/VIDEO/ Oblíbený prohlídkový okruh Kasematy na hradě Špilberk čeká po čtvrt století obnova. Muzeum města Brna, pod které spadá kromě Špilberku i Arnoldova vila a vila Tugendhat, chystá pro letošní rok i další novinky. „Chceme se zaměřit také na špilberské vodojemy. Jsou ojedinělé a spousta Brňanů o nich neví. To chceme změnit," říká v rozhovoru pro Deník Rovnost ředitel muzea Zbyněk Šolc. Mluvil také o zdražení vstupenek nebo velkém zájmu o návštěvu vily Tugendhat.
/VIDEO/ Mnohé památky uzavřely s příchodem zimy své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Od středy do neděle je i v zimních měsících v dobříšské zámecké Galerii JCM otevřena originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
/FOTOGALERIE/ Akademická malířka Berenika Ovčáčková je známá především jako česká grafička. Rodačka z Ostravy studovala v letech 1986 až 1991 na Akademii výtvarných umění v Praze v Ateliéru grafiky u profesora Ladislava Čepeláka, a později pod pedagogickým vedením docenta Dalibora Chatrného. Má na svém kontě desítky výstav, přestože dlouhá léta měla co do činění s literaturou, když vedle vlastní umělecké práce současně zajišťovala licence k vydání knih v tuzemsku a zahraničí. V únoru oslaví své významné životní jubileum. Společně s ní se ohlédneme za její dosavadní tvorbou.
Ve vítkovské městské knihovně bude od 8. února do 1. března instalovaná výstava Interitus Macedonum – Svědectví. Připomíná osudy řeckých a makedonských dětí, které musely v důsledku občanské války v Řecku opustit svou vlast.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Mnohé památky uzavřely s příchodem zimy své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Od středy do neděle je i v zimních měsících v dobříšské zámecké Galerii JCM otevřena originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Mnohé památky uzavřely s příchodem zimy své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Od středy do neděle je i v zimních měsících v dobříšské zámecké Galerii JCM otevřena originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Mnohé památky uzavřely s příchodem zimy své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Od středy do neděle je i v zimních měsících v dobříšské zámecké Galerii JCM otevřena originální výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi. Seznamuje s více i méně známými historickými zajímavostmi a nechybí autentické repliky dobových předmětů.
Výstavu umělců Asociace jihočeských výtvarníků zahajuje každoročně výstavní sezóna v této galerii. Jihočeští umělci si letos pozvali umělce z Itálie. Výstava tak dostává mezinárodní rozměr a je možné porovnat, jak se na abstrakci která letos je letos hlavním uměleckým směrem výstavy.
Unikátní výstava Mistři renesance zamířila do Budějovic. Po letošní veleúspěšné pětiměsíční misi v prestižní pražské galerii Mánes ji zájemci mohou zhlédnout v pavilonu T2 výstaviště do 20. března. Najdou zde věrné licencované kopie děl světových mistrů z 12 světových top galerií a muzeí. Původní a zcela unikátní projekt předního rakouského divadelního scénografa a designéra Manfreda Waby ocení i školy v rámci výuky dějepisu.
Kouzlo starých časů dýchne za zažloutlých snímků na návštěvníky dlouho očekávané výstavy, která je nyní k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci (VMO).
Pokud potkáte věčně usměvavou Tatjanu Medkovou, pohybující se kdekoliv v prodejně Penny v Boru, nejspíš nikoho z vás nenapadne, že tahle dáma má v sobě ukrytou velkou dávku empatie. Ta vede její ruku při malování nevšedních zajímavých obrazů, o nichž pak majitelé říkají, že mají duši a léčí. Své tvorbě věnuje teprve pět let a už má za sebou první větší výstavu. Její díla mohou návštěvníci v současné době zhlédnout v Regionálním muzeu Kladrubska.
S procesy, zavíráním kněží a klášterů a posíláním duchovních na nucené práce v padesátých letech minulého století seznamuje aktuální výstava Nebe bylo plné hvězd, kterou najdete v brodském Klášterním kostele svaté Rodiny.
POSLEDNÍ… Takový je název výstavy posluchačů a pedagogů katedry výchov uměním Pedagogické fakulty UJEP v Ústí nad Labem. Poslední, protože v brzké době dojde k zániku katedry, která je ve svém uspořádání a propojení výtvarna, hudebna a dramatična jedinečnou v celé republice a je katedrou velice úspěšnou.
Naprostá většina motoristických akcí zatím ještě probíhá pod střechou. Přesto se konají i první venkovní soutěže a burzy. Podívejte se na naše tipy na motoristické akce, které mohou upoutat vaši pozornost. Chystá se třeba Zimní traktoriáda, setkání Trabanti na sněhu nebo sraz příznivců motorek Harley Davidson. Pokračují i zajímavé výstavy Bond in Motion nebo Ariel v českých zemích.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Malíř, grafik Ondřej Kočár je milovníkům výtvarného umění dobře známý daleko za hranicemi regionu i republiky Ve čtvrtek 1. února oslaví své šedesátiny.
Už jen několik dnů bude v Chomutově k vidění mimořádná výstava s příznačným názvem Výstava stolení - 100 let muzea v Chomutově. Expozice bude v obou muzejních budovách, na radnici i v Palackého ulici, přístupná již jen do 10. února.
Od Šímy přes Tikala, Anderleho až Saudkovi a Rittsteinovi… Přes padesát děl významných osobností dvou století naší výtvarné scény nabídne výstava, která začne už ve čtvrtek 1. února v ostravském Výtvarném centru Chagall v 17 hodin.
Už jste přemýšleli o tom, jak si zpestřit poslední lednový den letošního roku? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.
Dva mimořádně cenné obrazy, Zátiší s pávem Karla Purkyně a Lovecké zátiší Jaroslava Čermáka, získala do svých sbírek Západočeská galerie v Plzni. Obě díla se však veřejnosti představí jen při mimořádných monografických výstavách obou autorů. Galerie nemá kde vzácné obrazy trvale vystavit.
Černošínské muzeum hostí výstavu obrazů známého muzikanta Marcela Mersího Marka ze skupiny Děda Mládek Illegal Band. Obrazy, které tvoří digitální technikou, umí také rozpohybovat, a proto v rámci výstavy můžete také zhlédnout nejen propagační video na velké obrazovce, ale také i pomocí QR kód přes mobilní telefon, jak vysvětlila kurátorka výstavy Klára Humlová.
V Domě historie Přešticka začal výstavní rok podobně jako předešlý, malířskou výstavou. Návštěvníkům svoji tvorbu představuje přeštická rodačka Jarka Papežová.
Na ploše šesti set metrů čtverečních Technického muzea v Brně je nyní k vidění výstava s názvem Ariel v českých zemích. Návštěvníci se mohou pokochat anglickými kousky, které se začaly vyrábět v roce 1898. K vidění jich je 44 kusů. Zájemci se také seznámí s dobovými originály, jako jsou vývěsní cedule, vlajky, součástky a motory či dobové prospekty a fotografie. Výstava potrvá do 31. března.
/FOTO/ Stejně jako každý leden i letos již po padesáté páté uspořádali chovatelé ze Suchomast svoji zimní výstavu drobného zvířectva ve Starém mlýně v Suchomastech. A stejně jako každý rok, ani letos se jim nevyhnulo mrazivé počasí. Chovatelé to vyřešili dobrým jídlem, pitím, nadšením a dobrou náladou, kterou se jim podařilo udržet, po celou mrazivou výstavu.
Sto šedesát tisíc lidí se vypravilo vloni na prohlídky, výstavy a akce Východočeského muzea a dalších pořadatelů na pardubickém zámku. Podívejte se, jaké byly návštěvnické trháky roku 2023.
/RECENZE/ Jaký člověk byl Jan Blažej Santini-Aichel? Jsou Santiniho stavby „barokní gotikou“ nebo spíše „gotizujícím barokem“? Co o něm vlastně víme? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší výstava Santini a svět jeho architektury (1723 – 2023), kde je mimo jiné pojednáno o santiniovských reáliích světa umění, tematicky přímo či nepřímo souvisejících také s regionem Hradecka a Rychnovska.
V Domě historie Přešticka začal výstavní rok podobně jako předešlý - malířskou výstavou. „Loni jsme rok zahajovali malířem Pepíkem Černým, nyní přeštickou rodačkou Jarkou Papežovou. Vlastně se do Přeštic po více než dvaceti letech vrací, vystavovala tady ještě v minulém století, tehdy to bylo ještě v kulturním zařízení na náměstí,“ zahájila s velkým úsměvem výstavu Drahomíra Valentová.
/FOTO, VIDEO/ Zámky na Břeclavsku finišují s přípravami na novou sezonu. Zatímco komnaty toho lednického se v plné kráse otevřou lidem o prvním únorovém víkendu, ty ve Valticích až v polovině března. Za návštěvu si lidé v obou zámcích po dvou letech připlatí.
/FOTO/ Projekt Mimořádná událost aneb Bezpečně na silnicích byl zahájen 8. ledna 2024 v 8:00 hodin v prostorách bývalé městské knihovny v Rakovníku. Projekt prevence bezpečné dopravy navštíví žáci čtvrtých tříd se svým pedagogickým dozorem nejen z Rakovníka, ale i ze základních škol okresu Rakovník. Tato výstava nyní potrvá do 15. února, ale rádi bychom ji v budoucnu organizovali pro žáky základních škol pravidelně.
V Regionálním muzeu Mělník je k vidění úspěšná interaktivní výstava Lidé odvedle – neobvyklý výlet do světa lidí s hendikepem, která svým návštěvníkům unikátním způsobem přibližuje každodenní život lidí se zdravotním postižením. Dosud byla instalována v Plzni, Humpolci, Chomutově, Jičíně, Pardubicích, Litomyšli a Brně. Nadace Sirius, která za celým projektem stojí a financuje ho, bude výstavu nyní opět realizovat v Čechách.
/FOTO, VIDEO/ Mladší generace pohled na exponáty překvapí, naopak ti starší si často vzpomenou, že je měli doma a trávili s nimi čas. V Technickém muzeu v Liberci je k vidění výstava Zlatý věk analogové techniky, která se zaměřuje na období od roku 1925 až do roku 1995.
V Dětské galerii Lapidárium je k vidění výstava umělce, pedagoga a kurátora Jana Stolína Ze dne do noci. Výstava potrvá do 30. března. Otevírá zde celoroční cyklus projektů pedagogů vysokých uměleckých škol zaměřených na dětského diváka.
/VIDEO/ Poslední víkend má před sebou výstava MegaBrouci v Brně. Lidé si mohou neobvyklou podívanou užít na výstavišti v pavilonu H. Kdo nestihne zavítat na brouky o víkendu, nemusí zoufat, otevřeno je ještě do konce ledna.
Počasí v posledních dnech ukazuje příjemnou hřejivou i chladnější tvář, ale zavření doma být o víkendu rozhodně nemusíte! Podívejte se na výběr zajímavých akcí, které se od pátku do neděle v Praze konají!
Fotografka Alena Borlová vystavuje v litoměřickém Divadle K. H. Máchy. V úterý 30. ledna od 17 hodin osobně provede zájemce expozicí v rámci komentované prohlídky. Popíše, jak zachytila nejen tělo, ale také duši.
Jak vypadali andělé v představách misionářů z Bolívie v 17. a 18. století? Unikátní kolekce 16 obrazů je v těchto dnech k vidění v literárním muzeu na pardubickém Příhrádku.
Ve třech muzeích - v Praze, v Brně i v Ostravě - probíhají motoristické výstavy. Kromě toho někteří příznivci aut a motocyklů nedrží zimní spánek. Podívejte se na naše tipy na motoristické víkendové akce o posledním lednovém víkendu, které můžou stát za vaši pozornost.
/FOTO, VIDEO/ Až na ocelovou kostru spálená auta plná děr po kulkách nebo šrapnelech salvových raketometů. To ukazuje putovní výstava Paměti národa, která na měsíc zavítala také do Děčína. Přibližuje tak hrůzy ruské války na Ukrajině. Slavnostního zahájení výstavy před děčínským ČVUT, během kterého zazněla také ukrajinská a česká hymna, se zúčastnilo také několik jejích odpůrců.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
/FOTO/ Restaurace U Medvěda v Žatci a hostinec U Gráfů v Želevicích u Koštic na Lounsku. Do obou zavítal štáb České televize, aby v nich natočil záběry pro cyklus Příběhy starých hospod. Objevily se v díle věnovanému Ústeckému kraji, který ČT odvysílala ve středu 24. ledna. V dokumentu herec Josef Polášek poodkrývá minulost a jedinečnou atmosféru starých českých hospod.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi v roce 2023 navštívilo 201 510 hostů. Jedná se o nejlepší výsledek od pandemického roku 2020, který potvrzuje zájem jak o historii automobilky Škoda, tak o doprovodný kulturní program, který muzeum pro své návštěvníky pořádá.
Jan Blažej Santini-Aichel (1677 - 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu - ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití. Vždy jim vtiskl neobvyklou vizuální podobu a Santiniho autorství lze proto zpravidla rozeznat mezi množstvím významných děl jeho uměleckých kolegů.