Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Pavel Bobek: V autě hudbu neposlouchám

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Legenda české country, za několik dní čtyřiasedmdesátiletý Pavel Bobek, vystoupí dnes na Salaši. A nebude to koncert ledajaký. Na jednom pódiu se totiž sejde unikátní sestava.

Frýdštejn: hrad nad Jizerou

Severní Čechy /GALERIE/ - Holka vypadala jako by ani nebyla z prachu a hlíny stvořena, něco nadlidského jí z očí zářilo, když na propast u svých nohou ukázala, a ještě jednou zašeptala: „Půjdeme spolu!“

Peníze jsou na obří centra. Na památky už ne

Praha - Téměř týden co týden se dovídáme o tom, že stavební úřad rozhodl strhnout nějakou památku, neboť ohrožovala bezpečí lidí. Historik architektury Zdeněk Lukeš soudí, že za tím vidí nedostatek financí i lhostejnost vlastníků.

Proměny Ústí 3: Z muzea jsou kanceláře

Ústí nad Labem – Seriál o proměnách známých i neznámých ústeckých ulic připravil Deník ve spolupráci se studenty a učiteli ústeckého Gymnázia dr. Václava Šmejkala. Ve středečním vydání novin zveřejníme vždy tři fotografie dvou vybraných míst.

Stavba parkovacího domu hejtmanovi vadí

Slaný – Od počátku kontroverzní stavba moderního automatizovaného bezobslužného parkovacího domu ve Slaném, který při 149 parkovacích místech přijde městskou pokladnu na 83 milionů korun, je opět na programu dne. Nákladná výstavba totiž rozděluje Slaňáky na dva tábory. I přesto ale projekt slánští zastupitelé nakonec odsouhlasili a stavět se bude.

Bohemka dostane nový kabát

Ústí nad Labem /AKTUALIZOVÁNO/ - Majitel ji nechá částečně zrekonstruovat, na řadě je fasáda, rozvody tepla a pokoje.

Pištínští baráčníci slaví letos jubileum

Pištín – Už 75 let trvá v Pištíně obec baráčnická. O víkendu si spolek připomněl jubileum slavnostním setkáním. Zároveň se konalo v Pištíně pravidelné setkání rodáků.

Procestujte města Plzeňského kraje

Plzeňský kraj - Jestliže byste chtěli navštívit všechna místa v Plzeňském kraji, která nesou titul města nebo byla městy v historii, sotva vám na to budou stačit prázdniny.

Oprava hřbitova potrvá roky

Střílky – Unikátní barokní památku ve Střílkách postupně obnovují. Práce už stály miliony korun, další je potřeba sehnat

GLOSA: Benediktýnský rok

Benediktýnský rok je projekt, který spojuje zábavu se vzděláním a kulturou. Má oslavit 910. výročí založení třebíčského kláštera.

Snímky chaloupek vystavené v chaloupce

Bukvice – Jako počet políček šachovnice odhadl počet účastníků vernisáže výstavy fotografií chaloupek její autor, šachista Petr Luniaczek z Českých Budějovic.

Srpen je měsícem poutí a odpustů

Opavsko – V okolí Opavy se v srpnu koná celá řada poutí odpustů. Na vesnice se tak vracejí dávné tradiční slavnosti, které svého času nebyly rozhodně podporovány. Právě vesnické společenství je vhodnou půdou pro znovuobnovení pozapomenutých tradic.

Kobzáňka prochází rekonstrukcí

Vsetín – Přestavba Mateřské školy Kobzáňova ve Vsetíně už začala. Stalo se tak začátkem srpna a celá rekonstrukce potrvá rok. Rodiče dětí se mohou těšit na zvýšení kapacity školky. Odstěhuje se totiž stacionář Naděje, který tam také sídlil.

Tvořit na zeď je syrovější, říká malířka

Volyně /FOTOGALERIE/ - Obrazy těl sedmi žen a jednoho muže zdobí zdi Galerie Na shledanou na hřbitově Malsička ve Volyni. Vytvořila je tu malířka a básnířka Blanka Jakubčíková, která na jih Čech přijela z Prahy. Výstava má příznačný název Mrtvoly a potrvá do 25. září.

Televizní kuchař Stupka: Česnek a cibule? To je základ

Buchlovice /ROZHOVOR/ – Vaří, kdo může (a umí), to byl název doprovodného pořadu pětapadesátiletého Petra Stupky, gastronomického specialisty a známého televizního kuchaře z Českých Budějovic, který byl hostem desátého ročníku Festivalu česneku v Buchlovicích.

Boj o prostor k životu! Zeleň versus parkování

Olomouc – Zeleň ustupuje parkování. Najít v pracovní den v centru Olomouce místo pro automobil, je velký problém. Proto se hledají další možnosti, jak stávající prostory pro zaparkování vozidel v ulicích města rozšířit.

Stavba roku: UFFO o titul

Trutnov – O prestižní titul v soutěži Stavba roku 2011 bojuje budova Společenského centra Trutnovska pro kulturu a volný čas, která nese název říká Uffo. Stavbu, která z dvaačtyřiceti přihlášených v České republice postoupila do druhého kola, přihlásila stavební firma BAK, jež práce v letech 2008 až 2010 realizovala.

Jak vidí Liberec cizinci? Víme to!

Praha má Hradčany, Brno má Špilas, Liberec má Ještěd. Je to ale všechno? Čím může ještě naše město zaujmout návštěvníky z ciziny? Pokud nechce člověk tápat v dohadech, je nejlepší zeptat se přímo cizinců.

Kvůli moderní bytovce zboří historický dům

Brno /FOTOGALERIE/ - Kdo chce vidět, jak za časů císaře pána bydleli lidé v brněnské městské části Brno-střed, může si prohlédnout jednopodlažní dům číslo dvanáct ve Staré ulici. Musí si ale pospíšit. Za pár týdnů ho zničí demoliční čety.

Historický dům zboří. Kvůli moderní bytovce

Brno-střed /FOTOGALERIE, ANKETA/ – Kdo chce vidět, jak za časů císaře pána bydleli lidé v brněnské městské části Brno-střed, může si prohlédnout jednopodlažní dům číslo dvanáct ve Staré ulici. Musí si ale pospíšit. Za pár týdnů ho zničí demoliční čety.

Kříž Pod Kozákem čeká zásah restaurátora

Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ – Restaurování dvaadvaceti objektů drobné lidové architektury připravují v Rožnově pod Radhoštěm. Jako první přijde ještě letos na řadu kříž Pod Kozákem. Jeho oprava bude stát necelých třiatřicet tisíc korun.

Gombíky zdobily hlavně rostlinné motivy

Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Okrasná spínadla oděvu, mezi nimiž se jako jedny z prvních vyráběly gombíky pokryté hustou granulací v kroužcích, se mohou snadno srovnávat s ostatními velkomoravskými ozdobami vyrobenými stejnou technikou.

Potvrzeno: Další dům je od Jurkoviče

Brno – Dům s prvky lidové architektury a pastelovou barvou střechy v královopolské Jungmannově ulici projektoval slavný slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič. O jeho autorství se mezi některými odborníky zatím jen spekulovalo.

Potvrzeno. Další dům je od Jurkoviče

Brno – Dům s prvky lidové architektury a pastelovou barvou střechy v královopolské Jungmannově ulici projektoval slavný slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič. O jeho autorství se mezi některými odborníky zatím jen spekulovalo.

Kříže stále čekají na opravu

Louka – V minulosti je nechávali lidé stavět jako poděkování za uzdravení nebo naopak proto, aby se rodině nemoci vyhýbaly. Minulý režim k nim byl ale nemilosrdný, a tak se o kříže u cest staraly buď ženy, které poblíž nich bydlely, nebo vzdálení příbuzní rodin, které je nechaly vytvořit.