Znojemsko – 38 841. Tolik lidí dalo ve druhém kole prezidentských voleb svůj hlas Miloši Zemanovi. Je to pro ilustraci přibližný součet všech obyvatel Znojma, Miroslavi a Hrušovan nad Jevišovkou. Zeman tak svůj post obhájil na dalších pět let. Volili jej především starší lidé, výjimkou ale nebyli ani mladí.
Královéhradecký kraj - Celkový vítěz letošních prezidentských voleb Miloš Zeman dokázal v Královéhradeckém kraji uspět jen na Jičínsku a Rychnovsku. Na Jičínsku nynější prezident obdržel nejvíce hlasů v Rokytňanech. Byl volbou pro 76,47 procenta voličů. K urnám zde přišlo 62,96 procenta obyvatel.
Ke znovuzvolení českým prezidentem Miloši Zemanovi v neděli poblahopřál pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Jeho dopis dnes na svém webu zveřejnila Česká biskupská konference, jejíž je Duka předsedou. Na rozdíl od některých jiných představitelů české katolické církve i jiných křesťanských společenství Duka před volbou nedal věřícím konkrétní doporučení, koho by měli volit. S Milošem Zemanem mají dobré vztahy.
Brno – O výměně akademického postu za křeslo senátora přemýšlí rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Nabídku kandidovat v letošních senátních volbách dostal od několika politických stran. Nyní s nimi jedná. „Kandidoval bych jako nezávislý, ideálně s podporou stran zaměřených od středu do prava politického spektra,“ uvedl Bek.
Jižní Morava - Druhé kolo prezidentských voleb vyhrál Miloš Zeman. V republice i v našem krásném kraji. Jen Brno a okolí se stávajícímu prezidentovi vzepřelo a volilo jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Jeho další ostrůvky na jihu Moravy už jsou většinou obklopeny výsostným územím staronového muže na Pražském hradě.
Jižní Čechy - Zajímavosti z druhého kola prezidentských voleb na jihu Čech vybral Jan Honner z českobudějovické krajské správy Českého statistického úřadu.
Dosavadní prezident Sauli Niinistö zvítězil už v prvním kole. V nedělním hlasování podle očekávání získal téměř 63 procent hlasů. Jeho protikandidát Pekka Haavisto výsledky voleb uznal a k vítězství mu pogratuloval.
Havlíčkobrodsko – Výsledky prezidentských voleb na Havlíčkobrodsku potvrdily vítězství současného prezidenta Miloše Zemana. V čele státu ho chtělo vidět 56,11 procent voličů.
/INFOGRAFIKA/ V Praze porazil Jiří Drahoš Miloše Zemana výrazně. Jeho převaha v metropoli ale možná byla méně zdrcující, než být mohla. Zeman v hlavním městě zmobilizoval mezi prvním a druhým kolem řadu nových voličů a tím si pojistil obhajobu úřadu.
Němčovice – Na jedné straně přes deset milionů kompletních sad hlasovacích lístků (i s kandidáty pro první kolo) a na opačné straně odměna pro komise za druhé kolo 200 Kč.
Volební výsledky jasně doložily rozštěpení veřejnosti. Fakta potvrzují i starostové obcí na Zlínsku. Ukázalo se to například v Podhradí. V 1. kole zde jako v jediné obci na Zlínsku vyhrál Jiří Drahoš. Ve 2. kole se jeho triumf neopakoval.
Karvinsko – Žádné překvapení nepřinesly okresní výsledky druhého kola prezidentské volby. Dle očekávání vyhrál Miloš Zeman, když získal téměř 70 procent hlasů.
/FOTOGALERIE/ Staronovou hlavu státu vybíraly o víkendu tisíce voličů v kraji. Jak jsou s výsledkem druhého kola prezidentských voleb spokojené jihomoravské osobnosti, zjišťoval Deník Rovnost.
/INFOGRAFIKA/ V Praze porazil Jiří Drahoš Miloše Zemana výrazně. Jeho převaha v metropoli ale možná byla méně zdrcující, než být mohla. Zeman v hlavním městě zmobilizoval mezi prvním a druhým kolem řadu nových voličů a tím si pojistil obhajobu úřadu.
Mělnicko – Do poslední chvíle napínavý prezidentský duel skončil. I když Češi zvolili prezidentem na dalších pět let Miloše Zemana, Mělnicko to mělo jinak. Na Pražském hradě by většina voličů viděla raději Jiřího Drahoše.
Sydney, Tedražice – Volbu prezidenta si nenechali ujít reprezentantka ČR ve vodním slalomu Karolína Galušková s otcem a zároveň trenérem Vladislavem Galuškou, a to i přesto, že jsou nyní na soustředění v australském Penrithu.
Boleslavsko - V osmapadesáti okresech zvítězil Miloš Zeman. Devatenáct okresů hlásí vítězství Jiřího Drahoše. Jedním z Drahošových okresů je i Mladoboleslavsko. Získal tam ve 222 okrscích 32 014 hlasů, zatímco jeho protivník 31 916 hlasů. Rozdíl je nepatrný, 98 hlasů. V procentech to znamená 50,07 ku 49,92.
Kladensko - Je rozhodnuto! Křeslo hlavy státu ve druhém kole prezidentských voleb obhájil Miloš Zeman před Jiřím Drahošem. Jak se ale volilo na Kladensku?
Příbramsko – Přestože na Příbramsku stejně jako v celých středních Čechách Jiří Drahoš v druhém kole porazil Miloše Zeman poměrem 51,08% ku 48,92%, tak Drahošovi příznivci neskrývají nad těsnou celorepublikovou prohrou jejich favorita zklamání.
Příbramsko – Přestože na Příbramsku stejně jako v celých Středních Čechách Jiří Drahoš v druhém kole porazil Miloše Zeman poměrem 51,08% ku 48,92%, tak Drahošovi příznivci neskrývají nad těsnou celorepublikovou prohrou jejich favorita zklamání.
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Staronovou hlavu státu vybíraly o víkendu tisíce voličů v kraji. Jak jsou s výsledkem druhého kola prezidentských voleb spokojené jihomoravské osobnosti, zjišťoval Deník Rovnost.
Když dneska pojedete autobusem, tramvají nebo vlakem, či budete stát ve frontě v obchodě, zkuste se porozhlédnout kolem sebe. Podívejte se po lidech, co tam budou s vámi.
/ROZHOVOR/ Zejména poslední debata v České televizi podle předsedy SPO a senátora Jana Veleby přesvědčila voliče, aby svůj hlas ve druhém kole prezidentské volby vhodili Miloši Zemanovi a ne Jiřímu Drahošovi.
Většina voličů rozhodla, že Miloš Zeman je dobrý prezident a na to, aby si na Vysočině četl knížky, že je ho škoda. Voliči, kteří se Miloše Zemana chtěli zbavit, litují, že neměli silnějšího protikandidáta, protože tuší, že Miloš Zeman k poražení byl.
/INFOGRAFIKA/ Politika je nevděčné, ošemetné a hodně náročné řemeslo. Prezident Miloš Zeman ho ovládá bravurně, jak potvrdily právě skončené volby. Jeho síla spočívá v tom, že ví, čeho chce dosáhnout, a je ochoten použít všemožné prostředky ke splnění cíle.
Larnaca (Kypr) – Fotbalisté Mladé Boleslavi stihli od pátečního příletu na kyperské soustředění kromě tréninků a účasti u voleb na českém konzulátu také první přípravné mezinárodní utkání. V neděli zdolali zásluhou jediného gólu Lukáše Magery polský Slask Wroclaw 1:0.
Miloš Zeman nepředstavuje dobrou perspektivu do budoucnosti. Myslí si to lékař Marek Hilšer, který neuspěl v prvním kole prezidentských voleb a před druhým podpořil Jiřího Drahoše. I vzhledem k Zemanovu vítězství se hodlá nadále veřejně angažovat. Také řekl, že volby ukazují, jak je společnost rozdělená.
Břeclavsko – O osm procent vyšší volební účast než před pěti lety byla letos ve druhém kole prezidentských voleb na Břeclavsku. Zatímco v roce 2013 přišlo k urnám 58,1 procent voličů, nyní jich bylo 66,1 procent.
Děčín – Městské zastupitelstvo v Děčíně bude osm měsíců před volbami pracovat v novém složení. Vojtěch Ryvola (ANO) na svůj post rezignoval, v únoru jej nahradí Jan Palička.
Na Václavském náměstí se v neděli odpoledne sešlo asi 70 lidí, kteří protestovali na podporu bojkotu ruských voleb. Organizátoři happeningu označují volby v Rusku, které se uskuteční v březnu, za nespravedlivé a protiústavní. Protest pořádali stoupenci Alexeje Navalného, vyzyvatele stávajícího prezidenta Vladimira Putina. Navalny nebyl připuštěn k březnovým volbám, podle úřadů kvůli pravomocnému odsouzení k podmíněnému trestu.
Na Přerovsku vyhrál Miloš Zeman v drtivé většině obcí. Někde ale doslova lámal rekordy. Vůbec nejvíce fanoušků má staronový prezident v Luboměři pod Strážnou, obci se zhruba stovkou obyvatel, která byla dříve součástí vojenského výcvikového prostoru Libavá.
Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Křeslo prezidenta republiky obhájil Miloš Zeman. Politolog z ústecké univerzity Lukáš Novotný říká, že Češi jsou rádi, že mohou volit přímo, ale neumí uznat vítězství druhého.
V boji na ostří nože zvítězil v Česku protiislámský populismus. Volby také naznačily rozštěpenost země, přičemž zvolení Miloše Zemana českým prezidentem může příkopy mezi oběma tábory ještě prohloubit. Tak znějí další ohlasy, jež přicházejí ze zahraničí na české prezidentské volby.
Neúspěšný kandidát z prvního kola letošních prezidentských voleb Michal Horáček uvedl, že během kampaně udělal vše pro to, aby zvítězil jiný kandidát než Miloš Zeman. I on však bude jeho prezidentem. Horáček to řekl po volbě České televizi.
Horní Kounice /VIDEO, FOTOGALERIE/ – V Kounickém šenku, malé hospůdce, která je součástí kulturního domu sedí dva muži u piva a studují nabídku kořalek z katalogu. „Tři sta vzorků, to je síla,“ konstatuje jeden z nich a druhý jen pokyvuje mlčky hlavou. Nad jejich hlavami je zapnutá televize. V ní informuje zpravodajský speciál o průběžném sčítání výsledků prezidentských voleb. Muže to naprosto nezajímá.
Kralupy – Kdyby letošní přímá volba prezidenta závisela pouze na lidech žijících v Kralupech nad Vltavou, na Pražský hrad by se 8. března nastěhoval Jiří Drahoš. Ten tu totiž současnou hlavu státu porazil o celých 656 hlasů. Pro Miloše Zemana bylo jen 46,34 procenta zdejších voličů. V prvním kole tu ale jasně vedl Miloš Zeman. Ten získal podporu téměř 34 procent obyvatel.