Střední a východní Morava/Prostějov – Táta dvou holek a dvou kluků Jean Marc Chammas se narodil francouzským rodičům v roce 1981 v africkém městě Libreville (stát Gabon, pozn. red.), kde prožil dětství. Otec Jeana Marca Chammase byl diplomatem, proto jako kluk Jean Marc poznal také africký stát Burkina Faso nebo Madagaskar.
Český Těšín - Pouličním uměním, módními přehlídkami, přednáškami a spoustou dalších aktivit ožije ve středu 7. května dopoledne českotěšínské náměstí ČSA.
Praha - Opálená a s velmi dobrou náladou se vrátila ze soustředění v Jihoafrické republice mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Do Potchefstroomu odjížděla jako rekonvalescent po zlomenině zánártní kůstky, zpět dorazila zdravá a po kvalitním tréninku, jehož intenzita překonala i její optimistické představy.
Litomyšl – Osmnáct skupinek masek, na kterých se často podílely celé třídy studentů. Podle odhadu Zdeňka Chalupníka, předsedy organizačního štábu Majáles, přibližně sto padesát až dvě stě litomyšlských středoškoláků.
New York - Rada bezpečnosti OSN dnes zrušila skoro deset let trvající zákaz vývozu diamantů z Pobřeží slonoviny a zároveň částečně zmírnila zbrojní embargo proti této zemi. Informovala o tom agentura Reuters. Podle expertů OSN se zákazem beztak nedařilo bránit nezákonnému obchodu se surovými diamanty.
Praha – Zhruba třetina Čechů a Češek přispěla už někdy na rozvojovou pomoc chudším zemím. Podle tří čtvrtin lidí by Česká republika neměla snižovat sumu, kterou poskytuje na zlepšení situace v nerozvinutých státech. Ukázal to průzkum, který pro České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS) provedla loni koncem roku agentura NMS Market Research. Zapojilo se do něj 1210 lidí nad 15 let. Výsledky v úterý autoři představili na tiskové konferenci.
Příbram - V sobotu 10. května se uskuteční již čtvrtý ročník pikniku Férová snídaně. V Příbrami proběhne od 10 hodin ve Svatohorském sadu. Jedná se o ojedinělý koncept, kdy se ve stejný den a ve stejný čas na desítkách míst po celé ČR sejdou stovky lidí, aby daly najevo, že podporují fair trade. Stane se tak na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu.
Praha - Vláda schválila prodloužení mandátu pro působení vojáků v Mali do konce letošního roku. Čeští vojáci tak nadále mají chránit velitelství výcvikové operace Evropské unie a trénovat maliské jednotky. Po dnešním jednání kabinetu to řekl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Prodloužení mandátu podléhá schválení Sněmovnou i Senátem.
Litomyšl - Není snad ve městě tradičnější studentské akce, než je Majáles. Každoroční průvod masek po Smetanově náměstí, sportovní klání v mnoha disciplínách volba miss a missáka. Akce, které mají mezi litomyšlskými studenty mnohaletou tradici.
Budišov, Jemnice - Na zámku v Budišově začíná turistická sezona. Návštěvníkům se tamní zoologický depozitář poprvé otevře 1. května. Depozitář je jediným svého druhu v zemi, který je běžně přístupný veřejnosti.
Litomyšl - Není snad ve městě tradičnější studentské akce, než je Majáles. Každoroční průvod masek po Smetanově náměstí, sportovní klání v mnoha disciplínách volba miss a missáka. Akce, které mají mezi litomyšlskými studenty mnohaletou tradici.
Praha /ROZHOVOR/ - Riskl to. Zahnal pocity nejistoty a vyrazil do Afriky. „Nevěděl jsem, jak bude zraněné koleno reagovat," líčí český oštěpař Vítězslav Veselý. „Ale v Africe to nabralo dobrý směr, možná jsem tam měl odjet ještě dřív. Sluníčko a travnatý povrch udělaly své."
Bamako/Praha – Ministr obrany Martin Stropnický přiletěl dnes na návštěvu českých vojáků v africkém státě Mali. Poprvé ve funkci tak zavítal mezi účastníky některé ze zahraničních misí. Stropnický do hlavního města Bamaka a výcvikového centra v Kati přijel jen pár dní předtím, než vláda projedná návrh na prodloužení mandátu pro působení českých vojáků v africké zemi.
Frýdek-Místek - Tradiční akce „Adoptuj panenku a zachráníš dítě" se ve středu dopoledne uskutečnila v Modrém salonku Městské knihovny ve Frýdku-Místku.
Po březnové charitativní akci Sněhuláci pro Afriku a před plánovaným červnovým charitativním Během pro Afriku byl letošní projektový den ZŠ TGM Borohrádek ve znamení tohoto kontinentu.
Dvůr Králové - Návštěvníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové si mohou prohlédnout novou expozici nazvanou Jedovatá Afrika. K vidění jsou například různé druhy jedovatých afrických hadů.
Praha - Plzeňský fotbalový klub podal podnět disciplinární komisi FAČR na prošetření výroků trenéra Slavie Alexe Pastoora. Ten po pondělním vzájemném ligovém utkání obvinil kouče Plzně Dušana Uhrina, že rasisticky urážel obránce Slavie Fernanda Nevese.
Praha - Když odjížděl na soustředění do Afriky, netušil, jak se se svým zdravím popere. Vleklé problémy se zraněným kolenem ohrožovaly jeho kariéru. „Nicméně africký pobyt zafungoval, teplo a tréninkové podmínky udělaly své," usmíval se oštěpař Vítězslav Veselý na středeční tiskové konferenci.
Dvůr Králové - Návštěvníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové si mohou prohlédnout novou expozici nazvanou Jedovatá Afrika. K vidění jsou například různé druhy jedovatých afrických hadů.
Praha - Mechanismy vedoucí k tvorbě metastáz, využití krajiny pro tlumení následků povodní nebo odhalení historicky kontaminovaných pěstebních půd. To jsou obrovské vědecké výzvy, ale také miliardové přínosy pro společnost. „Přírodovědecká fakulta patří v posledních šesti letech mezi třináct nejproduktivnějších institucí v Česku," potvrdil výjimečné postavení fakulty rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Domažlicko /FOTO, VIDEO/ – Pro letošní rok byli čápi vyhlášeni Českou společností ornitologickou (ČSO) za ptáky roku. Přesto se na řadě míst jejich příletu nemohou dočkat.
Chrudim - Chrudimská nemocnice chystá na první květen speciální nabídku: rychlé testování na infekci HIV za „sváteční" cenu. Nabídka je zaměřená na partnerské páry, ale mohou ji využít i jednotlivci.
Polešovice /ROZHOVOR/ - Poslední týden zbývá do vyhlášení Nevěsty roku. O tento titul bojuje i rodačka z Polešovic Milli Trlidová. Dostala se do poslední dvanáctky z 1626 vdavekchtivých žen.
Dakar – V západní Africe zemřelo od února na ebolu přes 140 lidí. Novou bilanci dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Toto virové onemocnění způsobuje vysokou horečku a krvácení. Není proti němu lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.
Polešovice /ROZHOVOR/ - Poslední týden zbývá do vyhlášení Nevěsty roku. O tento titul bojuje i rodačka z Polešovic Milli Trlidová. Dostala se do poslední dvanáctky z 1626 vdavekchtivých žen.
Tachovsko – Výprava západočeských ochránců přírody je ze Senegalu zpět. Ochránci mimo jiné odevzdali humanitární pomoc, kterou pomohli nasbírat i čtenáři Tachovského deníku.
Chrudim- Chrudimská nemocnice chystá na první květen speciální nabídku: rychlé testování na infekci HIV za „sváteční" cenu. Nabídka je zaměřená na partnerské páry, ale mohou ji využít i jednotlivci.
Nevíte, kam s knížkami, které jste vy osobně stokrát přečetli, ale jiným by udělaly radost? Anebo byste rádi nějakou zajímavou literaturu, ale je víkend a ve vaší knihovně mají jak na potvoru zavřeno? Ve Frenštátě pod Radhoštěm mají řešení. Miniknihovnu, které místní začali říkat Soví budka.
Mělník - Na patnácti jízdních kolech z dopravního hřiště v mělnických Mlazicích jezdí děti v Africe z domova do školy, na trh či k lékaři. Podle mělnické manažerky prevence kriminality Ireny Podivínské byl v posledních dvou letech na mlazickém dopravním hřišti obnoven vozový park, původní jízdní kola ale ve šrotu neskončila.
Brno Celý den sedí ve škole, při cestě domů i v tramvaji. Třiadvacetiletý student Jiří Szabó si už od příští středy až do listopadu může cestu na fakultu zpříjemnit jízdou na kole. Stačí jen zapnout mobilní telefon, najít díky aplikaci poblíž volný bicykl, odemknout ho a vydat se na cestu. „Vždy když jsem byl na dovolené ve Francii, kolo jsem si stejným způsobem půjčoval. Je skvělé, že něco takového bude i v Brně," míní student o bikesharingu, tedy veřejném půjčování kol.
Významnou část expozice pražské zoo představuje ptactvo. Při procházení zahradou narazíte jak na opeřence u nás běžně žijící, tak na mnohé exotické druhy. Chovatelka Nikola Dušková se denně stará o desítky ptáků, obstarává několik výběhů a voliér.
Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Deník přináší čtenářům exkluzivní rozhovor Imricha Dioszegiho s prezidentem republiky Milošem Zemanem na závěr jeho třídenní návštěvy v Královéhradeckém kraji.
Pokud ještě nemáte plány na Velikonoce, vyrazte do Královédvorské zoo. V sobotu bude otevřeno safari a zahájena hlavní sezóna. Program na prodloužený víkend je nabitý.
Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Deník přináší čtenářům exkluzivní rozhovor Imricha Dioszegiho s prezidentem republiky Milošem Zemanem na závěr jeho třídenní návštěvy v Královéhradeckém kraji.
Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Deník přináší čtenářům exkluzivní rozhovor Imricha Dioszegiho s prezidentem republiky Milošem Zemanem na závěr jeho třídenní návštěvy v Královéhradeckém kraji.
Teplice - Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý se v sobotu postaví na start úvodního závodu Českého poháru horských kol v Teplicích. Pohárový závod v cross country přitom absolvoval naposledy v roce 2010 v Peci pod Sněžkou, tehdy vyhrál i celý seriál.
Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Deník přináší čtenářům exkluzivní rozhovor Imricha Dioszegiho s prezidentem republiky Milošem Zemanem na závěr jeho třídenní návštěvy v Královéhradeckém kraji.
Troja /FOTOGALERIE/ - Významnou část expozice pražské zoo představuje ptactvo. Při procházení zahradou narazíte jak na opeřence u nás běžně žijící, tak na mnohé exotické druhy. Chovatelka Nikola Dušková se denně stará o desítky ptáků, obstarává několik výběhů a voliér.