Kreativ

ŠTÍTEK: vysoká škola

Školy si nepronajmou poškozený dům na Smetanově nábřeží

Praha - Studenti se v domě na pražském Smetanově nábřeží, který loni poničil výbuch plynu, učit nebudou. Nový majitel budovy Univerzitě Karlově a Akademii múzických umění (AMU) nabídl padesátiletý pronájem, rektoři to však na středeční schůzce obou stran odmítli. 

Trenéra hodonínských házenkářek Adiho čeká za vyloučení klubový trest

Hodonín – Hodonínské házenkářky za sebou mají další rozpačité střetnutí. Nováček ženské druhé ligy tentokrát nestačil v domácím prostředí na Olomouc, které podlehl 30:36. Slovácký celek se o lepší výsledek připravil na přelomu prvního a druhého poločasu, kdy inkasoval zbytečné branky, a pak už jen marně dotahoval náskok zkušenějšího soupeře.

Budou na nábřeží školy? Klíčem je nájem

Praha – Podivný příběh budovy v Divadelní ulici nedaleko Národního divadla se blíží rozuzlení. Dům, který vlastnilo Řízení letového provozu, loni poškodil výbuch plynu. Ministerstvo dopravy se rozhodlo objekt prodat, zájem o něj projevily Univerzita Karlova a Akademie múzických umění. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) ho ovšem poslal do dražby, jíž se vysoké školy nemohou účastnit.

Práce v Německu: Chce to čas a odhodlání

Ve které zemi Evropské unie by chtěli mladí lidé žít a pracovat? Podle mého názoru jednoznačně převládají západní země - Francie a Německo, a to především díky jejich hospodářské vyspělosti a s tím související ekonomické situaci. Obě země jsou velmi vyspělé, co se týče rozvoje vědy a techniky, což vede ke značně jiné životní úrovni než v České republice.

Život z pohľadu Slováka

Narodila jsem se na Slovensku, kde jsem bydlela skoro 18 let mého života. Již delší dobu jsme byli s rodiči a mým starším bratrem rozhodnutý, že se přestěhujeme do Prahy po ukončení mého studia na gymnáziu. Ale vše se to zvrtlo a před 4 měsíci jsme se přestěhovali. A proto tuto práci budu psát z pohledu Slováka.

Vysoké školy kvůli evropským dotacím žalují ministerstvo z šikany

Praha - Některé vysoké školy podaly nebo se chystají podat žaloby na ministerstvo školství kvůli „úřední šikaně". Nelíbí se jim přístup úřadu při čerpání peněz z evropských dotací, kvůli němuž prý univerzity a vědecká pracoviště přicházejí o velké finanční částky. Upozornily na to dnešní Lidové noviny. Ministerstvo se hájí, že postupuje v souladu s pravidly a právním řádem Česka.

Slunce, moře, teplo, lidský rej. Takové je Španělsko

Pří své loňské návštěvě Španělska jsem byla unesena. O této zemi jsem si toho spoustu přečetla, ale skutečnost naprosto předčila má očekávání. Slunce, moře, teplo, líbezná hudba a všude ten lidský rej. Navštívila jsem Barcelonu, město, kde je minulost a moderní současností v naprosté spojitosti.

Těžká nemoc ji neporazila

Opava – Tento příběh má jediný cíl: povzbudit všechny, kteří se potýkají s těžkou nemocí, a ukázat jim, že vzdát se není to pravé řešení. Tak jako čtyřicetiletá Jana. Svůj příběh se rozhodla zveřejnit pod podmínkou zachování anonymity, a to především s ohledem na svou rodinu.

Papež jmenoval Britku do čela papežské akademie

Vatikán – Papež František jmenoval britskou socioložku Margaret Scotfordovou Archerovou předsedkyní Papežské akademie sociálních věd. Jde o dosud nejvýše postavenou ženu, kterou do funkce jmenoval současný papež, informovala dnes agentura AP.

Učili jsme mluvit anglickou holčičku, říká mladík au-pair

Pelhřimov – Po maturitě se dnes jednadvacetiletý Tomáš Štrobl s přítelkyní Lenkou rozhodl vycestovat do Velké Británie a vzít si takzvaný „gap year", tedy rok volna mezi střední a vysokou školou, během kterého mohou mladí lidé získat zkušenosti ze zahraničí.

Sobota nabídne souboj podobných stylů

Náchod – Divizní fotbalisty Náchoda čeká další důležité utkání v boji o záchranu. Na domácím hřišti zítra přivítají Jablonec nad Jizerou.

Evropská unie by měla dbát více na propagaci svých iniciativ

Čím dál více lidé odchází studovat, pracovat či žít do zahraničí. Důvodů může být tolik, jako je rybek v moři. Studenti, kteří nezvládli přijímací zkoušky na vysokou školu, mohou „ztracený" rok prožít v cizině, přičemž nejvíce prahnou po zlepšení se v cizím jazyce. Mezi další neméně důležité faktory bych zařadila lepší pracovní uplatnění a vyšší platy, které jdou ruku v ruce s nadstandardní životní úrovní. Poznání cizí kultury a zvyků také hraje důležitou roli při rozhodování.

Pečlivě piluji angličtinu, chci žít v Londýně

"Hi, I am from Czech Republic " nebo "Can you help me?" Fráze, co někomu dokážou otevřít cestu do světa. Chcete cestovat, pracovat v cizině? Angličtina je jazyk, díky kterému se domluvíte téměř po celé Evropě. A proto si myslím, že by se měl na ni klást velký důraz už od raného věku.

Se Slováky nemluvíme stejnou řečí, ale přesto si rozumíme

Začalo to 1. 1. 1993, kdy Československo definitivně zaniklo a rozdělilo se na dva samostatné a zcela nezávislé státy. Od tohoto dne se naše životy oddělují a hledají si svou vlastní cestu.Rodiče a prarodiče dnešních středoškoláků, stejně jako ti mí, jistě pamatují ty časy, kdy povídat si se Slovákem bylo, jako mluvit s Pražákem nebo Brňanem. Ale pro nás mladší generace? Připadá nám jejich řeč více cizí. Kdo ví, třeba za pár let bude na školách možnost učit se slovenštině jako dalšímu cizímu jazyku.

Stavění májky startuje bujaré oslavy studentského majálesu

Hradec Králové – Loni to byla velká sláva. Kandidáti na Krále Majálesu se sešli na Masarykově náměstí, aby společně vztyčili májku. Nejdříve se jim podařilo ulomit její opentlený vršek, pak jim vyklouzla, nakonec se však zadařilo a májka hrdě zdobila náměstí po celé dva týdny.

Hodonín od revoluce zchudl o 9 tisíc lidí

Hodonínsko - Jakmile dokončil studia na vysoké škole, hledal Ivan Švec práci ve svém rodném Hodoníně. Nenašel a za výdělkem tak nyní dojíždí jinam. Právě nedostatek zaměstnání ve městech je hlavním důvodem, proč je lidé opouštějí. Každoročně se jich odstěhují stovky. „Za prací dojíždím do Koryčan, což mě samozřejmě hodně omezuje. Ráno vstávám po páté hodině a vracím se i v sedm večer. Nemám tak žádný volný čas. Plánuju proto, že se přestěhuju," svěřil se šestadvacetiletý muž.

Liberecká univerzita nemá zájem o další studenty z Ruska

Liberecký kraj - Technická univerzita v Liberci nemá zájem o další studenty z Ruska, a zastavila tam proto propagaci svých studijních programů. "Důvodem je současná politiku Ruska na Ukrajině," řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.

Miloš Zeman je nervózní. Dcera Kateřina se chystá na maturitu

Praha - Dcera prezidenta Miloše Zemana Kateřina se chystá na maturitu. Podle hlavy státu jsou mezi otázkami ke zkoušce dospělosti i zbytečnosti. Po skončení středoškolského studia by Kateřina ráda studovala na univerzitě ve Švédsku. Ještě před nástupem na vysokou školu si ale musí vydělat vlastní peníze brigádami. Zeman je jako asi každý rodič před dceřinou maturitou nervózní, řekl v rozhovoru.

Dana Hortová: Disciplíny OVOV už mám všechny vyzkoušené

Praha /ROZHOVOR/ - Odznak všestrannosti olympijských vítězů jede na plné obrátky a v pátek se zastaví na Základní škole Generála Janouška na Černém Mostě. Popovídali jsme si s Danou Hortovou, která OVOV pro Prahu 9 a 14 pořádá.

KOMENTÁŘ: Chci práci. Zn. Ze začátku beru všechno

Konkurence mezi budoucími absolventy na trhu práce je obrovská. A začínají si to konečně uvědomovat i ti, kterých se to týká především - tedy sami vysokoškoláci. Zaměstnavatelé totiž tu rovnici pochopili už dávno. Nadbytek absolventů = můžeme si dovolit udělat síto. A spokojíme se jen 
s těmi nejlepšími.

Češi loni podali nejvíce patentů za 20 let. Aktivní jsou hlavně univerzity

Praha - Češi loni podali rekordní počet patentových přihlášek, Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) jich registroval 984. To představuje meziroční nárůst o 13 procent a zároveň to je nejvíce za posledních 20 let, informoval dnes ÚPV. Rostl i počet patentových přihlášek do zahraničí, kterých loni bylo meziročně o 24 procent více.

Sedloňovské děti mají radost, lidé stále chtějí pomoci druhým

Dobruška - Sobotní večer byl ve znamení dobrých skutků. Ve zdejším kulturním domě se totiž konal charitativní večer pro děti z dětského domova v Sedloňově. Hlavním bodem celé této akce byla dražba více než sedmdesáti výrobků sedloňovských dětí, ale také pracovníků domova a všech, kdo chtěli nějakým způsobem pomoci.

Sedloňovské děti mají radost, lidé stále chtějí pomoci druhým

Dobruška – Sobotní večer byl ve znamení dobrých skutků. Ve zdejším kulturním domě se totiž konal charitativní večer pro děti z dětského domova v Sedloňově. Hlavním bodem celé této akce byla dražba více než sedmdesáti výrobků sedloňovských dětí, ale také pracovníků domova a všech, kdo chtěli nějakým způsobem pomoci.

Anglické vysoké školy přicházejí o zahraniční studenty

Londýn – Počet zahraničních studentů na anglických univerzitách se poprvé za téměř 30 let snížil. Kvůli zpřísnění vízového režimu a vyššímu školnému dávají prý uchazeči o vysokoškolské studium přednost Spojeným státům nebo Austrálii. O novém trendu informovala agentura Reuters.

Martin Stropnický kritizoval armádní univerzitu, připustil propouštění

Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes kritizoval fungování Univerzity obrany v Brně, které označil za katastrofálně neefektivní, a nevyloučil tam personální změny. Ministerstvo podle Stropnického zrušilo i zamýšlenou stavbu kampusu této jediné vojenské vysokého školy v zemi, která měla stát půl miliardy korun. 

Trenér volejbalistek: Jde o prestiž. První ligu chceme hrát i nadále

Břeclav /ROZHOVOR/ – Pár vrásek na čele přibylo po nedávno skončené prvoligové sezoně trenéru volejbalistek břeclavské Lokomotivy Ivanu Rylichovi. Celou sezonu řešil problémy s nevyprazdňující se marodkou a tréninkovou docházkou pracujících hráček. Kvůli horším výsledkům se nakonec jeho tým vyhnul baráži až díky poslednímu vítěznému zápasu. Jedním slovem – velká úleva.

Práce v zahraničí je velkou zkušeností do života

V dnešní době často mladí lidé uvažují, že až vystudují střední nebo vysokou školu, půjdou pracovat někam do zahraničí, protože v České republice jen těžko mladý člověk bez praxe sežene práci. Další důvody pro odchod jsou finanční možnosti, práce v mnohých cizích zemích je lépe placená než u nás.

Pobyt v cizí zemi přináší nesmazatelnou zkušenost

Sedím a přemýšlím, proč vlastně mladí lidé odcházejí z rodné země a zkouší své štěstí nalézt někde jinde. Abych pravdu řekla, když se člověk zamyslí, už během pár sekund se mu určitě hlavou honí spousta důvodů k tomuto rozhodnutí.

Zdeněk je pianista amatér

Semtín – Na klavír hraje od mala. Přesto se za profesionála nepovažuje. Řeč je o Zdeňku Skalákovi ze Semtína, který se zúčastnil druhého ročníku soutěže Pianista roku 2014, a uspěl.

Jako Ukrajinec mám potíže s obdržením trvalého pobytu

V dnešní době Evropa začala mě dotýkat vše více a více. I když nejsem občan žádné ze země Evropské unie, nedokážu říct, že Evropě nějak silně změnila můj život. Myslím si, že každý člověk nežijící na území Evropské unie může si představit alespoň základní výhody pobytu na této části planety.

Zrušila bych studijní poplatky pro studenty

Letošní rok 2014 znamená pro naší Českou republiku 10 let od vstupu do Evropské unie. Tím to vstupem jsme se přidali k dalším 26 státům. Znamenalo to pro nás například uvolněné cestování. Nyní můžeme navštěvovat země EU bez pasu.

Petr Šulc: Škola se potřebovala k dalšímu rozvoji nadechnout

Mladá Boleslav - První a dosud jediná firemní vysoká škola se loni v září vydělila z organizačních struktur mateřské společnosti. Co tento krok znamenal? Proč k němu došlo? Přináší už nějaké plody? Na to nám odpověděl rektor Škoda Auto Vysoké školy Petr Šulc.

Vysoká škola slaví deset let. Chystá netradiční ples

Třebíč - Třebíčská vysoká škola má za sebou první dekádu své existence. Právě před deseti lety ji navštěvovali první studenti. Také je zve Západomoravská vysoká škola (ZMVŠ) v sobotu do Klubu Hájek na odpolední workshop a večerní netradiční ples k tomuto výročí.

Monika Vitásková: Pohání mě to, že tančím sama za sebe

Mladá Boleslav - Monika Vitásková vystupovala s mladoboleslavskou taneční skupinou Country Live od 2. třídy základní školy. Protože dívky, se kterými dříve tančila, už studují na vysokých školách, nebo dokonce pracují, rozhodla se vyzkoušet sólový tanec a tancování se nevzdat.

Dřevěné rádlo a dubový stůl jsou v muzeu nejstarší

Holašovice - Vlastimil Hošek v Holašovicích provozuje malé zemědělské muzeum Selský dvůr. „Důvodem ke zřízení byla má úcta k těžké práci celých generací předků, kteří zajišťovali výživu svou i národa," říká v rozhovoru pro Českobudějovický deník.

Univerzita Palackého žalobu absolventa Sojky vyřešila mimosoudně

Olomouc – Mimo soudní gentlemanskou dohodou skončil spor mezi absolventem olomouckých práv Petrem Sojkou a Univerzitou Palackého v Olomouci. Někdejší student totiž loni podal na bývalého rektora Miroslava Mašláně správní žalobu a to kvůli údajnému nezákonnému zrušení jeho přijetí k doktorskému studiu na Právnické fakultě. Jako první o tom zprávu přinesla Mf Dnes.

Je jasno. Deváťáci ukázali na školy, kam chtějí nastoupit

Břeclavsko - Vyšší zájem o studijní i učňovské obory těší Jaroslava Gliera, ředitele Střední průmyslové školy a obchodní akademie v Břeclavi. Pod školu spadá také odborné učiliště. Náladu mu zlepšilo množství podaných přihlášek z rukou žáků devátých tříd.

Je jasno. Deváťáci ukázali na školy, kam chtějí nastoupit

Břeclavsko - Vyšší zájem o studijní i učňovské obory těší Jaroslava Gliera, ředitele Střední průmyslové školy a obchodní akademie v Břeclavi. Pod školu spadá také odborné učiliště. Náladu mu zlepšilo množství podaných přihlášek z rukou žáků devátých tříd.

Miss maturita je z Prostějovska a s hubnutím si hlavu neláme

Smržice – V soutěži o nejhezčí maturantku porazila více než stovku dívek a probojovala se na třetí místo, v souběžné soutěži pak porazila všechny konkurentky a odnesla si hlavní výhru. O soutěži i o plánech do budoucna jsme si povídaly s osmnáctiletou studentkou Cyrilometodějského gymnázia Zuzanou Zelinkovou ze Smržic.

Máme bronzovou Miss maturitu. Je ze Smržic a s hubnutím si hlavu neláme

Smržice – V soutěži o nejhezčí maturantku porazila více než stovku dívek a probojovala se na třetí místo, v souběžné soutěži pak porazila všechny konkurentky a odnesla si hlavní výhru. O soutěži i o plánech do budoucna jsme si povídaly s osmnáctiletou studentkou Cyrilometodějského gymnázia Zuzanou Zelinkovou ze Smržic.

Jak se stal Karel Vojáček z lékárníka prvním českým starostou Prostějova

Prostějov – Za jeho starostování vzniklo v Prostějově hned několik škol, městská elektrárna a nový hřbitov. Zřídil gymnázium a vyšší školu, nechal postavit I. obecnou školu dívčí na Rejskově třídě a zlepšil zdravotnictví. V Prostějově je po něm pojmenováno náměstí a jeho působení i jeho manželky ve městě připomíná také pomník. V úterý tomu bylo 115 let, kdy zemřel prostějovský rodák a první český starosta Prostějova Karel Vojáček, který stál v čele města šest let.