Krokus. Malá, drobná květinka, která potěší oko každého z nás již počátkem února, pokud se jí podaří protlačit své okvětní lístky přes možné nánosy sněhu. Pro nás, žáky ZŠ Komenského I ve Zlíně (4. ZŠ), se tento rok stává symbolem něčeho většího a to symbolem vzpomínky na děti v souvislosti s pojmem holocaust.
Školské odbory potvrdily svůj záměr stávkovat kvůli navýšení platů, část škol tak ve středu zůstane na Jičínsku zavřená. Někteří učitelé totiž nesouhlasí s rozdělením desetiprocentního nárůstu mezd na 8 % do tarifu a 2 % do nenárokových složek, požadují navýšení tarifní částky mzdy o deset procent. Proto stávkují.
Mikulov /FOTOGALERIE/ - Žáci základní školy Hraničářů v pátek vyrazili do mikulovských ulic Alfonse Muchy, Koněvova, a 22. dubna. Jejich cílem bylo osadit tři trvalkové záhony tulipány, krokusy, nebo okrasným česnekem.
Výrazná většina mateřských, základních a středních škol v Praze zůstane během středeční stávky otevřená. Mnohé protest podpoří jinou formou. O tom, zda škola stávkuje, by se rodiče podle zákona měli dozvědět nejpozději v úterý.
Po pondělku už je víceméně jasno. Během odpoledne se totiž další boleslavské školy rozhodly připojit ke středeční stávce učitelů. Nakonec jich není zrovna málo, zdaleka ale nejde o všechny školy Mladoboleslavska.
Moderní dopravní hřiště vzniká v areálu základní školy Severovýchod v Zábřehu. Sloužit bude zejména pro dopravní výchovu dětí. Práce se rozběhly na začátku září a dokončeny by měly být do závěru letošního roku.
Část škol na Kolínsku jde do stávky. Ředitelé se ale z velké části shodují, že akce je vyhlášená a řešená velice narychlo. Okolnosti se mění co chvíli. Odborový svaz pracovníků ve školství vyhlásil na středu 6. listopadu stávku kvůli tomu, že platy neporostou tak, jak bylo slíbeno. Navíc jde o procentuální rozdělení do tarifní a nadtarifní složky.
Středeční ohlášená stávka učitelů má ve městech na Nymbursku malý ohlas. Podle našich zjištění se k ní připojí pouze učitelé na Základní škole Komenského v Nymburce, a to ještě pouze částečně. Kompletně pak bude uzavřena Základní škola Václava Havla v Poděbradech. Na ostatních školkách ve městech výuka proběhne zcela standardně.
Také některé školy na Kladensku se ve středu připojí ke stávce učitelů. Kantorům se nezamlouvá, že vláda chce zvýšit platy o osm procent. Odbory požadují růst tarifních mezd o deset procent. Jak potvrzují ředitelé škol v okrese, většina vzdělávacích zařízení se k protestu připojí jen formálně. Až na výjimky se v některých školách dveře docela uzavřou. Přesto kantoři valný výsledek tentokrát od stávky nečekají.
Na středu 6. listopadu je v celé České republice avizovaná stávka učitelů, kteří jsou naštvaní kvůli nízkým platům a jeho minimálnímu růstu. Zapojení mladoboleslavských středních a základních škol je ale zatím spíše ve hvězdách. Rozhodnout se má během pondělí a úterý, někde už ale měli při pondělku zcela jasno.
Také školy na Rakovnicku se ve středu připojí ke stávce učitelů. Kantorům se nezamlouvá, že vláda chce zvýšit platy o osm procent. Odbory požadují růst tarifních mezd o deset procent. Jak potvrzují ředitelé škol v okrese, většina vzdělávacích zařízení se k protestu připojí jen formálně.
Školské odbory oznámily, že ve středu 6- listopadu se uskuteční stávka učitelů. Tímto krokem chtějí lidé pracující ve školství upozornit na dlouhodobé podhodnocení své profese. Učitelům se nezamlouvá, že vláda jim chce zvýšit platy o osm procent. Odbory požadují desetiprocentní nárůst. Na všech školách se idea středeční stávky však nesetkala s příznivým ohlasem.
Beroun – Zimní stadion Na Ostrově v Berouně hostí první ročník Bruslařské olympiády. Žáci základních škol tam poměří své síly v rybníkové lize a dalších dovednostních disciplínách, mezi které bude patřit například střelba na cíl, rychlostní bruslení nebo štafeta družstev.
Plánovaná středeční stávka učitelů se dotkne také Kutnohorska. Do stávky půjdou všechny kutnohorské základní školy kromě Základní školy Žižkov. „Stávkovat budou učitelé na základních školách Kamenná stezka, T. G. Masaryka i Jana Palacha. Ve středu zůstanou zavřené celé školy včetně družin, rodiče budou informování prostřednictvím systému Bakalář a školních webů,“ uvedla Milada Nechojdomová z městského odboru památkové péče, školství a kultury.
Rodiče v regionu řeší dilema. Zajistit si na středu hlídání pro dítě, nebo ho poslat do školy? Ještě v pondělí totiž nebylo zřejmé, které školy v kraji se připojí k chystané stávce učitelů. Jasno by mělo být až během dneška. Většina škol zatím slibuje, že se o děti se postará.
Brno - Na zavřené dveře narazí ve středu lidé u mnoha školních budov v Brně. Jejich učitelé se připojí k celorepublikové stávce. Ředitelé škol i rodiče kritizují, že je protest svolaný příliš narychlo.
Vyškovsko – Na jednodenní stávce vyhlášené na středu školskými odbory se budou podílet i školy na Vyškovsku. Anděla Zbořilová, která má na starosti koordinaci akce na Jižní Moravě, odhadla jejich předběžnou aktivní účast na padesát procent. Ke stávce se nepřipojí třeba Základní škola Drnovice.
Blanensko – Řadu rodičů na Blanensku čeká ve středu nepříjemnost. Některé školy se totiž rozhodly připojit k celostátní stávce a na celý den zavřou. Děti tak zůstanou neplánovaně doma. O kolik zařízení se přesně jedná, zatím není jasné.
Základní škola Luhačovice obdržela při Slavnosti škol Paměti národa v Praze prestižní certifikát společnosti Post bellum "Škola paměti národa" za systematickou výuku moderních dějin a za zapojení do vzdělávacích projektů této organizace.
Na sklonku října proběhlo v Pardubicích další kolo Jr. NBA League Divize D. Basketbalový kolektiv Základní školy Štefánikova Hradec Králové si zde zajistil postup mezi šestnáctku nejlepších.
Kvůli sporům o růst platů učitelů budou ve středu stávkovat školy v Olomouckém kraji. Někde se připojí tolik pedagogických pracovníků, že nebude zajištěna výuka a škola na den zavře. Jinde hodlá stávkovat menšina, kterou nahradí kolegové a žáci budou mít běžnou výuku. Zejména na základních školách se v pondělí domlouvali učitelé s vedením školy spíše na symbolické formě protestu.
Celodenní protest učitelů je plánovaný na středu 6. listopadu. Kantorům se nelíbí, že vláda chce zvýšit platy o osm procent namísto slibovaných deseti procent. O tom, zda se učitelé ke stávce připojí, nebo ne, se ve školách na jihu Čech v pondělí dopoledne většinou ještě jednalo.
Škola pro všechny, to stojí v záhlaví Školního vzdělávacího programu Základní školy Habartov, což je úplná škola s 9 postupnými ročníky a přípravnou třídou.
V Masarykově základní škole v Obecnici se koncem září uskutečnil projektový den jazyků. Prostory ke konání tohoto dne poskytla místní fara. Jednalo se o projektový den jazyků na základě Evropského dne jazyků, který se slaví každoročně 26. září na základě prohlášení Rady Evropy ve Štrasburku z 6. prosince 2001.
/INFOGRAFIKA/ Podniky nabízejí školám vybavení odborných učeben, vedení seminářů, studentům zase tréninkové programy. A budoucí zaměstnance hledají už i na základních školách. Firmy k této formě spolupráce vede především nízká nezaměstnanost - v metropoli jsou bez práce necelá dvě procenta lidí. Personalisté proto loví mezi těmi, kteří se na kariéru teprve připravují. Právě v Praze firmy vytváří podobných nabídek nejvíce z celé republiky.
Pelhřimov – Kam půjdu po skončení základní školy? Jaké jsou možnosti středního vzdělání v regionu? Co by mě bavilo? Na tyto otázky mohou dostat odpovědi žáci, kteří v úterý 5. listopadu zavítají do Kulturního domu Máj v Pelhřimově.
Dne 25. října se konaly dvě spojené soutěže pro žáky základních škol na Střední škole elektrotechnické v Lipníku nad Bečvou. První z nich byl sedmý ročník soutěže Objev v sobě ajťáka, tou druhou Objev v sobě elektrikáře, která vstoupila do šestého ročníku.
Naše kamarády a přátele ze ZŠ GESA Salzkotten jsme přivítali předposlední květnovou neděli před naší základní školou. Přivítání bylo stylové v duchu moravských tradic ve valašském kroji, tedy chlebem a solí.
/FOTOGALERIE/ Nebezpečí vzniku ubytovny s problematickými nájemníky, jejichž životní styl by byl na obtíž starousedlíkům a ohrožoval by také školáky, eliminovala votická radnice. „Koupi objektu, v němž působí finanční úřad, od několika soukromých vlastníků, už schválilo zastupitelstvo,“ potvrdil votický starosta Jiří Slavík.
Masarykova základní škola v Morašicích u Litomyšle připravuje oslavu výročí 150 let od svého založení. Slavnost se bude konat o víkendu 16. a 17. listopadu.
Ve středu 6. listopadu se v 18 hodin uskuteční v milevské Galerii M v pořadí již 6. večer plný poezie. Hezké básně přednesou žáci 1. Základní školy T. G. Masaryka Milevsko, Jaromír Černík a Petr Šulista.
Ode dneška se začínají školáci v Orlíku nad Vltavou učit v náhradních prostorách na obecním úřadě a v předsálí tělocvičny. Důvodem je rekonstrukce základní školy, která potrvá do konce školního roku. Dnes má být podle starosty Jana Máry předáno staveniště firmě, která vyhrála výběrové řízení. Práce se dotknou interiérů i fasády. V prvním patře pak vznikne komunitní centrum.
Závěr školního týdne patřil ve druhé třídě Základní školy na Komenského náměstí ve Slaném strašidláckému dění. Kluci a holčičky přišli oblečeni v kostýmech, aby si Halloween užili. Současně se dozvěděli od paní učitelky Dagmar Machálkové historii a tradici Památky zesnulých, která připadá na 2. listopadu.
Němčičky – Němčičští školáci se mohou těšit z opravených prostor školy. „Dětem přibyla učebna i se sociálním zařízením. Vystavěli jsme na půdu, přistavovali jsme také nové schodiště. Budeme pořizovat i takzvaný schodolezt pro postižené žáky,“ vyjmenoval tamní starosta Zbyněk Slezák.
Pod názvem „Mladí vědci v evropských regionech/Junge Wissenschaftler/Young Scientists“ se opět Táborské soukromé gymnázium a základní škola vrátilo k přírodovědným ambicím a zájmům a zároveň si splnilo sen – být koordinátorem velkého projektu Erasmus+ a mít projekt pro třídy nižšího gymnázia, tedy pro mladší studenty.
Asociace ředitelů základních škol (AŘZŠ) nepodporuje stávku učitelů, kterou odbory svolaly na středu. Ředitelé, kteří jsou členové asociace, se k protestní akci nepřipojí, učitelům na svých školách ale nebudou ve stávce bránit, řekl ČTK viceprezident AŘZŠ Jaroslav Jirásko. Asociace podle něj nesouhlasí s cíli vyhlášené stávky, vládou navržený růst platů však považuje za příliš nízký.
Ve čtvrtek 24. října 2019 navštívily Dům regionů a dětských folklorních tradic v Kovářově děti z místní základní školy. Byly jim představeny nově vybavené prostory, jež vznikly na základě přeshraničního projektu Jihočeského folklorního sdružení Lidová kultura / Volkskultur AT-CZ.
Čáslavice – V Čáslavicích zažívají nebývalý příliv prvňáčků v jejich základní škole. Letos jich nastoupilo pětadvacet ze silného ročníku 2013. Proto se v obci rozhodli školské zařízení co nejdříve rozšířit.
Zkusit si práci s roboty, chemické pokusy nebo se oddat hrátkám s elektřinou. To čeká na žáky čtrnácti základních škol na Šluknovsku, kteří se postupně vystřídají v mobilní polytechnické laboratoři EDUbus.