Američané v úterních volbách rozhodují, jestli se příští hlavou státu a první prezidentkou v dějinách USA stane demokratka Kamala Harrisová, nebo zda se do Bílého domu po čtyřech letech vrátí republikán Donald Trump. Volební místnosti jsou už otevřené ve všech 50 amerických státech, pozornost je ale upřena především na sedm klíčových, které sehrají rozhodující roli. Část výsledků bude známá v noci na středu, na ty konečné se ale možná bude čekat i několik dnů.
Krajský soud v Ústí nad Labem dnes odmítl druhý podnět, který se týkal voleb v Ústeckém kraji. ČTK to zjistila z usnesení zveřejněného na úřední desce soudu. Dosluhující hejtman Jan Schiller (ANO) tak může svolat ustavující zastupitelstvo. Nové vedení kraj nemá jako poslední z třinácti. Na koalici se v Ústeckém kraji dohodlo vítězné ANO, ODS a hnutí Lepší Sever. Hejtmanem se má stát poslanec Richard Brabec (ANO). Podobné podněty řešily po zářijových volbách soudy i v dalších krajích.
Prezidentské volby v USA skončí v úterý večer tamního času. Ani na konci dlouhé volební noci ale nejspíš nebude s konečnou platností jasné, zda se do Bílého domu vrátí Donald Trump, nebo v nové roli Kamala Harrisová. Klíčovou roli sehraje sedm nerozhodných států, překvapivý výzkum navíc v sobotu obrátil pozornost i k Iowě.
Doplňovací senátní volby v obvodu Brno-město se uskuteční 17. a 18. ledna příštího roku. Termín vyhlásil prezident Petr Pavel, jeho rozhodnutí podléhá spolupodpisu premiéra Petra Fialy. Informoval o tom odbor komunikace prezidentské kanceláře. Vítěz doplňovacích voleb obsadí místo Romana Krause (ODS), který ve středu náhle zemřel v 69 letech.
Daně, migrace, potraty. O výsledku zámořských prezidentských voleb rozhodnou částečně témata, která se Evropanům vnímajícím hlavně americkou zahraniční politiku můžou zdát překvapivá. Deník se proto rozhodl oslovit několik občanů Spojených států pocházejících z Česka či Československa a zeptat se, proč se rozhodli pro Kamalu Harrisovou, nebo Donalda Trumpa.
Nedělní druhé kolo prezidentských voleb v Moldavsku vyhrála stávající prezidentka a prozápadní politička Maia Sanduová. Ukazují předběžné výsledky. Po sečtení 99 procent okrsků má Sanduová náskok deset procentních bodů nad svým protivníkem Alexandrem Stoianogloem. Rozhodující pro její úspěch byly hlasy ze zahraničí. Sanduové již začaly přicházet gratulace od evropských politiků.
Již minulé volby prezidenta Spojených států amerických v roce 2020 provázela celá řada konspiračních teorií, dezinformací a vylhaných příběhů a při letošních volbách tento trend ještě zesílil. Některé výmysly se týkají specificky prezidentských voleb, ve kterých se utkají Donald Trump a Kamala Harrisová, v jiných se odrážejí frustrace a předsudky, jež ovlivňují veřejné mínění už po staletí: například antisemitismus nebo přisuzování přírodních živlů lidskému vlivu.
Pátého listopadu si Američané zvolí novou hlavu státu. Ať už v Bílém domě usedne bývalý prezident a republikánský kandidát Donald Trump nebo demokratická kandidátka a současná viceprezidentka Kamala Harrisová, bude mít volba Američanů vliv na světovou politiku.
Prezidentské volby v USA jsou už za dveřmi. Jak je vidí hvězdy zámořského sportu? Dávají přednost Kamale Harrisové, či Donaldu Trumpovi? A proč je americký fotbal „pravicovější“ než basketbal? Podívejte se na vyostřené volební klání z hlediska slavných sportovců a velkých profesionálních soutěží.
Deník nabídl čtenářům další díl živé debaty s premiérem Petrem Fialou. V pořadu 15 minut Kateřiny Perknerové byla řeč o prezidentských volbách v USA, kontroverzních slovech slovenského premiéra Roberta Fica i společném tažení koalice Spolu do sněmovních voleb. Fiala také okomentoval neúspěch ministra Mariána Jurečky v boji o předsednické křeslo lidovců. Co všechno zaznělo? Podívejte se na záznam debaty.
Nejméně tři schránky pro odevzdávání poštovních hlasů napadli v amerických státech Washington a Oregon na pacifickém severozápadě zatím neznámí útočníci. Policie prověřuje propalestinské slogany na zápalných zařízeních.
Válečný veterán Rudolf Horák (1975) není čtenářům Deníku neznámý. Rodák z Kolína odešel spolu s matkou do USA ve svých devíti letech roce 1984, kde poté žili na předměstí Houstonu ve státě Texas.
Politické dění na Praze 11 prochází jedním zemětřesením za druhým. V posledních místních volbách v roce 2022 vyhrálo Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) a starostkou se stala jeho předsedkyně Šárka Zdeňková. Koalice se ale po roce rozpadla a starostka skončila. Nyní se rozpadá i samotné HPP11. Jeho dva členové - exstarosta Jiří Štyler s Markem Milaberským - v říjnu oznámili svou rezignaci v HPP11 a založení konkurenčního zastupitelského klubu.
Americké prezidentské volby se blíží a většina lidí už je rozhodnutá, koho bude volit. V neděli ale na Trumpově mítinku v Madison Square Garden s částí voličů zamávala poznámka komika Tonyho Hinchcliffa. V projevu urazil Portoričany, kteří se kvůli nemístnému vtipu odvrací od republikánů. Trump se od poznámek komika distancoval.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ke svému prvnímu zasedání v novém povolebním složení, se v úterý 29. října sešli zastupitelé Středočeského kraje. Z 65 členů zastupitelstva jich dorazilo 62; tři zastupitelé z klubu ANO se omluvili. Hejtmankou byla zvolena Petra Pecková (STAN), následovat bude volba jejích náměstků a radních.
Předsedové ODS Petr Fiala, TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a lidovců Marek Výborný v pondělí 28. října podepsali memorandum o společné kandidatuře ve sněmovních volbách. Koalice Spolu je chce příští rok vyhrát, sestavit středopravicovou vládu, která dokončí započaté reformy, řekl premiér Fiala před podpisem dokumentu. Podle představitelů všech tří stran budou příští sněmovní volby soubojem prodemokratických sil s levicí a populisty, koalice Spolu to chce připomínat v kampani.
V předčasných parlamentních volbách v Bulharsku zvítězila středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), vyplývá z odhadů výsledků. Společnost Alpha Research uvádí, že GERB si zajistil 26,4 procenta hlasů, podle jiných odhadů má tato strana o trochu méně. Na druhém místě skončila proreformní centristická strana Pokračujeme ve změně (PP) se ziskem kolem 15 procent. Za poslední čtyři roky byly dnešní parlamentní volby sedmé.
Gruzie se při parlamentních volbách stala obětí ruské speciální operace. V neděli to podle tiskových agentur prohlásila gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová, která podporuje směřování své země k Evropské unii. Opozice odmítá výsledky voleb uznat a stejně se nyní vyjádřila i prezidentka, která opoziční strany podporuje. Zurabišviliová úřady obvinila, že ve volbách sebraly občanům právo si vybrat.
Gruzínské Sjednocené národní hnutí (UNM) neuznává výsledky dnešních parlamentních voleb. Prohlásila to jeho lídryně, informovaly agentury AFP a Reuters. Představitel opoziční Koalice za změnu výsledky označil za ústavní puč, uvedla agentura TASS.
S rychle se blížícími americkými prezidentskými volbami se zvyšuje napětí mezi demokratickou a republikánskou stranou. Mocnou silou v klání mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harrisovou jsou celebrity. Řada z nich už otevřeně podpořila jednu ze stran, a různým způsobem se tak podílela na její kampani. Mezi ty nejznámější patří americký zpěvák Bruce Springsteen, popová zpěvačka Taylor Swiftová, raper Eminem nebo podnikatel Elon Musk.
Po skončení voleb do krajských zastupitelstev se u soudů sešly čtyři platné stížnosti na jejich výsledky. Jako první zamítla pobočka krajského soudu tu, která mířila do Pardubického kraje. Jak zjistil Deník z databáze soudu, nyní už jsou zamítnuté i zbylé tři, které se týkaly sousedního Královéhradeckého kraje. Soud však musel přistoupit i k přepočítání hlasů, při kterém se ukázalo, že byly opravdu špatně sečteny. Jedna ze stížností se týkala také Rychnovska.
Po skončení voleb do krajských zastupitelstev se u soudů sešly čtyři platné stížnosti na jejich výsledky. Jako první zamítla pobočka krajského soudu tu, která mířila do Pardubického kraje. Jak zjistil Deník z databáze soudu, nyní už jsou zamítnuté i zbylé tři, které se týkaly sousedního Královéhradeckého kraje. Soud však musel přistoupit i k přepočítání hlasů, při kterém se ukázalo, že byly opravdu špatně sečteny.
Podepsáním koaliční smlouvy mezi představitelkou hnutí STAN Petrou Peckovou a zástupci koalice SPOLU, reprezentované vedle lídra Jana Skopečka (ODS) také zástupci TOP 09 a KDU-ČSL, ve čtvrtek 24. října vyvrcholilo vyjednávání o povolební koalici pro Středočeský kraj. Dva ze čtyř výtisků – po jednom pro každou z koaličních stran – politici slavnostně podepsali podobně jako po minulých volbách před čtyřmi roky před budovou krajského úřadu na pražském Smíchově: v Dienzenhoferových sadech.
Pobočka krajského soudu v Liberci dnes zamítla návrh na zneplatnění volby všech kandidátů ve volbách v Libereckém kraji, který podala koalice Stačilo!. Koalice získala v Libereckém kraji 4,99 procenta hlasů, k překonání pětiprocentní hranice nutné pro zisk mandátu jí chybělo jen několik hlasů. Soud dospěl k závěru, že podaný návrh není důvodný, proto jej zamítl. Vyplývá to z usnesení, které soud zveřejnil na úřední desce. Výsledky voleb tak platí.
Končící vysočinský hejtman Vítězslav Schrek se těší obrovské podpoře veřejnosti, v krajských volbách získal 5599 preferenčních hlasů, s přehledem nejvíce ze všech kandidátů napříč politickým spektrem. Přesto končí. Deníku na konci svého hejtmanského období poskytl rozhovor.
Hnutí ANO vyhrálo krajské volby, bude mít osm hejtmanů. V Karlovarském kraji povládne samo, ve čtyřech s SPD, v Ústeckém s ODS a v dalších v širších koalicích. Andrej Babiš ovšem míní, že regionální a centrální vládnutí jsou úplně jiné disciplíny.
Nové zastupitelstvo budou volit lidé v Pasekách na Písecku. To stávající se rozpadlo, když dva z celkových pěti zastupitelů odstoupili a jejich náhradníci mandát odmítli přijmout. Volby budou 7. prosince.
Pondělí přineslo další živou debatu Deníku s Andrejem Babišem. Co vytěží hnutí ANO z úspěchu v krajských volbách? Nejen na to se redaktorka Kateřina Perknerová zeptala lídra opozice a šéfa ANO. Řeč přišla také na konec Pirátů ve vládě premiéra Petra Fialy a platy politiků. Nestihli jste přímý přenos debaty? Její záznam můžete sledovat v článku.
Necelý rok před sněmovními volbami si vládní KDU-ČSL na sjezdu v Olomouci zvolila nové, obměněné vedení. Po bezmála pěti letech se stal předsedou vládní strany znovu Marek Výborný. Současný ministr zemědělství porazil ve druhém kole tajné volby dosavadního šéfa lidovců, vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečku. Prvním místopředsedou byl zvolen další bývalý předseda a nynější poslanec Pavel Bělobrádek. O funkci v pátek nejdříve jako jediný usiloval ministr životního prostředí Petr Hladík. Ani ve dvou kolech ale překvapivě nezískal dostatek hlasů.
Volební sjezd KDU-ČSL v Olomouci spěje k volbě nového předsedy. Šestice kandidátů, mezi nimiž je i senátor a vsetínský starosta Jiří Čunek, má za sebou patnáctiminutové volební projevy.
Čtvrteční zasedání zastupitelů v Záhoří provázely emoce a zásadní zvraty. Dosavadního starostu Petra Kápla kolegové v zastupitelstvu odvolali z funkce, následně složil i mandát zastupitele. Nově povede obec Martin Formánek se dvěma místostarosty po boku.
Momentálně jihočeští Piráti vybírají krajské vedení a v listopadu se zúčastní volby předsedy strany. Pirátský lídr kandidátky v nedávných krajských volbách Josef Soumar chce nyní hlavně zachránit partaj před úplným krachem.
Liberecká pobočka krajského soudu v úterý 15. října zamítla první ze dvou stížností na výsledek voleb. Karolína Štípská z Velkých Hamrů na Jablonecku se domáhala vyslovení neplatnosti volby kandidátů a případných náhradníků zvolených do Zastupitelstva Libereckého kraje za koalici SPD a Trikolora. Důvodem byl způsob vedení kampaně. Soud návrh zamítl, dva mandáty zastupitelů zvolených za SPD a Trikoloru tak zůstávají v platnosti.
Voliči je podpořili největším množstvím hlasů, přesto budou do měsíce končit. Změny čekají radnici v Řícmanicích na Brněnsku, ve kterých se o víkendu konaly mimořádné volby do zastupitelstva. Obyvatelé znovu volili potom, co odstoupili tři ze sedmi zastupitelů.
Na páteční druhou hodinu bylo naplánované první zasedání krajského zastupitelstva po nedávných volbách. Zastupitelé složili slib, a protože koaliční smlouva mezi 3PK, ANO, ODS s TOP 09 a lidoveckým uskupením Koalice pro Pardubický kraj, byla už před časem podepsaná, hladce proběhlo i jmenování radních a hejtmana. Tím se stal znovu Martin Netolický (3PK).
Krajský soud v Hradci Králové (KSHK) obdržel pět stížností na krajské volby. Jednu z nich vztahující se k Pardubickému kraji projednávat vůbec nebude, nesplňovala totiž formální náležitosti. Další, která se také týkala voleb v tomto regionu, už zamítl. Posuzovat tedy bude ještě tři stížnosti, které míří na volby v Královéhradeckém kraji. Vyplývá to z databáze krajského soudu.
Volby do zastupitelstva Kraje Vysočina čelí stížnost. Ta zpochybňuje platnost hlasování v jednom z okrsků v Třebíči. Podle místostarosta Pavla Janaty si někdo také stěžoval na volební kampaň jedné strany.
Sobotní obecní volby ve Ždírci na Českolipsku vyhrálo hnutí PRO ŽDÍREC. Volební účast v malé obci byla 76 procent. O zájem voličů se ucházela tři uskupení. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu na webu. Nové volby si vyžádal pokles počtu obecních zastupitelů pod zákonnou hranici.
První zasedání nové krajského zastupitelstva, které vzešlo z nedávných voleb, je naplánované na páteční odpoledne. Začne ve 14 hodin a jako sedmý bod bude na programu volba hejtmana. Tím se podle povolebních dohod stane znovu Martin Netolický.
Zářijové volby přinesly drtivé vítězství jihočeské ODS v čele s hejtmanem Martinem Kubou. Získala 34 křesel v 55členném zastupitelstvu. Jeho ustavující zasedání se ale musí odložit. Jak informoval web JčTEĎ, krajský soud obdržel 27. září návrh na neplatnost hlasování a volby kandidáta ve volbách.
Se zvenčí pozměněným poměrem sil se v úterý 8. října uskuteční páté kolo vyjednávání o povolební koalici, jež bude vládnout Středočeskému kraji, mezi hnutím STAN a koalicí SPOLU. Jestliže vítězné hnutí ANO v pátek oznámilo odchod do opozice, rozjitřené emoce mezi středočeskými politiky se sice nezklidnily – zřejmě to však mohlo poněkud oslabit pozici SPOLU při vyjednávání.
O složení nového zastupitelstva rozhodovali obyvatelé Tisové na Tachovsku uplynulou sobotu. Důvodem nových voleb byl rozpad zastupitelstva, kdy již v únoru letošního roku odstoupila z funkce starostky Markéta Staňková a v krátké době ji následovala pak místostarostka a další tři zastupitelé. V březnu 2024 byl do funkce neuvolněného starosty zvolen Stanislav Fišer, který se bude o stejnou pozici ucházet i na následujícím ustanovujícím zastupitelstvu.
V Královéhradeckém kraji hnutí ANO a HLAS samospráv nepřijaly podle Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) nabídku na spolupráci na krajské vládě od koalice Silní lídři pro kraj, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a Východočeši.
Sobotní mimořádné volby do zastupitelstev v 11 českých obcích přilákaly 56 procent voličů. Nejvyšší zájem o volby byl v obci Zdechovice na Královéhradecku, kde účast dosáhla téměř 81 procent, naopak nejnižší zájem projevili voliči v obci Dřínov na Kroměřížsku, do volebních místností tam přišlo 36 procent voličů. V tiskové zprávě to v neděli sdělil Český statistický úřad (ČSÚ). Mimořádné volby se konaly proto, že počet zastupitelů v obcích klesl pod zákonem stanovený počet nebo se tam zvolená zastupitelstva rozpadla.
Předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) je bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Zvolili ji zhruba 66 procenty delegáti sjezdu v Hradci Králové. O post předsedy se ještě ucházeli bývalý ministr pro lidská práva a rovné příležitosti a senátor Jiří Dienstbier a zastupitel Prahy 12 Petr Hůla. Dosavadní předseda strany Michal Šmarda kvůli neúspěšným výsledkům strany ve volbách nekandidoval.
Už 5. listopadu 2024 si Američané zvolí novou hlavu státu. V prezidentských volbách se utkají bývalý šéf Bílého domu Donald Trump, který je republikánským kandidátem, a jako demokratická kandidátka současná viceprezidentka Kamala Harrisová. To, kdo zvítězí, ovlivní i světovou politiku. Deník přináší odpovědi na základní otázky týkající se prezidentských voleb ve Spojených státech amerických.