Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Středočeská vědecká knihovna v Kladně.

Vize studentů ČVUT přinesou inspiraci. Jak by mohla vypadat vědecká knihovna?

Knihovny dnes již nejsou jen půjčovnami knih a depozitáře, jejich úloha je mnohem širší. Staly se komunitními centry, středobody setkávání, tvořivosti a příjemnými místy pro studium, odpočinek a trávení volného času. A s ohledem na všechny tyto aspekty se mění i způsob využití prostoru. Jak by mohla vypadat moderní krajská knihovna v ideálním světě bez omezení?

Jaroslav Svěcený

Prolnutí hudby a překrásné architektury. Hradec ožije festivalem Architony

V Hradci Králové se od 4. do 6. října 2024 uskuteční nultý ročník Mezinárodního festivalu hudby a architektury ARCHITONY. Základní kámen položili Jaroslav Svěcený a Jan Holásek, kteří chtějí propojit klasickou i multižánrovou hudbu s nádhernou hradeckou architekturou a moderními architektonickými trendy. Uvedli to pořadatelé v tiskové zprávě.

Areál bývalé továrny na Osmeku v Přerově se otevře pro pořádání kulturních akcí.

Přerov bude mít svou Varnu. Den architektury slibuje unikátní program

Nová kulturní scéna, která vzniká v areálu bývalé čokoládovny Terezie Hrubé v lokalitě na Osmeku, slibuje na podzim zajímavé přednášky a výstavy. Prostory, ve kterých se kdysi vařily sladké marmelády a vznikaly čokoládové pochoutky, prochází v těchto dnech rekonstrukcí.

Město Liberec zve na Dny evropského dědictví 2024

Liberec odhalí skryté poklady. Dny evropského dědictví nabídnou 22 památek

Město Liberec spolu s městem Žitava i letos pořádají Dny evropského dědictví (EHD), které se budou konat v sobotu 7. září v Liberci a v neděli 8. září v Žitavě. EHD nabízí jedinečnou příležitost objevit kulturní a historické bohatství obou měst a zároveň se připojit k oslavám movitého evropského dědictví.

Slavnostní představení tiny housu v Horních Počaplech se uskutečnilo ve středu 4. září.

Zrecyklovatelný dům? V Horních Počaplech vyrostl stylový tiny house

/FOTO, VIDEO/ V areálu výrobního závodu Rigips v Horních Počaplech byla ve středu 4. září představena nová stavba takzvaného tiny housu, kterou navrhl student stavební fakulty ČVUT František Exner jakožto výherce architektonické soutěže Saint-Gobain Showroom. Minimalistická a moderní stavba koncipována jako dřevostavba bude sloužit jako vzorkovna materiálů.

Komunitní dřevostavba vivihouse.

Open House ve Vídni. Lidé si prohlédnou Tower i univerzitní knihovnu

Letos v září otevře vídeňský architektonický festival Open House už podesáté veřejnosti dveře do jinak nepřístupných budov. Během dvou dnů, 14. a 15. září, budou návštěvníci moci nahlédnout do celkem pětapadesát zajímavých objektů. Festival je možné navštívit bez předchozí registrace a zcela zdarma.

Kino Máj v Doksech.

Festival Den architektury připomene na Liberecku Karla Hubáčka i jeho kolegy

V pořadí 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury pozve od pátku 27. září do čtvrtka 3. října na stovky akcí ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program připomene opomíjená a zapomenutá místa i mimořádné stavby a bude pátrat po minulosti nebo naopak nahlédne do blízké budoucností vybraných míst. Letošním festivalovým mottem je „Proces proměny“, kterým tak mimo jiné odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Festival tak na řadě míst zacílí na místa s kafkovskou atmosférou nebo spojená s literaturou. 

Festival Den architektury se blíží! Zamíří i do Litomyšle

Festival Den architektury se blíží! Zamíří i do Litomyšle

V pořadí 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury pozve od pátku 27. září do čtvrtka 3. října na stovky akcí ve více jak 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program opět nabízí i v Pardubickém kraji.

Srdcem domu je nyní velkorysý obytný prostor otevřený do krovu, který je propojený s jídelnou a kuchyní.

Dům, co vstal z popela. Povedená oprava přinesla velkorysý prostor

V pražské části Zbraslav stojí na první pohled obyčejný vesnický dům. Před lety k němu museli vyrazit hasiči. Požár mimo jiné nevratně poničil stropy a střechu domu. Přesto se dům stal znovu místem vhodným k hezkému životu. Nemovitosti se totiž ujali manželé s malými dětmi. Podle návrhu architektonického studia Martin Neruda Architektura přetvořila rodina poničenou budovu v domov snů 21. století.

Anežka Paloudová

Má diplomku, pojede na OH a dostala prstýnek. Všechno klaplo, culí se Paloudová

Tak nabité jaro měl málokdo. Kajakářka Anežka Paloudová prožila v krátkém časovém rozmezí tři důležité okamžiky, a tak se před cestou na první olympijské hry usmívá. Samotná cesta do Paříže je pro přítelkyni čtyřnásobného olympijského medailisty významná i proto, že se jedná o první účast české rychlostní kanoistiky pod pěti kruhy po dlouhých šestnácti letech.

Národopisný soubor Cholinka

Vydejte se do Choliny za unikátní vesnickou architekturou a řemesly

Výjimečnou možnost prohlédnout si architekturu našeho venkova v sobotu nabídnou Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska v Cholině. Připravena je také exkurze Putování za lidovými stavbami Hané, při níž se zájemci seznámí s vesnickou architekturou některých sídel v okolí.

Magistrát města Hradec Králové. Ilustrační fotografie.

Šárka Dlouhá bude novou vedoucí odboru hlavního architekta

Změnu na pozici vedoucí odboru hlavního architekta Magistrátu města Hradec Králové potvrdili na svém úterním zasedáním radní města. Šárka Dlouhá se své funkce ujme od 1. září. Pod sebou bude mít oddělení územního plánování a oddělení architektury a regulace. Uvedlo to město v tiskové zprávě.

V Sušici vznikla chata, co se vymyká zvyklostem. Do svého okolí nicméně krásně zapadá.

Vypadá jako plot. Podobnou chatu lze postavit svépomocí, shodli se architekti

V České republice není mnoho objektů podobných tomu, který vznikl v Sušici v Plzeňském kraji. Jde totiž o chatu, co vypadá trochu jako plot. Navíc je určená jen pro jednu osobu. A architekti, kteří se výjimečně podíleli i na samotných stavebních pracích, se shodli, že podobnou chatu lze zvládnout postavit svépomocí.

Světový architekt Steven Holl zavítá opět do Ostravy.

Světový architekt Steven Holl, autor koncertní síně, zavítá opět do Ostravy

Moravskoslezská metropole znovu přivítá předního světového architekta Stevena Holla, který se takřka po třech letech vrací do připraveného území rekonstruovaného Domu kultury města Ostravy. Tentokrát se zhostí speciálního úkolu. Spolu s dalšími osobnosti poklepe na základní kámen stavby koncertní síně.

Navrhovaná vizuální podoba Malého náměstí.

Liberecká studentka ukáže, jak oživit Malé náměstí. Vyslyšela přání místních

Anna Böhmová, studentka Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, se ve své bakalářské práci zaměřila na revitalizaci Malého náměstí v Liberci. Toto opomíjené prostranství vnímá jako klíčový historického centra města. Rozhodla se proto přetvořit tento veřejný prostor do konkrétního projektu, který pomůže zlepšit kvalitu života místních.

Dům Karla Hubáčka v Liberci.

Výstava představí zajímavé koncepty bydlení podle Karla Hubáčka

Výstava s názvem "Dům Karla Hubáčka" představí patnáct různých studentských projektů z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, které ukazují inovativní přístupy k budoucnosti domu. Tento dům si koncem padesátých let minulého století navrhl sám Karel Hubáček, známý především díky svému ikonickému návrhu horského hotelu Ještěd. Vernisáž proběhne 3. června v 16 hodin.

Ocenění vítězové prvního ročníku akce.

Uspěla klinika i komunitní centrum. Boleslav poprvé udělila ceny za architekturu

/FOTO, VÝSLEDKY/ Historicky vůbec poprvé se ve čtvrtek večer udělovaly Mladoboleslavské ceny za architekturu. Hlavní ocenění získala stavba místní Kliniky Dr. Pírka, a také mnichovohradištské Komunitní centrum Mírová. Dále porota udělila pět speciálních cen za výjimečné počiny. Do finálového večera postoupilo celkem jedenáct finalistů.

Jedna ze zastávek pěškobusu je v Dreherově pivovaru. Spolek A dál? pořádá v Žatci architektonické procházky.

Pěškobus provede po architektonických skvostech Žatce. Od dubna do října

Honosné žatecké vily, umělecká díla druhé poloviny 20. století ve městě, poznání architektonického stylu českých Němců Heimatstil nebo krásy pivovaru Dreher. Pěškobus letos provede zájemce v Žatci hned po čtyřech zajímavých architektonických tématech, skvosty bude představovat od dubna do října. Kdo chce vyrazit na oblíbené procházky se spolkem A dál? musí se předem přihlásit.

Obchodní dům Breda v Opavě. Ilustrační foto.

Pět návrhů na využití Bredy je hotovo a už míří do finále

Jak co nejlépe využít budovu bývalého obchodního domu Breda? Jak propojit veřejnou část s komerční a kterak proměnit náměstí Republiky, aby se z něj stal příjemný prostor pro trávení volného času? Odpovědi na tyto otázky hledá mezinárodní porota v rámci takzvaného veřejného soutěžního architektonického dialogu.

Ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek představuje virtuální prohlídku domem Karla Hubáčka.

Nahlédněte do domu Karla Hubáčka. Otevřený bude jenom přes léto

/FOTO, VIDEO/ Perla v socialistické šedi ožívá a otevírá dveře veřejnosti. Unikátní budovu, kterou sám architekt Karel Hubáček navrhl, odkoupil od jeho dědiců Liberecký kraj a do správy ho získalo koncem loňského roku Severočeské muzeum v Liberci. První komentované prohlídky se návštěvníkům nabízí v úterý 18. června od 17 hodin. 

Jan Stolín.

Liberecký děkan Jan Stolín: Hubáček byl vizionář a člověk s obrovskou odvahou

Svitavský rodák a umělec, jehož díla jsou zastoupena například ve sbírkách Národní galerie v Praze a který přímo v libereckém veřejném prostoru realizoval několik památníků, stojí už rok ve vedení Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Jan Stolín se této funkce ujal s jasnou představou o tom, kam by rád fakultu směřoval a co by rád změnil. Velkou roli hraje otevřenost školy a vize jejího směřování.

Centrum architektury Královéhradeckého kraje zahájilo svou činnost konferencí pro starosty

Centrum architektury zahájilo svou činnost konferencí pro starosty

Nově vzniklé Centrum architektury Královéhradeckého kraje (CAKHK) zahájilo svoji činnost v úterý 6. února 2024. Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové se uskutečnila konference s názvem Rozvíjíme naši obec pro kvalitní život a výzvy 21. století, a to primárně pro starostky a starosty obcí v regionu. Konference se zaměřila především na praktické využití získaných kontaktů a informací při přípravě investičních záměrů.

Z výstavy Santini a svět jeho architektury (1723 - 2023) v Národním technickém muzeu v Praze: v popředí novodobý hmotový model ideální podoby areálu cisterciáckého kláštera v Plasech, měřítko 1:180, materiál: plast (Plzeň, Západočeská galerie).

Expozice Santini a svět jeho architektury je poctou mimořádně talentovanému muži

Jan Blažej Santini – Aichel (1677 – 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu – ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití. Vždy jim vtiskl neobvyklou vizuální podobu a Santiniho autorství lze proto zpravidla rozeznat mezi množstvím významných děl jeho uměleckých kolegů.

Výstava Santini a svět jeho architektury: v popředí novodobý hmotový model původní, nerealizované varianty areálu poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách s dvojicí ambitů, měřítko 1: 100, materiál: plast, (Fránek Architects, s.r.o.) – čelný pohled.

Výstava představuje architekta Santiniho, jeho díla najdete i na Hradecku

/RECENZE/ Jaký člověk byl Jan Blažej Santini-Aichel? Jsou Santiniho stavby „barokní gotikou“ nebo spíše „gotizujícím barokem“? Co o něm vlastně víme? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší výstava Santini a svět jeho architektury (1723 – 2023), kde je mimo jiné pojednáno o santiniovských reáliích světa umění, tematicky přímo či nepřímo souvisejících také s regionem Hradecka a Rychnovska.

Z výstavy Santini a svět jeho architektury (1723 - 2023) v Národním technickém muzeu v Praze: v popředí novodobý hmotový model ideální podoby areálu cisterciáckého kláštera v Plasech, měřítko 1:180, materiál: plast (Plzeň, Západočeská galerie).

Recenze výstavy Santini a svět jeho architektury (1723 - 2023)

Jan Blažej Santini-Aichel (1677 - 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu - ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití. Vždy jim vtiskl neobvyklou vizuální podobu a Santiniho autorství lze proto zpravidla rozeznat mezi množstvím významných děl jeho uměleckých kolegů.

Výstava Santini a svět jeho architektury: v popředí novodobý hmotový               model ideální podoby areálu cisterciáckého kláštera v Plasech, měřítko 1: 180, materiál: plast (Plzeň, Západočeská galerie).

Recenze výstavy: Santini a svět jeho architektury

Jan Blažej Santini – Aichel (1677 – 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu – ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití.