Počasí v posledních dnech ukazuje příjemnou hřejivou i chladnější tvář, ale zavření doma být o víkendu rozhodně nemusíte! Podívejte se na výběr zajímavých akcí, které se od pátku do neděle v Praze konají!
Fotografka Alena Borlová vystavuje v litoměřickém Divadle K. H. Máchy. V úterý 30. ledna od 17 hodin osobně provede zájemce expozicí v rámci komentované prohlídky. Popíše, jak zachytila nejen tělo, ale také duši.
Jak vypadali andělé v představách misionářů z Bolívie v 17. a 18. století? Unikátní kolekce 16 obrazů je v těchto dnech k vidění v literárním muzeu na pardubickém Příhrádku.
Ve třech muzeích - v Praze, v Brně i v Ostravě - probíhají motoristické výstavy. Kromě toho někteří příznivci aut a motocyklů nedrží zimní spánek. Podívejte se na naše tipy na motoristické víkendové akce o posledním lednovém víkendu, které můžou stát za vaši pozornost.
/FOTO, VIDEO/ Až na ocelovou kostru spálená auta plná děr po kulkách nebo šrapnelech salvových raketometů. To ukazuje putovní výstava Paměti národa, která na měsíc zavítala také do Děčína. Přibližuje tak hrůzy ruské války na Ukrajině. Slavnostního zahájení výstavy před děčínským ČVUT, během kterého zazněla také ukrajinská a česká hymna, se zúčastnilo také několik jejích odpůrců.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
/FOTO/ Restaurace U Medvěda v Žatci a hostinec U Gráfů v Želevicích u Koštic na Lounsku. Do obou zavítal štáb České televize, aby v nich natočil záběry pro cyklus Příběhy starých hospod. Objevily se v díle věnovanému Ústeckému kraji, který ČT odvysílala ve středu 24. ledna. V dokumentu herec Josef Polášek poodkrývá minulost a jedinečnou atmosféru starých českých hospod.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi v roce 2023 navštívilo 201 510 hostů. Jedná se o nejlepší výsledek od pandemického roku 2020, který potvrzuje zájem jak o historii automobilky Škoda, tak o doprovodný kulturní program, který muzeum pro své návštěvníky pořádá.
Jan Blažej Santini-Aichel (1677 - 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu - ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití. Vždy jim vtiskl neobvyklou vizuální podobu a Santiniho autorství lze proto zpravidla rozeznat mezi množstvím významných děl jeho uměleckých kolegů.
Unikátní Tóru a další zajímavosti z historie židovské komunity můžete vidět na výstavě Mizpah v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod. Výstava v Havlíčkově domě potrvá do 3. března. Za fotografie z vernisáže děkujeme Hynkovi Boháčovi.
/FOTO, VIDEO/ V úterý 23. ledna proběhla v Oblastním muzeu v Lounech vernisáž nové výstavy. Ta představuje ranou éru české cyklistiky, kdy se jezdilo na vysokých kolech.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Ve čtvrtek 18. ledna byla ve Výstavní síni na radnici Rabasovy galerie zahájena výstava Tomáše Kališe. Známý fotografický nadšenec a člen fotoklubu Amfora tady prezentuje snímky ze svých cest po Pobaltí a východní části Polska.
Jan Blažej Santini – Aichel (1677 – 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu – ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití.
Jan Blažej Santini – Aichel (1677 – 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu – ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití.
Velká panelová výstava na Masarykově náměstí poukazuje na nutnost udržitelného přístupu. Na solárně nasvícených panelech se až do 11. února dočtete o klimatických změnách i o plýtvání s vodou.
Stovky vystavovatelů, tisíce návštěvníků. Tak vypadal první den 29. ročníku specializované výstavy Infotherma, která se koná ve dnech od 22. do 25. ledna na výstavišti Černá louka v Ostravě. Také letos se na ní mají možnost setkat s návštěvníky přední odborníci, výrobci, montážní a servisní firmy, prodejci a odborná veřejnost. Výstava je letos obsazena a zaplněna do posledního metru výstavní plochy.
/FOTO/ I letos se bude udělovat Cena hejtmanky určená osobnostem našeho kraje z různých oborů lidské činnosti. Zatímco v tematických kategoriích vybírá vítěze odborná porota, o Ceně veřejnosti rozhoduje každý, kdo se rozhodne hlasovat na webovém portálu Středočeského kraje.
V sobotu 24. února 2024 proběhne v Domě Českého Švýcarska na náměstí v Krásné Lípě dernisáž ojedinělé výstavy fotografií nazvané „Krajina ženami požehnaná“, která více než dva roky putovala po českých a moravských galeriích. Fotografie budou vystavené naposledy a to pouze na jediný den.
Více než stovku uměleckých děl a plakátů Alfonse Muchy, ale také jedinečné šperky mohou vůbec poprvé vidět příznivci umění ve Zlíně. Od čtvrtka je v Galerii Desítka v Obchodním domě připravena ke shlédnutí unikátní výstava. Vedle plakátů mohou návštěvníci obdivovat také šperky vyrobené podle Muchových návrhů Georgesem Fouquetem v Paříži, či osobní věci tohoto nejslavnějšího secesního umělce.
Více než stovku uměleckých děl a plakátů Alfonse Muchy, ale také jedinečné šperky mohou vůbec poprvé vidět příznivci umění ve Zlíně. Od čtvrtka je v Galerii Desítka v Obchodním domě připravena ke shlédnutí unikátní výstava. Vedle plakátů mohou návštěvníci obdivovat také šperky vyrobené podle Muchových návrhů Georgesem Fouquetem v Paříži, či osobní věci tohoto nejslavnějšího secesního umělce.
Víkendový výlet s cílem vidět modely železnic si mohou užít nadšenci v Brně. Zavítat totiž mohou na výstavu modulových kolejišť na Mendelově univerzitě. Tentokrát se koná výjimečně v zimním termínu. Organizátoři připravili i komentované prohlídky.
/VIDEO, FOTO/ Připravte se na pohled do světa, kde se recyklace spojí s uměním. Veronika Richterová představuje v tropickém skleníku Fata Morgana, který je součástí botanické zahrady, svou výstavu Nová PET Tropicana. Obejvte, jak z běžných PET lahví vznikají nevšední umělecká díla insporovaná exotickou přírodou.
Keltská hudba, ochutnávka piva podle pravěké receptury, ale i dobové kostýmy, inspirované slavným archeologickým nalezištěm Býčí skála. V Muzeu Komenského v Přerově začala ve čtvrtek vernisáží unikátní výstava „Teď je železný věk…Doba halštatská v srdci Moravy,“ která představuje cenné nálezy tohoto období na Hané.
/FOTO, VIDEO/ Přemýšleli jste o tom, jak si zpestřit tento víkend? Podívejte se níže na přehled zajímavých akcí, které se od pátku do neděle v Praze konají. Na konci přehledu jsou dlouhodobější akce.
/FOTOGALERIE/ Když cestujete, najděte odvahu opustit hotelový areál, vzkázal čtenářům Deníku cestovatel Petr Horký. V Moravské zemské knihovně v Brně se koná výstava jeho cenností ze soukromé sbírky.
"Když čas je vším" je název výstavy jihočeských záchranářů, která se na měsíc usadila v táborské Galerii 140. Prostřednictvím snímků z reálných zásahů i cvičení a profesionálních pomůcek nechává nahlédnout do fyzicky i psychicky náročné práce této složky integrovaného záchranného systému.
/VIDEO/ "Když čas je vším" je název výstavy jihočeských záchranářů, která se na měsíc usadila v táborské Galerii 140. Prostřednictvím snímků z reálných zásahů i cvičení a profesionálních pomůcek nechává nahlédnout do fyzicky i psychicky náročné práce této složky integrovaného záchranného systému.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Jedinečný projekt balonkáře Tomáše Okurka a jeho týmu, největší balonková výstava v Čechách, doputoval na českobudějovické výstaviště. Tentokrát vytvořil pohádkový svět plný kouzelných bytostí. Součástí celovíkendové výstavy je Čokofest, i ten přichystal žhavé novinky.
/FOTOGALERIE/ Žáci čtvrtého ročníku Základní a mateřské školy Čistá se v pátek vydali na výlet do Rakovníka, kde navštívili novou knihovnu a interaktivní výstavu s názvem Mimořádná událost aneb Bezpečně na silnicích.
Pionýry na Helma Cupu nebo auta na ploché dráze. Dlouhodobé výstavy i pozvánka na několik akcí Porsche klubu. Podívejte se na naše tipy na motoristické víkendové akce i na zajímavé podniky v dalších týdnech, které určitě stojí za pozornost.
První výstava v galerijním prostoru českolipského muzea v roce 2024 představí tvorbu místní intermediální umělkyně Kamily Křížové a fotografa Petra Hynka. Společná vernisáž proběhne ve čtvrtek 18. ledna od 17 hodin.
Více než padesát akcí připravuje pro rok 2024 Výstaviště Kroměříž. Kromě tradiční zahrádkářské Florie nechybí ani další stálice. A návštěvníci se mohou těšit také na řadu novinek – Americký sen, Grand Prix, Chutě Zlínského kraje a další. Co všechno letos v Kroměříži chystají, najdete v přehledném plánu akcí, který Deník přináší níže.
V jindřichohradeckém muzeu fotografie začala výstava "Litomyšl, hlavní město současné architektury". Za pozvánku děkujeme ředitelce muzea Jitce Čechové.
Malíře Alfonse Muchu si letos připomenou v Doubravici nad Svitavou. Městys se totiž připojí k Muchově stezce, která pomyslně spojuje, kde umělec zanechal svou stopu.
/VIZUALIZACE, VIDEO/ Polyfunkční dům s byty namísto plánovaného parkovacího domu mezi soudem a poštou a hned naproti u zahradnictví náměstíčko podobné parku. To je jen jeden z mnoha návrhů začínajících architektů k řešení problémových lokalit v Litoměřicích. Studentské práce jsou do konce ledna k vidění na Hradu.
V úterý 16. ledna byla v Oblastním muzeu v Lounech zahájena letošní první výstava. Má zajímavý název a i exponáty – Poklady ze švartny. Na výchozech takzvané kounovské černouhelné sloje na Kladensku a Rakovnicku těžili staří Keltové vrstvu uhelné břidlice - švartny, ze které vyráběli krásné náramky.
V pasáži Tyršova domu byla v úterý 16. ledna slavnostně otevřena Galerie Sokol. Nový výstavní prostor otevřela jako první versnisáž fotografií Jana Jirkovského zvaná Ve stavu beztíže, ta bude zájemcům dostupná do konce dubna.
/FOTOGALERIE/ O aktuální výstavě probíhající v Galerii výtvarných umění Ostrava (GVUO) nám napsal pan Josef Zajíc. Za text a fotografie mockrát děkujeme.
Jaký člověk byl Jan Blažej Santini – Aichel? Jakou úlohu v práci a životě hrálo jeho chatrné zdraví? Jsou Santiniho stavby 'barokní gotikou' nebo spíše 'gotizujícím barokem'? Co o něm vlastně víme? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší výstava Santini a svět jeho architektury (1723 – 2023) v Národním technickém muzeu v Praze, pořádaná při příležitosti třistaletého výročí úmrtí slavného architekta.
Pocházela z patnácti dětí, žila v Plánici, učila se od předních umělců a letos uplyne 115 let od jejího narození. Řeč je o Janě Brožové, jejíž díla budou k vidění ve Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše v Klatovech na výstavě nazvané Známé – Neznámá. Vernisáž se uskuteční 23. ledna v 17 hodin, výstava potrvá do května.
/ROZHOVOR/ Grand Prix, Americký sen, Košt vína, nebo tradiční zahrádkářská Floria. Nejen osvědčenou klasiku, ale také celou řadu naprostých novinek chystá v letošním roce Výstaviště Kroměříž. Na co všechno se mohou návštěvníci letos těšit a co jednotlivé akce nabídnou, prozradil v rozhovoru pro Deník ředitel výstaviště Pavel Konečný.
Ve volarské galerii zahájili v pondělí 15. ledna novou výstavní sezóna. Zahájila ji výstava výtvarného oboru Základní umělecké školy Volary, který vede paní učitelka Jelena Varhanová. Děti výtvarného oboru ve věku 5 až 15 let vystavují své poslední práce.
/FOTO, VIDEO/ Novou výstavu věnovanou numismatice si mohou od úterý zájemci prohlédnout na Mladoboleslavském hradě. Začíná 16. ledna v 17 hodin vernisáží a k vidění zde bude do konce dubna.