Prázdniny se chýlí ke konci a školy se chystají na začátek vyučování. Přípravy jsou letos silně ovlivněny protikoronavirovými opatřeními. Některé školy tak ještě nemají jasno v tom, zda s dětmi vyrazí například na lyžařský výcvik, školu v přírodě, exkurze nebo do divadla. Ministerstvo školství totiž v manuálu doporučilo školám, že by se žáci z různých tříd neměli potkávat.
Na dvaceti základních školách v Ostravě celý rok fungovali kariérní poradci, kteří žákům osmých a devátých tříd základních škol radili s výběrem budoucího povolání. Město Ostrava bylo iniciátorem tohoto unikátního projektu a pro zřízení a fungování těchto pracovních pozic vytvořilo nejen finanční podmínky, ale ve spolupráci s partnery také odborné zázemí.
Většině okresů svítí na covidovém semaforu bílá, přesto se školy připravují na začátek výuky podle přísných manuálů, které pro ně připravilo ministerstvo školství a Česká školní inspekce. Zásadní změnou oproti prvotnímu znění je zrušení povinného nošení roušek.
Přístavba, půdní vestavba a zcela nový, velký pavilon začnou od září sloužit žákům čtyř základních škol. „Stavebně je všechno hotové, drobné dodělávky jsou jen na novém pavilonu, soutěžili jsme a někde ještě soutěžíme dodavatele vnitřního vybavení,“ shrnul starosta Michael Kašpar s tím, že termín by se měl bez problémů stihnout.
/FOTOGALERIE/ Roušky povinné ve školách sice zatím nebudou, jiná protikoronavirová opatření ale zůstávají. Ředitelé rakovnických škol se na nový školní rok pečlivě připravují a již teď si uvědomují, že některá doporučení přinesou komplikace.
Sociální sítě, hry, smsky, natáčení videí. Tyto činnosti budou od září v řadě vzdělávacích zařízení tabu. Stejně tak ale možnost dohledat si informace nebo doplnit mezery ve vzdělání. Základní školy totiž budou mít možnost žákům zatrhnout užívání telefonů a tabletů. Umožní jim to novela zákona.
Včelařů prý ubývá a stárnou. Jejich věkový průměr je kolem šedesáti let, ale situace se zřejmě obrací k lepšímu. Včelaři na Vysočině začali zakládat při základních školách včelařské kroužky a vychovávají svoje nástupce. K včelaření lákají i mobilní aplikace.
Sociální sítě, hry, smsky, natáčení videí. Tyto činnosti budou od září v řadě vzdělávacích zařízení v Jihomoravském kraji tabu. Stejně tak ale možnost dohledat si informace nebo doplnit mezery ve vzdělání. Základní školy totiž budou mít možnost žákům zatrhnout užívání telefonů a tabletů.
/FOTOGALERIE/ Roušky se mají vrátit do života Čechů a měly poznamenat také školní docházku. Ministerstvo vydalo manuál, jaká opatření budou od září platit ve školách; zatímco některá nařízení navazují na režim, který platil ještě před pár měsíci, jiné nechávaly ředitele škol řešit neřešitelný problém. Tím je provoz školních jídelen, kde se směly potkávat jen určité skupiny dětí a tím pádem by nestačila kapacita stravovacích prostor. Čtvrteční odpoledne ale přineslo změnu - roušky ve školách nebudou povinné.
Lepší a modernější toalety, jazykové učebny, výtah, nové sportovní hřiště. To mohou využít po prázdninách školáci na Havlíčkobrodsku. Do oprav ve školních budovách investovaly letos města a obce na Havlíčkobrodsku miliony. Některým ředitelům škol tak paradoxně přibyly starosti nejen jak zvládnout zahájení školní výuky pod hrozbou koronaviru, ale také jak se ve škole vyrovnat s přítomností armády řemeslníků.
Oprava tělocvičen, učeben či výmalby. Kromě těchto povinností, které školy řeší každoročně, letos musely do příprav na nový školní rok zahrnout i požadavky ministerstva školství a jeho manuály k provozu v době pandemie koronaviru.
Kromě klasických povinností, jako jsou rekonstrukce odborných učeben, šaten, kabinetů či výmalba tříd, musí v těchto dnech ředitelé základních škol na Pelhřimovsku řešit ještě dezinfekci, roušky, školu celkově připravit na nový školní rok a navíc se řídit podle manuálu od ministerstva školství.
Dotace pomohou školám zmodernizovat učebny pro odborné vzdělávání: Místní akční skupina Český Sever se sídlem ve Varnsdorfu přijala od zřizovatelů škol ve výběžku 11 žádostí o dotaci, která je zaměřená na zlepšování dostupnosti vzdělání a zvyšování kvality vzdělávání.
Požadavek hygienické stanice na výměnu přívodu teplé vody v kuchyni janovské základní škole stojí za nutnou rekonstrukcí v této organizaci města. Informovala o tom Jitka Pavlíková z litvínovské radnice.
Opozice v souvislosti s opatřeními proti epidemii koronaviru ve školách, která dnes představilo ministerstvo školství, mluví o chaosu či improvizaci. Upozorňuje na to, že některá opatření budou obtížně realizovatelná. Ministerstvo podle opozičních stran také přeneslo značnou část odpovědnosti na ředitele škol, pro které bude naplnění pravidel náročné. Manuál pro školy měl být podle odborů v doporučeních přesnější.
Čtvrtek třináctého srpna připadl letos v Česku i ve světě na mezinárodní den leváků, který upozorňuje na jejich obtíže. Doby, kdy se na leváky ve školách dívali učitelé jako na něco nežádoucího, jsou naštěstí již dávno pryč. Potvrzuje to také ředitelka Základní školy Komenského ve Slavkově u Brna Věra Babicová.
Zhruba 180 základních a středních škol připravilo na srpen pro žáky bezplatné čtyřdenní vzdělávací kempy, které mají děti připravit na začátek školního roku. Část žáků se kvůli jarnímu koronavirovému zavření škol vrátí do lavic 1. září po půl roce, někteří z nich se neúčastnili ani distanční výuky.
Anetě Kloboučníkové z Kolína je 13 let, je žákyní 1. základní školy Kolín, po prázdninách půjde do osmého ročníku. Je to velmi dobrosrdečná dívka, zkrátka mladá slečna s dobrou duší, která už od dětství nemyslí jen na sebe. Nedávno například darovala své oblečení a hračky nadačnímu fondu Proonko, který prostřednictvím charitního obchodu v Kolíně pomáhá onkologicky nemocným lidem. Nyní se rozhodla ustřihnout si své krásné dlouhé vlasy a věnovat je do pražského salónu Dlouhovláska, kde pomáhají ženám a dívkám, které například přišly o vlasy po chemoterapii. „Mně vlasy dorostou, ale jim třeba ne,“ říká Anetka Kloboučníková.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ S blížícím se začátkem školního roku se začínají objevovat otázky některých rodičů, jak se základní a střední školy připravují na možnou další vlnu covid epidemie. V Příbrami se podle vedení města ředitelé škol v současné době připravují pro případ opětovného vyhlášení nouzového stavu.
Na našem území kdysi žili draci, nebyli to ale okřídlení plazi chrlící z tlamy oheň, nýbrž velcí mořští plazi s ploutvovitým zakončením končetin. Jedním z nich byl i mořský drak z Dolního Újezdu u Litomyšle, jehož nádherná čelist byla objeveny náhodou před šedesáti lety tehdejším žákem základní školy F. Hurychem
České Budějovice - Stavební techniku je slyšet o prázdninách ve školských zařízeních zřizovaných městem. Jak informoval Viktor Vojtko, mezi největší letošní akce patří opravy střech.
I když jsou stále ještě prázdniny, má od prvního srpnového dne Základní škola Pašely novou ředitelku. Stala se jí Milena Prášková, někdejší dlouholetá ředitelka Základní škly Jiráskova Benešov a pedagožka s praxí 34 let. Ta žákům, jejich rodičům a svým kolegům v dopise zveřejněném na webu radnice sděluje, že nemusejí mít z této novinky obavu.
Města a vesnice se budou moci nově ucházet o podporu na vytvoření projektů týkajících se rozšiřování kapacit základních a mateřských škol. Nabídka se ovšem týká pouze tří regionů, mezi nimiž jsou vedle Berounska ještě Praha-východ a Praha-západ. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé.
Zamezit šíření koronaviru ve škole v případě nákazy některého žáka bude podle zástupců školských asociací při běžném provozu škol v novém školním roce zřejmě problematické. Na druhém stupni základních škol a na středních školách rozvrhy vyučování předpokládají setkávání žáků z různých tříd. Změna režimu v jedné třídě by proto asi měla vliv i na další výuku ve škole. ČTK to řekli předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.
V okrese přibude další třída s alternativním vzděláváním na úrovni mateřské školy. V září se otevře v jedné z karvinských školek třída s prvky Montessori. Převládat budou pomůcky, které děti od tří do šesti let učí být samostatné v běžných denních činnostech. Motto Montessori pedagogiky je totiž “Pomoz mi, abych to dokázal sám.“
V posledním červencovém týdnu byla na Základní škole v ulici B. Němcové v Litoměřicích návštěva z České školní inspekce a Ministerstva školství ČR. Konkrétně se jednalo o inspektorku Kamilu Havlíčkovou a Svatopluka Pohořelého, vedoucího oddělení základního a základního uměleckého vzdělávání MŠMT.
Velké stavební úpravy čekají další domažlickou základní školu. Tentokrát se bude pracovat v základní škola Komenského 17. Kromě bezbariérového přístupu vznikne i pět nových učeben.
Více školních staveb i rekordních pět objektů z Havlíčkova Brodu. Seznam soutěžících o titul Stavba roku Kraje Vysočina 2019 už je hotový. Podívejte se.
S kapkou ironie lze říci, že se dlouhé odkládání oprav základní škole na sídlišti Lada v České Lípě vyplatilo. Její modernizace běží pomalu rok a už nyní je vidět, že výsledek stojí za to. Po prázdninách ho jistě ocení učitelé, žáci i jejich rodiče.
Městská policie se v době nouzového stavu zaměřila ve zvýšené míře na veřejný pořádek v Českých Budějovicích v souvislosti s krizovými opatřeními a omezila kontroly v oblasti dopravy.
V Libníči u Českých Budějovic by místní rádi viděli znovuotevřenou školu. V obci před více než dvaceti lety škola fungovala, ale pak byla zavřena. Nyní by ji starosta společně s dalšími třemi starosty okolních obcí rád obnovil.
Největší středočeské město se sedmdesáti tisíci obyvateli chce rozšířit síť svých středních škol. Prioritně má zájem o pedagogické obory a obory související s bezpečnostními složkami. Střední školy zřizuje Středočeský kraj a vedení města Kladna s ním proto zahájilo intenzivní vyjednávání.
/FOTOGALERIE/ Prostory církvické základní školy navzdory volným prázdninovým dnům druhý červencový týden ožily. Konal se tu totiž příměstský tábor Veselé vědy. Sešlo se na něm devět malých vědců a vědkyň nejen z Církvice, ale i z okolních obcí, a dokonce i Čáslavi a Kutné Hory.
Základní školy v Kralupech nad Vltavou získají v brzké době tři inteligentní venkovní kamery Netatmo, jejichž součástí jsou rovněž integrované sirény. Město je obdrželo jako dar od společnosti PRAM Consulting.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Pokud máte rádi posezení v trávě, můžete 2. srpna podpořit pokus o republikový rekord v počtu piknikujících lidí v jeden den. Akci Česko jde spolu na piknik organizuje teplický spolek Spolu proti samotě.
Desítky milionů korun by mohly v příštích letech putovat do oprav škol na Šluknovsku. Zvelebit své základní školy plánuje Krásná Lípa i Varnsdorf. Krásnolipští si chtějí při financování rekonstrukce pomoci dotací.
Kapacitní možnosti největší benešovské Základní školy Dukelská jsou na samé hranici. Do školy dochází téměř tisícovka žáků a někteří třídy našli i tam, kde to dříve bylo nepředstavitelné. Benešovská radnice ale stav hodlá změnit a vytvořit tam nový prostor pro třídy odstěhováním družiny.
Přípravnou třídu pro 15 dětí otevře po prázdninách základní škola v Moravském Berouně. Pomůže vyrovnat vývoj u budoucích prvňáků, kteří mají odklad povinné školní docházky. Z části se jedná o děti ze sociálně slabších rodin, u nichž je vedení školy přesvědčeno, že rok strávený v lavici „přípravky“ pomůže na cestě dalšího vzdělávání. Pro tyto děti se škole rovněž podařilo zajistit nadací dotované obědy.
O letních prázdninách mohou rodiče s dětmi i široká veřejnost navštěvovat několik sportovišť, hřišť a otevřených dětských a školních hřišť na Turnovsku. Některá jsou voně přístupná, jiná mají určené dny a hodiny.