Karas a Jiří Ponikelský nezískali žádný. V 2. kole volby získal Fridrich 8 hlasů, Chudárek 9. Ve 3. kole si počty vyměnili, ale opět to nebylo potřebných 10 hlasů.
Deník představuje sedmý díl volebního speciálu. Unikátní Volební model Deníku na základě průzkumů renomovaných agentur počítá možné složení budoucí Poslanecké sněmovny, kterou Češi zvolí na podzim letošního roku. Až do voleb bude model podle nových průzkumů průběžně aktualizován.
Polná uspořádá místní referendum kvůli záměrům na budování větrných elektráren v okolí města s říjnovými sněmovními volbami. Rozhodli o tom zastupitelé na svém pondělním zasedání. Vycházeli z výsledků červnové ankety, v níž si přálo rozhodnout o větrnících v referendu 75 procent účastníků.
Volební štáb poraženého kandidáta v prezidentských volbách v Polsku podal v pondělí - v poslední možný den - protest k nejvyššímu soudu kvůli velkému počtu nesrovnalostí ve volbách. Oznámila to polská média.
Lužce na Berounsku mají po nových volbách, které se konaly v sobotu, nové zastupitelstvo. V Lužcích zvítězilo se čtyřmi mandáty uskupení Nezávislí, jeden mandát získalo uskupení Pro Lužce.
Adamov nedaleko Čáslavi má po nových volbách, které se konaly v sobotu 14. června, nové zastupitelstvo. Lidé vybírali z jedné kandidátky, a to Adamov sobě. V obci se zhruba 135 obyvateli odevzdalo hlas 52 voličů ze 116, účast dosáhla 44,83 procenta.
Obyvatelé Ždírce na Českolipsku v sobotních nových volbách 14. června svými hlasy rozhodli, že v zastupitelstvu usednou zástupci všech tří kandidujících uskupení.
Sněmovní volby by v květnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů před koalicí Spolu tvořenou ODS, TOP 09 a lidovci, která by získala 21 procent. Rozšířená kandidátka SPD si polepšila na 13,5 procenta, pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny by překročily ještě hnutí STAN, uskupení Stačilo! a Piráti. Motoristé sobě na rozdíl od dubnového modelu Medianu spadli pod potřebný limit. Median dnes květnový model poskytl ČTK. Ochota zúčastnit se voleb proti dubnu klesla.
Politický souboj titánů se letos na podzim odehraje na jihu Moravy. O poslanecký mandát se bude na sněmovních kandidátkách ucházet hned několik čelních představitelů českých politických stran a hnutí. O podporu voličů budou v Jihomoravském kraji usilovat třeba nynější premiér Petr Fiala za koalici Spolu nebo bývalá ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO.
Politické strany, koalice a hnutí, které se chtějí 3. a 4. října ucházet o hlasy voličů v parlamentních volbách, už většinou v Plzeňském kraji rozjely volební kampaň. Pořádají setkání kandidátů s voliči, do regionu se chystají ještě před prázdninami členové vedení stran, objevují se billboardy. Strany se většinou shodují, že v létě nebude kampaň tak intenzivní, na obrátkách nabere až zhruba měsíc před volbami.
Po náhlém odstoupení starosty Týniště nad Orlicí Libora Koldinského jeho místo koncem dubna zaujal dvaatřicetiletý projektant Michal Procházka. Rok a půl před volbami nastoupil do rozjetého vlaku a ve zbývajícím čase chce napravovat nedostatky v komunikaci radnice s občany i mezi koalicí a opozicí. „Měli bychom být jedna parta a nehrát si každý na svém písečku,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Deník.
Z jaké strany loupe premiér Fiala banán? Komu rozdává autogramy Filip Turek? Potřebuje Andrej Babiš k úspěchu ve volbách vůbec nějaká témata, nebo mu stačí natáčet vtipná videa na sociální sítě? Proč Piráti po fiasku s digitalizací stavebního řízení mají jako své největší volební téma výstavbu bytů? Nejen tyto aktuality v předvolebních kampaních rozebrala v dalším díle podcastu Je to kampaň! moderátorka Lucie Kubovičová s marketérem Vilémem Fraňkem a moderátorem Michalem Půrem.
Deník připravil šestý díl volebního speciálu. Unikátní Volební model Deníku na základě průzkumů renomovaných agentur počítá možné složení budoucí Poslanecké sněmovny, kterou Češi zvolí na podzim letošního roku. Až do voleb bude model podle nových průzkumů průběžně aktualizován.
Na čtvrtém místě jihomoravské kandidátky koalice Spolu do letošních sněmovních voleb figuroval ministr spravedlnosti v demisi Pavel Blažek. Do poslanecké sněmovny ale na podzim kandidovat nebude. Po rezignaci na ministerský post v důsledku bitcoinové aféry volali někteří politici také po Blažkově konci na jihomoravské kandidátce koalice Spolu. V úterý Blažek oznámil, že v podzimních volbách do poslanecké sněmovny nebude kandidovat. „Už v sobotu jsem se rozhodl, že nebudu kandidovat ve volbách do sněmovny. Chtěl jsem to napřed oznámit kolegyním a kolegům na jižní Moravě, ale je vhodnější, abych to sdělil už teď,“ napsal Blažek na sociální síti X.
/Od zvláštního zpravodaje Deníku v Polsku/ Nový polský prezident Karol Nawrocki měl ve své kampani jasnou podporu Donalda Trumpa a jeho administrativy. Odvolává se na katolické hodnoty, chce odložit Zelenou dohodu Evropské unie a ukrajinskému prezidentovi Volodymiru Zelenskému vzkázal, že není Polsku dost vděčný.
Strany, hnutí a volební koalice ve Zlínském kraji upřednostňují v kampani před říjnovými sněmovními volbami osobní kontakt s voliči. Oslovit se je snaží i prostřednictvím sociálních sítí, plakátů nebo billboardů. Zatímco některé subjekty si v kampani vystačí se statisícovými částkami, jiné na ni plánují uvolnit i miliony korun.
Ústeckém kraji začala kampaň před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny debatami politiků. Za voliči do různých koutů regionu přijíždí poslanci, členové vlády i opozice. Některé strany pořádají mítinky.
Politické subjekty v Pardubickém kraji spustí hlavní část kampaně před podzimními volbami do Sněmovny až na konci srpna či začátkem září. Předvolební propagaci už zahájily, zatím se odehrává hlavně formou debat a setkání s voliči. Postupně také vylepují billboardy či další venkovní reklamu. Volby se uskuteční 3. a 4. října.
V Ústeckém kraji začala kampaň před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny debatami politiků. Za voliči do různých koutů regionu přijíždí poslanci, členové vlády i opozice. Některé strany pořádají mítinky, zjistila ČTK. Volby v kraji vyhrálo před čtyřmi lety ANO, které v současnosti řeší situaci na radnici v Chomutově. Krajské vedení hnutí vyzvalo tamější zastupitele zvolené za ANO k rezignaci kvůli informacím o obchodu primátora Milana Petriláka (ANO), kterým se zabývá policie. Kampaň zahájí po prázdninách. Volby budou 3. a 4. října.
/Analýza od zvláštního zpravodaje Deníku v Polsku/ V neděli v devět hodin večer se po prvních odhadech prezidentem Polska prohlásil primátor Varšavy Rafal Trzaskowski. V pondělí v sedm hodin ráno se ale po sečtení hlasů stal hlavou státu opoziční kandidát Karol Nawrocki.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU V POLSKU/ Polsko zažívá situaci, jakou ještě nezažilo. Už několik minut po uzavření volebních místností se vládní kandidát na prezidenta Rafal Trzaskowski prohlásil za vítěze voleb a to přesto, že rozdíl v povolebních odhadech je natolik těsný, že vítězem může být i opoziční kandidát Karol Nawrocki.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU V POLSKU/ Výsledek nedělních prezidentských voleb ovlivní významně směřování Polska. Vítězství varšavského primátora liberála Rafala Trzaskowského, místopředsedy vládní Občanské platformy premiéra Donalda Tuska, posune zemi směrem k Západu. Možný triumf tradicionalisty a kandidáta opozičního Práva a spravedlnosti Karola Nawrockého naopak směrem k Maďarsku Viktora Orbána.
Už jen poslední dny zůstává Martin Pavlík předsedou představenstva Jihomoravské zdravotní. Z čela společnosti jej odvolali ve čtvrtek krajští radní. Končí také jako ředitel krajské nemocnice v Ivančicích. „Krajští radní na svém čtvrtečním zasedání odvolali pověření Martina Pavlíka k zastupování dočasně neobsazeného místa ředitele/ředitelky Nemocnice Ivančice k 31. květnu," sdělila Martina Žídková z tiskového oddělení kraje.
Vyfotili se u piva na letišti, potom rozhodli volby. Adolf Šádek a Jaroslav Tvrdík sehráli klíčovou roli při valné hromadě fotbalové asociace (FAČR), z níž vzešel nový předseda. A nejen on, v českém fotbale po čtvrtečním zemětřesení nezůstal kámen na kameni. Co lze očekávat od Davida Trundy, jak moc stoupne vliv Plzně a Slavie a co bude se stadionem Sparty? Hodně otázek, na které ale lze celkem snadno odpovědět.
Europoslanec Filip Turek bude kandidovat v říjnových sněmovních volbách. Povede středočeskou kandidátku Motoristů, oznámil to v pátek na setkání s přáteli a sympatizanty strany. Za svou hlavní motivaci označil Turek aktuální podle něj podhodnocené průzkumy veřejného mínění i snahu pomoct autentické pravici ve volbách zvítězit. Preference strany spadly v posledních týdnech pod pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Ve Středočeském kraji se utká třeba s Vítem Rakušanem (STAN), Martinem Kupkou (Spolu/ODS) nebo Tomiem Okamurou (SPD).
V malé obci na Lounsku, Brodci, kde žije osm desítek obyvatel, za téměř tři roky roky nevyšel žádný ze sedmi pokusů zorganizovat tam komunální volby. Volby tam nebudou ani nyní v červnu. Důvod je prostý. O práci zastupitelů, starosty a místostarosty nikdo z místních zájem nemá. Obec vede státní úředník, jeho pravomoci jsou ale omezené. Žádné investice ani rozvojové projekty se nekonají. Co bude dál, není jasné. Změna totiž může přijít až po komunálních volbách, ty se ale nedaří kvůli nezájmu místních kandidovat do zastupitelstva zorganizovat.
Zvolení Davida Trundy novým šéfem českého fotbalu není pro oslovené předsedy okresních svazů v Plzeňském kraji překvapením. Devětačtyřicetiletý majitel mladoboleslavského prvoligového klubu porazil ve volbách na čtvrteční Valné hromadě FAČR v Praze Rudolfa Blažka a Petra Fouska, který neobhájil post a ve funkci po čtyřech letech končí.
Velké překvapení, ale i radost přinesla čtvrteční volební valná hromada Fotbalové asociace České republiky v Praze. Funkcionáře z regionu těší zvolení generálního manažera FC Zlín Zdeňka Grygery, naopak je zaskočil neúspěch předsedy Petra Fouska.
Vítězství Davida Trundy, většinového vlastníka fotbalového klubu z Mladé Boleslavi, ve čtvrtečních volbách předsedy FAČR vyvolalo mezi plzeňskými kluby spokojenost. Bylo veřejným tajemstvím, že je kandidátem podporovaný prvoligovou Viktorií, jejíž šéf Adolf Šádek se dostal do Výkonného výboru za profesionální kluby.
Úspěch pro příbramský fotbal - ne přímo na hřišti, ale na funkcionářském poli. Předseda tamního okresního svazu Pavel Chán byl na volební valné hromadě Fotbalové asociace ČR zvolen za okresy a kraje do výkonného výboru asociace. Jako jediný při volbě celkem tří členů za Čechy dokonce obdržel potřebný počet hlasů hned v prvním kole volby.
Český fotbal prožil ve čtvrtek mimořádný den. Ze hřiště se drama přesunulo za stoly a plenty do konferečního sálu v Praze. Novým předsedou Fotbalové asociace České republiky (FAČR) se stal David Trunda. Už v prvním kole na 27. řádné valné hromadě porazil oba protikandidáty: Petra Fouska a Rudolfa Blažka. Druhé kolo byla jen formalita. Delegáti pak až do pozdního večera volili zástupce i na zbývající pozice ve vedení asociace.
Novým šéfem českého fotbalu se stal David Trunda. Ještě před dvěma měsíci by taková zpráva znamenala menší šok, dění v zákulisí ale v posledních dnech k takovému výsledku tiše směřovalo. Majitel prvoligové Mladé Boleslavi proklamoval, že chce pomáhat hlavně amatérské kopané, dosavadní předseda FAČR Petr Fousek dostal od delegátů za vyučenou.
Volební valná hromada Fotbalové asociace České republiky přinesla českému fotbalu nového šéfa. Předsedou asociace se stal David Trunda, který v 1. kole zvítězil v obou komorách. Jeho triumf pak potvrdilo kolo druhé. Dosavadní předseda Petr Fousek ve funkci po čtyřech letech končí.
Rada České televize zveřejnila seznam 21 uchazečů o post ředitele České televize. Kdo má šanci vést toto stěžejní veřejnoprávní médium? Která jména překvapila, která jsou úsměvná? Proč je kandidát oproti minulé volbě tolik?
Miroslav Pelta okamžikem pravomocného rozsudku za manipulace se sportovními dotacemi končí ve funkci předsedy Krajského fotbalového svazu Libereckého kraje. Pro vedení svazu to znamená boj s financemi, pro klub FK Jablonec zase existenční potíže. Doslova.