Školáci a studenti z Ústeckého kraje odevzdali v minulém roce v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět k recyklaci celkem 8 235 kilogramů použitých baterií. Zároveň prohlubovali své znalosti v oblasti třídění, recyklace a předcházení vzniku odpadů. Loni mimo jiné plnili osvětový úkol, při němž vymýšleli recyklační zlepšováky, které podpoří třídění baterií a jejich rozumnou spotřebu. Prvenství v kraji ale i v celé republice patří Základní škole Velké Březno.
Brněnská základní škola Bosonožská jde vstříc otevření. Tamní žáci prvního stupně si ve středu jako první v kraji svépomoci vyzkoušeli testování na přítomnost koronaviru. Nikoli výtěrem z nosu, ale antigenním testem ze slin.
V základní škole v Petrovicích u Sedlčan ve středu 17. února ráno zkušebně testovali žáky prvních a druhých tříd na covid-19. Lékařka Laura Roden, z jejíž iniciativy se testování uskutečnilo, u dětí případnou nákazu zjišťovala novými neinvazivními antigenními testy ze slin. Zájem rodičů byl ale malý, testování dětem povolilo jen 13 z 23 rodičů, řekla ředitelka školy Hana Vošahlíková. Všichni testovaní byli ten den negativní.
Už od 15. února 2021 rozšířil českobudějovický magistrát úřední hodiny. V pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, na ostatní dny je možné se elektronicky objednat.
V uplynulém týdnu region sevřely tuhé mrazy, které musejí lidé bez domova většinou přečkat venku. Například v noci na pondělí 15. února bylo naměřeno přes patnáct stupňů pod nulou. Město Beroun informuje na svých stránkách, že strážníci proto pravidelně navštěvují obvyklá místa, kde se bezdomovci zdržují.
Pilotní „domácí testování“ na koronavirus mezi pražskými školáky odstartovalo mírnou komplikací. Sady pro 190 žáků nultého, prvního a druhého ročníku nedorazily do základní školy Litvínovská 600 podle plánu před úterním polednem, kdy tam končí prezenční výuka. Ředitelka Věra Cyprichová se proto pokusila distribuovat později dodanou zásilku rodičům přes vrátnici a družinu.
Vládní omezení a nařízení neumožní letos pořádání jedné z nejoblíbenějších akcí v Březové na Sokolovsku. Tou je masopust, do kterého se ve městě zapojují všechny generace.
/FOTOGALERIE/ Na sedmi místech v Trutnově v pondělí rozdává město lidem 166 tisíc roušek. Každý má nárok na pět kusů, při výdeji se musí prokázat občanským průkazem.
S pilotním programem dobrovolního testování žáků prvního stupně na covid – 19 začala v pondělí 15. února sedlčanská Základní škola Propojení. Do neinvazivního testování se zapojilo až 85 procent žáků prvních a druhých ročníků. Jedná se o jednoduchý úkon, kdy žák pouze stáhne roušku a plivne do připravené plastikové nádoby. Testy provádí příbramská zubní lékařka Laura Roden, která je do pár minut i vyhodnotí. Pozitivní výsledek znamená pro žáka automaticky domácí karanténu.
Na 2. základní škole v Sedlčanech začalo v pondělí 15. února zkušební testování žáků na koronavirus. Zapojili se do něj prvňáci a druháci ze čtyř tříd, souhlas s testováním dali rodiče zhruba 85 procent žáků. „Neinvazivní antigenní testy ze slin zajistila ze své iniciativy sedlčanská zubní lékařka Laura Roden,“ řekl ředitel školy Jaroslav Nádvorník.
Široká nabídka veřejných služeb, důraz na kvalitní školství i zdravotnictví, krásná příroda v kopcovitém terénu Hostýnských vrchů. Spojení uvedeného má za následek, že stále více lidí chce mít jako svou domovskou adresu zapsanou obec Hošťálkovou na Vsetínsku.
/FOTOGALERIE/ Je tady nový seriál Deníku. Pojďte s námi na procházku po vesnicích, vesničkách i městech Karvinska a Těšínského Slezska. Prozradíme, jak se žije v různých „koutech“ okresu. Jako druhou představujeme obec známou nejen archeoparkem, či Rybím domem. Pojďme navštívit Chotěbuz.
Místo původně avizovaných 310 tisíc roušek ze skladu státních hmotných rezerv dorazilo v pátek odpoledne do Trutnova 250 tisíc kusů. Náklad přivezli na Městský úřad Trutnov členové Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Energeticky soběstačnější by v budoucnu mohla být Základní škola v Hoštce. Město tam totiž plánuje instalaci fotovoltaické elektrárny. Doplnit ji má také zařízení na výměnu vzduchu s rekuperací.
Podaří se žákům základních škol všechno dohnat? Bojím se toho, aby je pandemie nepoznamenala na roky dopředu a neztížila jejich uplatnění v budoucnosti. Tak zdůvodnil nápad pořádat letní doučovací kurzy pro žáky základních škol místostarosta Znojma Jan Grois.
Nový kampus Waldorfské školy v Hejčíně už je ve fázi hrubé stavby. Práce pokračují podle plánu, do nového školního roku má být kompletně hotovo. Od září tam bude fungovat nejen mateřská a základní škola, ale také lyceum, které dosud v regionu chybělo.
/FOTO/ Pilka, hoblík, šroubovák, kleště. Pro mnoho dětí, zejména těch z větších měst, skoro exotická slova. I proto za více než 40 milionů vyrostla u jablonecké Základní školy Kokonín budova, v níž se nachází školní dílna.
/VIZUALIZACE UVNITŘ ČLÁNKU/ Nové prostory pro výuku a trávení volného času. Projekt přístavby Základní školy Křenovice ocení narůstající počet žáků. „Její rozšíření o dvě kmenové učebny a dvě oddělení školní družiny je naprosto nezbytné pro naše další fungování. Počet tříd se zvyšuje, proto řešíme zásadní problém se zajištěním prostor pro výuku. V letošním školním roce jsme otevřeli dvě první třídy, příští školní rok plánujeme rovněž dvě paralelní první třídy," popsal ředitel školy Ivan Mazáč.
Motivace dětí k učení je jednou z výzev, s níž se vyrovnávají více či méně zdařile kantoři, ale také jejich 'pedagogičtí kolegové', rodiče školáků, v současné době distanční. Ta podle Hany Mikulcové, učitelky a zástupkyně ředitele Základní školy Jiráskova v Benešově trvá už příliš dlouho. Negativně se proto odráží jak kantorech, tak zejména na samotných žácích.
/VIZUALIZACE UVNITŘ ČLÁNKU/ Nedaleko Císařské jeskyně v Ostrově u Macochy na Blanensku kácí dřevorubci v těchto dnech bývalý sad a náletové dřeviny. Na louce u lesa je oranžovými kolíky už vyměřený prostor, kde dělníci postaví novou dětskou léčebnu se speleoterapií.
Eva Prokešová je ředitelkou Základní školy a mateřské školy Novosedly nad Nežárkou devátým rokem. Její povinností je nejen samotná funkce řízení školy, ale je současně třídní učitelkou prvního a druhého ročníku základní školy.
Základní škola v Lukavci na Pelhřimovsku si letos připomíná dvacáté výročí od svého založení. Tamní žáci a učitelé budou ale zřejmě oslavovat v tichosti. Současná opatření kvůli pandemii jim totiž konání větších akcí pravděpodobně neumožní.
Už několik stovek zvídavých návštěvníků nejen z České republiky, ale také ze Slovenska navštívily netradiční odborné učebny základní školy v Ratíškovicích. Nový pavilon nabízí školní dílny pro čtyřiadvacet žáků a také tři odborné učebny pro výuku jazyků, přírodovědných oborů i informačních technologií.
Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je navzdory nepříznivé epidemiologické situaci v plném proudu. Krajská kola soutěže se uskutečnila distančně formou on-line testu a zapojilo se do nich téměř 900 žáků základních škol ze všech krajů republiky.
Škola ZŠ a MŠ Borek vznikla na místě původní mateřské školy z roce 1978. Současný ředitel školy Radek Cvach vysvětluje: "Obec Borek usilovala v dalších letech o vznik základní školy, aby žáci nemuseli už od šesti let dojíždět do krajského města. To se povedlo až po změně režimu."
Tomáš Macháček se formálně narodil v Kolíně, ale celý život žije v Pečkách. V Pečkách na dráze, pro upřesnění. Tam také nastoupil na základní školu. Se sportem začal poměrně brzy. „Fotbal jsem začal hrát někdy ve čtyřech až pěti letech. Táta dělal trenéra přípravky, takže má volba byla jasná,“ prozradil Macháček. Fotbalu se věnoval celých devět let na základní škole, nikam nepřestoupil. „Tréninky zabraly všechen čas, co jsem měl. Zkoušel jsem hokej nebo tenis, ale nic organizovaně.“
Tomáš Macháček se formálně narodil v Kolíně, ale celý život žije v Pečkách. V Pečkách na dráze, pro upřesnění. Tam také nastoupil na základní školu. Se sportem začal poměrně brzy. „Fotbal jsem začal hrát někdy ve čtyřech až pěti letech. Táta dělal trenéra přípravky, takže má volba byla jasná,“ prozradil Macháček. Fotbalu se věnoval celých devět let na základní škole, nikam nepřestoupil. „Tréninky zabraly všechen čas, co jsem měl. Zkoušel jsem hokej nebo tenis, ale nic organizovaně.“
Tomáš Macháček se formálně narodil v Kolín, ale celý život žije v Pečkách. V Pečkách na dráze pro upřesnění. Tam také nastoupil na základní školu. Se sportem začal poměrně brzy. „Fotbal jsem začal hrát někdy ve čtyřech až pěti letech. Táta dělal trenéra přípravky, takže má volba byla jasná,“ prozradil Macháček. Fotbalu se věnoval celých devět let na základní škole, nikam nepřestoupil. „Tréninky zabraly všechen čas, co jsem měl. Zkoušel jsem hokej nebo tenis, ale nic organizovaně.“
/FOTOGALERIE/ Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je navzdory nepříznivé epidemiologické situaci v plném proudu. Krajská kola soutěže se uskutečnila distančně formou on-line testu a zapojilo se do nich téměř 900 žáků základních škol ze všech krajů republiky.
V České republice dosud neexistovala databáze malotřídek, neboli malotřídních neúplných základních škol. Nevěděly o sobě navzájem, a také ministerstvo školství se tvářilo, že o nich neví. Malotřídky se semkly až díky koronavirovým opatřením, které nerozlišují specifika velkých a malých škol.
Ve čtvrtek 4. února 2021 by se frenštátský rodák a olympijský vítěz ve skoku na lyžích Jiří Raška dožil 80 let. Představitelé města v čele se starostou Miroslavem Halatinem u této příležitosti položili kytici u jeho pamětní desky.
Příbramské základní školy už vypsaly termíny pro zápis do 1. tříd. S „náborem“ nových školáků počítají v dubnu, tak jak nařizuje školský zákon. Termíny jsou v současné koronavirové pandemii, kdy se vládní nařízení mění týden, co týden, spíše předběžné a ideální.
Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je navzdory nepříznivé epidemiologické situaci v plném proudu. Krajská kola soutěže se uskutečnila distančně formou on-line testu a zapojilo se do nich téměř 900 žáků základních škol ze všech krajů republiky.
/ROZHOVOR/ Sedm let se o městskou knihovnu v Jevišovicích stará Zdenka Komůrková. Za výsledky její práce získala knihovna řadu ocenění. „Nechodím do práce, ale do knihovny. Snažím se naplňovat svůj cíl, aby z naší knihovny bylo centrum jevišovické komunity,“ uvedla knihovnice.
Dne 28. ledna 2021, tedy dne, kdy by se za normálních okolností měl rozdávat ve škole výpis pololetního vysvědčení, si jela žákyně 9. ročníku naší základní školy Hana Glacnerová do Luhačovic převzít diplom se zvláštním oceněním, který získala v literární soutěži „Spěchej pomalu“ svou poutavou krimi-povídkou: „Tohle dobře nedopadne“.
Žáci základních a středních škol dostali ve čtvrtek 28. ledna pololetní vysvědčení. Kromě prvňáků a druháků jej ale obdrželi prozatím jen ve virtuální podobě v rámci svých on-line hodin, v papírové podobě ho obdrží až po návratu do škol. Rodiče si známky svých ratolestí mohli překontrolovat v elektronických systémech jednotlivých škol.
/ROZHOVOR/ Waldorfská základní škola Mistra Jana funguje v Ratibořských Horách už čtvrtým rokem. Nyní ji navštěvuje 70 žáků, cílem je devítiletá základní škola s celkovou kapacitou 180 žáků.
Narodil jsem se 14. října 1963 a prakticky stále žiju v Zavadilce. Do 5. třídy jsem chodil do školy v Krchlebech, do vyšších tříd základní školy jsem pak dojížděl do Nymburka na Základní školu Komenského. Otec i děda byli truhláři, ale já jsem v tomhle rodinnou tradici nedržel.
Pavilony základní školy v Norské ulici v Kročehlavech čeká rekonstrukce. Na chystané práce byly již vypsány dva tendry. Jejich celková hodnota by neměla přesáhnout 60 milionů korun, přičemž třetinu nákladů by mohla pokrýt evropská dotace, o kterou město Kladno zažádalo.
Dlouho nevyužívaný a chátrající pavilon základní školy v Nové Cerekvi půjde k zemi, a to za nemalé peníze. Objekt z osmdesátých let je prázdný zhruba přes osm let.
Přede dveřmi školy, v aplikaci, na hřišti nebo prostřednictvím emailu. Takovými způsoby se teď v pololetí děti z Vysočiny dozví, jak jim to ve škole, lépe řečeno za obrazovkami počítačů, v uplynulých měsících šlo.
Byla tehdy neděle 28. srpna roku 1960, když v Katovicích na Strakonicku slavnostně otevírali místní školu. Velká sláva se konala za přítomnosti představitelů důležitých okresních i krajských institucí a široké veřejnosti.
Vskutku neobvyklý školní rok za sebou mají žáci i učitelé. Výuka se ve valné většině neodehrávala v lavicích a před tabulí, ale na dálku doma u počítačů. Proto ministerstvo školství dalo při sepisování vysvědčení školám volné ruce. Hodnotit mohou klasifikací, slovně i kombinací obou způsobů. Toho plánují využít některé základní školy v Libereckém kraji.
Znovu a lépe. Radnice v Uhříněvsi se pustila do architektonické soutěže na novou základní školu. Ukončila tak původní záměr, který začal vznikat v režii magistrátu. Výstavba školy je nutná kvůli stálému přílivu obyvatel z mnoha developerských projektů.
Budova základní školy a praktické školy v Hustopečích dětem slouží již od roku 1978. V lednu 2021 jsme se přišli poptat, jak zvládá výuku v době koronaviru jejich téměř šedesátka žáků.