Ostrava - Sedm let vlády pravicové koalice v ČR končí fiaskem, řekl dnes v projevu na ostravském 37. sjezdu ČSSD předseda strany Bohuslav Sobotka. Pokud strana, kterou označil za jedinou konsolidovanou politickou sílu schopnou řídit stát, po volbách v roce 2014 převezme vládu, bude podle něj přebírat vybydlenou zemi.
Jihlavsko – Věřící z celého Jihlavska se od středečního večera těší ze zvolení nového papeže Františka. Například v Nové Říši se poté, co byl oznámen úspěšný výsledek volby, na celou hodinu rozezněly kostelní zvony.
Ostrava /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Sociální demokraté na sjezdu v Ostravě zvolili opětovně do čela strany Bohuslava Sobotky, prvním místopředsedou se stal Michal Hašek. Sobotka tak stranu povede do čtverých voleb v roce 2014. „Nesmíme v žádném případě občany zklamat," řekl po zvolení Sobotka. Celý sjezd sledujeme on-line.
Orlickoústecko – Sotva byl Jorge Mario Bergoglio zvolen papežem, mnohé už překvapil neobvyklými kroky. Navíc je prvním papežem z Latinské Ameriky, jezuita, jako první nese jméno František.
Žďársko - Bílý dým, stoupající z nenápadného komína na Sixtinské kapli, oznámil tisícům věřících čekajících pod deštníky na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu a milionům po celém světě: „Habemus papam" máme papeže.
Praha - Věřící sledovali volbu nového papeže zřejmě intenzivněji než čeští sázkaři. Na rozdíl od nedávné volby českého prezidenta totiž sázky na novou hlavu katolické církve příliš velký ohlas nevzbudily, řekli zástupci hlavních sázkových kanceláří.
Havlíčkobrodsko: Bílý dým, stoupající z nenápadného komína na Sixtinské kapli, oznámil tisícům věřících čekajících pod deštníky na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu a milionům po celém světě: „Habemus papam" – máme papeže.
Praha - Dnešek je posledním dnem, kdy mohou žáci podávat přihlášky k prvnímu kolu přijímacích zkoušek na střední školy. První kolo zkoušek se má konat v době od 22. do 30. dubna. Termíny stanovují ředitelé škol, zveřejnit je měli do konce ledna. Stále pokračuje propad počtu žáků devátých tříd základních škol, takže i uchazečů o místa na středních školách bude letos pravděpodobně méně než loni. Mnohé školy proto ani zkoušky nepořádají a studenty přijímají podle prospěchu.
Jihlava, Ostrava – Žádné dramatické změny ve vedení strany nečekám. S tím už ve čtvrtek večer odjel na víkendový sjezd České strany sociálně demokratické Zdeněk Chlád, předseda ČSSD na Vysočině a po loňských krajských volbách i krajský radní.
Dobrá volba, zní na adresu kardinálů, kteří Kristovým náměstkem zvolili Františka. Od příštího papeže se očekává skromnost, otevřenost, sociální cítění. Totéž se mimochodem obecně očekává od církve. Kdykoli církev před skromností upřednostní okázalost, uzavře se do sebe a přehlíží potřeby nejslabších a nejchudších, oslabuje tím křesťanství. Jsou dokonce období, kdy církev prokazuje Kristovi službu medvědí a pověst křesťanů zachraňují „obyčejní" křesťané, kteří slouží bližním vedeni nikoli mocnou a bohatou institucí, nýbrž svou živou vírou.
Praha – Místo aby nasedl do papamobilu, odešel na autobus. Už samotnou volbou jména po sv. Františkovi z Assisi, který se vzdal světských statků, dal nový papež najevo, že bude i nadále vést skromný život. Mohl by se tak stát vzorem i pro české církve, které nyní díky restitucím dostanou zpět majetek za zhruba 75 miliard.
Strachotín – Lucie Danihelová (Strachotín 2010). To je jméno nové první ženy Strachotína. Jak Břeclavský deník informoval již ve čtvrtečním vydání, do křesla starostky usedla po středečním večerním hlasování strachotínských zastupitelů.
Praha /ROZHOVOR, VIDEO/ - Tvůrci celovečerního sběrného dokumentu Hledá se prezident se dočkali. Po prezidentské volbě může konečně režisér Tomáš Kudrna pustit snímek, který zobrazuje zákulisí volební kampaně prezidentských kandidátů, do kin.
Velehrad – Krátce poté, co z komína nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu začal stoupat bílý kouř na znamení, že římskokatolická církev má 266 papeže, argentinského kardinála a arcibiskupa Jorge Mario Bergoglia, rozezněly se všechny zvony nad poutním Velehradem.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ – První muž fotbalu v Královéhradeckém kraji. To potvrdila i únorová valná hromada, na níž byl opět jednoznačně zvolen předsedou KFS. Václav Andrejs spolu se členy výkonného výboru připravuje řadu novinek k zatraktivnění fotbalu na krajské úrovni.
Zlín – Tak klidný průběh prakticky bez protikandidátů, jako měly nedávné volební valné hromady okresních fotbalových svazů v regionu, se v pátek na krajské úrovni očekávat asi nedá. Do klání o stávající křesla ve vedení KFS Zlín se totiž přihlásili noví zájemci, kteří v minulých dnech zahájili intenzivní propagační kampaň.
Vyškovsko – Bílý kouř stoupající z komína nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu odhalil ve středu večer novou hlavu církve. 266. papežem katolické církve se stal Jorge Mario Bergoglio z Argentiny. Zvolil si jméno František. Volba kardinálů neunikla pozornosti ani zástupcům církve z Vyškovska.
Sofia - Bulharský parlament se dnes podle očekávání rozpustil. Stalo se tak dva měsíce před skončením jeho řádného funkčního období. Zemi tak čekají předčasné volby, které by se měly konat 12. května. Přípravu voleb má za úkol úřednická vláda premiéra Marina Rajkova, kterou v úterý jmenoval prezident Rosen Plevneliev a která se ve středu ujala pravomocí.
Strachotín – Lucie Danihelová (Strachotín 2010). To je jméno nové první ženy Strachotína. Jak Břeclavský deník informoval již ve čtvrtečním vydání, do křesla starostky usedla po středečním večerním hlasování strachotínských zastupitelů.
Praha, Vatikán – Český arcibiskup Dominik Duka byl jedním ze 115 kardinálů, kteří se zúčastnili volby nového papeže. O své dojmy se Duka po vítězství papeže Františka podělil na sociální síti Facebook.
Vatikán – Případné nejasnosti se nyní snaží vysvětlit vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Oficiálním jménem papeže je podle něj František, bez římské číslice. Podle Lombardiho je to zcela jasné, neboť i kardinál Jean-Louis Tauran, který oznámil jméno světu, řekl pouze František. Jméno papeže je takto uvedeno i v prvním vatikánském bulletinu o nové hlavě římskokatolické církve.
České Budějovice – Místo dvou let na vojně je čekal i dvojnásobek. Včera se sešli příslušníci PTP – VTNP (pomocné technické prapory – vojenské tábory nucených prací) z Českobudějovicka, aby i s manželkami oslavili pětaosmdesátiny třech svých kolegů.
Praha - Zejména sociální cítění a zkušenosti z mimoevropských společností oceňují na nově zvoleném papeži Františku I. církevní představitelé a historikové. Přestože se o papeži pocházejícím z jiné než evropské země spekulovalo, byla volba pro mnohé překvapením, další ji vnímají jak kompromis - Bergoglio je italského původu, avšak narodil se a žije v Argentině.
Uherské Hradiště – Krajským fotbalovým strukturám by mohl velet Hradišťan. Na post předsedy Zlínského krajského fotbalového svazu kandiduje František Miko, předseda Okresního fotbalového svazu v Uherském Hradišti.
Vatikán/Olomouc - Věřící se radují, svět zná jméno nového papeže. Kardinálové zvolili 266. papeže římskokatolické církve, je to historicky první papež, který pochází z jižní Ameriky.
Vatikán, Praha /PROFIL/ - Nový papež František I., kterým byl dnes zvolen argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, je prvním jezuitským papežem. Posledním papežem, který se narodil mimo Evropu, byl Řehoř III., jenž pocházel ze Sýrie a katolickou církev vedl v letech 731 až 741.
Praha - Nejsilnější česká strana ČSSD hospodařila v loňském roce se ztrátou 16 milionů korun. Na tiskové konferenci to dnes oznámil stranický místopředseda pro hospodaření Martin Starec s tím, že původní plán ČSSD pro loňský volební rok počítal se schodkem 28,5 milionu. Výroční zpráva, která bude zveřejněna také na stranickém webu, uvádí loňské výnosy strany na 253,4 milionu korun a náklady 269,4 milionu. Se zprávou o hospodaření ČSSD se tento týden seznámí také delegáti 37. stranického sjezdu.
Vatikán /VIDEO, ANIMACE/ - Novým papežem byl zvolen argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Rozhodl se, že napříště bude používat jméno František. Z balkonu u baziliky svatého Petra to dnes oznámil francouzský kardinál Jean-Louis Tauran. Zvolený papež je 266. hlavou katolické církve.
Vatikán - Kardinálové ani ve čtvrtém kole papeže zřejmě nevybrali. Bílý dým, který má signalizovat úspěšnou volbu, se nad Sixtinskou kaplí v očekávanou dobu neobjevil. Dnešní první odpolední hlasování mělo skončit kolem 17:30 SEČ. Poté následuje dnešní čtvrté a poslední hlasování, celkově pátý pokus kardinálů vybrat nového nejvyššího pontifika. Konkláve by dnes mělo skončit kolem 19:00 SEČ; pokud bude bezvýsledné, kardinálové se opět sejdou ve čtvrtek dopoledne.
Hradec Králové/Řím – Sto patnáct kardinálů v úterý zazačalo ve vatikánské Sixtinské kapli vybírat nového papeže. Královéhradecký biskup Jan Vokál vyzval věřící v celé diecézi, aby v tyto dny zaměřili své modlitby právě k moudré volbě nástupce apoštola Petra a všichni se tak nepřímo připojili ke konkláve.
Hradec Králové / Řím – Sto patnáct kardinálů v úterý zazačalo ve vatikánské Sixtinské kapli vybírat nového papeže. Královéhradecký biskup Jan Vokál vyzval věřící v celé diecézi, aby v tyto dny zaměřili své modlitby právě k moudré volbě nástupce apoštola Petra a všichni se tak nepřímo připojili ke konkláve.
Hradec Králové / Řím – Sto patnáct kardinálů v úterý zazačalo ve vatikánské Sixtinské kapli vybírat nového papeže. Královéhradecký biskup Jan Vokál vyzval věřící v celé diecézi, aby v tyto dny zaměřili své modlitby právě k moudré volbě nástupce apoštola Petra a všichni se tak nepřímo připojili ke konkláve.
Štrasburk - Česká republika po evropských volbách v roce 2014 přijde o jedno křeslo v Evropském parlamentu, nově bude mít 21 mandátů. Úpravu dnes valnou většinou hlasů přijal Evropský parlament. Změna souvisí s nadcházejícím červencovým vstupem Chorvatska do Evropské unie a s lisabonskou smlouvou, která maximální počet europoslanců stanoví na 751 místo dosavadních 754 zákonodárců.
Vatikán – Z komína nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu před polednem opět stoupal černý kouř. Znamená to, že kardinálové ani dnes dopoledne nevybrali nástupce papeže Benedikta XVI., který překvapivě odstoupil minulý měsíc. Dnešní druhý den volby bude pokračovat odpoledne od asi 17:00 do 19:00 SEČ.
Vatikán – Druhým dnem ve Vatikánu pokračuje konkláve – přísně uzavřené volební shromáždění kardinálů vybírajících nového papeže. Po úterním prvním kole volby se dnes může uskutečnit až čtvero hlasování. Na rozdíl od úterka existuje reálná šance, že nástupce odstoupivšího Benedikta XVI. bude dnes zvolen.
Praha /ROZHOVOR/ – Stínový ministr životního prostředí Jiří Zimola (42) patří k výrazným tvářím nastupující generace sociálních demokratů. Dvakrát uspěl v krajských volbách a nyní chce i do vedení strany.
Praha - Kroutíte nevěřícně hlavou nad každým vyúčtováním za elektřinu a plyn? Šetříte, kde se dá, ale pořád vád energie stojí majlant? Přinášíme několik tipů a triků, jak na energiích ušetřit.
Vatikán – Ve Vatikánu dnes večer začalo konkláve – volební shromáždění kardinálů vybírajících nástupce papeže Benedikta XVI., jenž v únoru na svůj úřad překvapivě rezignoval. První kolo hlasování 115 kardinálů mladších 80 let podle očekávání o novém nejvyšším pontifikovi nerozhodlo. Konkláve tedy bude pokračovat ve středu. Neúspěch dnešního zasedání podle tradice oznámil černý kouř, který se v 19:42 SEČ vyvalil z improvizovaného komína na střeše Sixtinské kaple, kde kardinálové jednají.