V tomto týdnu navštívily děti třetího ročníkuzákladní školy Jesenická tematicky zaměřenou výstavu Muzea v Bruntále na Bruntálském zámku – Řemeslo má zlaté dno. Za fotografie a dojmy z výstavy děkujeme Dagmar Kudličkové.
Slavnostní vernisáží byla v pražské „galerii pre“ zahájena VTIPná výstava kreslených vtipů Pepy Bílka ze Žatce, jehož kresby doplnil fotkami další Žatečan Antonín Svoboda a také pražský hudebník, malíř humorista Ivan Mládek.
Jen při výjimečných příležitostech se doposud otevírala část opočenského zámku zvaná hladomorna. Teď se tu v jedné z místností přitápí pod velkým kotlem, ovšem prázdným. Dorota Máchalová z něj opět utekla a běhá někde po pekle. V pekelné kuchyni v kotlíku bublá polévka z hadích ocásků, vstoupit můžete také do trůnního sálu samotného Lucifera, ale třeba i do pekelné spíže či čertí školy. Ta dala název i celé výstavě, která je dílem Šárky Rusínové z Nového Města nad Metují.
Ve dnech od 2. února až do 23. března bude v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod probíhat bilanční výstava výtvarných prací studentů Gymnázia Havlíčkův Brod.
Institut Paměti národa v Pardubicích nabízí interaktivní expozice o protektorátu. Seniory láká historické téma, mladé zase virtuální realita. Podle kustodky Terezy Křiklanové je ideální, když výstavu navštíví vícegenerační rodina. Mladí pomohou starším s technologiemi a senioři zase vnoučatům vysvětlí dějepisné události a utužují se tak mezigenerační vztahy. Deník měl možnost expozici navštívit se čtyřmi generacemi potomků Miroslavy Horské, první oběti popravené nacisty v pardubickém Zámečku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Výstavu o historii města slavnostně otevřelo ve čtvrtek 26. ledna Regionální muzeum v Kolíně ve Veigertovském domě na Karlově náměstí. Expozice láká na dějiny od středověku do poloviny 19. století. Vrchní patro je pak věnované 160 letům Sokola v Kolíně.
Devadesát let od svého založení si letos připomíná Muzeum Kroměřížska. Oslavy jubilea odstartují už v únoru a bohatý program čeká na návštěvníky po celý rok. Muzeum navíc představí i svého nového maskota.
V benešovském Muzeu umění a designu probíhá výstava Archeologie designu, kterou doprovází série komentovaných prohlídek. Jedna z nich se konala ve středu 25. ledna pod vedením kurátora výstavy Kryštofa Hejného.
O víkendu se v Královéhradeckém kraji koná několik pestrých akcí. Odstartoval mezinárodní etapový závod psích spřežení Šediváčkův long, Náplavka rozbalí bleší trh a kapela Monkey Business vyrazí na turné.
V Pardubicích začíná výstava Chrám ohně, ve Svitavách odhalíte tajemství vesmíru a na Hlinecku startuje série veselých masopustů. Přinášíme vám tipy na poslední lednový víkend.
Kreslil populární sportovce, významné umělce i osobnosti veřejného života. Karikatury, obrazy a skici brněnského kreslíře a karikaturisty Emila Hoffmanna jsou nově k vidění na výstavě s názvem Never More v Galerii Jefa Kratochvila v prvním patře Činoherní scény Městského divadla Brno. Vernisáž se konala ve středu odpoledne.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dvacátý sedmý leden byl vyhlášen jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Tento den má připomínat utrpení miliónů nevinných obětí v období holokaustu během 2. světové války.
Víte už, jak si zpestříte víkend? Strávíte ho doma nebo přemýšlíte o nějaké zajímavé akci? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce od pátku do neděle ze všech koutů Středočeského kraje.
Holešovská Regata, Slavnosti piva pod komínem, Kryštof, muzikály v Podzámecké zahradě nebo výstavy pro zahradníky a zahrádkáře. Letošní rok bude na Kroměřížsku opět plný zajímavých akcí, koncertů a festivalů. Deník proto přináší několik tipů, kam letos vyrazit.
/FOTO/ Na Jablonecku žije v současné době podle dobrovolníků z komunitního centra zhruba dva a půl tisíce uprchlíků z Ukrajiny. „Počítáme, že naše centrum navštívilo minimálně jednou asi patnáct set z nich. Někteří přišli jen na společenské akce, třeba na Mikuláše nebo oslavy ukrajinského dne nezávislosti. Mnoha jsme pomohli a pomáháme s výukou češtiny, s hledáním práce nebo v jednání s úřady,“ přiblížila vedoucí dobrovolnického centra Sokolka Veronika Iblová.
Evu Juračkovou netřeba dlouze představovat. Je to pedagožka a umělkyně žijící a tvořící na Blanensku. Při svém působení na Základní umělecké škole v Blansku, kde působí již třicátým rokem, odchovala již několik generací výtvarně nadaných dětí. Vice než deset let učí také výtvarnou výchovu na blanenském gymnáziu.Teď si výběr její tvorby založené na zobrazování rostlinných motivů mohou vychutnat návštěvníci Galerie města Blanska. Výstava s názvem Vlouce má za sebou úspěšnou vernisáž a bude ke zhlédnutí až do 5.3.2022.
Velké oblibě se v loňském roce těšilo Oblastní muzeum v Děčíně. Rok 2022 byl z pohledu návštěvnosti nejúspěšnějším v historii. Výstavy tu vidělo více než 29 tisíc lidí, což je téměř trojnásobek proti jiným rokům.
České korunovační klenoty, které si v uplynulém týdnu prohlédlo téměř 34.000 lidí, jsou znovu uloženy v Korunní komoře katedrály sv. Víta. Stejně jako před začátkem výstavy i ve středu se v katedrále muselo sejít sedm klíčníků, aby dveře komory společně zamkli. Souprava, která patří k symbolům české státnosti, se vyzvedává jen při výjimečných příležitostech. Letošní osmidenní výstava se konala u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. Spolu s nimi byla vystavena i lebka sv. Václava.
Svět sci-fi a fantasy pohltí v sobotu 28. ledna plzeňskou kulturní a kreativní zónu DEPO2015. Druhý ročník festivalu CO.CON dopřeje od 10 do 18 hodin fanouškům těchto žánrů prostředí plné deskových i PC her, Cosplay, WarGames, arkádovek, retro her a závodních simulátorů, virtuální reality, robotů, komiksových hrdinů, prodejních stánků či zajímavých hostů. Přichystána bude i výstava Czech Repubrick s obří stavbou Bradavického hradu z Lego kostek.
Obrazy malířky Jaroslavy Hýžové jsou dobře známy z veřejných prostor – obřadních síní či škol. Poetizovaná valašská krajina, symbolické stromy a ženy s dětmi, žijící v souladu s neúrodnými, ale malebnými horami. Dílo známé malířky je však mnohem pestřejší a má řadu různých výtvarných poloh. Přesvědčit se o tom můžete na výstavě v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, a to až do 23. dubna 2023.
Obrazy malířky Jaroslavy Hýžové jsou dobře známy z veřejných prostor – obřadních síní či škol. Poetizovaná valašská krajina, symbolické stromy a ženy s dětmi, žijící v souladu s neúrodnými, ale malebnými horami. Dílo známé malířky je však mnohem pestřejší a má řadu různých výtvarných poloh. Přesvědčit se o tom můžete na výstavě v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, a to až do 23. dubna 2023.
Vernisáž obrazů dětí z odpolední výtvarné dílny ne/kroužek, ve kterém poznávají obsah a formu vybraného díla a stávají se umělci reagujícími na aktuální témata a otázky, se konala v úterý 24. ledna v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře
V rakovnické roubence Lechnýřovna je od 10. ledna k vidění výstava Naši prezidenti. Výstava nabízí přehled našich prezidentů, s konkrétními historickými událostmi v době jejich působení ve funkci.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V katedrále sv. Víta na Pražském hradě se ve středu 25. ledna odpoledne po devíti dnech znovu sejde sedm klíčníků od Korunní komory. Společně odemknou její dveře, aby se do ní mohly znovu uložit české korunovační klenoty.
/FOTOGALERIE/ V příbramské Galerii Františka Drtikola byla zahájena výstava Martina Zeta Olovo. Návštěvníci si mohou prohlédnout olověné artefakty, ale také proces vzniku uměleckého díla nebo performance. Tématem olova se autor zároveň obrací k tradici těžby a zpracování olovnatých rud v příbramském regionu.
/FOTO, VIDEO/ Severočeské muzeum v Liberci se řadí mezi návštěvnicky oblíbená místa v Libereckém kraji. Tento kulturní stánek kombinující uměleckoprůmyslovou tradici, historii a design letos oslaví 150 let od svého vzniku, jedná se o nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích. Místo velkolepých akcí a oslav vsadili muzejníci na zajímavé projekty pro návštěvníky.
Ochotnické divadlo v Bystrém u Poličky slaví 153 let od založení. Výročí připomene unikátní výstava plakátů, fotografií a dalších historických dokumentů.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Na kole jezdil Petr Šimpach z Bílovce podle svých slov od útlého dětství. Vzhledem k okolnostem ho tenkrát jistě nenapadlo, že jízdní kola se stanou jeho velkým koníčkem. „Učil mě jezdit děda. Pamatuji si, že jsem na něj byl hodně naštvaný, protože jsem jezdil s pomocnými kolečky a on mě nutil je sundat a zkoušet to bez nich. Vůbec mi to nešlo, pořád jsem padal…,“ vzpomínal na své první zážitky s jízdním kolem Petr Šimpach.
Renesanční perla v centru Pardubic se těší oblibě návštěvníků. Loni branami zámku prošlo téměř 94 tisíc návštěvníků. Ti mířili především na nově otevřený prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách nebo výstavu Lidé odvedle. Oblíbené jsou i tradiční akce jako Velikonoce na zámku, Sladké Vánoce nebo divadelní festival Pernštejnlove. V návštěvnosti nezůstal pozadu ani food festival Pernštejnské hodování, festival piva nebo muzejní noc. Sídlo Východočeského muzea se tak pomalu vrací k číslům, kterými se pyšnilo dříve.
Výstava Od košilky k rubáši, která je k vidění v Městském muzeu Mimoň, ve dvou sekcích upozorňuje na pomíjivost lidské existence. Jedna je věnována zrození a ta druhá smrti.
Úspěšná výstava Vlastivědného muzea v Olomouci (VMO) s názvem Dětský svět zůstává nepřístupná veřejnosti. Pokud se podaří provizorně zabezpečit strop, ze kterého se kvůli prasklinám v klenbě začala drolit omítka, mohli by se návštěvníci do výstavního sálu svaté Kláry vrátit. Jisté to ale není.
Výstava, divadlo pro žáky a studenty, filmová projekce i pietní akt. Lidé ve Vsetíně mají v těchto dnech několik možností, jak si připomenout Mezinárodní den památky obětí holocaustu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V katedrále svatého Víta na Pražském hradě si lidé v úterý 24. ledna mohou naposledy prohlédnout české korunovační klenoty. Katedrála je pro zájemce o prohlídku otevřená od 08:00 do 18:00, lidé ale budou muset zřejmě opět počítat s několikahodinovým čekáním ve frontě. Ve středu 25. ledna budou vzácné historické památky znovu uloženy do Korunní komory ve svatováclavské kapli katedrály a sedm klíčníků zamkne její dveře.
Velvarské muzeum uspořádalo o uplynulém víkendu přednášku věnovanou heraldice. Na téma Erby a znaky Království českého přednášel Miroslav Smaha. Přednáška navázala na končící úspěšnou sedmiměsíční expozici kovových erbů, šlechtických rodů a znaků měst v sousední Pražské bráně. Pro velký zájem byla výstava erbů prodloužena do 28. ledna.
Ve výstavní síni zámku pánů z Říčan v Pelhřimově je připravená pro zájemce komentovaná prohlídka výstavy Sama šila. Móda 20. století, která se uskuteční v úterý 24. ledna od pěti hodin odpoledne. Návštěvníky provede kurátorka výstavy Markéta Skořepová. Vstupné je zdarma.
Nejstarší fotbalový klub na Moravě a druhý nejstarší klub v republice. To je vizitka Českého sportovního klubu v Uherském Brodě (založen 14. ledna 1893). U příležitosti tohoto významného jubilea uspořádalo vedení klubu unikátní výstavu, kterou mohou návštěvníci zhlédnout ve foyer Domu kultury v Uherském Brodě.
Vernisáž za účasti dudácké kapely a nejslavnějšího českého vodníka Josefa Dvořáka zahájila výstavu téměř sto dvaceti obrazů Josefa Lady. Ty si mohou návštěvníci prohlédnout až do 19. března v Galerii Desítka v Obchodním domě Zlín. Jde o letošní největší výstavu tohoto malíře v České republice.
Herec Josef Dvořák, nejznámější český vodník a představitel řady postaviček (nejen) z ladovských pohádek, se stal kmotrem nové výstavy Josef Lada, která je k vidění až do 19. března ve Zlíně. Slavnostní vernisáž se uskutečnila v sobotu 21. ledna pár dní poté, co byla výstava zpřístupněna v Galerii Desítka v 10. podlaží Obchodního domu Zlín, kde se koná ve spolupráci s místní Galerií Artrium.
Výstava umělců a výtvarníků s blízkým vztahem ke Stříbru a okolí nesoucí název Stříbrská paleta započala v pátek 20. ledna v Regionálním muzeu Kladrubska. Vernisáž výstavy zpestřilo vystoupení žáků ZUŠ Stříbro, kteří potěšili přítomné hrou na klavír, zobcovou a příčnou flétnu a také zpěvem.
Na Chvalském zámku se v sobotu 21. ledna otevře výstava Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel. Výstavu, která bude otevřena do června, doplní doprovodný program loutkových a divadelních představení, výtvarných workshopů a koncertů.
Další výstavu chystá Oblastní muzeum a galerie v Mostě. Tentokrát představí obrazy a plastiky humoristy Pavla Matušky. Ten už uspořádal přes sto samostatných výstav kresleného humoru, vydal několik knížek a získal řadu ocenění.
Výtvarnou výstavu tematicky zaměřenou na tanec zahájili ve středu 18. ledna na Základní umělecké škola v Písku. Vernisáže se zúčastnili mladí výtvarníci i jejich rodiny.
V humpoleckém Muzeu Dr. Aleše Hrdličky začala výstava RC leteckých modelů. Po několikaleté pauze ji uspořádal Letecký modelářský klub Jiřice, který je dlouholetým pořadatelem celostátních setkání modelářů. Výstavou chce k modelářství přilákat mladou generaci. K vidění jsou i třímetrové exempláře. ČTK to řekl předseda klubu Ladislav Farka. Výstava bude přístupná do 29. ledna.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ První letošní vernisáž výstavy, která je nazvaná Mezistavy, se konala v Muzeu umění a designu v Benešově ve čtvrtek 19. ledna. Výstavy poměrně neobvyklé, protože namísto exponátů seznamuje návštěvníky s prací lidí, kteří hrají v muzejnictví velmi důležitou roli. S prací restaurátorů.
Úspěšná výstava, kterou už možná nikdo neuvidí. Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO) před týdnem muselo nečekaně uzavřít výstavní sál svaté Kláry, ve kterém je k vidění stěžejní výstava letošního roku s názvem Dětský svět. Důvodem jsou praskliny v klenbě, které o sobě opět daly vědět, když se ze stropu začala drolit omítka.