Kreativ

ŠTÍTEK: výstava

Aj Wej-Wej je opět v Praze

Praha - Do metropole opět míří čínský umělec Aj Wej-Wej. Loni přijel s venkovní expozicí Zvěrokruh, souborem dvanácti bronzových hlav zvířat čínského zvěrokruhu. Tentokrát ve Veletržním paláci představí díla, která zažijí světovou premiéru. Monumentální instalaci s názvem Zákon cesty vytvořil speciálně pro prostory místní velké dvorany. Výstava bude zároveň i vyvrcholením umělcova zájmu o globální uprchlickou krizi. Národní galerie vedle unikátní instalace uvádí jako součást projektu Zákon cesty i další Aj Wej-Wejova díla. Výstava, jejímiž kurátory jsou ředitel galerie Jiří Fajt ve spolupráci s Adamem Budakem, bude zahájena vernisáží 16. března a potrvá až do 7. ledna příštího roku.

FOTO: Svět viděný dětskýma očima je na zámku v Teplicích

Teplice - Ve všech výstavních prostorách Regionálního muzea v Teplicích se koná soutěžní přehlídka výtvarných oborů základních uměleckých škol z celého Ústeckého kraje, kterou pod názvem Oči dokořán letos pořádá Základní umělecká škola Teplice.

Stamilióny na opravy památek: spraví lednické katakomby a pernštejnské zahrady

Jižní Morava – Na výstavu do katakomb pod zámeckým skleníkem na zámku Lednice na Břeclavsku si lidé zajdou možná již zanedlouho. Správci zámku totiž chtějí požádat Evropskou unií o dvě stě milionů korun. Ty chtějí použít právě na opravu částí areálu. Stamilionové částky půjdou i na další jihomoravské hrady a zámky.

FOTO: Mravence po čtyřech letech v muzeu střídají hradby a husité

Povrly, Ústí nad Labem - Když mraveniště, tak pořádné. Jeho dřevění mravenci stavěli mrakodrapy, létali v balonech, v letadlech i vzducholodích, lezli po jeřábu, demonstrovali na stolech snad všechny dělnické profese. Když se už nevešli do rodinného domku v Povrlech, nabídl je Vítězslav Fischer v roce 2013 ústeckému muzeu.

Výstava Pražské veduty ukáže vzhled a proměny Prahy v 18. století

Praha - Vzhled a proměny Prahy v průběhu 18. století si budou moci lidé od středy prohlédnout na 197 grafických listech v Muzeu hlavního města Prahy. Návštěvníci uvidí dosud nevystavené nebo jen málo známé pohledy na Prahu, její zákoutí a významné stavební a umělecké památky, sdělila Olga Šámalová z pražského muzea.

Měsíc čtenářů? Knihovny cílí především na děti

Jižní Morava – Besedy s autory, výstavy, soutěže, promítání filmů, tvořivé dílny a spoustu dalšího nabízí v posledních letech knihovny. Už dávno nejsou jen místem, kam si lidé chodí půjčovat knihy. Stal se z nich cíl setkávání. Jejich nabídka tento měsíc ještě vzrostla. Březen je totiž už víc než šedesát let měsíc knihy a čtenářů.

Do zahrady sanatoria lákal Oscar

Sošku Oscara, kterou Jiří Menzel získal jako ocenění za nejlepší zahraniční film roku 1968 Ostře sledované vlaky, si desítky návštěvníků prohlédly ve vestibulu Kliniky Dr. Pírka. 

Měsíc čtenářů? Knihovny cílí především na děti

Jižní Morava – Besedy s autory, výstavy, soutěže, promítání filmů, tvořivé dílny a spoustu dalšího nabízí v posledních letech knihovny. Už dávno nejsou jen místem, kam si lidé chodí půjčovat knihy. Stal se z nich cíl setkávání. Jejich nabídka tento měsíc ještě vzrostla. Březen je totiž už víc než šedesát let měsíc knihy a čtenářů.

Magdalena Jetelová vypráví ve Veletržním paláci o křehkosti světa

Praha - Poprvé za dobu, kdy Veletržní palác patří umění, zaplnilo jediné dílo celou jeho Malou dvoranu. Česká umělkyně Magdalena Jetelová ji proměnila v kaskádovitá rýžová políčka zaplněná kapalinou, která může být vodou i ropou a jíž protínají barevné laserové paprsky. Celou situaci pojmenovanou Dotek doby odrážejí dvě vibrující zrcadlové stěny. Výstava, jíž doplňují Jetelové sochy, kresby a světelné obrazy, začne vernisáží 16. března.

"Jezdícím" schodům je stopětadvacet

New York (USA) - Pohodlně jezdit na eskalátorech dnes můžeme díky vynálezu, který si před 125 lety, 15. března 1892, nechal patentovat americký technik Jesse Reno. Jeho "pohyblivé schody", vlastně spíš jezdící rampa, ještě nesloužily jako dopravní prostředek, ale jako zábavná atrakce na newyorském Coney Islandu. Jednalo se o běžící pás o sklonu 25 stupňů.

Krátce z Hradce: Trénování paměti ve 'vědárně'

Hradec Králové /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Udržet si optimální mentální a fyzickou kondici co nejdéle je cílem většiny z nás. Pokud se chcete naučit, jak si snadněji zapamatovat potřebné údaje, navštivte hradeckou vědeckou knihovnu.

Renesanční rok: v centru dění letos bude bučovický zámek

Jižní Morava – Až prvního dubna návštěvníci vstoupí do komnat zámku v Bučovicích na Vyškovsku (na snímku), přivítá je vůně květin. Prvních devět dní letošní sezony totiž historické místnosti zkrášlí květinová aranžmá. A ne ledajaká, ale v renesančním stylu. Jedna z nejvýznamnějších moravských renesančních staveb se letos připojuje k tematickému roku, který vyhlásil Národní památkový ústav.

Výstava v Náprstkově muzeu nabízí historii Tibetu a jeho kultury

Praha - Návštěvníci výstavy Příběh Tibetu v Náprstkově muzeu v Praze mají možnost do 31. července vidět předměty ze sbírek muzea, které doposud nebyly vystaveny a nahlédnout do historie Tibetu a tibetské kultury. Poprvé se mezi vystavovanými předměty objeví zlacená plastika bohyně Táry, chrámové malby, bronzové plastiky či rituální hudební nástroje. Součástí projektu je i fotografická panelová výstava na nádvoří muzea, která představuje fotografie kameramana Josefa Vaniše pocházející z jeho cesty po Tibetu v letech 1954 až 1955

Prácheňské muzeum prodloužilo výstavu

Písek – Vzhledem k mimořádnému zájmu návštěvníků Prácheňské muzeum v Písku prodloužilo krátkodobou výstavu nazvanou Československá vlajka na Měsíci.

Japonci požádali Prahu o prodloužení Muchovy výstavy v Tokiu

Tokio, Praha - Organizátoři výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy v Tokiu požádali hlavní město, zda by bylo možné výstavu prodloužit. Důvodem je vysoká návštěvnost, která po pěti dnech výstavy přesáhla 26 tisíc lidí. V pondělí to řekl pražský radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Zda Praha vyhoví, není zatím jasné.

Hodnotitelé trofejí jsou proškoleni

Březovík - V sobotu 11. března Okresní myslivecký spolek Prachatice z pokynu ČMMJ z. s. Praha uspořádal školení členů hodnotitelských komisí trofejí pro okresy České Budějovice, Český Krumlov a Prachatice v osadě Březovík.

Výstava přibližuje Chartu 77 také na osudu Ivana Martina Jirouse

Praha - Výstava Příběh Charty 77 v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí v Praze přibližuje osudy členů prvního a nejdéle působícího opozičního hnutím v tehdejším sovětském bloku. Autoři expozice konané u příležitosti 40. výročí Charty 77 Eugen a Zuzana Brikciusovi Chartu prezentují jako společenský i kulturní fenomén. Výtvarná díla i písemné dokumenty, samizdaty a fotografie chartistů budou pro veřejnost k dispozici od úterý do 19. ledna 2019.

Malíř Herbert Kisza vystavuje své grafiky v Bílině

Bílina - Obrazy akademického malíře Herberta Kiszy jsou až poeticky dokonalé. Malíř v nich osobitým způsobem zachycuje kontrast života. Donutí přemýšlet o tom, jak stejné jsou významy života a smrti, jak dlouho roste strom a jak během pár okamžiků padne k zemi.

Praha vypíše architektonickou soutěž na podobu budovy pro epopej

Praha - Hlavní město vypíše architektonickou soutěž na podobu budovy galerie pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Budova by měla stát na Těšnově. Rozhodli o tom v pondělí pražští radní. Návrh zadání, podklady či harmonogram by měly být hotovy do letošního září. Kdy město budovu případně začne stavět a na kolik vyjde, není jasné. Epopej je nyní vystavena v Japonsku. Mucha ji daroval Praze s podmínkou, že pro ni vybuduje prostory, ty dosud chybí.

KRÁTCE: Oprava komunikace posune zastávku u letiště

Praha – Cestáři se nakrátko nastěhují před budovu Letiště Václava Havla Praha. Jejich úkolem je zajistit opravu vjezdové i odjezdové komunikace u Terminálu 1, který je určen pro letecké spojení se zeměmi mimo schengenskou dohodu včetně mezikontinentálních letů.

Na radnici Prahy 7 si lze prohlédnout snímky fotbalové legendy

Praha - Kariéru i soukromí legendárního fotbalového útočníka Josefa Bicana, který zemřel v roce 2001, připomene výstava fotografií v Galerii na úřadě Prahy 7. Vedle snímků si na ni lidé mohou prohlédnout i předměty z rodinné sbírky, které městské části věnoval Bicanův syn Ivan. Výstava s názvem Josef Bican ve fotografiích začne v pondělí v podvečer a k vidění bude do konce března.

Díla Zdeňka Buriana v Galerii Kladenského zámku

Kladno - Po dvou letech prostory Galerie Kladenského zámku opět zaplnila díla legendárního malíře a ilustrátora dobrodružných knih Zdeňka Buriana. Výstavu nesoucí název Zdeněk Burian – Malíř ztraceného času uspořádalo Statutární město Kladno ve spolupráci s Josefem Ptáčkem a Památníkem národního písemnictví.

Košt lákal. Návštěvníkům se naskytl výhled na Mikulov se sklenkou v ruce

Mikulov /FOTOGALERIE/ – Z šesti set devíti vzorků vybírají v sobotu návštěvníci výstavy vín mikulovské vinařské podoblasti. V nabídce je 430 bílých, 58 růžových a 121 červených vín z Mikulova, okolí i z Rakouska. Je sobota krátce před polednem a mikulovský zámecký sál je plný milovníků tohoto lahodného moku. Jednou z degustujících je i Michaela Bursíková z Bavor. „Zatím mi nejvíce chutnal ‚vlašák' (Ryzlink vlašský – pozn. red.). Preferuji právě bílá a suchá vína," oznamuje mladá žena.

Den s Mírou na veltruském zámku

Druhým rokem je v areálu státního zámku Veltrusy otevřena výstava „Váhy, míry, závaží na zámku vám ukáží". A právě slovo míra bylo inspirativní pro zámeckou správu. Rozhodla o konání sobotního programu s názvem „Den s Mírou". Byla to výzva pro všechny, kdo nesou křestní jméno Miroslav či Miroslava, nebo si nechávají říkat Míra. Ti mohli originálně oslavit svůj svátek právě návštěvou zámku a dostali malý dárek formou sníženého vstupného do výstavní expozice.

Beňovský slivkošt vybíral z více než stovky vzorků

Ze sto devíti vzorků destilátů a jednadvaceti likérů vybírala v sobotu odpoledne komise v Beňově na Přerovsku ty nejlepší. Beňovský slivkošt je již tradiční akcí a v sobotu odpoledne se uskutečnil jeho devátý ročník.