Všech deset námi oslovených kandidátů do krajských voleb se shodlo na tom, že bylo dobře, když Liberecký kraj zřídil vlastního autobusového dopravce. A shodli se ještě třikrát. Vyplynulo to z ankety Deníku.
Zítra, v pátek 2. října, ve 14 hodin odpoledne začínají volby do zastupitelstev krajů. V pátek hlasování končí úderem 22. hodiny. V sobotu 3. října se volební místnosti otevřou v 8 hodin, konec hlasován je tradičně ve ve 14 hodin.
Deník oslovil lídry politických stran v celé České republice. V přehledné grafice si můžete prohlédnout, jak odpovídali kandidáti a jedna kandidátka na hejtmana Kraje Vysočina. Politici odpovídali například na otázky týkající se přímé volby hejtmana, dopravy nebo zdravotnictví.
Tak trošku jiné budou letošní volby do krajských zastupitelstev a Senátu. A to nejen tím, že se poprvé dalo vhodit volební hlas z auta, ale nad některými volebními komisemi se vznáší duch koronavirových opatření. V některých případech se tak lidé ve volebních komisích, poté co absolvují povinnou dezinfekci, nesetkají se známými tvářemi letitých členů volebních komisí. Někteří obvyklí členové se totiž z těchto komisí odhlašují. Podle vedoucí oddělení vnitřní správy královéhradeckého krajského úřadu Štěpánky Blažkové to však volby neohrozí.
Volit z auta způsobem drive-in přijelo ve středu v okresech Královéhradeckého kraje celkem 190 lidí. Nejvíce jich volilo v Náchodě, kde hlasovalo 107 osob.
Nemůžete je minout. Politici, kteří v jižních Čechách chtějí usednout po říjnových volbách do hejtmanského křesla, na nás koukají z billboardů nebo laviček snad podél všech cest v kraji. Jak velkou šanci mají zaujmout touto kampaní potencionální voliče? O zhodnocení nápaditosti předvolebních billboardů jsme požádali Davida Kovaříka.
/FOTOGALERIE/ Zatímco v první volební den se leckde už před otevřením volebních místností tvoří fronty, v případě voleb pro lidi v karanténě kvůli covid-19 to nenastalo. Na volební drive-iny, tedy speciální místa, kde mohli z auta volit lidé s koronavirem, si ve středu 30. září našlo cestu jen málo hlasujících.
/FOTOGALERIE/ Zatímco v první volební den se leckde už před otevřením volebních místností tvoří fronty, v případě voleb pro lidi v karanténě kvůli covid-19 to nenastalo. Na volební drive-iny, tedy speciální místa, kde mohli z auta volit lidé s koronavirem, si ve středu 30. září našlo cestu jen málo hlasujících.
/FOTOGALERIE/ Zatímco v první volební den se leckde už před otevřením volebních místností tvoří fronty, v případě voleb pro lidi v karanténě kvůli covid-19 to nenastalo. Na volební drive-iny, tedy speciální místa, kde mohli z auta volit lidé s koronavirem, si ve středu 30. září našlo cestu jen málo hlasujících.
Ve středu od sedmé hodiny ranní do patnácté odpolední měli obyvatelé Mladoboleslavska, kteří se dostali do karantény nebo onemocněli koronavirem, možnost jít volit v krajských volbách. Takzvaný drive-in, který obsloužila armáda, vznikl přímo v Mladé Boleslavi u letiště v Regnerově ulici. Zájem ale nebyl valný.
Volby v okrese Jindřichův Hradec byly plynulé. Do 13. hodiny k volbám vozem dorazilo celkem 31 voličů, kteří se momentálně nachází v karanténě či mají hygieniky nařízenou izolaci kvůli onemocnění koronavirem.
Na lounském výstavišti mohli během středy 30. září do 15 hodin volit do krajských a senátních voleb lidé, kteří jsou kvůli onemocnění covid 19 v izolaci nebo karanténě. Místo je určené pro všechny obyvatele okresu Louny, volilo se přímo z auta, s provozem místa pomáhala armáda, volební komisi zajistil krajský úřad.
Do deseti hodin v na prachatickém stanovišti driv-in voleb v areálu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje odvolilo jedenáct lidí. První auto k volební urně dorazilo jen pár minut před půl osmou ráno, tedy půl hodiny po otevření. V areálu SÚS je jediné stanoviště pro volby z auta na Prachaticku.
/FOTOGALERIE/ Jednadvacet lidí volilo dnes způsobem drive-in v Trutnově. V 7.48 přijel první volič na stanoviště před požární zbrojnicí v Trutnově-Horním Starém Městě. Nezvyklou metodou, přímo z auta, volily do senátních a krajských voleb osoby, které se nacházejí v karanténě kvůli koronaviru, a to pouze ve středu od 7 do 15 hodin. Premiéra hlasování z auta proběhla v Trutnově podle volebních zapisovatelek bez problémů. Zájem nebyl velký, v jednu chvíli se potkala na stanovišti maximálně dvě auta. Na Náchodsku, kde je aktuálně nejvíce osob s onemocněním covid-19 v kraji (346, na Trutnovsku 199), hlasovalo z auta 107 lidí, v Jičíně 21, v Hradci Králové 34, v Rychnově nad Kněžnou 7.
Na šesti místech Moravskoslezského kraje se dnes uskutečnily takzvané drive-in volby pro lidi v karanténě. Největší účast byla podle očekávání v Ostravě, kde si voliči zvykali na zcela nové volební pořádky.
Předvolební diskuze Deníku s lídry největších stran kandidujících ve víkendových krajských volbách, která se minulý týden uskutečnila na staveništi dálnice D35 u Opatovic, ukázala dvě zásadní věci.
Na dvoře Hradeckého magistrátu bylo včera rušno. Místo, které je prakticky celý rok vyhrazeno pro parkování místních úředníků a vedení města, si zabrala armáda. Vnitroblok budovy od Josefa Gočára se totiž dnes a příští týden, stejně jako další čtyři místa v kraji, stane dějištěm prvních drive-in voleb do krajského zastupitelstva a Senátu. A armáda v tomto ohledu hraje prim a během pár minut zde postavila dva stany, které volby z auta umožní.
Drive-in volby se uskutečnily ve středu od 7 do 15 hodin. Stanoviště pro hlasování z auta byla na jihu Čech zřízena v okresních městech, a to v areálech Správy a údržby Jihočeského kraje.
Republikánský prezident Donald Trump a jeho demokratický soupeř Joe Biden se v první debatě kandidátů před americkými prezidentskými volbami přeli o obsazení nejvyššího soudu, o přístupu k pandemii covidu-19, násilí kolem demonstrací v amerických městech, klimatické změně či o regulérnosti voleb. Ale mnohem více než obsah výměn názorů debatu charakterizovaly ostré osobní výpady, urážky a skákání si do řeči, k němuž se uchyloval především prezident Trump.
Hokejista, lesník nebo cyklista. I tak se před volbami představili kandidáti na hejtmana veřejnosti. Na facebooku mají své fanouškovské profily, kde někteří vedle politických témat poodhalují i své soukromí.
Prostředí nové požární zbrojnice v Horním Starém Městě, otevřené před rokem v srpnu, se stane ve středu jediným místem na Trutnovsku, kde bude možné vyzkoušet volby zcela novým způsobem: drive-in, tedy z auta. Jsou určené pro osoby, které se nacházejí v karanténě kvůli koronaviru. Svým favoritům do senátních a krajských voleb můžou dát hlas předáním volebních lístků z auta pouze ve středu od 7 do 15 hodin. Z auta nebudou vystupovat.
Česko tento týden čekají krajské a senátní volby. Okresní města navzdory probíhající epidemii koronaviru prozatím nemají problém s nedostatkem volebních komisařů, náhradníků je totiž podle nich dostatek. Volby se navíc uskuteční za přísných hygienických opatření - samozřejmostí budou jednorázové rukavice, páska určující rozestupy i dezinfekce.
Starostové v kampani finišují. V ulicích jsou denně. Volby chtějí vyhrát i potřetí za sebou, pokud možno s náskokem. A kraj by chtěli vést i bez hnutí Andreje Babiše.
/KOMENTÁŘ/ Karty před nadcházejícími krajskými volbami se zdají být rozdány vcelku jasně. Přesto, že se také v našem regionu naplno rozběhla podzimní verze koronavirové pandemie, která může s náladou voličů i těsně před volbami pořádně zamávat.
Okresní města nemají problém s nedostatkem volebních komisařů. Náhradníků je podle nich dostatek. Všichni se připravují na přísná hygienická opatření – jednorázové rukavice, páska oddělující rozestupy a dezinfekce.
/VIDEO/ Nikoliv pět, ale deset volebních komisí bude zajišťovat hlasování z auta. Tímto unikátním způsobem budou mít ve středu možnost zasáhnout do krajských voleb lidé, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě.
Může účast v krajských volbách, které jsou naplánované na tento týden, ovlivnit například docela obyčejný stud? Odpověď je samozřejmě kladná. Důvod k ostychu mohou pociťovat například ti, kteří kvůli nákaze novým čínským koronavirem nemohou volit v běžných volebních místnostech.
/REPORTÁŽ/ U stánku kandidáta SPD do Senátu bylo možné podepsat petici proti ústeckému imigračnímu centru. Deník vám přináší reportáže z kandidátských kampaní.
Lékaři v nemocnici v Sušici dávají výpovědi. Důvodem je odvolání jednatelů Václava Rady a Pavla Haise. Rozhodující pro osud nemocnice budou zřejmě krajské volby.
Politolog Josef Mlejnek působí v Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, je vyhledávaným politickým komentátorem a publicistou. Deník s ním hovořil o krajských a senátních volbách, které se uskuteční za týden v době, o níž bychom právem mohli říct, že je vymknutá z kloubů.
Český premiér Andrej Babiš v projevu před Valným shromážděním OSN vyzval k reformě Organizace spojených národů a dalších globálních institucí. Pandemie covidu-19 podle něj ukázala, že spolupráce zemí světa má řadu slabin. Babiš kritizoval především Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), která podle něj nedokázala dát jasná doporučení, jež by pomohla zemím bojovat proti koronaviru. Zdůraznil také, že koronavirová krize nesmí zatlačit do pozadí další problémy světa, jako je například situace v Bělorusku, kde by lidé měli mít právo rozhodnout o své budoucnosti v demokratických volbách.
Pět set devět uchazečů bude letos usilovat o křeslo v krajském zastupitelstvu Zlínského kraje (ZK). Do nejvyššího orgánu krajské samosprávy pak usedne pětačtyřicet členů. V následujících čtyřech letech budou významně ovlivňovat dění v regionu, v němž žije přibližně 580 tisíc obyvatel. Letošní volební účast bude podle politoložky ovlivněná koronavirem.
Příští pátek a sobotu nás čekají volby, které jsme nikdy nezažili. V rouškách, s dezinfekcí, někde z auta nebo do přenosné schránky. Mezi komisaři budou vojáci v ochranných oděvech. A po jejich skončení se v některých stranických centrálách neotevřou volební štáby pro novináře. To je třeba případ vládního hnutí ANO.
Koronavirus ovlivňuje přípravu krajských voleb. Kvůli horšící se epidemiologické situaci řeší některá města problém v podobě nedostatku členů volebních komisí. Mnozí mají strach, že by je pobyt u voleb spojený s velkým kontaktem s lidmi mohl ohrozit a často na poslední chvíli posty komisařů opouští.
Politolog Jan Kubáček přednáší na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a domnívá se, že nadcházející říjnové volby budou pro celostátní politiky velmi důležité. Podle něj je ovšem poznamená nízká účast.
Běloruská policie použila vodní děla a slzný plyn k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti dnešní neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. Ruská agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Minsku na 1500 až 2000, nezávislý server Onliner.by na několik tisíc.
Za dva týdny jdeme zase k volbám. V Česku se na první říjnový víkend chystají volby do krajských zastupitelstev, lidé ve spojeném obvodu okresů Louny a Rakovník budou navíc vybírat senátora. Buď bude pokračovat Zdeňka Hamousová, nebo dají voliči přednost někomu z dalších devíti kandidátů.
Ačkoliv nyní skoro každý ve veřejném prostoru řeší odstoupení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a COVID 19 neměli bychom zapomínat, že na dveře již tlučou krajské volby. Volby senátní ponechme nyní stranou.
Alexandr Lukašenko nečekaně složil přísahu a pošesté nastoupil do funkce běloruského prezidenta. Stalo se tak navzdory masivním protestům, které vyvolalo podezření ze zfalšování výsledků voleb.
Příprava letošních voleb je mimořádně náročná. Na tom se shodují úředníci městských a obecních úřadů, kteří mají přípravu voleb na starosti. Na vině je koronavirus. Z obavy z něj mnozí členové volebních komisí odříkávají své působení u voleb.
Letošní volby mají pachuť koronaviru. Pro všechny případy, a aby byla zachována možnost svobodné volby také lidem s onemocněním nebo v izolaci, vzniká možnost odvolit si pomocí speciálního stanoviště drive-in. Jak ho můžete využít a kam si zajedete?