KNĚŽICE - Pozorovat přírodu z rozhledny, naučit se rozeznávat byliny, zajezdit si na koních, či pozorovat ovce a další domácí zvířata mohli dnes rodiče s dětmi ve středisku ekologické výchovy v přírodě v Chaloupkách na Jihlavsku. Připraven byl i jarmark či divadlo, řada kvízů a her.
KNĚŽICE - Pozorovat přírodu z rozhledny, naučit se rozeznávat byliny, zajezdit si na koních, či pozorovat ovce a další domácí zvířata mohli včera rodiče s dětmi ve středisku ekologické výchovy v přírodě v Chaloupkách.
OLOMOUCKO - Lidé z Olomoucka se prý nemusejí bát, že poté, co si nechají zaregistrovat a dodatečně povolit svou dosud „černou“ studnu, budou za odebranou vodu platit.
VALAŠSKO - Den Země si včera připomněla i města Vsetín a Rožnov pod Radhoštěm.Nasvé si přišli hlavně školáci, pro které pořadatelé připravili rozsáhlý program. Ve vsetínské Panské zahradě se teplý jarní den nesl ve znamení ekologie.
OSTRAVA - Zahrádkaření se věnuje stále hodně lidí, a to navzdory tomu, že ovoce a zelenina jsou v supermarketech v nabídce čerstvé po celý rok. Jde totiž hlavně o zajímavý způsob trávení volného času.
KRNOV – Krnovská Městská policie je občas přivolána k případům, kde strážníci musí sehrát roli odklízečů zdechlin. Jen v dubnu už pomohli vypravit poslední cestu do kafilerie dvěma kočkám a králíkovi.
Budete-li se v kraji kolem Nového Boru a Kamenického Šenova dotazovat na „varhany“, budete nasměrování na Panskou skálu. Až patnáct metrů dlouhé čedičové sloupy, naskládané jeden vedle druhého, tvoří jedinečný přírodní útvar. Svou přezdívku si Panská skála získala právě kvůli svému uspořádání. Pravidelné čtyř až šestiboké sloupce jsou uspořádány podle výšky jako píšťaly varhan.
BLANSKO - Plánovanou stavbu třicetimetrového bytového domu v Blansku doprovází nesouhlasy lidí žijících v její blízkosti. Na světě je i petice. Dominanta středu města by se měla tyčit k nebi v areálu bývalé Metry, u nynější pošty.
KŘENOVICE - Některé obyvatele trápí voda ve sklepích jejich domů. Dávají to za vinu tamnímu potoku Rakovci. Křenovický starosta však tvrdí, že hladina vody v toku nevzrostla. Souhlasí s ním i úředníci.
HAVLÍČKŮV BROD - Stovky hliněných květináčů vyrábějí v současné době klienti denního stacionáře Úsvit pro mentálně postižené. Květináče s logem housenky se stanou v letošním roce symbolem tradiční dubnové výstavy Zahrada 2007.
LIBEREC - Liberecká zoologická zahrada přišla o svůj jediný pár vzácných marabu afrických. Ptáky pokousali a usmrtili vlci hřivnatí, kteří obývají sousední výběh. Prokousali se k nim v noci na čtvrtek skrz pletivo. Podobné neštěstí se v zahradě dosud nikdy nestalo, v přírodě jsou však podobné krutosti běžné, řekla v pátek ČTK její mluvčí Zuzana Šafaříková.
BOMBAJ (INDIE) - Ulice indické Bombaje dnes zaplavily davy tančících lidí, kteří vyšli oslavit "indickou svatbu roku". Při dnešním obřadu v obřím složí svůj manželský slib dvě velké bollywoodské hvězdy, někdejší Miss World Aišvarjá Ráiová a herecký idol Abhiškek Baččan.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Biskupská zahrada patří k vyhledávaným místům, kdykoli se návštěvníkům otevře. Nejinak tomu bylo i v sobotu při příležitosti Dne památek.
Otázka: Provedla jsem zahradní úpravy v pronajaté zahradě. Komu patří stromy, které jsem zde vysadila? Mám nárok na zaplacení vynaložených prostředků na nákup stromků?
ZAHRADY- Prozatím neznámý darebák se vloupal do areálu vodárny v obci Zahrady v blízkosti Českého Brodu. Odnesl si několik metrů litinových odtokových mříží a poklopů. „Městskému úřadu Český Brod způsobil pachatel škodu za více než 30 tisíc korun,“ uvedl Zdeněk Neliba z kolínského policejního ředitelství.
Opořízení psa či fenky přemýšlejí rodiny nejčastěji právě v této době. Na jaře se rodí nová mláďata a nadcházející období plné dovolených je ideálním časem na výchovu štěněte. Nerozvážné rozhodnutí ale může mít následky trvající dlouhá léta.
OSTRAVA - Zhruba před měsícem zahájili policisté v Moravské Ostravě a Přívozu ojedinělý projekt. Ve snaze přiblížit se co nejvíce občanům a jejich každodenním problémům, zavedli na oddělení v Masné ulici jakýsi „den otevřených dveří“. Obyvatelé této městské části tak mohou přicházet na služebnu s nejrůznějšími dotazy, náměty ale i stížnostmi, jež se týkají právě práce policie.
PRAHA - Nejen pro nevidomé pořádá botanická zahrada v pražské Troji výstavu V zemi čaroděje konzuma aneb Příroda volá SOS. Pražané mohou 11. ročník hmatové výstavy navštívit od 21. do 29. dubna, informovala dnes Marcela Uhlíková z botanické zahrady.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nejzajímavější folkové kapely, které se za poslední roky objevily v nastupující generaci na jihu Čech, se představí v sobotu 21. dubna od 14.30 hodin na malé scéně českobudějovického DK Metropol.
HAMRY NAD SÁZAVOU - Nepříjemný zážitek má za sebou majitel jednoho z hamerských rodinných domů v nově vznikající lokalitě. Několik dní mu po zahradě lezly zmije. Dvě se dokonce dostaly i do obydlí.
ORLOVÁ/OSTRAVA - Vlivem teplé zimy se v Orlové na Ostravsku přemnožily mšice černé. V minulých dnech napadly několik jedlí ojíněných, kterým vysávají jehličí. Do konce týdne město zneškodní postřikem největší ložiska mšic, aby jedle v budoucnu neodumřely, řekla Květoslava Vítová z oddělení ekologie krajiny z Městského úřadu Orlová.
TŘEBÍČ - Tragicky skončil dvoudenní výměnný pobyt devatenácti norských studentů v zemědělské a zdravotnické škole v Žižkově ulici v Třebíči. Včera ve dvě hodiny ráno vypadl z výklopného okna ve čtvrtém patře ubytovny školy dvacetiletý student z Norska.
KROMĚŘÍŽ - Mříže, kamerový systém, zkosení břehu a hlídací služba. To vše by mělo v budoucnu ochránit kroměřížské zahrady před vandaly. S těmito nápady řešení několikaměsíčního problému přišla nová iniciativa v Kroměříži, která sdružuje místní radnici, národní památkový ústav, správu Arcibiskupského zámku a zahrad i městskou policii.
BOSKOVICE - Obdivovat krásu tisíců jarních květů, ale třeba i kvetoucí sakury či myrobalány může každý, kdo navštíví Arboretum Šmelcovna v Boskovicích. V pátek tam začala výstava nazvaná Jaro v arboretu, která potrvá do dvaadvacátého dubna.
Chodové jsou etnickou skupinou obývající západní Čechy v okolí Domažlic. Odlišují se specifi ckými zvyky a kroji a také nářečím, např. pro výslovnost slova „byl“ jako „bul“ se jim přezdívalo „buláci.“
JIRKOV - Přes půl Jirkova se procházel horský kozel, který vsobotu dopoledne utekl ze zahrady domu vNových Ervěnicích. Když ho překvapená Jirkovačka spatřila, jak si to štráduje po Chomutovské ulici, zavolala městské strážníky.
KUTNÁ HORA - Projekt Kousek Země je součástí koncepce environmentální výchovy v Gymnáziu Jiřího Ortena. „Jeho cílem je propojení poznávání přírodnin v „ekozahradě“ s její tvorbou a údržbou,“ sdělil ředitel gymnázia Vladislav Slavíček. Autorem projektu je dvojice učitelů Jiří Posselt a Roman Bartoníček.