OBRAZEM: Sochaři sekají plastiky z pískovce
Zbraslavice - Kamenosochařské sympozium mohou lidé do 23. června navštívitv Zámečku ve Zbraslavicích. Téma sekání plastik z pískovce je pro mladé sochaře v letošním roce „Moudrost".
Zbraslavice - Kamenosochařské sympozium mohou lidé do 23. června navštívitv Zámečku ve Zbraslavicích. Téma sekání plastik z pískovce je pro mladé sochaře v letošním roce „Moudrost".
Plzeň - Nová výstava Západočeské galerie v Plzni ukazuje, jak čeští výtvarní autoři před padesáti lety pracovali s tématem vyprázdněnosti jazyka. Dnes si výstavu v Masných krámech můžete projít s její autorkou Alenou Pomajzlovou.
Pardubice/New York – Od českého tolaru k americkému dolaru. Tak se jmenuje výstava, kterou připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích a k vidění bude v Českém domě v New Yorku. Manhattan tak může ocenit pardubické sbírky a připomenout si vznik ikonického slova dolar.
Nymbursko – Kvůli pokračujícím stavebním pracím Správy železniční dopravní cesty ve stanici Čelákovice jsou v pracovní dny do 2. července královéhradecké rychlíky, které odjíždějí z Nymburka do Prahy mezi 6. a 17. hodinou (R 952 až R 924) v úseku Nymburk hl.n. – Praha hl.n., odkloněny mimo stanice Lysá nad Labem a Praha-Vysočany.
České Budějovice - Roky se řidiči se smutkem dívají na prázdnou vyasfaltovanou plochu u řeky Vltavy v Českých Budějovicích.
Jizerní Vtelno – V přítmí mihotavého svitu svící ožijí koncem týdne po setmění na zámku Stránov tajemné příběhy. Na návštěvníky budou v tmavých koutech čekat obyvatelé zámku z dob dávno minulých a budou bavit a možná i pouštět hrůzu.
Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 25. týden
Využití rostlin od konce 19. století do prvních desetiletí 20. století v léčení i léčitelství nejen lidí, ale též domácích zvířat, a navíc také v kuchyni a v lidových obyčejích.
Vřesník – Slavnostní odhalení sochy svatého Floriána bylo vrcholem letošního srazu vřesnických rodáků, který se uskutečnil ve Vřesníku závěrem května. Setkání rodáků se ve Vřesníku konalo po čtyřech letech, a také letos místní nadšenci v čele se sborem dobrovolných hasičů připravili pestrý program.
Chrudim – Významné jubileum oslavila v neděli Mateřská škola Strojařů Chrudim. Od jejího založení letos uplynulo rovných 50 let. Narozeninovou oslavu začaly slavnostní fanfáry, nechyběl dort a děti na pódiu předvedly dlouhé pásmo tanečků a písniček. Nechyběla výstava starých fotografií a kronik ani bohatý doprovodný program.
Vysoké Mýto - Mýtské regionální muzeum si připomíná legionáře. Od neděle je tu otevřená výstava, která mapuje vývoj čs. legií a seznámí s výzbrojí, výstrojí i dalším vybavením legionářů, kteří bojovali v Rusku, Itálii a Francii.
Brno – Sto milionů korun putuje díky pondělnímu setkání ministerstava kultury Daniela Hermana a ředitele Moravského zemského muzea v Brně Jiřího Mitáčka na vznik nové expozice loutkářského umění a tradiční moravské kultury. Jak už Deník Rovnost informoval, stálé výstavy zaplní Palác šlechtičen, který se ve své nové podobě otevře za dva roky.
Mohelno - Galerie Čertův ocas v bývalém Mohelském mlýnu je zřejmě jedinou soukromou galerie se zaměřením na surrealistické výtvarné umění. Především pro členy a hosty skupiny Stir up ji spravuje polygraf, malíř a básník Lubomír Kerndl.
Třebíč - Chci dát světu nový, produktivní pletací stroj a lidem dobré ponožky, oznámil před rokem třebíčský konstruktér Pavel Uhlíř. Dnes má stroj s unikátním řešením pletacích lůžek hotový. „Jsme připraveni zahájit sériovou výrobu," hlásí.
Dobruška - U příležitosti 60. výročí úmrtí Františka Kupky se v Opočně, Dobrušce a Jaroměři uskuteční česko-francouzské dny.
Brno – Dva ohňostroje, koncert Ilony Csákové a projížďka historickou tramvají – to vše čeká lidi, kteří navštíví v Brně v sobotu závěrečnou show Ignis Brunensis.
Nymburk – Výstava originálních intarzií od výtvarníka Jana Maříka bude k vidění od soboty 1. července v kapli sv. Jana Nepomuckého.
Nový Bor - Třináctý ročník Sklářských slavností proběhl tuto sobotu u Městského divadla v Novém Boru.
Nový Bor - /GALERIE/ Prudký vzestup i rychlý pád, jen část padesátileté historie novoborského Crystalexu, kterou nyní připomíná výstava ve Sklářském muzeu.
/FOTOGALERIE/ Ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích začíná nová výstava, která návštěvníky zavede do dosud mnoha tajemstvími opředeného prostředí daleké Indonésie.
Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z Benešovska.
Prostý kostýmek, obyčejný prstýnek a na oběd pečená husa. Svatební hostina v chudých rodinách probíhala skromně.
Rokycany - Dvanáctý ročník akce byl věnován mašinkám. Jede, jede mašinka aneb dvanáctý ročník muzejní noci v Rokycanech byl na sklonku týdne zasvěcen železnici.
Mělník – Výstavu fotografií Skalní zajímavosti Kokořínska mohou zájemci zhlédnout až do neděle 2. července v prostorách kavárny Regionálního muzea v Mělníku. Na fotografiích je zachycen kraj pískovcových skal a jeho pozoruhodnosti, například skalní reliéfy, tvrze nebo staré cesty.
Slunečná /VIDEO/ - …vidět Israel je název výstavy v galerii Biofarmy Slunečná, která chce návštěvníkům přiblížit život běžného člověka v Izraeli.
Strakonicko - Připravili jsme pro vás kulturní tipy.
Interaktivní výstava s názvem Kinematograf představuje návštěvníkům Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně historii promítacích přístrojů ze soukromé sbírky Romana Prokeše, která zahrnuje desítky exponátů od optických hraček, přes promítací přístroje 19. století – laterny magicy až k promítačkám z konce 20. století. K výstavě je připraven také zajímavý doprovodný program nejen pro děti.
Třebíč - Poutní místa nejen na Třebíčsku přiblíží výstava, kterou začíná připravovat Muzeum Vysočiny v Třebíči. Kurátoři výstavy se chtějí zaměřit zejména na období baroka.
Lysá nad Labem – Výstaviště pořádá další trojlístek oblíbených výstav pro veřejnost. Od čtvrtka 22. do neděle 25. června se tu koná atraktivní květinová výstava Růžová zahrada s expozicí růží a ostatních letniček.
Hořice - O víkendu 16. až 18. června se v Hořicích uskutečnil čtvrtý ročník Mezinárodního festivalu krásných umění. Ve městě kamenné krásy se představlo pět polských umělců a umělkyň. Akce vznikla ve spolupráci s partnerským městem Strzegom.
Litoměřice – Za dezerci z armády v Litoměřicích v roce 1815 dostal Anton Hofmann ze Zabrušan trest zabavení veškerého majetku a čtyřnásobného proběhnutí uličkou, sestavenou ze 300 mužů, kteří ho svlečeného mlátili holemi.
Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.
Až do konce září budou zkrášlovat historické náměstí v Lipníku nad Bečvou kované plastiky z dílny akademického sochaře Igora Kitzbergera.
Bechyně - Městské muzeum láká na výstavu pro děti o Křižíkových vynálezech.
Kuřim – Válka se už nikdy nesmí opakovat, prosila Jitku Sikorovou jedna z kuřimských pamětnic druhé světové války, když vyprávěla o pohnutém období. Sikorová vzpomínky shromažďovala do připravované knihy Kuřim za války, kterou sepsaly s historičkou Sylvií Laurincovou. Kniha vyšla nedávno a lidé se v ní dočtou například o vzniku pobočky brněnské Zbrojovky ve městě či bombardování.
Brtnice – Hluk, oheň, teplo a kouř. To vše neodmyslitelně patří k práci kováře. O tom, že i v těchto podmínkách se dají vytvořit umělecká díla, se mohli v sobotu v Brtnici přesvědčit návštěvníci desátého setkání uměleckých kovářů s názvem Brtnické kovadliny.
Děčín /FOTO, VIDEO/ - Na zimním stadionu v Děčíně čekal na návštěvníky nezapomenutelný zážitek. Dorazila sem putovní výstava dinosaurů Dino Expo.
Myslkovice - Výročí 650 let od první písemné zmínky o obci si v sobotu připomněli Myslkovičtí.
/HISTORIE/ Kočár, ve kterém seděl sám Napoleon, se ještě začátkem minulého století nacházel v Raduni.
Hořice - Druhý ročník akce Zámek žije se uskutečnil v sobotu na zámeckém nádvoří. Celodenní bohatý program připravil spolek přátel hořického zámku Strozzi.
Žernov - V letošním roce uplynulo už 600 let od první prokázané písemné zmínky o Žernově.
Pohoří - Muzeum Mirovicka v Pohoří u Mišovic má od soboty novou stálou sekci, která připomíná mirovickou a pohořskou farnost a také historii zdejší školy, v jejíž prostorách se muzeum nachází.
Liberec – /ROZHOVOR/ Liberec slaví 120 let tramvajové dopravy. Inženýr Tomáš Krebs, dlouholetý předseda Boveraclubu zaměřeného na historii libereckých tramvají a autobusů, už přes dvacet let pracuje v Dopravním podniku města Liberec. Ve spolupráci se Severočeským muzeem připravil výstavu k zmíněnému výročí.
Ústí nad Labem - Celkem 200 tisíc korun jako dotaci na letošek odsouhlasili ústečtí radní pro Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně (UJEP).
Bechyně - Příjezdem Elinky začalo v sobotu Léto na Bechyňce.
Trutnov - Atraktivní letouny a špičkové výkony pilotů. To byly dva osvědčené taháky, které v sobotu přilákaly stovky lidí na travnaté letiště ve Volanově. Konal se tam tradiční (letos už dvanáctý) Den s Dračí letkou, tvořenou místními nadšenci.
Letohrad - Ve vstupní chodbě Letohradského soukromého gymnázia je do 23. června k vidění výstava Vím já kostelíček, která sbírá finance na obnovu kostelíků na Králicku - letos na kostelík v Heřmanicích.
Loket – Na vernisáž nové výstavy zve Galerie Cafe Jitky Hlavsové.
Velký den prožili minulý pátek všichni, kdo mají rádi kunovický softbal. Otevření nového areálu bylo splněným snem všech hráčů, trenérů i funkcionářů a zároveň to byl nejhezčí dárek k 30. narozeninám, které softbal v Kunovicích letos slaví.
Smutná zpráva pro naše výtvarné umění. Ve čtvrtek zemřela v Praze ikona českého, ale i světového sochařství zejména druhé poloviny 20. století - akademický sochař Olbram Zoubek. Bylo mu jedenadevadesát let.