Sněmovní opozice se opět staví proti zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala při dnešním závěrečném schvalování koaliční volební novely řekl, že jde o pokus o atentát na ústavu. Fiala vystoupil jako řečník s přednostním právem. Jednání dolní komory k hlasování poštou bude pokračovat v pátek.
/ANALÝZA/ Nové strany a nová uskupení s novými voliči. A také políček voličů za chyby dosavadní vlády. To jsou podle většiny politologů hlavní důvody, proč účast v českých eurovolbách překonala očekávání. Z dosavadního hlasování proevropsky naladěné a o Evropskou unii se zajímající menšiny Čechů se volby staly obdobou situace v západní Evropě.
Věra Jourová je zřejmě nejmocnější Češkou, která se kdy podílela na vládě v Evropě. Místopředsedkyně Evropské komise říká, že šéfce Bruselu Ursule von der Leyenové vystavili voliči dobré vysvědčení. Přesto to ale bude mít složité.
ANO či SPD nominanta v čele kandidátky do krajských voleb zatím nezveřejnily. Voliči budou vybírat z tradičních i nových politických uskupení. Bývalé koalice zmizely, vznikla i jedna nová a o další se jedná. Krajské volby se konají letos 20. a 21. září.
/FOTOGALERIE/ Odsouzení ve Věznici Oráčov měli možnost uplatnit své volební právo při volbách do Evropského parlamentu. Volby proběhly v pátek 7. června a projevilo o ně zájem 42,8 % oprávněných voličů, což je 226 osob z celkového počtu 528 odsouzených. V den voleb vhodilo svůj hlas do hlasovací urny 103 odsouzených.
Novou tváří v Evropském parlamentu je pětačtyřicetiletý právník a vysokoškolský učitel Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku. V eurovolbách kandidoval jako nestraník z druhého místa kandidátní listiny koalice Stačilo! (ČSNS+KSČM+SD-SN).
Volby do Evropského parlamentu ukázaly, že na Vysočině jsou jedni z nejzodpovědnější voličů v celé republice. K hlasovacím urnám tu totiž přišlo 38,42 procent lidí, což je druhé nejvyšší číslo po Praze – jediném regionu, kde účast přesáhla čtyřicet procent.
Alexandr Vondra (ODS, Spolu) z Litoměřic je jedním z dvou politiků z Ústeckého kraje, které lidé zvolili do europarlamentu (EP). Vyšlo mu přání, aby se po volbách pohnul více doprava a oslabili v něm Zelení.
Téměř dvojnásobně se v Česku v porovnání s rokem 2014 zvýšila volební účast. Vyšplhala se na rekordních 36,45 procenta. V trutnovském okrese byla ale nižší, činila jen 35,61 procenta. Ani v největších městech nedosáhla republikového průměru.
Kromě voleb do Evropského parlamentu mohli během uplynulého pátku a soboty, 7. a 8. června, lidé v lázeňské obci Mšené-lázně hlasovat v referendu o tom, jestli ve vesnici chtějí větrné elektrárny (VTE). O jejich výstavbu projevilo v poslední době zájem několik investorů.
/ANALÝZA/ Evropské volby vypadají při pohledu na celou Evropu jinak než z Česka. Pokusíme se odpovědět na pět nejdůležitějších otázek z hlediska dalšího fungování EU.
Celkem 38,45 % voličů odevzdalo své hlasy na Rychnovsku během voleb nových zástupců do Evropského parlamentu. Vůbec nejvyšší volební účast v procentuálním vyjádření zaznamenalo Orlické Záhoří, a sice 73,42 % (ze 158 voličů v seznamu odevzdáno 116 platných hlasů). Na opačném konci se v tomto ohledu umístil Borohrádek, kde zájem o volby do Evropského parlamentu přilákal k urnám jen 28,79 % voličů. Přečtěte si některé zajímavosti o výsledcích.
/ROZHOVOR/ Nad očekávání dopadly podle Roberta Šlachty z Pohořelic volby do Evropského parlamentu. V rozhovoru pro Deník předseda Přísahy prozrazuje, jaký očekával výsledek i podrobnosti o spojení s Motoristy v dalších volbách. Přečtěte si více.
Mezi českými zástupci v Evropském parlamentu se objeví také jedno jméno osobnosti z Benešovska. Úspěšnou kandidátkou na listině hnutí ANO se stala poslankyně Parlamentu ČR a také zastupitelka Benešova Jaroslava Pokorná Jermanová.
/ANALÝZA/ Lidé v České republice v pátek a sobotu vybrali jedenadvacet svých zástupců v Evropském parlamentu. Podívejme se, jaký vzkaz Češi, Moravané a Slezané dali vládním i opozičním stranám a co z toho plyne pro troje volby, jež je čekají letos na podzim a hlavně příští rok.
ANO 2011 na Ústecku ve volbách do Evropského parlamentu dominovalo, pouze v Tisé a Chuderově vyhrálo SPOLU. ANO v těchto dvou obcích obsadilo druhou příčku. Volební účast byla v našem regionu o skoro 8 % vyšší než před pěti lety.
Nejvíce hlasů ve volbách do Evropského parlamentu získalo na Jablonecku hnutí ANO 2011, celkem 6405. Těsně za ním skončila koalice SPOLU se ziskem 5043 hlasů. Na pomyslném třetím místě skončili v Libereckém kraji vždy silní Starostové s 3 263 hlasy.
Obliba ANO 2011 u voličů na Hodonínsku se odrazila ve výsledcích víkendových voleb do Evropského parlamentu. Vítězné hnutí Andreje Babiše tady dokonce navýšilo svůj zisk ještě o další více než dvě procenta nad svůj celorepublikový výsledek, a to na více než osmadvacet procent.
Víkendové volby rozhodly, že Moravskoslezský kraj bude v Evropském parlamentu zastoupen pouze Kateřinou Konečnou (KSČM). Jako jediná zástupkyně kraje obhájila svůj mandát. V europarlamentu působí již deset let a dalších pět v něm bude pokračovat. Ve volbách získala přes 115 tisíc preferenčních hlasů a byla tak čtvrtou nejvýše umístěnou kandidátkou s přednostními hlasy.
Výrazně vyšší účast než při minulých volbách a chuť ovlivnit zásadní témata, která hýbou Evropou. Tak by se dal přetlumočit výsledek voleb do Evropského parlamentu na Přerovsku. Verdikt voličů v regionu potvrdil silnou podporu hnutí ANO, které zde zvítězilo s velkou převahou a získalo 31,17%. Na druhém místě skončila koalice SPOLU s velkým odstupem a ziskem 17,04%.
Výrazně vyšší účast než při minulých volbách a chuť ovlivnit zásadní témata, která hýbou Evropou. Tak by se dal přetlumočit výsledek voleb do Evropského parlamentu na Přerovsku. Verdikt voličů v regionu potvrdil silnou podporu hnutí ANO, které zde zvítězilo s velkou převahou a získalo 31,17%. Na druhém místě skončila koalice SPOLU s velkým odstupem a ziskem 17,04%.
V Evropském parlamentu chce ANO bojovat za zabránění zákazu spalovacích motorů u automobilů či emisním povolenkám placeným za nemovitosti. Na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu (EP) to řekl předseda ANO Andrej Babiš. Lídryně kandidátky Klára Dostálová se v neděli stala členkou ANO, oznámil expremiér. Za nynější prioritu označila úpravu migračního paktu i Zelené dohody pro Evropu (Green Dealu).
Krajní pravice v Evropském parlamentu výrazně posílí, největší lidovecká frakce EPP zůstává zhruba na stejné podpoře a nejvíce si pohoršila frakce Zelených, vyplývá z odhadů po uzavření volebních místností a z částečných výsledků eurovoleb. Velkého úspěchu dosáhla krajní pravice zejména ve Francii, kde prezident Emmanuel Macron již oznámil rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb.
Češi si o víkendu zvolili své zástupce v Evropském parlamentu pro nadcházejících pět let (2024 - 2029). Počet českých europoslanců se po volbách nemění, v zasedacích místnostech v Bruselu a ve Štrasburku usedne i po těchto volbách 21 Čechů. Deník představuje nové české europoslance, kteří budou ovlivňovat další směřování Evropské unie.
Oznámení výsledků voleb do Evropského parlamentu přineslo do štábu koalice Spolu zklamání. Řada zúčastněných politiků věřila tomu, že se trojkoalice vládních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stane vítězem hlasování. Opoziční hnutí ANO ale získalo v letošních eurovolbách sedm mandátů, o jeden víc než před pěti lety, a strany koalice Spolu budou mít šest europoslanců, o dva méně než dosud. Premiér Petr Fiala v první reakci zmínil velkou volební účast, která podle něj ukázala, že evropským volbám přikládají Češi větší význam než dříve, což je dobře.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách oznámil, že rozpouští Národní shromáždění a vypíše nové volby na přelom června a července. Vzestup krajní pravice, která volby podle prvních odhadů s velkým náskokem vyhrála, označil Macron za nebezpečí pro Francii.
Zkušení členové volebních komisí, kteří zažili všechny dosavadní eurovolby, ví, že o nominace nových poslanců do Evropského parlamentu, je tradičně oproti komunálním, krajským, senátním či parlamentním volbám, ze strany voličů daleko menší zájem. „Letos tomu však například u nás ve volebním okrsku v Krčíně bylo jinak - volební účast byla výrazně vyšší a předčila naše odhady," potvrzuje Irena Voříšková, která ve volební komisi zasedá už bezmála 35 let.
V Evropské unii skončily volby do Evropského parlamentu. Češi si už v pátek a v sobotu zvolili jednadvacet europoslanců, oficiální výsledky statistici oznámili v neděli po 23:00. Zvítězilo hnutí ANO. Získalo 26,14 procent, což v reálu znamená sedm mandátů z celkových jednadvaceti, které České republice náleží. Na druhém místě skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s 22,27 procenty hlasů a šesti mandáty. Do europarlamentu byli zvoleni také zástupci Přísahy a Motoristů, koalice Stačilo!, Starostů a osobností pro Evropu, Pirátů a subjektu SPD a Trikolora.
V sobotu ve 14 hodin se uzavřely všechny volební místnosti v Moravskoslezském kraji. Obyvatelé v nich od včerejška volili strany a kandidáty pro Evropský parlament. Na rozdíl od parlamentních nebo senátních voleb si ale budeme muset počkat na výsledky do nedělní 23. hodiny, kdy se zavřou poslední volební místnosti v Itálii.
Účast ve volbách do Evropského parlamentu na mnoha místech České republiky přesáhla 30 procent, v Praze se dostala i přes 40 procent. Je tak vyšší než před pěti lety. Volební komise ani policejní prezidium neevidují žádné větší problémy nebo incidenty. V obci Břevnice na Havlíčkobrodsku ale někdo ukradl vlajku Evropské unie. Vyplývá to z informací ČTK od volebních komisí a samospráv. Volební místnosti se uzavřely ve 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.
Česko-slovenská hranice je jedna z nejzbytečnějších hranic v Evropě. Vznikla v roce 1993 a už o jedenáct let později začala po vstupu do Evropské unie mizet. Přesto dnes vždy blízká města Strážnice a Skalica žijí oddělené příběhy. Jedno mají společné, k evropským volbám se ani na české, ani na slovenské straně nikdo moc nehrne.
Přesně ve 14 hodin se v sobotu 8. června uzavřely v Česku všechny volební místnosti a začaly se počítat výsledky letošních voleb do Evropského parlamentu.
V sobotu byl druhý den voleb do Evropského parlamentu. V Nové Bystřici na Jindřichohradecku lidé zároveň v referendu rozhodovali o stavbě obchvatu města.
V Česku v sobotu ve dvě hodiny odpoledne skončily volby do Evropského parlamentu, páté v historii země. Účast ve volbách přesáhla třicet procent, čímž byla vyšší než před pěti lety. Český statistický úřad po sedmé hodině večer dokončil sčítání všech hlasů, výsledky eurovoleb však budou zveřejněny až poté, co odvolí lidé ve všech členských státech EU, tedy v neděli 9. června ve 23:00. Do té doby vám i nadále bude Deník přinášet aktuální volební informace nejen z České republiky, ale i z ostatních států Evropské unie.
/FOTO, VIDEO/ V pátek 7. června se ve 14 hodin otevřely volební místnosti. Lidé si tentokrát vybírají poslance do evropského parlamentu. Volby potrvají do 22. hodiny, poté ještě v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin.
Ani věk ji nezastaví. To by se dalo říci o bývalé primářce zubního oddělení Městské nemocnice Fifejdy v Ostravě. Stoletá důchodkyně Marie Vlačušková je jednou z nejstarších voliček v Ostravě. K volebním urnám vyrazila za doprovodu její ošetřovatelky během pátečního odpoledne.
Voliči můžou přijít odevzdat svůj hlas ve volbách v pátek 7. června od 14 hodin do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Na výběr mají ze třiceti kandidátních listin. Preferovaného budoucího europoslance můžou označit kroužkem.
V sobotu ve 14 hodin se zavřely volební místnosti, lidé v Olomouckém kraji si vybrali své zástupce do Evropského parlamentu. Výsledky však budou zveřejněny až po skončení hlasování v poslední zemi EU, tzn. v neděli v noci.
V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti a lidé v Olomouckém kraji vybírají své zástupce do Evropského parlamentu. Odvoleno v Česku bude v sobotu ve 14 hodin, výsledky však budou zveřejněny až po skončení hlasování v poslední zemi EU, tzn. v neděli v noci.
V pátek 7. června ve 14 hodin odstartovaly v České republice Eurovolby 2024. Ve 22 hodin se volební místnosti uzavřely. V sobotu pak budou moci voliči přijít k urnám od 8 do 14 hodin. V zemích Evropské unie se volí v různé dny.
Třicátníci, mladé rodiny i senioři. Volby do Evropského parlamentu, které začaly v pátek úderem druhé hodiny odpoledne, přitáhly v Přerově o něco více voličů než v minulosti. Zatímco v letech 2014 a 2019 se dalo mluvit o propadáku, krátce po otevření volebních místností se rýsovala trochu slibnější účast. Žádné zázraky se ale ani tentokrát nedějí - do večera přišlo k urnám v Přerově jen přes 20 procent voličů.
Směřování Evropy určíte vy. Pod tímto heslem probíhá v současnosti zvaní občanů k volbám do Evropského parlamentu podle představ spolku Milionu chvilek pro demokracii.
V pátek 7. června ve dvě hodiny odpoledne v České republice odstartovaly volby do Evropského parlamentu. Lidé mohli volit až do desíti hodin večer. Následující den - v sobotu 8. června - pak budou moci volit od osmi ráno do dvou odpoledne. V zemích Evropské unie volí lidé v různé dny. V Nizozemsku odvolili již ve čtvrtek 6. června, v Itálii skončí volby až hodinu před půlnocí v neděli 9. června. Teprve poté začnou být v celé EU zveřejňovány výsledky. V pátek dorazil k volebním urnám prezident Petr Pavel s manželkou Evou, i například šéf ANO Andrej Babiš, premiér Petr Fiala (ODS) nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Deník přináší krátký přehled i důležité informace o volebním dění, které po celou dobu sledoval a aktualizoval.
/ANKETA, VIDEO/ Pro letošní volby do Evropského parlamentu nasadily hned tři politické strany na první tři příčky kandidátek rodáky z Moravskoslezského kraje. Původem Ostravan Lubomír Zaorálek je lídrem kandidátky SOCDEM. Taktéž na první příčku, tentokrát ale koalice Stačilo!, nasadilo KSČM Kateřinu Konečnou z Nového Jičína. A z třetího místa na kandidátce Pirátů se bude snažit do europarlamentu dostat Zuzana Klusová z Karviné. Deník proto zajímalo, zda budou mít osobnosti lídrů ve svých rodných městech nějaký vliv na volební účast.
I za nekvalifikovanou práci se v Bavorsku platí víc, než na kolik dosáhne český vysokoškolák v Praze. Z české Aše se tak stává noclehárna pro sousední bavorský Selb. V něm se lidé o volby do Evropského parlamentu zajímají, na české straně minimálně.
Současný prezident Alois Hadamczik bude 15. června při volbě nového předsedy Českého svazu ledního hokeje jediným kandidátem. Jeho mandát se tak po dvou letech ve funkci prakticky jistě prodlouží o další čtyři roky až do roku 2028.
/ANKETA/ Více než tři desítky obyvatel Plzeňského kraje kandidují ve volbách do Evropského parlamentu. V pátek a v sobotu budou o hlasy voličů usilovat politici včetně těch, kteří neuspěli v nedávných volbách do senátu, diplomat, právníci, učitelé, ale i třeba žena zachraňující koně či dělnice na CNC strojích, která je členkou spolku pomáhajícího kočkám.