Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bude od pátku do neděle dějištěm jedenadvacátého ročníku Mezinárodního armádního folklorního festivalu Rožnovská Valašska.
Prostějov – Knihovna ukáže cestu a na vás bude, jaký zvolíte cíl. Jelikož se blíží letní prázdniny a doba dovolených, ponese se červnový program Městské knihovny v duchu cestování.
Řím - Italské námořnictvo zachránilo za posledních 24 hodin více než 3300 uprchlíků, kteří se po moři pokoušeli dostat z Afriky a Blízkého východu do Evropy. Asi 1300 imigrantů se podařilo dostat do bezpečí během dneška, další rekordní množství běženců objevila pobřežní stráž na několika lodích u ostrova Lampedusa již v pátek, uvedla agentura AFP.
Český Krumlov – Žáci i učitelé českokrumlovské Základní umělecké školy si tento týden přidali do sbírky další výrazný úspěch. Krumlovský dechový orchestr složený ze žáků školy si totiž přivezl z celostátního kola soutěže dechových orchestrů druhou cenu.
Salcburk - Ve věku 86 let zemřel ve čtvrtek v noci rakouský herec Karlheinz Böhm. Informovala o tom agentura APA. Böhm se proslavil zejména rolí Františka Josefa I. ve filmové trilogii o životě císařovny Sissi, v níž si zahrál po boku Romy Schneiderové.
Liberec - ZOO Liberec se podařilo po dvou letech znovu zopakovat světový úspěch v chovu orla křiklavého (Aquila pomarina). Orlí mládě vylíhnuté 28. května je totiž teprve třetím mládětem svého druhu, které v zoologických zahradách přišlo na svět.
Velvyslanci desítky zemí, hlavně z Afriky, v těchto dnech navštívili Moravskoslezský kraj. Ještě letos vznikne pracovní skupina, která velvyslance ze zemí celého světa od Ghany až po Peru přiveze do regionu opakovaně a bude vyhledávat příležitosti pro vazby mezi moravskoslezskými subjekty a jednotlivými zeměmi.
Velvyslanci desítky zemí, hlavně z Afriky, v těchto dnech navštívili Moravskoslezský kraj. Ještě letos vznikne pracovní skupina, která velvyslance ze zemí celého světa od Ghany až po Peru přiveze do regionu opakovaně a bude vyhledávat příležitosti pro vazby mezi moravskoslezskými subjekty a jednotlivými zeměmi.
Jablonec n. N. - O tom, že mají dravci vynikající zrak, jsou obratní a rychlí se školáci přesvědčili na vlastní oči, orli a supi se dožívají až osmdesáti let
Washington – Ve věku 86 let zemřela americká spisovatelka, básnířka a aktivistka bojující za práva černošské komunity a žen Maya Angelouová. Informovala o tom dnes její rodina. Angelouová se proslavila hlavně autobiografickými knihami, známá jsou ale i její politická vystoupení po boku amerických černošských vůdců či prezidentů.
Hradec Králové - Krev v mobilech. Přesně to je název filmu, který ve čtvrtek 29. května od 18.30 promítne zdarma kino Bio Central. Zajímavý snímek je již čtvrtou projekcí dokumentů, po nichž následuje odborná debata, kterou zajišťuje Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové.
Paříž/Madrid/Řím – Francouzská policie dnes začala vyklízet trojici táborů imigrantů v Calais. Mnozí totiž podle agentury Reuters neuposlechli předchozí výzvu k odchodu. Úřady se obávají šíření nemocí z táborů, v nichž přebývaly stovky přistěhovalců. S přistěhovalci se potýkají také španělské úřady. Stovky imigrantů dnes pronikly přes ostnatý plot ve španělské enklávě Melilla na severu Afriky.
Washington - Americká vrtulníková výsadková loď USS Bataan s tisícovkou příslušníků námořní pěchoty vplula do Středozemního moře. V noci na dnešek o tom s odvoláním na vojenské představitele informovala agentura Reuters. Válečné plavidlo v oblasti podpoří americké síly krizové reakce, které jsou zde rozmístěny.
Praha – Firmy po celém světě očekávají růst a plánují letos nabírat nové zaměstnance. Téměř dvě třetiny (63 procent) z nich se však obávají, že nebudou schopny najít na vypsané pozice kandidáty s odpovídající kvalifikací. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti PwC mezi více než 1300 generálními řediteli z 68 zemí.
Brno - Také brněnská skupina Amnesty International se v pondělí připojila k mezinárodnímu Dni Afriky, který upozorňuje na problematiku lidských práv. Afriku a s ní spojené nerostné i kulturní bohatství, ale i problémy rozvojových zemí Brňanům připomněly dvě výstavy a projekce.
Johannesburg - Jihoafrická policie dnes oznámila, že zadržela dalšího muže podezřelého ze spolupráce s Radovanem Krejčířem v případu údajného pokusu o vraždu policisty Nkosany „Zabijáka" Ximby a soukromého vyšetřovatele Paula O'Sullivana. Uvedl to na svém webu jihoafrický deník The Citizen. Podle policejního mluvčího Solomona Makgaleho byl muž v podsvětí znám jako nájemný vrah.
To, co je pro mnohé z nás něčím nepředstavitelným, si studentka Regionální geografie Univerzity Palackého v Olomouci Lenka Kohlová vyzkoušela na vlastní kůži. Půl roku pracovala jako dobrovolnice v africké Keni a zjišťovala, jak se v tomto přímořském státě ve východní Africe žije. O svých zážitcích z daleké cesty povyprávěla v prostějovské knihovně.
Nymburk /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Na neděli 25. května připravil multifunkční umělec Jan Vávra z Nymburka již tradiční akci: Dětský den s Krejčíkem Honzou. Přestože dva dny před vypuknutím nevěděl, kam dřív skočit, našel si čas na krátký rozhovor pro Nymburský deník
Nymburk - Na neděli 25. května připravil multifunkční umělec Jan Vávra z Nymburka již tradiční akci: Dětský den s Krejčíkem Honzou. Přestože dva dny před vypuknutím nevěděl, kam dřív skočit, našel si čas na krátký rozhovor pro Nymburský deník
Českolipsko - Zájem o volby do Evropského parlamentu je v ČR stále velmi malý, podle informací ČTK přišlo dopoledne hlasovat v průměru méně než 15 % voličů.
Litoměřice - Jen pár dní uplynulo od celorepublikové akce s férovou snídaní a už je tady další, která má zviditelnit snahy lidí z České republiky podpořit nejchudší na africkém kontinentu.
Litoměřice - Jen pár dní uplynulo od celorepublikové akce s férovou snídaní a už je tady další, která má zviditelnit snahy lidí z České republiky podpořit nejchudší na africkém kontinentu.
Žacléř - Hluk motorových pil se údolím Prkenného Dolu nese už od počátku týdne. Ale nikdo se nediví. Sympozium řezbářů, tvořících motorovou pilou se tu koná už po jedenácté. Ostatně stopy po předešlých ročnících jsou při vstupu do areálu Bret jasně patrné. Sochy, které nenašly majitele, tu tvoří téměř galerii.
Žacléř - Hluk motorových pil se údolím Prkenného Dolu nese už od počátku týdne. Ale nikdo se nediví. Sympozium řezbářů, tvořících motorovou pilou se tu koná už po jedenácté. Ostatně stopy po předešlých ročnících jsou při vstupu do areálu Bret jasně patrné. Sochy, které nenašly majitele, tu tvoří téměř galerii.
Prostějov/Keňa – To, co je pro mnohé z nás něčím nepředstavitelným, si studentka Regionální geografie Univerzity Palackého v Olomouci Lenka Kohlová vyzkoušela na vlastní kůži. Půl roku pracovala jako dobrovolnice v africké Keni a zjišťovala, jak se v tomto přímořském státě ve východní Africe žije. O svých zážitcích z daleké cesty povyprávěla v prostějovské knihovně.
Žďár nad Sázavou - Druhému kolu cyklotrialových her mládeže bohužel počasí ani trochu nepřálo. Déšť provázel už přípravu sekcí pod hrází Pilské nádrže u Žďáru nad Sázavou, přeháňka přišla i ráno před závodem.
Řím - Italský premiér Matteo Renzi, jehož země čelí velké migrační vlně z Afriky, dnes vyzval OSN, aby vybudovala uprchlické tábory v Libyi. Právě přes tuto severoafrickou zemi míří pak po Středozemním moři do Itálie nejvíce běženců.
České Budějovice - Geolog Jihočeského muzea v Českých Budějovicích Petr Rajlich mluví v rozhovoru o geologických teoriích o vzniku a podobě zeměkoule a dalších zajímavostech. „Zlomová kruhovitá síť Čech, vzniklá při dopadu meteoritu a obnovovaná při pozdější tvorbě hor, přímo určovala výskyt rudních ložisek," říká
Dvůr Králové /FOTO/ - Nepřeberné množství tvarů a barev útočilo v sobotu na návštěvníky Penzionu Za vodou. Stovky milovníků kaktusů, sukulentů a dalších exotických rostlin sem mířily na Otevírání sezóny. Připravil ho místní Klub kaktusářů.
Žandov, Horní Police - Splnili si sen. Tři šikovní chlapíci ze Žandova na Českolipsku se v roce 1894 rozhodli, že si společně založí dílnu na výrobu velocipédů.
Praha - Trojice předních českých bikerů v čele s Jaroslavem Kulhavým bude na startu úterního 21. ročníku závodu horských kol Pražské schody. Kromě olympijského vítěze ozdobí exhibici vítěz letošního etapového závodu dvojic Cape Epic Kristián Hynek a také donedávna úspěšný silničář František Raboň.
Johannesburg – Bjeki Lukhele dnes u soudu v Jihoafrické republice označil Čecha Radovana Krejčíře za osobu, která ho mučila. Krejčíř prý chtěl vědět, kde je Lukheleho bratr, který údajně pracoval pro Krejčíře jako drogový kurýr. Soud, před nímž kontroverzní český podnikatel a několik dalších osob čelí obžalobě z únosu a z pokusu o vraždu, tak vstoupil do druhého týdne.
Paříž - Africké země jsou odhodlány vyhlásit totální válku islamistickému hnutí Boko Haram. Jejich zástupci se na tom dnes shodli na pařížském setkání zástupců Nigérie a dalších afrických států s představiteli Francie, Velké Británie, Spojených států a Evropské unie. Francie a pět afrických států se dohodly na akčním plánu proti Boko Haram, která před měsícem na severu Nigérie unesla více než 200 školaček.
Benghází - Libyjská armáda dnes na východě země zahájila leteckou operaci proti islamistické skupině Ansar aš-Šaría, které se přičítá útok na americký konzulát z roku 2012. Spojené státy tuto skupinu letos zařadily k teroristickým organizacím. Agentura AFP uvedla, že letiště ve východolibyjském Benghází je kvůli operaci pro civilní lety nyní uzavřeno.
Praha – Umírají na průjem nebo nachlazení a je jich devět každou minutu. Zatímco děti ve vyspělých zemích bojují s obezitou (kterou mimochodem připomíná zítřejší mezinárodní den), Afriku trápí opačný problém.
Jičínsko – Osmnáctého května se po celém světě slaví Mezinárodní den muzeí. Tento, pro muzea významný den, byl ustanoven Mezinárodní radou muzeí (ICOM) již v roce 1977 s cílem upozornit širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti.
Uherské Hradiště - Který z kluků, dnes už dospělých mužů, neměl ve svém dětství v ruce nožík - rybičku nebo jinou lacinější kudlu, se kterou se pokoušel vyřezat z vrbového prutu píšťalku, z kusu borové kůry lodičku, ze smrkového prkna pušku, která při dětských hrách nikomu neublížila.
Znojmo – Šesté místo na mistrovství republiky si nedávno vytančila znojemská taneční skupina Single. Historickým úspěchem byl titul za nejlepší plesovou formaci ve standardních tancích.
Benešov - Dozvědět se něco zajímavého o Africe, vyzkoušet si bubnovat na africké bubny nebo okusit dobroty z keňské kuchyně mohl každý, kdo ve středu dopoledne zavítal do Benešova na Masarykovo náměstí.
Žďár nad Sázavou - Seriál závodů v cyklotrialu pro mládež od šesti do šestnácti let pokračuje druhou soutěží. Tentokrát se bude konat ve Žďáře u Pilské nádrže v těsné blízkosti Tálského mlýna.
Přerov – Záplava barevných květů a rozmanitých tvarů – taková je každoroční výstava kaktusů a sukulentů, která začala ve středu v prostorách budovy u přerovského výstaviště. Oblíbenou akci pořádá již poosmatřicáté místní Klub kaktusářů.
Sedlčany – Výtvarné práce žáků Základní umělecké školy v Sedlčanech dokazují, že mladí výtvarníci mají neotřelý pohled na svět kolem nás. Jejich téměř roční snažení vyvrcholilo 6. května v sedlčanské knihovně při instalaci výstavy. Slavnostní zakončení a představení projektu má v knihovně tradici, výstava žákovských prací výtvarného zde našla zázemí již podvanácté.
České Budějovice – „Věřící člověk má být dobrým člověkem. Církev může žít pro svět, ve kterém žijeme a dělat dobré věci. Týká se nás sociální sféra i kultura. Bez ohledu na to, jestli ten druhý je křesťan, nebo není," připomíná rektor kostela Panny Marie Růžencové, Jan Mária Chaire Peter Madár.
Lanškroun - Férová snídaně ve vašem městě je piknikový happening na podporu fair trade a odpovědné spotřeby. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě. Připojili se k němu také lidé v Lanškrouně, Vysokém Mýtě a Sudslavě.
Konzumace alkoholu byla v roce 2012 ve světě prvotní příčinou úmrtí 3,3 milionu lidí. Umírali na související nemoci i v důsledku násilností, uvedla ve zprávě o dopadu alkoholu na lidské zdraví Světová zdravotnická organizace (WHO), která vyzvala vlády k většímu úsilí o omezení negativních dopadů pití alkoholických nápojů. Mezi země s velmi vysokou spotřebou alkoholu patří také Česká republika, kde podle WHO připadá 13 litrů zkonzumovaného čistého alkoholu na člověka za rok, což je více než dvojnásobek celosvětového průměru.