Kreativ

ŠTÍTEK: volby

KOMENTÁŘ: Dohnal koronavirus lidi k volbám?

Nejprve čísla: 32,77; 30,73; 42,14; 36,45; 34,76; 40,66. Taková byla účast u krajských voleb ve středních Čechách od roku 2000, kdy se konaly první krajské volby. V porovnání s rokem 2016 tak jde téměř o šestiprocentní nárůst. Třebaže podle odborníků není na místě jásat z takové volební účasti, která by mohla být rozhodně vyšší, důvod pro radost to je: řada skeptiků totiž čekala, že se kvůli koronaviru dostaví mnohem méně lidí. A ono jich naopak přišlo více.

KOMENTÁŘ: Dohnal koronavirus lidi k volbám?

Nejprve čísla: 32,77; 30,73; 42,14; 36,45; 34,76; 40,66. Taková byla účast u krajských voleb ve středních Čechách od roku 2000, kdy se konaly první krajské volby. V porovnání s rokem 2016 tak jde téměř o šestiprocentní nárůst. Třebaže podle odborníků není na místě jásat z takové volební účasti, která by mohla být rozhodně vyšší, důvod pro radost to je: řada skeptiků totiž čekala, že se kvůli koronaviru dostaví mnohem méně lidí. A ono jich naopak přišlo více.

Oba kandidáti na senátora věří, že voliči k urnám přijdou

V obvodu Kolín se koná v pátek a v sobotu 9. a 10. října druhé kolo senátních voleb. Proti sobě stanou ředitel kolínské knihovny Pavel Kárník (STAN) a lékař Igor Karen (ANO). V prvním kole získali Pavel Kárník 20,05 procenta a Igor Karen 14,81 procenta.

Z Letohradu neodcházím, vyvrací spekulace starosta

Do zastupitelstva Pardubického kraje byl opět zvolen i starosta Letohradu Petr Fiala (3PK - Pro prosperující Pardubický kraj). Od voličů získal velké množství preferenčních hlasů, jejich počet byl pátý nejvyšší ze všech kandidujících uskupení. Nyní čelí dotazům, zda kvůli volebnímu výsledku neodejde z Letohradu pracovat pro kraj.

Jak dopadne druhé kolo senátních voleb? Těžko předvídat, říkají kandidáti

 Do druhého kola senátních voleb okrsku s číslem 18 – Příbram postupují Petr Štěpánek (STAN) a Jiří Burian (ODS). Za úspěšnějšího kandidáta prvního kola by se dal označit právě Petr Štěpánek s 21,98 procenta všech hlasů, jeho soupeř do druhého kola získal minulý víkend 16,19 procenta hlasů. Jak ale říká sám Petr Štěpánek, rozhodně nelze situaci interpretovat tak, že má díky náskoku z prvního kola vyhráno. 

Pro lidi v karanténě začalo druhé kolo senátních voleb. Zájem je však nízký

O volby z auta je stejně jako před týdnem malý zájem. Na stanovištích drive-in mají dnes možnost volit v druhém kole senátních voleb lidé, kteří jsou v karanténě nebo v domácí izolaci kvůli nemoci covid-19. Hlasování je bezproblémové a plynulé, na mnohá ze 44 míst k tomu vyčleněných nedorazil zatím žádný volič. Vyplývá to ze zjištění ČTK a krajských a městských úřadů. Senátora lidé volí ve 26 obvodech. Volební drive-in stanoviště jsou otevřena od 07:00 do 15:00. Minulou středu měli lidé k dispozici 78 stanovišť, volili ale současně také do krajského zastupitelstva.

KOMENTÁŘ: Tolik známých, aby vyhrála volby, hejtmanka nemá

Přej, a bude ti přáno. Tohle přikázání se hodí i k volbám. Respektive k politikům. Jenže přát, nebo dopřávat voličům samé dobré věci jen v době volební kampaně, je hodně „vošajstlich“. To se také nakonec ukázalo při víkendové hlasování do středočeského krajského zastupitelstva. Konkrétně až třetím místem pro hnutí ANO 2011 v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou.

KOMENTÁŘ: Volby jsou za námi, karty jsou rozdané

Volby do zastupitelstva Středočeského kraje jsou za námi. Mladoboleslavští politici byli navíc v těchto volbách velmi úspěšní. Starostové a nezávislí (STAN), kteří volby v našem kraji vyhráli, mají za okres hned dva kandidáty, jež se dostali do středočeského zastupitelstva a to starostu Mnichova Hradiště Ondřeje Lochmana a boleslavského náměstka primátora Daniela Marka.

KOMENTÁŘ: Dohnal koronavirus občany k volbám?

Nejprve čísla: 32,77; 30,73; 42,14; 36,45; 34,76; 40,66. Taková byla účast u krajských voleb ve středních Čechách od roku 2000, kdy se konaly první krajské volby. V porovnání s rokem 2016 tak jde téměř o šestiprocentní nárůst.

Volební kuriozity: v Dymokurech vítězí TOP 09, ve třech obcích Piráti

Také v našem regionu o právě skončených volbách platí fakt, že ve městech vítězí spíše liberální strany, které jsou k současné vládě v opozici. Naopak především hnutí ANO má silnou pozici na venkově a v menších městech. I v těchto volbách se však vyskytly některé zvláštnosti, anomálie a kuriozity. Na část z nich upozorníme v následujících řádcích.

Kvůli covidu neotevřela Lípa obvyklé okrsky. Senioři volili v bezpečí

Vzhledem k mimořádné situaci ohledně koronaviru přemístila radnice v České Lípě léta využívané volební místnosti ze zařízení poskytujících sociální služby. Neotevřely se tak například okrsky v Domově pro seniory v Dolní Libchavě a na Ladech. Senioři však mohli odvolit přímo v domovech.

Minář potvrdil vstup do politiky. Věřím ve vítězství, vítr se otáčí, vzkázal

Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář potvrdil, že s novým politickým projektem půjde příští rok do sněmovních voleb. Chce je vyhrát spolu s nynější opozicí. Oznámil to dnes večer na svém facebookovém profilu, kde zároveň vyjádřil radost nad výsledkem víkendových krajských voleb. Konkrétněji chce své plány představit za několik týdnů.

Překvapením voleb je vyšší účast na Mostecku, které potichu slábne

Krajské volby na Mostecku vyhrálo Ano, druhý byl Lepší sever, třetí STAN. Dalo se to čekat. V čele kandidátek byli místní politici. Zajímavější je, že k volbám přišlo víc lidí než před čtyřmi lety, kdy nebyla epidemie. Proč najednou takový zájem? A není v pozadí hlubší problém?

Druhé kolo rozhodne. S čím jdou do finále senátních voleb vítězové na Přerovsku?

Posledních pár dní mají oba vítězové prvního kola senátních voleb na Přerovsku a v části novojičínského okresu - Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Petr Vrána (ANO) - na to, aby přesvědčili nerozhodnuté a vzbudili sympatie u voličů. Čím chtějí zaujmout, a kdo jim vyjádřil podporu? Rozdíl mezi oběma soupeři byl v prvním kole pouze šest procent - zatímco vítězka Jitka Seitlová získala 26,81%, druhý Petr Vrána 20,65%.

PŘEHLEDNĚ: Jak vypadají koalice v jednotlivých krajích

Letošní volby do vedení krajů jsou už minulostí. Pro dané politické strany však práce zdaleka neskončila. Musí utvořit koalici, se kterou budou kraj řídit další čtyři roky. Jak to všechno bude vypadat? Kdo bude v dané oblasti hejtmanem? A které koalice vznikly? Přinášíme kompletní přehled, jak to vypadá v jednotlivých krajích v celém Česku.

Jednání pokračují. Piráti chtějí tři místa radních

Třetím dnem jednali v pondělí lídři a zástupci politických uskupení, které po víkendových volbách poslaly hlasy voličů do zastupitelstva Zlínského kraje, o budoucí podobě vládnoucí koalice. Jasno ještě není, variant je hodně a podle některých lídrů bude vyjednávání trvat několik dní.

Komunisté svolali předsedy krajů. Chtějí hledat důvod propadu ve volbách

Vedení komunistů bude s předsedy krajských výborů hodnotit důvody propadu v krajských a senátních volbách v pátek. Místopředseda KSČM Stanislav Grospič ČTK řekl, že kvůli nouzovému stavu je možné rozšířit mimořádné zasedání výkonného výboru o předsedy regionů, což se i stane. "Budeme hledat řešení, abychom mohli svolat celý ústřední výbor a vešli jsme se do regulí nouzového stavu. Nikdo nestrká hlavu do písku, nemáme z toho obavu, chceme i jsme připraveni každý nést svůj díl odpovědnosti," řekl ČTK. KSČM v regionech hodnotí volby jako fatální prohru.

Rychle upečená koalice: Jednali spolu už před volbami, myslí si politolog

V krajských volbách na jihu Moravy zvítězilo hnutí ANO. Koalici ale zřejmě sestaví strany, které se seřadily za ním. Dohoda mezi lidovci, občanskými demokraty, Piráty a starosty se zrodila ještě v sobotu večer. „Je zjevné, že sondážní rozhovory probíhaly už před volbami,“ říká politolog z brněnské Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Šest zásadních bodů letošních voleb. Lidé vyslali politikům jasný vzkaz

Výsledky krajských voleb nijak nešokovaly. V podstatě kopírují celostátní preference, ale jisté kladné či záporné posuny naznačují, že pod povrchem nablýskané scény to začíná vřít. Potvrzením je i nečekaně vysoká účast voličů, která v covidové době dokonce překonala léta minulá, a to také v senátním hlasování. Z toho plyne, že občané mají silnou potřebu vyjádřit svůj názor a podpořit oblíbenou stranu či osobnost. Pojďme se podívat na vzkaz, který politikům vyslali.

Jak se volilo na Trutnovsku? Největší účast ve Zdobíně, vyhrávali i Piráti a SPD

/FOTOGALERIE/ Voliči v rouškách, členové volebních komisí v rukavicích, časté dezinfikování volebních prostor včetně tužky, kterou voliči kroužkovali favorizované kandidáty. Letošní krajské volby, s nimiž se na Trutnovsku souběžně konalo 1. kolo senátních voleb, byly specifické kvůli současné epidemiologické situaci. Podívejte se na fotoreportáž Jana Bartoše z volebních míst.

Roušky lákaly ke krajským volbám. Těžili z toho Starostové a Piráti

/ANALÝZA/ Ke krajským volbám přišlo letos více voličů než u předchozích dvou krajských voleb v roce 2016 a 2012. Výsledky jsou o to zajímavější a reprezentativní, myslí si politolog Jan Kubáček z Turnova, který v současnosti přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Kdo s koho? O senátorský post zabojují Tomáš Goláň a Pavel Stodůlka

/ROZHOVORY S KANDIDÁTY/ Post senátora za volební obvod Zlín – 78 bude obhajovat po dvou letech Tomáš Goláň (SEN21). Zatímco v květnu roku 2018, kdy získal mandát v doplňovacích volbách, postupoval Goláň do pomyslného „finále“ až jako druhý za Michaelou Blahovou z KDU-ČSL, letos nechal všech svých šest protikandidátů za sebou. Nad druhým postupujícím Pavlem Stodůlkou si vytvořil odstup 3 843 hlasů, tedy náskok o 8,63 %.

Komentář Aleše Uhra: Vondrák nad zlato

Hejtmanské volby v kraji žádné zásadní překvapení nepřinesly. Svůj post v „suchém triku“ uhájil Ivo Vondrák, kterému voliči vystavili kladný účet za poslední čtyři roky.