Víkend 14. a 15. ledna přináší kromě prezidentských voleb i řadu zajímavých akcí. Můžete se vydat na různé výstavy, zatančit si na plese, děti pobaví karneval… Přinášíme tipy na některé z událostí. Vyberete si?
Několik různých ztvárnění krajské metropole nabízí výstava s názvem Zlín v obrazech – Ozvěny Zlín 700 v podání zlínské umělkyně Taťány Havlíčkové a dalších přizvaných malířů.
/FOTOGALERIE/ Novou sezonu výstav a veletrhů v Lysé zahájí v pátek 13. ledna výstava Náš chovatel. V sobotu 14. ledna proběhne navíc chovateli očekávaný Celostátní trh drobných zvířat.
Opavský organizátor výstav, galerista a sochař Libor Hřivnáč, připravil se svými spolupracovníky unikátní projekt vytvořený pětatřiceti českými i zahraničními profesionálními umělci, galeristy a kurátory z celé republiky.
V pátek 6. ledna 2023 se konala vernisáž k nové výstavě s názvem VĚČNÉ SPOJENÍ. Autorkou je Sylvie Martina Malíková a nachází se v Galerii turistického informačního centra Hulín.
Máte už vymyšleno, jak si zpestříte víkend? Strávíte ho doma nebo přemýšlíte o nějaké zajímavé akci? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce od pátku do neděle ze všech koutů Středočeského kraje.
Návštěvníci Prácheňského muzea v Písku jsou zvyklí, že během ledna a února jsou všechny expozice uzavřené a pracovníci připravují muzeum na další sezonu. Letos je to jinak. Prácheňské muzeum otevře jednu svou část mimořádně i v tomto období a nechá zájemce cestovat do pravěku.
V druhé půlce ledna se mohou návštěvníci v Opavě těšit na nový blok výstav v Domě umění. Svou tvorbu představí výrazné osobnosti výtvarného světa – Dagmar Lasotová, Daniel Balabán a Ivan Csudai. Ve spolupráci s GVUO budou v oratoři Domu umění vystaveny grafiky Jana Konůpky.
Sbírku více jak tří stovek kraslic slavnostně předala vyškovskému muzeu místní rodačka Marie Pachtová. Nositelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje a zakladatelka folklorního souboru Klebetníček se jejich zdobení věnuje celý život.
Více než osm set metrů čtverečních, sedmnáct unikátních světelných instalací, nejmodernější současné digitální umění. Tak by se dala charakterizovat nová stálá výstava Lumia Gallery, která je k vidění v centru Prahy v Celetné ulici
Galerie města na Horním náměstí v Přerově pokořila v loňském roce rekordy návštěvnosti. Prohlédnout si zajímavé výstavy přišlo během roku na 17 800 lidí. Nejžádanější výstavou se stala unikátní série fotografií dokumentující život v Přerově objektivem Jindřicha Štreita. Snímky světoznámého fotografa zhlédlo během osmi týdnů přes 5 tisíc návštěvníků.
Ve věku nedožitých 89 let zemřel 6. ledna v noci krnovský výtvarník Svatoslav Böhm. Poslední rozloučení s tímto významným umělcem proběhne v pátek 13. ledna v 15 hodin v poutním kostele na Cvilíně. V Galerii výtvarného umění v Ostravě aktuálně probíhá výstava Böhmova pozoruhodného díla pod názvem Půdorysy paměti.
Nic složitého. Tak zní výstava malíře Petra Pěnkavy, která odstartuje v regionálním muzeu Mělník už 13. ledna. Umělec se zde se svými díly ocitá už po páté, protože mělnické muzeum je jeho srdeční záležitostí. Na vernisáž se mohou zájemci těšit už ve čtvrtek od 17 hodin. Návštěvníkům chce malíř svou výstavou poskytnout alespoň chvíli klidu a pohodu.
Výstava Kouzlo přírodních Vánoc za skly zámeckých arkád v Holešově se prodlužuje do 14. ledna. Na nádvoří zůstává také betlém, zvonička a vánoční výzdoba.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Bezmála dvě stovky mňoukajících, předoucích, ale též prskajících, chlupatých, huňatých i bezsrstých zvířat od chovatelů z pěti evropských států a hodnotitelé z Česka, Polska, Německa a Francie. Tak vypadala první ze dvou víkendových výstav koček na Černé louce v Ostravě.
První schůzku v letošním roce věnovali členové stříbrského fotoklubu především přípravě výstavy, kdy jejich snímky budou od začátku března k vidění v prostorách Městské knihovny Stříbro.
Téměř pět set návštěvníků z řad zájemců o studium, rodičů současných žáků, ale i věrných přátel a partnerů školy přivítala tradiční vánoční výstava na znojemské Přímce. Hosté obdivovali bohatý program připravený všemi obory, jež škola nabízí. Program se nesl v duchu Vánoc, školou se linuly koledy, návštěvníci nejprestižnější akce školy tak měli po celý den možnost nasávat sváteční atmosféru opravdu všemi smysly.
Téměř tisíc let zapomenutý pod zemí, skoro století uložený po částech v depozitářích, veřejnosti ukazovaný jen sporadicky. To je unikátní Žatecký poklad zlatých a stříbrných předmětů z přelomu 10. a 11. století. Ve své době představoval pro svého vlastníka pohádkové bohatství a dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší depot uložený před rokem 1050 v Čechách.
Původní profesí učitelka, která působila v řadě škol na Valašsku a Hané. Od konce 30. let 20. století se však Jaroslava Hýžová (1915 – 1992) rozhodla plně věnovat malbě.
Přemýšleli jste už o tom, jak přivítat rok 2023? Podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce od pátku do neděle ze všech koutů Středočeského kraje.
Otužilci se za podpory diváků ponoří do Labe v Pardubicích, zámek Slatiňany zve na lednové prohlídky, ve svitavském muzeu vás pohladí po duši díla dvou zajímavých žen a Vánoce si můžete naposledy připomenout na výstavách betlémů. Máme pro vás víkendové tipy.
Pomozte s výstavou, obrací se na lidi z Krumlovska Regionální muzeum v Českém Krumlově. Pracovníci Regionálního muzea shánějí fotografie na vánoční výstavu v roce 2023. Jejím ústředním motivem bude vánoční stromek a jeho proměny v čase.
V Městském divadle v Mostě začne ve čtvrtek 12. ledna v 17 hodin výstava obrazů domů a uliček starého Mostu, které namaloval mostecký rodák a železničář Heinrich Loos (1859-1932). Lidé uvidí část kolekce akvarelů, kterou tehdejší Stadtmuseum Brüx získalo za tisíc korun začátkem roku 1923, tedy přesně před 100 lety.
V galerii UniPoint v obchodním centru Breda & Weinstein bude ve středu11. ledna od 17 hodin vernisáží slavnostně zahájena výstava s názvem Sandarmoch – kde stromy mají tváře.
Muzejníci v Litomyšli připravují novou unikátní expozici. Ta přenese návštěvníky do světa hendikepovaných lidí. Výstava se v litomyšlském Regionálním muzeu uskuteční od 10. ledna do 19. března.
I v zimě, zejména když je tak mírná, jako zatím ta letošní, je Mikulov příjemným místem k výletu a procházce. V těchto dnech třeba i na tradiční výstavu betlémů v kostele sv. Václava. Děkujeme Miroslavě Jakubčíkové za pěkný příspěvek a fotky.
Rok 2023 bude v kinech tématicky i žánrově rozmáchlý. Lidé se mimo jiné vypraví za kontroverzními historickými osobnostmi. Rušno bude v Česku i na hudební scéně - velkolepé rozloučení si připravila legendární kapela Kiss. A lahůdky čekají také na vášnivé čtenáře a milovníky výtvarného umění. Deník přináší tipy na kulturní bomby příštích 12 měsíců.
/ROZHOVOR/ Marie Michaela Šechtlová je mezi českými i zahraničními sběrateli a znalci grafiky známa především jako autorka půvabných a technicky dokonalých hlubotiskových novoročenek a knižních značek. Narodila se 17. března 1952 v Praze, bytostně je ale spojena s městem Táborem, kde trvale žije.
Touto dobou bychom ještě před pár desetiletími obcházeli papírnictví a vybírali vhodné vánoční a novoroční přání k potěšení přespolních příbuzných a známých. Dnes sváteční pohlednice posílá jen málokdo, ale možná kdyby se nám do rukou dostaly pohlednice sto let staré, bylo by těžké odolat. Přesně takové jsou k vidění (i k mání) na výstavě k 130. výročí narození malíře, grafika a designéra Jožky Barucha v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.
Touto dobou bychom ještě před pár desetiletími obcházeli papírnictví a vybírali vhodné vánoční a novoroční přání k potěšení přespolních příbuzných a známých. Dnes sváteční pohlednice posílá jen málokdo, ale možná kdyby se nám do rukou dostaly pohlednice sto let staré, bylo by těžké odolat. Přesně takové jsou k vidění (i k mání) na výstavě k 130. výročí narození malíře, grafika a designéra Jožky Barucha v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.
Touto dobou bychom ještě před pár desetiletími obcházeli papírnictví a vybírali vhodné vánoční a novoroční přání k potěšení přespolních příbuzných a známých. Dnes sváteční pohlednice posílá jen málokdo, ale možná kdyby se nám do rukou dostaly pohlednice sto let staré, bylo by těžké odolat. Přesně takové jsou k vidění (i k mání) na výstavě k 130. výročí narození malíře, grafika a designéra Jožky Barucha v zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.
Velké kino premiéry, očekávané výstavy i knižní novinky. Rok 2022 přinesl bohatou kulturní nadílku. Jenže zatímco některé počiny sklidily chválu, jiné se tvůrcům zase až tak nepovedly. Kulturní redaktoři Deníku vybrali tři nejpříjemnější překvapení uplynulého roku a tři největší propadáky.
Zimní prohlídky, zimní běhy, zimní pohlazení. Takové jsou návštěvnické nabídky středních Čech pro výletníky kolem přelomu roku a pak dále v lednu. Kam se vypravit a co nevynechat, radí nejen Středočeská centrála cestovního ruchu.
Přinášíme tipy, jak strávit poslední dny v roce v Královéhradeckém kraji. Závěr roku si můžete zpestřit například projekcí sestřihu nejvýznamnějších událostí krajského města, prohlídkou unikátního kostelíku, vánočním koncertem nebo třeba expozicí betlémů.
První vernisáž v roce 2023 v Oblastním muzeu a galerii v Mostě představí abstraktní obrazy místní výtvarnice Martiny Machové. Její první autorská výstava začne 24. ledna v 17 hodin a potrvá do konce března.
/VIDEO/ Už jen několik posledních dnů mají milovníci českých filmů a především Libuše Šafránkové k návštěvě výstavy, která je populární herečce věnována. Ve Strahovském klášteře jsou k vidění kostýmy, v nichž Šafránková účinkovala.
Kaple svaté Barbory ve Žďáře nad Sázavou i letos ukrývá sváteční poklad - výstavu nejrůznějších betlémů. Najdete mezi nimi scenérie narození Ježíška ze dřeva, papíru a třeba i dětské stavebnice. Podívejte do galerie a pokud Vás naláká, můžete se do kaple vydat denně od devíti ráno do pěti hodin odpoledne až do Nového roku. Vstupné je dobrovolné. Za možnost zveřejnění fotografií děkujeme Koruně Vysočiny.