/FOTO/ Konečně. Od úterý 13. dubna se po koronavirové pauze opět otevřou brány Botanické zahrady v Teplicích. Procházky budou možné pouze ve venkovních prostorách. Skleníky ještě budou muset zůstat uzavřeny.
/FOTOGALERIE/ Základní škola Bartošovice má devět ročníků, v každém jednu třídu. Ředitel školy Zdeněk Plaček uvádí, že v letošním školním roce školu navštěvuje 168 žáků. Ve škole jsou také dvě oddělení školní družiny.
Venku je sice aprílové počasí, ale procházka se dá zvládnout. Zajděte se podívat ve Svitavách do zahrady u městského muzea na výstavu s velikonoční tematikou.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Zlínsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Veselé.
V dubnu se na zahradě budeme věnovat hlavně stromům, abychom měli bohatou úrodu. Nezapomeneme ani na trvalky a letničky. Také oživíme trávník a neopomene výsev pro domácí předpěstování.
Kdo se jednou láskou k rostlinám nakazí, už se nevyléčí, říká Miroslav Effenberger z Přibic u Brna. Ve své exotické zahradě pěstuje pestrou škálu zajímavých rostlin, především ze subtropů. Zahradnickou vášeň v sobě objevil už jako malý kluk a během několika desetiletí se propracoval mezi nejuznávanější odborníky na pěstování těchto rostlin v domácích podmínkách v Česku.
To byly hlavní důvody pro dnes dvaasedmdesátiletého Josefa Krajču z obce Veselá na Zlínsku, který zhruba před dvaceti lety v době adventu začal zdobit svou zahradu ručně vyrobenými světelnými dekoracemi.
Rozjímání, hezké chvilky a k tomu i výstavu výtvarných prací si užijete ve farské zahradě v Jistebnici. Kdo přijít nemůže, okusí alespoň atmosféru prostřednictvím fotek Jakuba Huláka, které redakci zaslala Karolína Fendrychová ze spolku Naplaveno. Děkujeme.
Přirozeným útočištěm užitečného hmyzu jako jsou pavouci, nejrůznější druhy brouků, včely samotářky, draví škvoři či slunéčka sedmitečná bývaly dříve všudypřítomné kamenné zídky, uschlé stromy a hromady listí nebo roští. V zahradách už ale zarostlé a zanedbané kouty často nenajdete. Naštěstí se šíří popularita náhradních ubytoven – malebných hmyzích domečků. Ty nemusíte umísťovat jen do zahrádky, stejně dobře poslouží třeba na balkoně, terase, ve vnitrobloku nebo na školní zahradě.
Ať chcete či nikoli, závisí budoucnost vaší městské zahrady z velké části na dobrých vztazích s lidmi, kteří žijí v okolních domech. Je možné, že se v sousedství najde někdo, kdo zahradou nebude úplně nadšen. A může to být dáno i tím, že o vás ví málo. Buďte trpěliví, vysvětlujte a naslouchejte i odpůrcům. Čím víc bude váš zelený ostrov otevřený kromě pěstování i dalším aktivitám pro sousedy, tím víc příznivců si komunitní zahrada získá.
Zahradou plnou veselých velikonočních zajíců a zajíčků se můžete potěšit v Přísečné. Při průjezdu Přísečnou stačí se jenom pozorně dívat kolem sebe, a velikonoční setkání zajíců určitě nepřehlédnete. Zahrada se totiž rozkládá v sousedství hlavního tahu.
/ILUSTRAČNÍ FOTOGALERIE Z JARNÍCH SLAVNOSTÍ NA SVOJANOVĚ, ROK 2019/ Obvykle se touto dobou veřejnosti otevírají bývalá šlechtická sídla. Za jakých podmínek a kdy to bude letos, se ještě neví. I loňské jaro bylo plné marného očekávání, kdy se dostatečně rozvolní protiepidemická opatření. Majitelé a správci hradů a zámků v Pardubickém kraji se připravují na sezónu. Doufají, že novinky připravené pro budoucí návštěvníky jim ukážou už v květnu.
/FOTOGALERIE/ Vládou nařízená opatření související se zastavením pandemie koronaviru tvrdě doléhají na soukromé zoologické zahrady. Majitelé již v drtivé míře jedou z finančních rezerv, ale i ty již dochází. I proto sahají k radikálnějším škrtům a odprodávají některá zvířata. V Zooparku Zájezd na Kladensku tak již neuvidíte kočkovité šelmy karakaly. „Situace není dobrá. Jsme na hraně,“ říká k současné kritické situaci Daniel Koleška.
Apríl to nebyl! Jelení příkop po dlouhé době přivítal první návštěvníky. Správa Pražského hradu totiž od pátku zpřístupnila část areálu. Přístupná je třeba Královská zahrada i část Jižních zahrad. Ačkoliv se netvořily fronty a hradní správci nezaznamenali žádné porušení protiepidemických opatření souvisejících s nemocí covid-19, někteří návštěvníci kritizovali vstup do horní části Jeleního příkopu.
Zoo Olomouc připravila na nedělní odpoledne speciální koncert, který se uskuteční přímo z prostředí zoologické zahrady. Chce tak poděkovat všem, kteří zoo v nelehké době podrželi a finančně zahradu podpořili.
Křehký salát, klíčící fazolky, květy cuket, jahody, květiny, to všechno mizí v jejich bezedné tlamě. Každý rok páchají škody na úrodě zas a znova zvláště ti španělští.
Ideálním místem pro komunitní zahradničení by se mohl stát městský dvorek nebo vnitroblok. A shodneme se, že mnoho z nich po kultivaci úpěnlivě volá. K zazelenění lze kromě záhonů s užitečnými plodinami, keřů či ovocných stromů lze například využít i typické ohraničení fasádami budov, zídkami a ploty. O skvělý klimatický efekt se postarají třeba nenáročné popínavky na stěnách. Když si podobný prostor vyhlédnete, čeká vás leckdy složité jednání s jeho vlastníky.
„Pokud epidemiologická situace nedovolí, tak se opět všichni uslyšíme na zahradách,“ organizovali se před největšími křesťanskými svátky klapači v Olomouci-Droždíně. Nedovolila.
Velikonoce jsou za dveřmi také v Kladně. V Zahradě Kladenského zámku se proto zabydleli zajíčci, slepičky, ale i živé ovečky! Pro malé návštěvníky připravili pracovníci zámku dokonce i malé dobrodružství v podobě velikonoční knížky, ve které naleznou několik zábavných úkolů.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Getsemanská zahrada v Jeruzalémě je místem spojeným s historií Velikonoc. Z Čáslavi jsem se vydal do míst, kam se Ježíš před dvěma tisíciletími uchýlil po poslední večeři, a kde se modlil se svými apoštoly celou noc před zatčením a ukřižováním. Další den do zahrady přichází Jidáš s četou římských vojáků, která zatýká Krista, následují výslechy a ukřižování na Velký pátek.
Chcete-li mít na své zahradě systém závlahy, zní to náročně, ale je to jako se vším: buď práci zadáte firmě, nebo nápad vezmete jako výzvu a pustíte se do realizace sami. Třeba už v jejím průběhu se vám netradiční práce na zahrádce stane zábavou. Určitě však její výsledek oceníte v létě a vaše děti či vnuci v ní třeba objeví i nečekaný zdroj zábavy.
Rady, jak si vypěstovat bylinky doma v květináči, které rostliny si vysadit, aby se vám zazelenal balkon, nebo jakou odrůdu které zeleniny je už v těchto dnech nutné vysadit na zahradě, to vše vám každodenně naservíruje Deník.
Dva miliony korun od Zlínského kraje poputují do Zoo Zlín na uhrazení nákladů za elektřinu, plyn a vodu. Na svém pondělním zasedání o tom rozhodli radní Zlínského kraje.
/FOTOGALERIE/ Zapomeňte na starosti, teď je tu čas radosti! Srdečné přání veselých Velikonoc všem lidem poslali z kněžické malotřídky, aby se podělili o dobrou náladu a radost z jara. S jarem opět pozměnili tvář školní zahrady, na které se aktuálně usadilo velké kuře s menšími sourozenci.
Máte rádi zvířata? V tom případě se neváhejte vydat na procházku za kladenskými medvědy. Ve Zlonicích můžete naopak jít po stopách velikonočního zajíčka a získat malou odměnu.
Na stole sedí keramický anděl s udivenou tváří. Skoro celý je zčernalý. V klíně má kousky eternitu a ve vlasech přiškvařený plech. Odstranit se nedají. Jsou to části střechy, které odlétávaly z hořícího domu při požáru ve Výsluní na Chomutovsku.
Učitelka prvního stupně základní školy v krušnohorském městečku Meziboří Pavla Vopatová obdržela za distanční výuku titul Dálkový Ámos v celostátní anketě Zlatý Ámos.
V zimě ptáci potřebují něco na zob, v létě si potravu najdou sami. Mají však, stejně jako my, žízeň. A také milují - a dokonce potřebují - koupání. K obojímu poslouží ptačí napajedla, která mohou být zároveň krásným doplňkem zahrady. Pro uhašení žízně i očistu peří stačí ptákům mělká voda, ve které nehrozí utonutí.
Chcete se pustit do pěstování vlastního křupavého salátku, lahodného zeleného hrášku nebo sladkých jahod? Nemáte vlastní zahrádku? Co pozemek v sousedství, který už dlouho zarůstá kopřivami. Nedá se využít vnitroblok nebo plochá střecha? Na velikosti pozemku tak úplně nezáleží, mnohem důležitější je umístění ve vztahu ke světovým stranám a zastínění. „Pokud si chcete vypěstovat spoustu jahod, rajčat a cuket, potřebují osluněnou část, salátům je zase dobře trochu ve stínu,“ vysvětluje Radka Pokorná z veřejně prospěšné společnosti KOKOZA.
Pražský hrad ruší plošné vstupní bezpečnostní kontroly. Policisté budou nově návštěvníky kontrolovat namátkově. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček sdělil, že plošné kontroly budou zrušeny i poté, co se veřejnosti otevřou kvůli situaci s covid-19 uzavřená nádvoří a hradní objekty. Od pátku budou zpřístupněny hradní zahrady a část Jeleního příkopu.
S teplejšími dny se radostně vrháme na kutění venku. K jaru neodmyslitelně patří úklid a očista, ale někdy je potřeba mít se při jarním smýčení zahrady na pozoru. „ Po zimě se lidé často vrhají na odstraňování nejrůznějších hromad a hromádek, které zůstaly na pozemcích ležet od podzimu – ať už jsou to větve, listí, sláma, komposty apod. S tímto konáním jsou však spojeny mnohé zvířecí tragédie,“ upozorňuje Nikola Mrázková z Třeboňské záchranné stanice.
Místo oslav deseti let od otevření brány prvním návštěvníkům obavy z dalšího fungování. Jediná papouščí zoo v Evropě, soukromá zahrada v Bošovicích na Vyškovsku, řeší provozní náklady. „Byť jsme zavření, musíme udržet zoo životaschopnou. Peníze ze vstupného chybí. Provoz teď zvládáme jako rodina. Brigádníky už si nemůžeme dovolit,“ uvedla ředitelka Hana Škrháková Pádková.
Místo oslav deseti let od otevření brány prvním návštěvníkům obavy z dalšího fungování. Jediná papouščí zoo v Evropě, soukromá zahrada v Bošovicích na Vyškovsku, řeší provozní náklady. „Byť jsme zavření, musíme udržet zoo životaschopnou. Peníze ze vstupného chybí. Provoz teď zvládáme jako rodina. Brigádníky už si nemůžeme dovolit,“ uvedla ředitelka Hana Škrháková Pádková.
/ROZHOVOR/ Oprava jeviště a zázemí Národního domu, obnova kamerového systému, rekonstrukce veřejného osvětlení. Tyto a další akce mají v plánu v Lipové-lázních. Podobně jako obec pracuje na zvelebování veřejného majetku, lázeňský areál v srdci Lipové obnovují jeho noví majitelé. „Spolupráce s nimi je velmi dobrá,“ pochvaluje si starosta Lipové Lubomír Žmolík.
/FOTOGALERIE/ Příjemné slunečné počasí tohoto víkendu snad jen mírně pokazily občasné sobotní dešťové přeháňky či chladnější vítr. Řadu lidí ale tyto drobné rozmary neodradili od pobytu na čerstvém vzduchu. Někteří zamířili do přírody či parků, jiní využili víkendu k zahájení každoročního jarního úklidu zahrad.
Abyste si mohli za pár týdnů pochutnávat na křehkém salátku nebo voňavých ředkvičkách, musíte rostlinám připravit půdu. Čeká vás rytí, kypření, mulčování i odplevelování záhonů. Dobře si přitom rozmyslete, co od vaší zahrádky čekáte a kolik jí můžete věnovat času.
/PROSLULÉ PRAŽSKÉ PODNIKY/ V Riegrových sadech odpočívají Pražané už bezmála 120 let. Vznikly spojením bývalé zahrady Kanálka a zahrad usedlostí Saracinka, Pštroska, Kuchynka a Švihanka. Právě v poslední jmenované byste svého času nalezli Šťastného hostinec.
Děkanskou zahradou chodím často. V létě si tu ráda sednu na lavičku a dívám se, jak si děti hrají na hřišti. Líbí se mi to tu a jsem ráda, že město chce park ještě vylepšovat, pochvalovala si jedna z obyvatelek Pelhřimova Anna Kovářová.