Voliči z Karlovarského kraje do sněmovny v roce 2017 poslaly většinu žen, z pětice zvolených zástupců hned tři, čili 60 %. To bylo nejvíc z celého Česka. Volební účast ale byla nejhorší v zemi. A i tam volební mapu překreslilo hnutí ANO. Ze 133 obcí a měst nezvítězilo pouze v sedmi. I to si můžete připomenout společně s námi. V interaktivní mapě uvidíte, jak hlasovali lidé ve vašem nejbližším okolí.
Trhnou zase jižní Čechy celorepublikový rekord ve sčítání? Budeme mít opět svého ministra, jako teď Adama Vojtěcha? Kolik bylo let nejstarším a nejmladším kandidátům a kolik letos? Usiluje teď o křeslo ve sněmovně více, nebo méně žen? Minule z jihočeských kandidátů vzešlo dvanáct poslanců-mužů a jen jedna poslankyně. To jsou podrobnosti, které si můžete připomenout společně s námi. A v interaktivní mapě uvidíte, jak hlasovali lidé ve vašem nejblížším okolí.
Voliči z Karlovarského kraje do sněmovny v roce 2017 poslali většinu žen, z pětice zvolených zástupců hned tři, čili 60 %. To bylo nejvíc z celého Česka. Volební účast ale byla nejhorší v zemi. A i tam volební mapu překreslilo hnutí ANO. Ze 133 obcí a měst nezvítězilo pouze v sedmi. I to si můžete připomenout společně s námi. V interaktivní mapě uvidíte, jak hlasovali lidé ve vašem nejbližším okolí.
/VOLEBNÍ INFOGRAFIKA/ Zatímco na povolebních mapách jiné obce podle výsledků v průběhu času vystřídaly už několik barev, tady se zdá, že se nic nemění. Věrnost voličů jednomu politickému uskupení tu za posledních čtvrtstoletí nic radikálně nezviklalo.
/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Po čtyřech letech mají lidé opět možnost ovlivnit, kdo povede zemi další volební období. Vysočina se v roce 2017 zbarvila do modrých barev hnutí ANO. Žluté ostrovy symbolizující výhru lidovců byly časté zejména na západě Žďárska a v jižním cípu Třebíčska. Vítězství v několika obcích zaznamenali i komunisté, starostové a nezávislí, Piráti, sociální demokraté, občanští demokraté a SPD. A byly i obce, kde volby skončily „plichtou“. Například v Pošné na Pelhřimovsku osmadvacet voličů hlasovalo pro ANO a stejný počet pro STAN. Sociální demokraté pak získali jen o čtyři hlasy méně.
Sedm minisoubojů tří nejžhavějších kandidátů na českého premiéra Andreje Babiše, Ivana Bartoše a Petra Fialy odhalilo možná i to, co mělo být skryté. Během patnáctiminutových výměn názorů museli všichni tři lídři mluvit co nejjasněji a k věci.
/INTERAKTIVNÍ GRAFIKA/ Díky preferenčním hlasům si v posledních parlamentních volbách nejvíce na jižní Moravě polepšil lidovec Stanislav Juránek. Získal jich 9225 a posunul se ze sedmého místa až na první. A nebyl tehdy jediný, na koho lidé vsadili.
/VOLEBNÍ INFOGRAFIKA/ Už zítra ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a lidé nejen v celém hradeckém okrese začnou vybírat politiky, kteří je další čtyři roky budou zastupovat v Poslanecké sněmovně. Podívejte se s námi, jak lidé na Hradecku volili v posledních sněmovních volbách v roce 2017.
Pravděpodobně rekordní číslo co do počtu vydaných voličských průkazů zaznamenali na opavském magistrátu. Zájem občanů o vyřízení tohoto dokumentu k nadcházejícím volbám do poslanecké sněmovny byl totiž obrovský. A to tak, že musel být přidán jeden úřední den, lidé mohli výjimečně přicházet i v úterý 5. října.
/ROZHOVOR/ Bývalý politik, vysokoškolský učitel a občanský aktivista Jan Šolc (82) prožil v Liberci, kam se přestěhoval hned po válce, skoro celý svůj život. Kvůli kritickému postoji vůči komunistickému režimu strávil po roce 1969 dvacet let jako betonář a montér. Po revoluci se stal poslancem za Občanské fórum, později za Občanské hnutí, v 90. letech pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel odboru vnitřní politiky.
Když se volil v lednu 2018 český prezident, přišlo do Pece pod Sněžkou odevzdat hlas 1501 lidí na voličský průkaz, ve Špindlerově Mlýně 1363, v Malé Úpě 470. Voličský průkaz umožňuje zájemcům hlasovat mimo místo, kde trvale žijí. Rovněž letos při sněmovních volbách se očekává zvýšený zájem přespolních voličů, kteří budou volit v horských střediscích během víkendového pobytu. V Malé Úpě si mohou zpestřit volební účast gastronomickou akcí Maloúpská vařečka.
Občané, kteří dostali do schránek volební lístky, najdou mezi kandidáty do parlamentu také osobu, která se prezentuje jako „Eduard Lipovský, 68 let, starobní důchodce, zastupitel města Krnova“. Problém je v tom, že krnovští zastupitelé o kolegovi jménem Lipovský nikdy neslyšeli. Žádný Eduard Lipovský v Krnově nesložil slib zastupitele.
Občané, kteří dostali do schránek volební lístky, najdou mezi kandidáty do parlamentu také osobu, která se prezentuje jako „Eduard Lipovský, 68 let, starobní důchodce, zastupitel města Krnova“. Problém je v tom, že krnovští zastupitelé o kolegovi jménem Lipovský nikdy neslyšeli. Žádný Eduard Lipovský v Krnově nesložil slib zastupitele.
První hlasy letošních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou odevzdány. Ve středu ráno se v Královéhradeckém kraji otevřelo pět stanovišť drive-in pro voliče v karanténě či izolaci. Obálky s volebními lístky vhazovali do uren přímo z okének aut, tuto možnost nakonec využilo v našem regionu 37 z nich.
Deník a Deník.cz povolává o víkendu celou redakci do akce. Parlamentní volby pokrývá největší redakce v zemi od nejvyšších pater až po reportáže z nejzazších koutů celé republiky. Online reportáž na Deník.cz, reportéři a fotoreportéři ve všech relevantních štábech. Kompletní výsledkový přehled voleb. Sledujte o víkendu Deník.cz a kupte si pondělní rozšířené povolební vydání Deníku.
Zhola nic mimořádného - a fronty ani omylem. Tak se ve středu vyvíjelo koronavirové hlasování do sněmovních voleb na 12 drive-in hlasovacích místech. Ta v autě (ať už jako řidiči, nebo spolujezdci) mohli navštívit voliči, jimž izolace či karanténa v souvislosti s onemocněním covid-19 neumožňuje zavítat v řádném termínu do běžné volební místnosti.
Světový tisk se před českými parlamentními volbami zabývá především tím, zda odhalení mezinárodního novinářského projektu Pandora Papers ovlivní jejich výsledek nebo povolební vyjednávání. Agentury Bloomberg a Reuters zaměřují svou pozornost na rostoucí zadlužení českého státu a kroky, které bude muset učinit příští vláda, ať už ji povede kdokoli. Server Euronews upozornil, že ačkoli jsou Češi podle průzkumů poměrně znepokojeni změnami klimatu, nehrálo toto téma v kampani příliš významnou roli.
„Demokracie začíná oblečením saka a odchodem k volbám a končí vhozením lístku do urny.“ Za života autora výroku, Winstona Churchilla, možná sako stačilo. Dnes ale dávají voliči najevo své politické preference i dalšími módními doplňky. Sympatie stranám vyjadřují jejich vlastními propagačními předměty nebo sahají po „protestním“ oblečení od umělců i zavedených značek.
Zhola nic mimořádného - a fronty ani omylem. Tak se ve středu vyvíjelo koronavirové hlasování do sněmovních voleb na 12 drive-in hlasovacích místech. Ta v autě (ať už jako řidiči, nebo spolujezdci) mohli navštívit voliči, jimž izolace či karanténa v souvislosti s onemocněním covid-19 neumožňuje zavítat v řádném termínu do běžné volební místnosti.
Také lidé ve Zlínském kraji budou v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin rozhodovat o tom, kdo na další čtyři roky usedne do lavic Poslanecké sněmovny.
Celou tělocvičnu za magistrátem zaplnilo ve středu ráno osmapadesát hromádek. Ty již v pátek dopoledne zamíří do volebních okrsků ve městě a okolí, volby pak mohou začít.
Karlovy Vary - Jen dvě auta dorazila do středeční 14. hodiny ke Krajskému úřadu v Karlových Varech, kde mohli jen v tento den volit lidé, kteří jsou kvůli covidu - 19 v povinné karanténě, a to jako na jediném místě v karlovarském okrese.
Už dnes startují volby do poslanecké sněmovny. Poslance budou ve středu na takzvaných drive-inech vybírat zatím jen lidé, kteří jsou kvůli onemocnění covid-19 v domácí karanténě nebo v izolaci. Na plno se hlasování pro ostatní voliče rozjede až v pátek a potrvá do sobotního odpoledne.
„Nemyslím, že bude velká účast. Lidí pozitivních na covid není na Vysočině moc a ne všichni asi půjdou volit,“ předpověděl krajský hygienik Šimon Veleba. Volby do Sněmovny pro lidi v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru se ve středu 6. října rozjely jen pozvolna. Zájem byl malý, hlasovací lístek odevzdalo na takzvaných drive-in stanovištích nakonec jen 87 lidí.
Pošmourno a poloprázdné parkoviště vítaly ve středu 6. října u volební urny většinu voličů v karanténě či izolaci. Našli ji ve stanu, kde na ně čekala komise ve speciálním ochranném oděvu. V krajské metropoli Ústí nad Labem na parkoviště před zimním stadionem dorazila jen zhruba desítka lidí, a tak jediným zpestřením středečního dopoledne bylo pro volební komisi občasné buchnutí kaštanu o stanovou plachtu ze stromu, pod kterým stála.
/FOTO/ V Česku dnes, ve středu 6. října, začaly volby do Poslanecké sněmovny. Jako první volí lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci kvůli nemoci covid-19.
Na parkovišti u berounského zimního stadionu mohli lidé v karanténě ve středu 6. října od osmé hodiny ranní vhodit z auta do urny svůj hlas ve volbách do poslanecké sněmovny. Dopoledne byla účast minimální.
Drive-in volby v Pardubicích. Hlasování z okénka je dnes připraveno pro lidi, kteří mají nařízenou karanténu kvůli nemoci Covid-19. V Pardubicích vojáci zřídili volební stanoviště (drive-in) na parkovišti v areálu Enteria Areny na Sukově třídě. Zájem o drive-in volby je ale tristně nízký. Za necelou hodinu přítomnosti našeho fotoreportéra sem nikdo volit nepřijel, za celé dopoledne do 13. hodiny pak v součtu 16 lidí.
Prakticky žádný zájem. Tak vypadaly v Litoměřicích první hodiny voleb do poslanecké sněmovny, které se ve středu 6. října od 8 do 17 hodin konají pro voliče v nařízené karanténě nebo izolaci kvůli onemocnění covid-19.
Město pro lidi opustil v kutnohorském zastupitelstvu další člen. Na svůj post rezignoval herec Václav Veselý. V zastupitelském křesle jej nahradí Jana Buřičová.
/FOTO/ Pro lidi s covid-19, kteří musejí být v termínu voleb v izolaci, nebo také pro ty, kteří jsou momentálně v karanténě, je vyhrazené místo na fotbalovém stadionu v lokalitě Na Stínadlech v Teplicích.
Víte, kolik žen v současnosti sedí na křesle poslance nominovaného za Pardubický kraj? Pouze jedna. To se však po říjnových volbách může změnit. Krajské kandidátky celkem 18 politických stran a hnutí vede do voleb osm žen napříč politickým spektrem. Tedy skoro polovina. Strany s největším počtem političek mnohé možná překvapí, nejméně kandidátek naopak najdeme u dvou nově vzniklých koalic.
/FOTOGALERIE/ První voliči vhodí lístek do hlasovacích uren ve volbách do poslanecké sněmovny již dnes. Jedná se o lidi, kteří jsou v nařízené karanténě či se nakazili nemocí covid-19.
Lidé v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru měli o volby do Sněmovny, ve kterých dnes mohli odevzdat hlas z auta, spíš menší zájem než loni o krajské a senátní volby. Loni jich ale kvůli nemoci covid-19 do běžných volebních místností nemohlo více než letos. Takzvaných drive-in stanovišť bylo po celém Česku připraveno 82, nejčastěji na parkovištích nebo v areálech státních institucí.
Nevybral jsem si, komu dát hlas. Nedostal jsem obálku s kandidátkami. Musím odjet na chalupu. A jeden hlas stejně nic nezmění. Blíží se termín dalších voleb, po čtyřech letech si znova vybereme, kdo povede celou zemi, a kreativita těch, kteří volit nechtějí, je značná.
/FOTOGALERIE/ Herci David Vávra a Milan Šteindler, členové divadla Sklep, kteří kdysi provázeli v pořadu Česká soda kultovním jazykovým kurzem němčiny Alles Gute, rozdávali v úterý ve stanici metra Muzeum banány ozdobené vzkazem „Už nikdy fronty na banány“. Ovoce, na které se za totality stály fronty, se stalo symbolem nedostatku za komunistického režimu.
Herci David Vávra a Milan Šteindler, členové divadla Sklep, kteří kdysi provázeli v pořadu Česká soda kultovním jazykovým kurzem němčiny Alles Gute, rozdávali v úterý ve stanici metra Muzeum banány ozdobené vzkazem „Už nikdy fronty na banány“. Ovoce, na které se za totality stály fronty, se stalo symbolem nedostatku za komunistického režimu.
/FOTO/ Těsně před volbami otřásly jihomoravskou kandidátkou vládního hnutí ANO změny. Z dvacátého místa kandidátní listiny totiž zmizel brněnský zastupitel a bývalý mistr světa v krasobruslení René Novotný. Důvodem jsou jeho billboardy, které prověřuje úřad pro kontrolu hospodaření stran.
/FOTO/ Těsně před volbami otřásly jihomoravskou kandidátkou vládního hnutí ANO změny. Z dvacátého místa kandidátní listiny totiž zmizel brněnský zastupitel a bývalý mistr světa v krasobruslení René Novotný. Důvodem jsou jeho billboardy, které prověřuje úřad pro kontrolu hospodaření stran.
/FOTOGALERIE VOLEBNÍCH LÍDRŮ V PARDUBICKÉM KRAJI/ V Pardubickém kraji o se hlasy voličů ve víkendových volbách do Poslanecké sněmovny uchází celkem osmnáct politických uskupení. Mezi kandidáty lidé najdou třeba výrobce Pardubického perníku, bývalou policistku z protidrogového oddělení nebo disidenta, chartistu a zároveň diplomata v Rusku. O hlasy bude bojovat devět z deseti současných poslanců.
Ve dnech 8. a 9. října se budou v budově Základní školy Katovice konat volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. „Kromě příležitosti se těchto voleb zúčastnit budou mít Katovičtí možnost hlasovat v místním referendu o tom, zda mají zájem o to, abychom jako zastupitelé jednali s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD) o výstavbě již několik desítek let plánovaného obchvatu Katovic,“ uvedl místostarosta Jindřich Zdráhal.
Čtyři dny před volbami rozvířilo veřejné mínění odhalení serveru Investigace.cz, podle něhož si Andrej Babiš (ANO) v roce 2009 nechal účelově založit několik firem a přes ně nechal protéct patnáct milionů euro (cca 380 milionů korun). Za ně si pak ve Francii pořídil několik nemovitostí, jmenovitě server uvádí vilu Chateau Bigaud.
Sněmovní volby podle průzkumů opět vyhraje vládní hnutí ANO před koalicemi Spolu a Piráty se STAN. Poslanci zůstanou SPD i KSČM. ČSSD naopak hrozí odchod z dolní komory, v níž by tak zůstalo osm stran a hnutí místo původních devíti. Z neparlamentních uskupení má nejblíže k překonání hranice pro vstup do Sněmovny hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty. Vyplývá to ze srovnání průzkumů, které agentury provedly od letošního května.
Zatímco v celkových výsledcích německých voleb jasně dominují sociální a křesťanští demokraté, na východě Německa tomu tak není. Tam ve dvou spolkových zemích, v Sasku a Durynsku, ovládla volby extrémně pravicová Alternativa pro Německo (AfD).
V únoru založená strana odpíračů očkování MFG ("Lidé, svoboda, základní práva") to hned v rozjezdu dotáhla do hornorakouského zemského sněmu, povšimla si pasovská PNP a vysvětlila, "co stojí za tímto neuvěřitelným úspěchem" v "poklidné, pokojné rakouské zemi".