
V jihlavské zoo vyroste nový sad
Jihlava – V jihlavské zoo vyroste nový sad. Ze zeleně budou mít užitek nejen návštěvníci, ale i samotná zvířata.
Jihlava – V jihlavské zoo vyroste nový sad. Ze zeleně budou mít užitek nejen návštěvníci, ale i samotná zvířata.
Až po sedmé hodině ráno skončilo ustavující zastupitelstvo Prahy 3, zastupitelé zvolili starostu, místostarosty, radní a členy výborů. Jednání kvůli proudu otázek opoziční (a vítězné) Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) trvalo 16 hodin od úterních 15:00. Starostou se stal Jiří Ptáček z TOP 09. Koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených má v zastupitelstvu 20 hlasů z 35. Maraton jednání zahájil hlasitý protest skupinky lidí ve zvířecích maskách namířený proti Zeleným.
Titul Fotografie roku v letošním ročníku soutěže Czech Press Photo získal snímek Lukáše Zemana Orangutaní matka s umírajícím potomkem. Fotografie pořízená na Borneu uspěla v konkurenci šesti tisíc přihlášených obrázků.
Třebíč - Na programu je volba starosty, ne nějaká hodinka otázek a odpovědí, musel po dlouhých desítkách minut připomenout dnes již bývalý starosta Třebíče Pavel Janata (KDU-ČSL). Reagoval na opakované připomínky zastupitelů z opozičního uskupení Třebíč Občanům! Ti nejprve připomněli své vítězství ve volbách a také fakt, že se nenašel nikdo, s kým by složili koalici.
Praní špinavého prádla na půdě Lékařské fakulty Ostravské univerzity (LF OU) ještě neskončilo. Nic na tom nezměnila ani nedávná volba nového děkana. Akademický senát před týdnem zvolil Arnošta Martínka.
Liberec – Osmým porevolučním primátorem Liberce se v úterý 20. listopadu stal Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Rozhodli o tom zastupitelé na svém ustavujícím zasedání, pro Zámečníka v tajné volbě hlasovalo 28 ze 37 přítomných zastupitelů.
Strakonice – Návrh neúspěšného kandidáta v komunálních volbách Karla Janského (Změna pro Strakonice) na neplatnost voleb potvrdil Krajský soud v Českých Budějovicích 20. listopadu jako oprávněnou.
Volby do strakonického zastupitelstva jsou neplatné, rozhodl o tom krajský soud v Českých Budějovických. Informaci přinesla Česká televize. V hlasování se ziskem přes 51 procent zvítězilo uskupení Strakonická veřejnost a v jednadvacetičlenném zastupitelstvu bralo 16 mandátů. Tři mandáty má hnutí Jihočeši 2012, jeden mandát spojení TOP 09 a nezávislí, jeden ODS.
Krnov – Ustavující zasedání krnovského zastupitelstva se odehrálo v pondělí 19. listopadu v síni sv. Ducha. Koalici vytvořily dva subjekty s nejvyšší podporou voličů: Krnovští patrioti a ANO. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu má nová koalice 15 křesel.
Týnec nad Sázavou - Více než pětitisícové sídlo má staronové vedení. Potvrdili ho při ustavující schůzi noví zastupitelé. Starostou se, už pro třetí volební období, stal Martin Kadrnožka. Místostarostou je opět Bedřich Pešan, dalšími radními pak znovu František Kašpárek, Pavel Korec a Petr Znamenáček.
Most /FOTO/ – Post primátora Mostu obhájil 37letý právník Jan Paparega (ProMOST). Jeho náměstky se stali Marek Hrvol (ProMOST) a Markéta Stará (ProMOST).
Příbramsko - Brankáři jsou v okresních fotbalových soutěžích nedostatkovým zbožím. Málokterý tým má k dispozici na tento post náhradníka a v případě potřeby tak mezi třemi tyčemi musí zaskočit hráč z pole. Přesně to se stalo i v závěrečném kole okresního přeboru v zápase mezi Trhovými Dušníky a Rosovicemi, kde v hostující brance nastoupil záložník Jakub Máša.
ROZHOVOR / Staronový starosta města Kroměříže Jaroslav Němec složil po dlouhých vyjednáváních koalici a následně jej k prvnímu listopadu mu nové zastupitelstvo opět dalo důvěru k vedení města i po další čtyři roky.
Brno /FOTOGALERIE/ – O tom, kdo povede Brno následující čtyři roky, definitivně rozhodli brněnští zastupitelé v úterý. V čele nově zvoleného vedení města podruhé stanula žena, zastupitelé zvolili i náměstky a další členy rady.
Most - Verdikt okresního soudu vrhl stín na mostecké senátní volby v roce 2016, kdy se přeli Severočeši.cz.
Liberec – Bez sedmi dní čtyři roky vydrželo ve svých funkcích dosavadní vedení liberecké radnice. V úterý ale primátor i většina radních ve svých funkcích skončí. Na programu je totiž ustavující zasedání zastupitelstva, které zvolí jejich nástupce. Deník při této příležitosti zjišťoval, kam povedou další kroky končících politiků.
Osm jednotek hasičů zasahovalo v pondělí v podvečerních hodinách v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ), kde na malý úvazek pracuje psychiatrička Dita Protopopová. Kandidátka hnutí ANO ve volbách do zastupitelstva Prahy 8 se zapletla do kauzy Čapí hnízdo a údajného únosu premiérova syna Andreje Babiše mladšího. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Škoda je vyčíslena na dva miliony korun.
Bílý dům plánuje opětovné odebrání akreditace zpravodaji televize CNN Jimu Acostovi. Novinář o ní přišel na začátku listopadu poté, co se na tiskové konferenci dostal do sporu s prezidentem Donaldem Trumpem. Později ji po zásahu soudu dostal zpět. Po vypršení dočasného soudního příkazu na konci tohoto měsíce však hrozí, že o ni opět přijde. Zpravodajská televize se proto v pondělí znovu obrátila na soud.
Novým starostou Prahy 1 je Pavel Čižinský (41) z uskupení Praha 1 Sobě (P1S). Na pondělní ustavujícím jednání ho podpořilo 22 z 23 přítomných zastupitelů. Ve funkci vystřídal Oldřicha Lomeckého (TOP 09). Koalice P1S, Pirátů a uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) má v zastupitelstvu 15 hlasů z 25. Zastupitelstvo městské části zvolili také místostarosty a radní.
Pardubice - Dvacet čtyři z původních dvaceti osmi zastupitelů nakonec podpořilo novou koalici.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Po měsíci a půl od voleb má Kutná Hora nové vedení radnice. Po složitých vyjednáváních, do kterých zasáhl i soudní spor týkající se zneplatnění voleb, zvolili členové sedmadvaceti členného městského zastupitelstva v pondělí 19. listopadu na ustavujícím zasedání v Tylově divadle nového starostu, místostarosty i městskou radu.
Starostou Prahy 6 bude druhé volební období Ondřej Kolář z TOP 09. V pondělí mu na zasedání pětačtyřicetičlenného zastupitelstva dalo hlas 28 zastupitelů. Dosavadní starosta neměl ve volbě protikandidáta. V Praze 6 vytvořily koalici ODS, STAN a volební koalice KLID, která je složená z TOP 09 a KDU-ČSL. Dohromady mají 27 zastupitelů. Zastupitelstvo městské části zvolilo také čtyři místostarosty a čtyři radní.
Celá řada lidí si nedokáže představit začátek dne bez čerstvé kávy, zatímco jiní dají raději přednost čaji. Studie publikovaná v časopise Scientific Reports odhalila, že za tento zdánlivě banální výběr nápoje mohou částečně naše geny.
Kamenice – Vedení Kamenice se po komunálních volbách příliš nemění, v čele obce zůstávají nezávislí kandidáti, starostka Eva Jelenová a místostarosta Miloš Duba. Ve volbách získali nejvíc hlasů. Ustavující zastupitelstvo dále jednomyslně zvolilo jako radní Pavla Javůrka, Dagmar Nevosadovou a Jiřího Solaře.
Pětašedesátiletý Jan Lata bude i další čtyři roky rektorem Ostravské univerzity. V pondělní volbě neměl protikandidáta.
Čechy čím dál tím více lákají sociální sítě, například Facebook či Twitter. Zatímco ještě před pěti roky na nich pobývaly tři miliony z nich, letos tam má účet už 4,5 milionu obyvatel Česka. „Poprvé je na sociálních sítích více než polovina lidí starších šestnácti let,“ konstatoval Martin Mana z Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Ústí nad Labem - Svého starostu, přesněji starostku, zvolili většinou 18 hlasů zastupitelé centrálního městského obvodu v Ústí nad Labem. Stala se jí úřednice střekovské radnice Hana Štrymplová (ANO 2011).
Na radnici začalo stěhování. Končící politici vyklízejí kanceláře nováčkům.
Léta se tenhle post neřešil. Bylo jasno. Petr Čech si natáhne rukavice, na hlavu narazí svou helmu, oblékne reprezentační dres a půjde do brány. Ale po letech vlády pána známého pod přezdívkou Big Pete či Pan dokonalý je to jinak.
Vodňany – O čem se od voleb mluvilo, už je jasné. Vodňany mají nového starostu. Stal se jím Milan Němeček, který s největším počtem hlasů vyhrál volby.
VIDEO/ Na druhý pokus se v pátek podařilo zvolit nové vedení obce Horní Bludovice. Novou starostkou byla zvolena Petra Ficková, neuvolněným místostarostou je Milan Chroboček.
Třebíč - Do třebíčských knihkupectví v těchto dnech přichází nástěnný kalendář s malinko škádlivým názvem „Třebíč u Boroviny 2019“. Kalendář tištěný na křídovém papíru formátu A3 na každé stránce přináší jednu fotografii z třebíčské čtvrti Borovina a řadu článků z období přibližně od 80. let 19. století až do 70. let 20. století.
Blatná - Energie – budoucnost lidstva, to je název přednášky, která se konala začátkem listopadu na Středním odborném učilišti v Blatné. Měla studentům nabídnout inspiraci k volbě povolání v tomto perspektivním oboru.
Pardubice - Pondělní ustavující zastupitelstvo bude trochu telenovela. Na poslední chvíli před veselkou se totiž ztratili čtyři svatebčané.
Jindřichovice pod Smrkem – Zajímavou situací se na svém ustavujícím jednání zabývali zastupitelé v Jindřichovicích na Frýdlantsku. Starostou zde byl opět zvolen Pavel Novotný (sdružení Jindřichovický patriot). Obec, kde žije asi 650 obyvatel, má však nově kromě starosty hned dva neuvolněné místostarosty – Martina Vondráčka (Společně pro Jindřichovice) a Lubomíra Ležoviče (Jindřichovický patriot).
/ROZHOVOR/ Pavel Čižinský je o rok starším bratrem známějšího Jana zakladatele hnutí Praha sobě, který také suverénně obhájil křeslo starosty Prahy 7. I Pavla ale teď po říjnových volbách čeká ostrý politický start. Lídra vítězné kandidátky Praha 1 sobě by dnes měli zastupitelé první městské části zvolit starostou.
Pardubice - Noví zastupitelé města Pardubice se v pondělí poprvé sejdou na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Začíná v 17 hodin ve společenském sále budovy radnice.
Ústí nad Labem – Pokud bychom v letošní sezoně volejbalové extraligy hledali specialisty na pětisetová dramata, jednoznačně by padla volba na hráče Příbrami.
Kunštát /ROZHOVOR/ - Zatímco v ostatních městech na Blanensku sociální demokraté v komunálních volbách propadli, v Kunštátu volby vyhráli. Získali osm zastupitelských křesel z patnácti. Starostou se stal opět jejich lídr Zdeněk Wetter. V čele bezmála třítisícového města tak bude stát nepřetržitě už třetí volební období.
Sušice – Na prvním „pracovním“ zasedání se už ve středu 21. listopadu sejdou noví zastupitelé Sušice.
Někdejší poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon hodlá spolupracovat s maďarským premiérem Viktorem Orbánem v kampani k volbám do Evropského parlamentu. Bannon to oznámil televizi RTL s tím, že Budapešť již několikrát navštívil a s Orbánem se setkal.
Praha, Mikulov - První schůzi v Senátu České republiky má za sebou nově zvolený senátor za břeclavský obvod Rostislav Koštial z Mikulova.
Český Krumlov /KOMENTÁŘ/ - Nikomu nebudeme dělat stafáž, rozohnila se opozice na ustavující schůzi českokrumlovského zastupitelstva, celá se zvedla a před užaslými pohledy veřejnosti a koaličních kolegů odešla ze sálu.
Horní Bříza - Novým starostou Horní Břízy je 43letý David Kapr z hnutí „Město lidem“, střídá tak dosavadního starostu Vojtěcha Šedivce (Hornobřízští občané, 63). Strana dosavadního starosty získala 34,63 hlasu ve volbách, ale jde do opozice.
Domažlice – Na konci ustavujícího zastupitelstva se určil 21. listopad jako další den pro zasedání a jednání. Nicméně část zastupitelů chtěla blížící se jednání odložit, a to z důvodu nepřítomnosti jednoho z členů Trojbloku.
Federální soud ve Washingtonu v pátek nařídil Bílému domu, aby okamžitě vrátil akreditaci zpravodaji televize CNN Jimu Acostovi. Ten o ni přišel minulý týden kvůli sporu s prezidentem Donaldem Trumpem.
Lídr hnutí Hranice pro život (Sportovci) Vladimír Vyplelík se kvůli neslučitelnosti funkce tajemníka městského úřadu a zastupitele města vzdal svého křesla v zastupitelstvu a bude nadále vykonávat funkci šéfa exekutivy.
Strakonice – Až do 20 hodin trvalo ve středu 14. listopadu u Krajského soudu v Českých Budějovicích přelíčení ohledně průběhu komunálních voleb ve Strakonicích.
Jindřichův Hradec - Kvůli dlouhým dohadům předcházejícím volbě starosty musel rozpočet stranou. Pro město to na jeden měsíc znamená různé nepříjemnosti.
Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Topná sezona začala a Česko se brzy zahalí do inverzní mlhy. Svůj podíl na tom nepochybně mají i ti, kteří topí v kotlích tuhými palivy. A nemusí jít hned o hříšníky, kteří do kotle místo uhlí nebo dřeva dávají odpadky všeho druhu. Stačí mít jen nevyhovující typ kotle a obtěžující černý dým je na světě.