V pondělí 12. dubna se vrátili žáci do škol. Nejprve to byli ti z prvního stupně, ve druhé fázi by to měli být ti ostatní. Do té velehradské se po měsíci vrátili kvůli covidové pandemii prvňáci a druháci, návrat tamních třeťáků do školních lavic se konal až po třech měsících. Samozřejmostí ve velehradské škole bude testování žáků a rotační systém výuky. Třídy by se měly střídat po týdnech.
Stovky žáků prvních stupňů základních škol na Valašsku se dnes po dlouhých měsících znovu vrátilo do lavic. Vstupenkou do vyučování bylo antigenní testování, které děti podstoupily přímo ve třídách či v jiných vyhrazených prostorech školy.
/FOTO, VIDEO/ Část dětí se v pondělí vrátila zpět do školních lavic. Podle vládního nařízení je ale pro účast ve výuce nezbytné podstoupení antigenního testu na covid-19. Výsledky tak od rána vyhodnocovali také učitelé ze Základní školy Svatopluka Čecha v Chocni. Pomáhali rodiče i ředitelka školy. „Chytneš si tyčinku a trochu s ní zakroužíš, jako když se dloubeš v nose,“ vysvětloval třídní učitel 5.C Jakub Diblík. A dětem to skutečně moc nevadilo.
V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátila do školních lavic přibližně polovina žáků prvního stupně. Mnohé děti se do školy těšily, ačkoli je čekalo povinné antigenní testování. Podívejte se, jak na vybraných školách probíhal první den po rozvolnění.
Olomoucký kraj bude požadovat jiné testy na koronavir pro školáky, než jaké dostaly školy teď. Po návštěvě základní školy Stupkova v Olomouci to v pondělí uvedli hejtman Josef Suchánek a radní pro oblast školství Aleš Jakubec. Oba ve škole zjišťovali, jak děti antigenní testování zvládají.
/FOTOGALERIE/ Žádný pozitivní test. Výsledky pondělního testování školáků, kteří se vraceli do lavic, byly nadějné. Alespoň v Deníkem oslovených školách na Boleslavsku, kam po dlouhé době distanční výuky zamířili žáci prvního stupně. Čeká je nyní takzvaná rotační výuka, týden ve škole, týden učení na dálku doma. Ve školním týdnu se budou testovat dvakrát, v pondělí a ve čtvrtek. Včera se vrátili také předškoláci do mateřských škol.
/FOTOGALERIE/ Po dlouhé době se nejmladší žáci vypravili zpět do škol. Návrat proběhl bez problémů. Do školy se těšily děti i učitelky. Ve 4. základní škole Kolín byl výsledek jednoho antigenního testu pozitivní.
Do sedmi tříd prvních, třetích a pátých ročníků Základní školy Zárečná v Tachově se v pondělí po mnoha týdnech vrátily děti. Než začala obnovená prezenční výuka, musely děti absolvovat testy na covid-19. Všechny byly negativní.
Do první Základní školy v Jindřichově Hradci přicházely děti v pondělí ráno postupně. Mezi prvními v 7.40 byli prvňáci a druháci. V šatně na ně čekala třídní učitelka. S některými žáky dorazili i rodiče.
„Přišlo nám to, jako kdybychom zase měli před sebou první školní den. Dokonce se Michal i stejně těšil,“ řekla Jana, maminka druháka kroměřížské základní školy. Ten se, stejně jako tisíce dalších školáků po celé republice, po dlouhých měsících opět zasedl do lavice a setkal tváří v tvář se svými spolužáky a paní učitelkou.
Žáci prvního stupně základních škol se po delší pauze mohli vrátit zpět do lavic. Nejprve ale museli podstoupit antigenní test, což napoprvé zvládli většinou s pomocí pedagogů, kteří asistovali u stěru z přední části nosu a dohlédli na vyhodnocení odběru. Několika dětem přišli s testem na koronavir pomoci rodiče.
/FOTOGALERIE/ První hodina vyučování byla vskutku netradiční. Pak už se vše řídilo rozvrhem. V I.B Základní školy Žižkov v Kutné Hoře bylo v pondělí vše naplánováno do posledního detailu. S testování žáků zde třídním učitelkám pomáhaly vychovatelky z družiny. Mimo jiného také dezinfikovaly lavice.
V pondělí se na první stupeň základních škol vrátila polovina dětí, ale čekalo je testování. Část návštěvníků smějí vpouštět zoologické zahrady, využít ale mohou jen omezenou část kapacity. V Hluboké nad Vltavou, Dvorci u Borovan nebo Táboře ale s otevřením počítají.
Školy v Pardubickém kraji dostaly neinvazivní antigenní testy pro samo odběr, kterými se bude testovat dvakrát týdně. Rodiče můžou být u testování přítomni. Někteří z nich se už ozvali, že s testováním nesouhlasí, jiní vyčkávají. Ředitelé kritizují, že otevření škol je ze strany státu nepřipravené a že je na školy kladena obrovská zodpovědnost.
V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně základních škol. Začnou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy budou střídat po týdnu ve výuce doma a ve škole. Druhá polovina nastoupí do školy v dalším týdnu. Běžná prezenční výuka se obnoví ve speciálních školách a v malotřídkách.
Obec s více než čtyřmi stovkami obyvatel, ležící podél silnice z Havlíčkova Brodu do Chotěboře. To je Dolní Krupá. Obec je členem Dobrovolného svazku obcí Krupsko. Má čtyři dobrovolné spolky. Hasiče, sportovce, Český červený kříž a rybáře. Součástí obce je i osada Chrast.
Patří do skupiny Husákových dětí. Na vlastní kůži zažil komunistickou éru a také sametovou revoluci. Jako malý kluk se věnoval lednímu hokeji a fotbalu. V době dospívání ale zjistil, že jsou i jiné zájmy a s milovanými sporty byl konec. U sportu však Petr Procházka zůstal. Stal se sportovním novinářem.
Patří do skupiny Husákových dětí. Na vlastní kůži zažil komunistickou éru a také sametovou revoluci. Jako malý kluk se věnoval lednímu hokeji a fotbalu. V době dospívání ale zjistil, že jsou i jiné zájmy a s milovanými sporty byl konec. U sportu však Petr Procházka zůstal. Stal se sportovním novinářem.
Patří do skupiny Husákových dětí. Na vlastní kůži zažil komunistickou éru a také sametovou revoluci. Jako malý kluk se věnoval lednímu hokeji a fotbalu. V době dospívání ale zjistil, že jsou i jiné zájmy a s milovanými sporty byl konec. U sportu však Petr Procházka zůstal. Stal se sportovním novinářem.
Letní školy Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se připravují na letošní sezónu. Přihlášky už přijímá největší z nich – Mezinárodní letní jazyková škola. Zájemci se ale mohou hlásit i na některé menší školy.
České Budějovice jsou bohatší o další školní zařízení pro 1. – 5. ročník. Od září se jím stane základní škola při Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE), která přivítá žáky první třídy.
Návrat žáků prvních stupňů do základních škol se týká v pondělí 12. dubna 2021 i dětí na Českobudějovicku. Do lavic má při rotační výuce zasednout vždy polovina žactva.
Děti se v pondělí 12. dubna znovu vrátí do škol a školek. Podmínkou pro usednutí do školních lavic bude negativní výsledek antigenního testu. Testovat se bude přímo ve školách, kterým testovací sady v těchto dnech dodávají dobrovolní hasiči. Ne všichni rodiče však souhlasí.
V testování dětí ve školách, které začne v pondělí 12. dubna, se Kraj Vysočina od zbytku republiky liší. Ve většině Čech budou školáci k testování používat sady Lepu, na Moravě sady Singclean.
Ředitelé základních škol z Jindřichohradecka se na návrat prvního stupně od příštího pondělí velice těší. Respekt ale trochu mají z antigenního testování, které žáky čeká dvakrát týdně. Testovat chtějí vždy v pondělí a ve čtvrtek.
Školy se připravují na testování žáků na koronavir. Do lavic se v pondělí po delší pauze vrátí první stupeň základních škol a děti čekají před startem výuky výtěry z přední části nosu. Testovací sady si nyní zástupci jednotlivých škol vyzvedávají u hasičů na 13 požárních stanicích v Olomouckém kraji.
Jak bude od příštího týdne probíhat testování žáků na školách? Jsou pravidla pro návrat dětí do školních lavic srozumitelná? Ředitelé přerovských základních škol už obdrželi antigenní testy a připravili logistiku pro rotaci třídních kolektivů. Mnozí ale přiznávají, že by na přípravy potřebovali více času.
Škola bez dětí je jako zvon bez srdce. Od pondělí začne znovu bít. Pravidelné testování na covid, prezenční výuka na střídačku po týdnech a s nasazenými respirátory či alespoň chirurgickými rouškami. To jsou některé podmínky, za kterých se většina žáků prvního stupně základních škol vrátí od 12. dubna do lavic. Testování po domácku stačit nebude, absolvovat ho budou muset dvakrát týdně ve škole, a to i předškoláci, pro něž se po neděli otevřou dveře mateřinek.
Děti se do škol vrátí v pondělí 12. dubna. Zatím půjde jen o žáky prvního stupně. Podle plánu ministra školství Roberta Plagy bude ve školách zavedena takzvaná rotační výuka, kdy se třídy mají střídat po týdnech. Žáci zároveň budou muset ve škole dvakrát týdně podstoupit antigenní test na covid.
Andrea Melechová Ruthová je zastupující ředitelkou základní školy na Kamenné stezce v Kutné Hoře, kterou navštěvuje velké procento dětí ze znevýhodněných rodin. Přestože spádové oblasti města jsou nastavené tak, že se tu kumuluje vyšší počet těchto dětí a škola si ve městě získala nálepku „romská“, nebylo pro Andreu Melechovou při našem prvním rozhovoru snadné pojmenovat problémy, ve kterých se nachází její škola, která stojí na hranici své existence.
/AKTUÁLNÍ FOTO Z ROZVOZU TESTŮ/ Příští pondělí se vrátí zpátky do školních lavic žáci prvního stupně základních škol a také předškoláci do mateřských škol. Výuka ale bude mít různá omezení, fungovat rotačně a děti se budou muset povinně testovat na covid. Antigenní testy školy dostanou od Správy státních hmotných rezerv. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po úterním jednání vlády ujistil, že jde o testy neinvazivní, tedy vzorek se odebírá z přední části nosu.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Valašsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. V tomto díle se podíváme do Hovězí.
Dva syny má na prvním stupni základní školy, jednoho na druhém. Pavlína Frňková z Adamova na Blanensku i její ratolesti nedočkavě vyhlíží datum 12. dubna. V pondělí se totiž otevřou brány škol. Jihomoravské matce se uleví při práci z domu a děti opět uvidí spolužáky.
Rozhodně jsem ráda, že se děti opět vrátí do lavic, i když to bude rotačně s tím, že budou testované dvakrát týdně. Návrat do škol bude lepší jak pro rodiče, tak děti. Mladší dcera, která navštěvuje první třídu, se nedokáže celé dopoledne při distanční výuce soustředit. Už se nemůžeme dočkat, až se školy znovu otevřou a vše se vrátí do normálu, těší se maminka dvou školaček Kateřina Talichová z Kamenice nad Lipou.
Děti, které vyrazí letos poprvé do školy, mohou využít novou možnost základního vzdělávání. Devítiletá Základní škola Bambi v Humpolci totiž navazuje na osmileté fungování tamní mateřské školy, která sídlí ve Školní ulici.
/FOTO/ Třeba až do 35 kilometrů vzdálené Rokytnice musely doposud dojíždět dobruští florbalisté, v domovském městě jim potřebné zázemí chybí. To se ale změní. Příští rok se nejen oni, ale i další místní sportovci a školáci dočkají nové moderní sportovní haly. Od prvního impulsu pro její výstavbu přitom uplynulo už osm let.
Dnes a denně slyšíme úvahy rodičů budoucích prvňáčků na téma, že současná doba připravenosti na školní docházku nepřeje, že nevědí, co a jak od září bude a že by raději zvážili odklad.
Královéhradecký kraj ve spolupráci s místními akčními skupinami a učiteli ze základních a středních škol odstartoval v pondělí 29. března pro žáky devátých tříd projekt, který jim pomůže s přípravou na přijímací zkoušku z matematiky. Bezplatný projekt potrvá pět týdnů a funguje přes Google Classroom.
/ROZHOVOR/ Sedm kilometrů od Jihlavy leží Puklice. Ačkoliv tam žije téměř osm set padesát obyvatel, obec si zachovává vesnický ráz. Starostka Kateřina Pauzarová je za to ráda.
„Milá školo, kdy už mě za tebou konečně pustí? Učení doma už mě nebaví,“ stojí v jednom z dopisů, které v minulém týdnu napsali žáci malotřídky v Blatci na Olomoucku. Školu jich navštěvuje celkem třináct. Přesto se musí učit distančně. Petice za otevření malotřídek nepomohla.
„Milá školo, kdy už mě za tebou konečně pustí? Učení doma už mě nebaví,“ stojí v jednom z dopisů, které v minulém týdnu napsali žáci malotřídky v Blatci. Školu jich navštěvuje celkem třináct. Přesto se musí učit distančně. Petice za otevření malotřídek nepomohla.
K poctě Jana Amose Komenského (1592 - 1670) se den jeho narození 28. března stal Dnem učitelů. U této příležitosti Plaketu J. A. Komenského udělila obec Přepychy řediteli zdejší základní školy a mateřské školy Janu Macháčkovi za aktivní práci ve školství.