Praha - Značku Rodiče vítáni mohou po základních školách a víceletých gymnáziích nově získat i mateřské školy. Musejí však splňovat předepsaná kritéria, která jsou zaměřená především na komunikaci mezi rodinou a předškolním zařízením. V tiskové zprávě o tom informovala obecně prospěšná společnost EDUin. Certifikát má zatím 446 základních škol a víceletých gymnázií po celé republice.
Lednice - Chci zahradu, ale ne ledajakou. Tak začíná dialog knížete Aloise I. z Lichtenštejna s architektem Josefem Hardtmuthem. V krátkém filmu manželů Jiřího a Barbory Dohnalových z Lednice se dvojrole zhostil sám autor. „Zahrada musí vyjadřovat ideály osvícenství a musí v ní být zakódováno poselství o všeobecné harmonii vesmíru," zadává Lichtenštejn pokyny slavnému Hardtmuthovi ústy Dohnala.
Střední a východní Morava - Dětský úsměv… to je rozhodně něco, co nám dokáže alespoň na chvíli zahnat běždné denní starosti někam do propadliště dějin. "Bereme" si ho s sebou do zaměstnání, vítá nás večer, snažíme se ho zachytit na fotografii či video jako rodinnou památku.
Hranice – Jaro klepe na dveře. Přesně v pátek 20. března končí zima a nastává období tepla a také velkého jarního úklidu, do kterého se pustila firma Ekoltes.
Častolovice – Na sklonku prvního jarního měsíce od pátku 27. do neděle 29. března pořádá Základní organizace Českého zahrádkářského svazu (ČZS) v Častolovicích ve spolupráci s Městysem Častolovice a Územní sdružení ČZS Rychnov nad Kněžnou ve výstavním areálu v Častolovicích již 15. jarní výstavu pod názvem „Velikonoce – svátky jara".
Brno /FOTOGALERIE/ - Lidé, kteří byli zvyklí zkracovat si cestu z brněnského sídliště Kamechy v Bystrci k potoku Vrbovec pěšinou přes zahrádkářskou kolonii, mají zřejmě definitivně smůlu. Brněnský magistrát nevyhověl v odvolacím řízení manželům Švancarovým, kteří o zprůchodnění pěšiny dlouhodobě usilují. Majitelé ji tak mohou zatarasit.
Hořovice – Panskou zahradu v Hořovicích výrazně proměnilo dětské hřiště, které zde v loňském roce vzniklo díky občanskému sdružení Hořovické maminky. Tím ale změny zahrady rozhodně nekončí.
Jabloňová podnož J-TE-B roste středně bujně, v pozdějších letech slaběji, a růstem se dá srovnávat s podnoží M 1. Vyniká svými velmi dobrými podnožářskými a školkařskými vlastnostmi. Kořenový systém je velmi hustý a vytváří hodně vlásčitých kořenů.
Jičínsko – Jabloňová podnož J-TE-B roste středně bujně, v pozdějších letech slaběji, a růstem se dá srovnávat s podnoží M 1. Vyniká svými velmi dobrými podnožářskými a školkařskými vlastnostmi. Kořenový systém je velmi hustý a vytváří hodně vlásčitých kořenů.
Vyškovsko – Kompostéry za milion, z obecní pokladny ale půjde jen pár desítek tisíc korun. Proč toho nevyužít? Dotací na nákup těchto nádob na biologické zbytky do domácností v poslední době využila také řada obcí Vyškovska. A zájem je o ně stále. Nicméně i kdyby pomocí nich a zároveň třeba na základě domluvy s místními zemědělci dokázaly zpracovat všechen bioodpad, který se na jejich katastrálním území vyprodukuje, stačit to po právní stránce nebude.
Vyškovsko – Kompostéry za milion, z obecní pokladny ale půjde jen pár desítek tisíc korun. Proč toho nevyužít? Dotací na nákup těchto nádob na biologické zbytky do domácností v poslední době využila také řada obcí Vyškovska. A zájem je o ně stále. Nicméně i kdyby pomocí nich a zároveň třeba na základě domluvy s místními zemědělci dokázaly zpracovat všechen bioodpad, který se na jejich katastrálním území vyprodukuje, stačit to po právní stránce nebude.
Wellness hotel Augustiniánský dům pokračuje v úspěšném konceptu sezónních produktů, které se prolínají do wellness pobytů, nabídky snídaní, večeří i do tematické výzdoby interiéru. Mezi největší chloubu celého hotelu patří wellness & spa centrum.
Tasovice – Tradiční Pekařskou pouť slavili v sobotu tasovičtí farnínci, redemptoristé z tamního kláštera a pekaři zejména z Polska. Ti, jejich tuzemští kolegové i místní ženy pak poutníkům nabídli v sále kláštera pekařské dobroty k podívání a ochutnání.
Kelč - Park Vojtěcha Jasného v Kelči mění svou podobu. V únoru z něj zmizelo na sto dvacet přestárlých a nemocných stromů a tisíce křovin. Nahradí je nové dřeviny. Na úpravu ale čekají také trávníky.
Praha - Obyvatelé Prahy 10 získají od městské části 700 kompostérů na bioodpad. Kromě zahrad rodinných domů budou nově ve vnitroblocích bytových domů a u základních škol a školek. Pořízení kompostérů vyjde radnici na 210.000 korun, zbytek nákladů zaplatí ministerstvo životního prostředí, informoval mluvčí městské části Vít Novák.
Habrovany – Už dvakrát byli neúspěšní, letos doufají v opak. Může jít koneckonců o poslední možnost dosáhnout na dotační podporu. Komunitní kompostárna v Habrovanech potřebuje odpovídající vybavení, kterým se kompost upravuje.
Kroměřížsko – Ve dvou obcích na Kroměřížsku se dnes v sedm hodin ráno otevřely volební místnosti a lidé po půlroce znovu vybírají vedení tamního úřadu. Možnost vhodit obálku se svým hlasovacím lístkem do volební urny mají dnes lidé ve Chvalnově, Lískách, které jsou přidruženou obcí Chvalnova a Honěticích do dvaadvaceti hodin. Poté se volební místnosti uzavřou a přijde na sčítají hlasů.
Broumov - S lehkou nadsázkou napsáno, tzv. Hesseliův urbář znamená v archivnictví přibližně totéž, co ve stavitelství Karlův most. Ne nadarmo má soupis pozemkového majetku poddaných broumovského klášterního panství a jejich povinností vůči vrchnosti ze 17. století statut Archivní kulturní památky.
Nedaleko Hradce Králové stojí již přes rok zvláštní stavba. Jde o víkendový dům rodiny s malým synem, který tak trošku zasáhl do jeho architektonického řešení. Tehdy čtyřletý milovník všech živých tvorů vyslovil přání, aby dům vypadal jako prehistorický členovec.Za své jméno dům vděčí dávnému majiteli pozemku.
Drslavice /VIZUALIZACE/ – Zahrát si pod širým nebem ping-pong nebo kuželky a odpočinout si v nově vysazeném květinovém prostranství. Obnova zeleně v okolí kaple i poblíž zastávky plus nové dětské hřiště, které ale zabaví i leckterého dospělého, na to vše se mohou těšit obyvatelé Drslavic. Úspěch obou akcí však záleží na tom, zda obec získá potřebné dotace.
Prostějov /VELKÁ FOTOGALERIE/ – Botanická zahrada, která dostala před třemi lety jméno po přírodovědci Petru Albertovi, se pomalu probouzí ze zimního spánku. Areál v Lidické ulici, který je od minulého roku o třetinu větší, připravují pracovnice zahrady pro návštěvníky.
Broumov - S lehkou nadsázkou napsáno, tzv. Hesseliův urbář znamená v archivnictví přibližně totéž, co ve stavitelství Karlův most. Ne nadarmo má soupis pozemkového majetku poddaných broumovského klášterního panství a jejich povinností vůči vrchnosti ze 17. století statut Archivní kulturní památky.
Dvůr Králové - Takřka po pětačtyřiceti letech opouští královédvorskou zahradu jeden zvířecí druh – tygr sibiřský. Milovníci velkých dravých „kočiček" však nemusejí zoufat. Náhrada za ně bude opravdu královská.
Plzeň - Představujeme nominované bojovníky za svobodu. Zapojte se do hlasování, který z nich si zaslouží postoupit do finálového kola. Můžete vyhrát wellness pobyt a další ceny.
Dvůr Králové - Takřka po pětačtyřiceti letech opouští královédvorskou zahradu jeden zvířecí druh – tygr sibiřský. Milovníci velkých dravých „kočiček" však nemusejí zoufat. Náhrada za ně bude opravdu královská.
Brno – Deny, Dorian nebo David. Mládě tapířího samečka narozené v brněnské zoo jméno zatím nemá, ale je jisté že bude začínat písmenem „d". Podle nepsaného pravidla jsou mláďata křtěna v abecedním pořadí. Mladý tapír narozený šestadvacátého února je tedy čtvrtým potomkem páru Neny a Cuzca, ale prvním samečkem. „Jméno tapírovi vymyslí Jan Rosák a pokřtí ho na Velikonoční pondělí," sdělila mluvčí zahrady Monika Brindzáková.
Hluboká nad Vltavou – Čtyři pelikáni bílí jsou opět k vidění v Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Zvířata se ve čtvrtek přestěhovala ze zimoviště v zázemí zpět do výběhu na břehu Munického rybníka. „Ve vytápěné místnosti je necháváme, dokud noční teploty nestoupnou nad nulu. Aktuální počasí už jim nedělá žádné problémy a mohou být venku," vysvětlil ošetřovatel Ondřej Srb.
Svitavy – Znáte to. Děláte si svou rutinu okolo zahrady, naštípete si dřevo na celou zimu, topíte s ním, a když ho nejvíc potřebujete, zjistíte, že ze svého místa prostě zmizí.
Teplice - Lidé v lázeňských Teplicích budou mít od 13. do 22. března možnost jednoduše se zbavit starých matrací, koberců, skříní a nebo děravých sudů či dalšího objemového odpadu, který jim blokuje místo ve sklepích, na půdách nebo někde na zahradách.
Praha 10 - Zahrada je upravená, ale jak se vypořádat se shrabaným listím či posekanou trávou? Občanům desáté městské části chce zdejší radnice dát hmotnou odpověď na tuto otázku. Praha 10 zažádá u ministerstva životního prostředí o dotaci na pořízení kompostérů, které chce rozdat mezi svými obyvateli.
Hořovice – V hořovické Anýžově a Žižkově ulici opět řádili sprejeři. Lidé mají nechtěné nápisy na fasádách domů, na vratech i na dalších částech svých nemovitostí.
Jabloňová podnož M 11 roste bujně a je řazena mezi nejbujnější vegetativní podnože. Má velmi silný kořenový systém, proto velmi dobře kotví v půdě. Je vhodná pro čtvrtkmeny velmi plodných a slabě vzrůstných odrůd a pro polokmeny a vysokokmeny ostatních odrůd.
Liberec - Březen a duben v liberecké Galerii Prostor 228 patří pražskému malíři Jiřímu Ptáčkovi, který byl pro svůj mimořádný talent přijat na AVU již ve svých sedmnácti letech.
Kuks - V areálu barokního hospitalu Kuks finišují přípravy na znovuotevření po rozsáhlé rekonstrukci. „Pro veřejnost se památka otevře poprvé 28. a 29. března, turistická sezona začne 1. dubna, řekl," kastelán Libor Švec.
Přestavlky – Pořádnou práci si dal s demontáží stroje neznámý zloděj, který ukradl z přístřešku na zahradě v obci Přestavlky celou přední část motocyklu Tribeta 2.1 TLD0121HP.
Broumov - Minimálně od začátku 18. století v něm hrávali kuželky řeholníci broumovského kláštera. Teď bude zpřístupněn široké veřejnosti. Obnovený kuželník, který se nachází v zahradě broumovského kláštera, začal opět sloužit svému účelu.
Východní Čechy – Jaro o sobě dalo zářícím sluníčkem posledních pár dní pořádně vědět a hasiči se od té chvíle nestíhají otáčet. Na vině jsou požáry vzniklé při neopatrném vypalování suché trávy.
Kuks - V areálu barokního hospitalu Kuks finišují přípravy na znovuotevření po rozsáhlé rekonstrukci. „Pro veřejnost se památka otevře poprvé 28. a 29. března, turistická sezona začne 1. dubna, řekl," kastelán Libor Švec.