Martin Hlaváček, znovuzvolený v červnových eurovolbách za hnutí ANO, se neujme druhého mandátu v Evropském parlamentu. Neumožní mu to závažné osobní důvody, uvedl v pondělí na síti X. ANO získalo ve volbách sedm mandátů. Hlaváčka nahradí Tomáš Kubín, jenž chce nadále zůstat i českobudějovickým zastupitelem.
Termín předložení kandidátek do krajských voleb vypršel 16. července, v Libereckém kraji je podalo kandidátku 13 politických uskupení. Starostové pro Liberecký kraj jdou do voleb opět v čele s Martinem Půtou, o zmrtvýchvstání ČSSD se pokusí bývalý primář Jan Mečl, Piráty povede do voleb Zbyněk Miklík a kandidátku postavila i současná vládní koalice SPOLU, v Libereckém kraji je jejím lídrem Edvard Kožušník. Za ANO se bude o post hejtmana ucházet David Pražák. Před čtyřmi lety se o hlasy voličů v našem kraji ucházelo 16 politických subjektů. Současně s krajskými volbami se 20. a 21. září bude na Jablonecku konat i první kolo senátních voleb.
Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se europoslankyní nestane ani po přezkumu výsledků červnových voleb. Nejvyšší správní soud její návrh na zneplatnění mandátu Ondřeje Koláře (TOP 09) zamítl, přestože nesrovnalosti v započtení přednostních hlasů skutečně zjistil.
Přestože do krajských voleb zbývají ještě dva měsíce, je již nyní, bez ohledu na výsledek, jasné, že od podzimu bude mít Ústecký kraj nového hejtmana. Strany postupně představují své lídry, rodí se některá ještě poměrně nedávno těžko myslitelná spojení. Na kandidátkách je k vidění řada v kraji známých jmen, o slovo se ale hlásí i nováčci.
Přestože do krajských voleb zbývají ještě dva měsíce, je již nyní, bez ohledu na výsledek, jasné, že od podzimu bude mít Ústecký kraj nového hejtmana. Strany postupně představují své lídry, rodí se některá ještě poměrně nedávno těžko myslitelná spojení. Na kandidátkách je k vidění řada v kraji známých jmen, o slovo se ale hlásí i nováčci.
Máme tam lidi z Teplicka. Tak uvidíme. Přestože do krajských voleb zbývají ještě dva měsíce, je již nyní, bez ohledu na výsledek, jasné, že od podzimu bude mít Ústecký kraj nového hejtmana. Strany postupně představují své lídry, rodí se některá ještě poměrně nedávno těžko myslitelná spojení. Na kandidátkách je k vidění řada v kraji známých jmen, o slovo se ale hlásí i nováčci.
Sněmovní volby by v květnu vyhrálo hnutí ANO s 33 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14,5 procenta a třetí Piráty by volilo deset procent lidí. Do Sněmovny by se dostaly ještě hnutí STAN s podporou 8,5 procenta, SPD se 7,5 procenta a TOP 09 s 5,5 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který na svém webu zveřejnila agentura Median. Z vládních stran ve srovnání s dubnem posílily ODS, STAN i TOP 09, která se vrátila nad pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny.
O preferenčních hlasech, které měly patřit europoslankyni Michaele Šojdrové, a které se během sčítání volebních hlasů někam zašantročily, rozhodne Nejvyšší správní soud v Brně už během středy. Tedy dříve, než se čekalo.
O preferenčních hlasech, které měly patřit europoslankyni Michaele Šojdrové, a které se během sčítání volebních hlasů někam zašantročily, rozhodne Nejvyšší správní soud v Brně už během středy. Tedy dříve, než se čekalo.
Francouzští voliči znovu řekli ne Marine Le Penové a její krajně pravicové straně Národní sdružení (RN), kdo ale bude po parlamentních volbách Francii vládnout, jasné není. Tak v pondělí ráno komentují francouzské deníky výsledky voleb, které zanechaly dolní komoru parlamentu bez jasné většiny. Francie se podle analýz ocitla v neznámé situaci, prezident Emmanuel Macron nyní bude muset jednat o vládě se svými oponenty.
Druhé kolo parlamentních voleb ve Francii vyhrála levicová Nová lidová fronta, která může počítat s nejméně 178 mandáty. Následuje aliance Spolu, která podporuje prezidenta Emmanuela Macrona, s nejméně 150 mandáty. Krajně pravicové Národní sdružení bude mít nejméně 125 poslanců. Nikdo nemá v Národním shromáždění většinu 289 poslanců. Ukazují to oficiální výsledky zveřejněné ministerstvem vnitra. Francouzský premiér Gabriel Attal už v neděli večer oznámil, že v pondělí podá demisi. Volební účast byla zhruba 67 procent, tedy nejvyšší za posledních 40 let.
Zabarikádované a zavřené obchody, posílené policejní hlídky. Francouzští obchodníci i policisté se připravili na možné demonstrace po vyhlášení výsledků druhého kola voleb do Národního shromáždění. K přípravám došlo v Paříži i dalších městech.
Francouzští voliči v neděli hlasují ve druhém kole předčasných parlamentních voleb, které patrně výrazně zkomplikují vládnutí prezidenta Emmanuela Macrona. Favoritem je opoziční krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové, které zvítězilo v prvním kole. Poslední průzkumy nicméně naznačují, že se mu nepodaří získat většinu v Národním shromáždění, tedy dolní komoře parlamentu.
Kapitán francouzské fotbalové reprezentace Kylian Mbappé se s týmem chystá na semifinále Eura proti Španělsku, nezapomíná ale ani na dění mimo hřiště. Před pár dny komentoval výsledky prvního kola voleb ve Francii a výrazně se vymezil proti krajně pravicové politice. Marine Le Penová zareagovala velmi vztekle.
Francouzi žijící v zámořských územích v sobotu začali hlasovat ve druhém kole parlamentních voleb. Jako první začali odevzdávat hlasy obyvatelé souostroví Saint-Pierre a Miquelon v Atlantském oceánu u kanadských břehů. V kontinentální Francii začne druhé kolo voleb v neděli. V prvním kole zvítězila nacionalistická strana Národní sdružení (RN). Poslední průzkumy nicméně naznačují, že strana nezíská v parlamentu většinu.
Na evropské šampionátu ve fotbale utrpěl zlomeninu nosu a s výběrem Francie se připravuje na čtvrtfinále proti Portugalsku. Přesto si hvězdný útočník Kylian Mbappé našel čas, aby okomentoval výsledky prvního kola předčasných parlamentních voleb ve své rodné zemi. A vítězství nacionalistického Národního sdružení mu radost neudělalo.
Své lídry už oznámily všechny politické subjekty, které působí v jihočeském krajském zastupitelstvu. Obhajovat post bude hejtman Martin Kuba. Jako poslední představila svou kandidátku nová koalice Stačilo!, která je vedena KSČM.
Deníky a zpravodajskými médii se v posledních dnech prohnala zpráva o tom, jak suverénně a výrazně vyhrálo první kolo francouzských parlamentních voleb nacionalisticky pravicové Národní sdružení, často označované za extremistické hnutí. Co výhra v prvním kole znamená? Co by se stalo, kdyby sdružení Jordana Bardelly opravdu vyhrálo i druhé kolo voleb? A jak vlastně fungují parlamentní volby ve Francii? To jsou základní otázky, na které odpoví tento jednoduchý průvodce francouzskými volbami od redakce Deníku.cz.
Člen americké Sněmovny reprezentantů Lloyd Doggett dnes jako první demokratický zákonodárce veřejně vyzval prezidenta Joea Bidena, aby se vzdal nominace Demokratické strany do podzimních voleb, a neusiloval tak o znovuzvolení šéfem Bílého domu. Poukázal při tom na nepřesvědčivý Bidenův výkon v předvolební debatě s pravděpodobným republikánským protikandidátem Donaldem Trupem z minulého týdne. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na kongresmanovo prohlášení. Představitelé Bílého domu mezitím agentuře Reuters řekli, že Biden se ve středu setká s demokratickými guvernéry a bude tento týden hovořit i s demokraty v Kongresu.
Ve Francii získalo 75 poslanců mandát v Národním shromáždění už v prvním kole nedělních voleb. To je více než desetina z 577 mandátů a výrazně více, než bylo obvyklé v předešlých volbách. Velký podíl na tom má vysoká účast, která činila 66,71 procent. Krajní pravice získala 37 mandátů, levicová koalice 32, vyplývá z údajů francouzského ministerstva vnitra.
Okres Teplice čekají letos na podzim senátní volby. Oproti jiným regionům nabídnou volby do Senátu ČR zajímavé souboje politických těžkých vah. Silné kandidáty do voleb vyšle hned několik stran. Známe první jména.
Krajně pravicová strana Národní sdružení (RN) Marine Le Penové získala v prvním kole parlamentních voleb ve Francii přibližně 34 procent hlasů, uvádějí povolební průzkumy. Prezident Emmanuel Macron po uzavření volebních místností vyzval voliče, aby ve druhém kole hlasovali proti krajní pravici, informují francouzská média. Macron o předčasných volbách rozhodl před třemi týdny, když po drtivé porážce ve volbách do Evropského parlamentu (EP) rozpustil Národní shromáždění, tedy dolní komoru francouzského parlamentu.
Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem Trumpem a stávajícím šéfem Bílého domu zvoleným za demokraty Joem Bidenem podtrhla Bidenovu největší slabinu, a to obavy ohledně toho, zda by ve svém pokročilém věku dokázal řádně vykonávat prezidentskou funkci další čtyři roky. Podle deníku The New York Times (NYT) Bidenovo vystoupení některé jeho sponzory šokovalo natolik, že si začali v panice psát zprávy o záložním plánu.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE V BRUSELU/ Esemesková komunikace kolem obřího nákupu proticovidových vakcín pro celou Evropskou unii může Leyenové zlámat vaz. Přesto její znovuzvolení do čela Evropské komise podpoří podle všeho šéfové států a vlád zemí EU, kteří se ve čtvrtek sešli na svém prvním řádném summitu po volbách do Evropského parlamentu.
Novým místopředsedou Sněmovny se stal nominant opozičního hnutí ANO Aleš Juchelka. Ve středeční tajné volbě ho zvolili poslanci i hlasy zástupců vládního tábora, protikandidáta neměl. Juchelka obsadil pozici ve vedení dolní komory po zvolené europoslankyni Kláře Dostálové, která z ní odstoupila v pondělí. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).
ODS a TOP 09 půjdou do krajských voleb v Plzeňském kraji, které se konají 20. a 21. září. Zástupci krajských organizací Martin Baxa (ODS) a Ilona Jehličková (TOP 09) podepsali 25. června koaliční smlouvu o společné kandidatuře. Podpisem ji stvrdili i celostátní předsedové stran Petr Fiala a Markéta Pekarová Adamová.
/AKTUALIZOVÁNO/ Patrně nejmenší výběr v historii budou mít lidé, kteří půjdou v září na Šumpersku a Jesenicku volit svého senátora. Kandidaturu potvrdila jen trojice osobností. Parlamentní strany až na jedinou výjimku nenominují nikoho.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE V LUCEMBURKU/ Andrej Babiš a jeho hnutí ANO šlo podle ministra zahraničí Jana Lipavského konečně „s barvou ven“. A přestalo si hrát na proevropské liberály, k nimž se přes mnohá Babišova protibruselská vyjádření stále hlásilo a podporovalo i dosavadní Evropskou komisi v čele s Ursulou von der Leyenovou. Přes mnohé podobné posuny ale šéf české diplomacie očekává rychlou dohodu evropských států a parlamentu na obsazení nejvyšších postů v Unii.
Jan Mečl povede kandidátku Sociální demokracie v nadcházejících krajských volbách na Liberecku. Mečl se zaměří na zlepšení zdravotní péče a infrastruktury v kraji.
Podzimní volby do zastupitelstva Zlínského kraje se letos uskuteční společně s prvním kolem senátních voleb. V nich budou obhajovat své mandáty senátoři z KDU-ČSL. V obvodu 77 na Vsetínsku Jiří Čunek a v obvodu 80 na Zlínsku a Uherskobrodsku Patrik Kunčar. V obou obvodech se pomalu rýsují jména jejich protikandidátů.
Ve volbách do Evropského parlamentu v Česku výrazně uspěli populisté. Dokonce více než v jiných zemích. Velkou roli na tomto výsledku měla ekonomika, zejména pak dozvuky inflace nebo pokles reálných mezd. Ekonomové dokonce spočítali, kolik procentních bodů může stav ekonomiky populistům „bezpracně“ přinést. Ti čeští si mohli vylepšit volební výsledek o 3,1 procenta.
Sněmovní volby by v červnu vyhrálo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů. Ukazují to výsledky průzkumu agentury STEM zveřejněné televizní stanicí CNN Prima News. Druhá by skončila vládní ODS s 14,8 procenta hlasů a třetí by byli vládní Piráti s 8,7 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny by překročily ještě opoziční SPD, vládní hnutí STAN a nově i KSČM. Proti březnovému modelu si významně pohoršili Piráti, SPD i vládní TOP 09, která by se v červnu do Sněmovny nedostala. Dál ztrácí i vládní lidovci, v červnu se před ně dostaly hnutí Přísaha a Motoristé sobě, které společně uspěly ve volbách do Evropského parlamentu.
Velký úspěch na diplomatickém poli zaznamenali třinečtí Oceláři při volbě nového vedení Českého hokeje. Výkonný ředitel slezského klubu Marek Chmiel obhájil pozici ve výkonném výboru. Prezidentem svazu zůstává nadále Alois Hadamczik.
Hlasování o korespondenční volbě míří do finále, příslušnou novelu v pátek schválili poslanci. Pokud ji posvětí i senátoři a podepíše prezident, zjednoduší to volby pro Čechy pobývající v zahraničí už od příštího roku. Podle odborníků měla být korespondenční volba v Česku zavedena už dávno. Česko je jednou z mála zemí, kde voliči tuto možnost nemají.
Češi žijící v zahraničí patrně budou moci už v příštích řádných sněmovních volbách využít hlasování poštou, nebudou muset osobně na zastupitelské úřady jako doposud. Spornou koaliční novelu o korespondenční volbě z ciziny v pátek schválila Sněmovna hlasy poslanců vládního tábora. Opoziční hnutí ANO neuspělo s návrhem na opětovné projednání předlohy ve druhém čtení a hnutí SPD s návrhem na její zamítnutí. Novelu nyní dostanou k projednání senátoři.
Hnutí ANO vystoupí z liberální frakce Renew Europe v Evropském parlamentu (EP) i z evropské strany ALDE. Na páteční tiskové konferenci ve Sněmovně to oznámil předseda hnutí Andrej Babiš. V dosavadní frakci by podle něj ANO nemohlo plnit svůj program. O postoji hnutí rozhodlo ve čtvrtek předsednictvo ANO, které v nedávných volbách získalo sedm europoslaneckých mandátů.
Je to jedno z tajemství posledních parlamentních voleb, o kterém se veřejně moc nemluví. Podobně jako v koalici Pirátů a STAN, také ve vítězné trojkoalici Spolu došlo k velkému přeskupování zvolených poslanců. Na úkor hlavní strany vládní koalice ODS a ve prospěch lidovců. „Že jsem byl při posledních sněmovních volbách v Praze voliči vykroužkován ze zcela nevolitelného místa na kandidátce až do Sněmovny, je, myslím, poměrně dobře známé,“ řekl pro Deník lidovecký politik a poslanec Hayato Josef Okamura.
Prezident Petr Pavel zavítal s Deníkem na další besedu s občany v regionech. Tentokrát do Ústí nad Labem. Lidé se hlavy státu ptali na ekonomickou situaci, sdělovali Pavlovi názory na stav jejich okolí, chtěli například vědět jeho názor na svazky stejnopohlavních párů a adopce. Došlo také na dotazy k volbám do poslanecké sněmovny v roce 2025 a obavám politologů, že na síle získají populistické až antisystémové strany. Prezident se vyjádřil, že by výsledky voleb v každém případě respektoval. Doufá ale, že demokratické strany většinu ve sněmovně neztratí.
Jednotlivé strany a hnutí postupně zveřejňují jména lídrů svých kandidátních listin do letošních krajských voleb. Hejtmanské křeslo chce obhájit Radim Holiš. O přízeň voličů se bude ucházet také senátor a starosta Vsetína Jiří Čunek, senátor Tomáš Goláň, stávající náměstkyně hejtmana Hana Ančincová a další.
Český svaz ledního hokeje má za sebou volby svého vedení. Prezidentem ČSLH je i nadále Alois Hadamczik, který neměl žádného protikandidáta. Viceprezidentem za vrcholový hokej je Jan Tůma a viceprezidentem pro výkonnostní hokej Petr Bříza. Do dozorčí rady za vrcholový hokej byl nově zvolen předseda Stadionu Jan Fišera.
V čele Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) bude další čtyři roky současný prezident Alois Hadamczik. Na volební konferenci v Praze byl jednasedmdesátiletý bývalý kouč jediným kandidátem a od 61 přítomných delegátů obdržel 59 hlasů. K prodloužení mandátu jich potřeboval alespoň 31. Viceprezidenty byli zvoleni Petr Bříza za výkonnostní hokej a Jan Tůma za vrcholový hokej.
Další díl seriálu Deníku pod názvem Co na to Andrej Babiš se věnoval výsledkům eurovoleb a posunům na české politické scéně. Koalice Přísaha a Motoristé i Stačilo! mají podle expremiéra a šéfa hnutí ANO šanci zopakovat svůj úspěch i ve volbách do sněmovny v roce 2025.
Jasným vítězem eurovoleb v Česku je hnutí ANO. Získalo více než 26 procent hlasů, což znamená sedm mandátů. Vyšší počet křesel z europoslanců dělá podle předsedy Andreje Babiše z hnutí bohatou nevěstu při vyjednávání o tom, do jaké frakce se přidá.
Deník přinesl další z pravidelných živých debat, v nichž expremiér a lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš odpovídá na otázky redaktorky Deníku Kateřiny Perknerové. Hlavním tématem páteční debaty byl výsledek nedávných voleb do Evropského parlamentu. Nestihli jste její přímý přenos? Záznam najdete v článku.
Nemá žádnou politickou funkci, ale pořád je ho všude plno. Miroslav Kalousek poskytuje rozhovory, je aktivní na sociálních sítích, analyzuje nálady voličů a také kritizuje pětikoaliční vládu. Jinak řečeno zřejmě si připravuje půdu pro velký comeback. I o tom jsme mluvili v povolebním rozhovoru.
Třiadvacet let byl Miroslav Kalousek poslancem, ve dvou vládách byl ministrem financí, šéfoval KDU-ČSL a TOP 09. Založí další stranu? V pravidelném pátečním rozhovoru Deníku to nevyloučil.
/ROZHOVOR/Také v příštím pětiletém funkčním období bude mezi více než sedmi sty poslanci Evropského parlamentu jeden z Velkých Karlovic, původem ze Slovácka. Mandát se podařilo obhájit Ondřeji Kovaříkovi, byť byl jako nestraník na kandidátní listině ANO 2011 až na sedmém místě.
/ROZHOVOR/Také v příštím pětiletém funkčním období bude mezi více než sedmi sty poslanci Evropského parlamentu jeden z Velkých Karlovic. Mandát se podařilo obhájit Ondřeji Kovaříkovi, byť byl jako nestraník na kandidátní listině ANO 2011 až na sedmém místě.
/ROZHOVOR/ V následujících pěti letech bude mezi více než sedmi sty poslanci Evropského parlamentu jeden, který se narodil v Kyjově. Mandát se podařilo obhájit Ondřeji Kovaříkovi, byť byl jako nestraník na kandidátní listině ANO 2011 až na sedmém místě. V rozhovoru pro Deník popsal, čemu se chce věnovat a jaký má vztah ke Slovácku.