Knihovny dnes již nejsou jen půjčovnami knih a depozitáře, jejich úloha je mnohem širší. Staly se komunitními centry, středobody setkávání, tvořivosti a příjemnými místy pro studium, odpočinek a trávení volného času. A s ohledem na všechny tyto aspekty se mění i způsob využití prostoru. Jak by mohla vypadat moderní krajská knihovna v ideálním světě bez omezení?
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Románské kostely v Záboří nad Labem a v Jakub. To bylo téma přednášky Muzejního a vlastivědného spolku „Včela Čáslavská“, která se konala v úterý 10. září na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi. Členové spolku i posluchači z řad veřejnosti si nemohli přát lepšího odborníka.
Festival Den architektury upozorní na zapomenutá místa i architektonické skvosty; nabitý program nabídne v Opavě, Ostravě a dalších městech. Více nám k tomu napsala čtenářka Silvie Marková. Děkujeme.
V Hradci Králové se od 4. do 6. října 2024 uskuteční nultý ročník Mezinárodního festivalu hudby a architektury ARCHITONY. Základní kámen položili Jaroslav Svěcený a Jan Holásek, kteří chtějí propojit klasickou i multižánrovou hudbu s nádhernou hradeckou architekturou a moderními architektonickými trendy. Uvedli to pořadatelé v tiskové zprávě.
Nová kulturní scéna, která vzniká v areálu bývalé čokoládovny Terezie Hrubé v lokalitě na Osmeku, slibuje na podzim zajímavé přednášky a výstavy. Prostory, ve kterých se kdysi vařily sladké marmelády a vznikaly čokoládové pochoutky, prochází v těchto dnech rekonstrukcí.
Po celý podzim bude Východočeské muzeum organizovat seriál akcí, které cílí na aktivní seniory. Různou formu jim bude zprostředkovávat pohled zejména na historii a architekturu.
/FOTO, VIDEO/ Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství letos organizuje již 32. ročník soutěže Stavba roku. Mezi přihlášenými jsou i tři místa z Boleslavska, která čekají na hlasy veřejnosti.
Město Liberec spolu s městem Žitava i letos pořádají Dny evropského dědictví (EHD), které se budou konat v sobotu 7. září v Liberci a v neděli 8. září v Žitavě. EHD nabízí jedinečnou příležitost objevit kulturní a historické bohatství obou měst a zároveň se připojit k oslavám movitého evropského dědictví.
/FOTO, VIDEO/ V areálu výrobního závodu Rigips v Horních Počaplech byla ve středu 4. září představena nová stavba takzvaného tiny housu, kterou navrhl student stavební fakulty ČVUT František Exner jakožto výherce architektonické soutěže Saint-Gobain Showroom. Minimalistická a moderní stavba koncipována jako dřevostavba bude sloužit jako vzorkovna materiálů.
Letos v září otevře vídeňský architektonický festival Open House už podesáté veřejnosti dveře do jinak nepřístupných budov. Během dvou dnů, 14. a 15. září, budou návštěvníci moci nahlédnout do celkem pětapadesát zajímavých objektů. Festival je možné navštívit bez předchozí registrace a zcela zdarma.
V pořadí 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury pozve od pátku 27. září do čtvrtka 3. října na stovky akcí ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Výjimkou nebude ani Liberecký kraj.
V pořadí už 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury pozve od pátku 27. září do čtvrtka 3. října na stovky akcí ve více než 120 městech a obcích v celé České republice i na Slovensku.
V pořadí 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury pozve od pátku 27. září do čtvrtka 3. října na stovky akcí ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program připomene opomíjená a zapomenutá místa i mimořádné stavby a bude pátrat po minulosti nebo naopak nahlédne do blízké budoucností vybraných míst. Letošním festivalovým mottem je „Proces proměny“, kterým tak mimo jiné odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Festival tak na řadě míst zacílí na místa s kafkovskou atmosférou nebo spojená s literaturou.
V pořadí 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury pozve od pátku 27. září do čtvrtka 3. října na stovky akcí ve více jak 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program opět nabízí i v Pardubickém kraji.
Loni se poprvé otevřel v Kyjově moderní koupací komplex Aqua v parku. Po letním koupališti tak mohli návštěvníci zavítat také do vnitřních prostor. A nyní se celý areál dostane do drobnohledu odborníků. Městské aquacentrum má šanci uspět v největší architektonické soutěži v České republice, Grand Prix Architektů.
V pražské části Zbraslav stojí na první pohled obyčejný vesnický dům. Před lety k němu museli vyrazit hasiči. Požár mimo jiné nevratně poničil stropy a střechu domu. Přesto se dům stal znovu místem vhodným k hezkému životu. Nemovitosti se totiž ujali manželé s malými dětmi. Podle návrhu architektonického studia Martin Neruda Architektura přetvořila rodina poničenou budovu v domov snů 21. století.
Tak nabité jaro měl málokdo. Kajakářka Anežka Paloudová prožila v krátkém časovém rozmezí tři důležité okamžiky, a tak se před cestou na první olympijské hry usmívá. Samotná cesta do Paříže je pro přítelkyni čtyřnásobného olympijského medailisty významná i proto, že se jedná o první účast české rychlostní kanoistiky pod pěti kruhy po dlouhých šestnácti letech.
Za účasti řady vážených hostů byla v Ostravě v pátek dopoledne slavnostně zahájena stavba nové koncertní síně za 2,798 miliardy korun. I s rekonstrukcí domu kultury a dalšími náklady město na projektu proinvestuje přinejmenším 3,6 miliardy korun.
Výjimečnou možnost prohlédnout si architekturu našeho venkova v sobotu nabídnou Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska v Cholině. Připravena je také exkurze Putování za lidovými stavbami Hané, při níž se zájemci seznámí s vesnickou architekturou některých sídel v okolí.
Změnu na pozici vedoucí odboru hlavního architekta Magistrátu města Hradec Králové potvrdili na svém úterním zasedáním radní města. Šárka Dlouhá se své funkce ujme od 1. září. Pod sebou bude mít oddělení územního plánování a oddělení architektury a regulace. Uvedlo to město v tiskové zprávě.
V okolí bývalého středověkého mlýna v Bubenči, naproti areálu upraveného ještě Rudolfem II. (nyní zchátralým, zbouraným a znovu postaveným), stále stojí pozůstatky papírny založené kolem roku 1833 bratry Antonínem a Václavem Šalovcem. Pražský deník a Místa mého města vás zvou na návštěvu.
Město Aš se může pochlubit úspěchem v oblasti architektury. Jeho Park historie byl nominován na prestižní Českou cenu za architekturu, kterou vyhlašuje Česká komora architektů. Tato cena oceňuje projekty z celé republiky, přičemž neklade důraz na kategorie, ale hodnotí architekturu v celé její šíři.
Rekonstrukce tržiště Pod Kaštany je v užším výběru 31 děl, které se letos utkají o Českou cenu za architekturu 2024. O nominaci zlínského trhu na prestižní ocenění rozhodla Mezinárodní porota České ceny za architekturu 2024.
V České republice není mnoho objektů podobných tomu, který vznikl v Sušici v Plzeňském kraji. Jde totiž o chatu, co vypadá trochu jako plot. Navíc je určená jen pro jednu osobu. A architekti, kteří se výjimečně podíleli i na samotných stavebních pracích, se shodli, že podobnou chatu lze zvládnout postavit svépomocí.
Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci pořádá 32. ročník prestižní studentské soutěže Ještěd f Kleci, která se uskuteční od 19. do 21. června.
Moravskoslezská metropole znovu přivítá předního světového architekta Stevena Holla, který se takřka po třech letech vrací do připraveného území rekonstruovaného Domu kultury města Ostravy. Tentokrát se zhostí speciálního úkolu. Spolu s dalšími osobnosti poklepe na základní kámen stavby koncertní síně.
Anna Böhmová, studentka Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, se ve své bakalářské práci zaměřila na revitalizaci Malého náměstí v Liberci. Toto opomíjené prostranství vnímá jako klíčový historického centra města. Rozhodla se proto přetvořit tento veřejný prostor do konkrétního projektu, který pomůže zlepšit kvalitu života místních.
Výstava s názvem "Dům Karla Hubáčka" představí patnáct různých studentských projektů z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, které ukazují inovativní přístupy k budoucnosti domu. Tento dům si koncem padesátých let minulého století navrhl sám Karel Hubáček, známý především díky svému ikonickému návrhu horského hotelu Ještěd. Vernisáž proběhne 3. června v 16 hodin.
Příznivci architektury a historie se mohou těšit na unikátní událost v Jablonci nad Nisou, kde bude představena budoucnost Kantorovy vily. Výstava návrhů na rekonstrukci odhalí vize pro slavnou stavbu.
Génius loci Opava. Výtvarka slaví! Tak zní název největší výstavy výtvarného oboru ve stoletých dějinách Základní umělecké školy. Zahájena bude 16. května od 17 hodin v Domě umění v Opavě.
Technologické novinky a trendy ve stavebnictví a architektuře lákají návštěvníky Stavebního veletrhu v Brně. Akce potrvá do soboty. Podívejte se do hal výstaviště s Deníkem.
/VIDEO/ Zájemci o stavebnictví či architekturu mohou zavítat od středy 24. do soboty 27. dubna na brněnské výstaviště. Uskuteční se tam Stavební veletrh, veletrh Dřevo a stavby Brno a Festival architektury. Organizátoři pro ně vyhradili pavilony V a A2.
/FOTO, VÝSLEDKY/ Historicky vůbec poprvé se ve čtvrtek večer udělovaly Mladoboleslavské ceny za architekturu. Hlavní ocenění získala stavba místní Kliniky Dr. Pírka, a také mnichovohradištské Komunitní centrum Mírová. Dále porota udělila pět speciálních cen za výjimečné počiny. Do finálového večera postoupilo celkem jedenáct finalistů.
První ročník Mladoboleslavské ceny za architekturu zná své finalisty. Z celkem 26 přihlášených vyhovělo parametrům soutěže 23 staveb a počinů. Z těch pětičlenná porota odborníků vybrala 11 finalistů, které osobně navštívila a ohodnotila.
/FOTOGALERIE/ Omšelý panelák v ulici M. Majerové dostane nový kabát. O jeho podobě rozhodli občané v hlasování na Facebooku. Překvapivě zvítězila fasáda v tlumenných tónech.
Honosné žatecké vily, umělecká díla druhé poloviny 20. století ve městě, poznání architektonického stylu českých Němců Heimatstil nebo krásy pivovaru Dreher. Pěškobus letos provede zájemce v Žatci hned po čtyřech zajímavých architektonických tématech, skvosty bude představovat od dubna do října. Kdo chce vyrazit na oblíbené procházky se spolkem A dál? musí se předem přihlásit.
Jak co nejlépe využít budovu bývalého obchodního domu Breda? Jak propojit veřejnou část s komerční a kterak proměnit náměstí Republiky, aby se z něj stal příjemný prostor pro trávení volného času? Odpovědi na tyto otázky hledá mezinárodní porota v rámci takzvaného veřejného soutěžního architektonického dialogu.
Zajímá vás současná architektura? Pak rozhodně zavítejte do galerie v jindřichohradecké Staré radnici, kde po celý duben můžete zhlédnout výstavu Česká cena za architekturu. Zahájila ji úterní vernisáž.
Model bytového domu inspirovaný známou počítačovou hrou Tetris vytvořili studenti architektury na Vysokém učením technickém v Brně. Jejich úkolem bylo přijít s nápadem, jak zvelebit a ozvláštnit prostor v brněnské Křídlovické ulici.
Model Q6 e-tron, potažmo jeho sportovně laděná varianta SQ6 e-tron, je pro značku se čtyřmi kruhy velmi význačný. Je totiž vůbec prvním elektromobilem Audi, který využívá novou 800V architekturu, určenou pro prémiové vozy koncernu Volkswagen.
Česká cena za architekturu. Jedno z nejprestižnějších ocenění, kterou může v tuzemsku získat stavební dílo. Již nyní lze stavby přihlásit do ročníku 2024. Posoudí je sedmičlenná mezinárodní porota. Loni uspěly skvělé projekty, nejvíce pak návrh Lávky v Litomyšli.
/FOTO, VIDEO/ Perla v socialistické šedi ožívá a otevírá dveře veřejnosti. Unikátní budovu, kterou sám architekt Karel Hubáček navrhl, odkoupil od jeho dědiců Liberecký kraj a do správy ho získalo koncem loňského roku Severočeské muzeum v Liberci. První komentované prohlídky se návštěvníkům nabízí v úterý 18. června od 17 hodin.
Svitavský rodák a umělec, jehož díla jsou zastoupena například ve sbírkách Národní galerie v Praze a který přímo v libereckém veřejném prostoru realizoval několik památníků, stojí už rok ve vedení Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Jan Stolín se této funkce ujal s jasnou představou o tom, kam by rád fakultu směřoval a co by rád změnil. Velkou roli hraje otevřenost školy a vize jejího směřování.
Nově vzniklé Centrum architektury Královéhradeckého kraje (CAKHK) zahájilo svoji činnost v úterý 6. února 2024. Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové se uskutečnila konference s názvem Rozvíjíme naši obec pro kvalitní život a výzvy 21. století, a to primárně pro starostky a starosty obcí v regionu. Konference se zaměřila především na praktické využití získaných kontaktů a informací při přípravě investičních záměrů.
Jan Blažej Santini – Aichel (1677 – 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu – ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití. Vždy jim vtiskl neobvyklou vizuální podobu a Santiniho autorství lze proto zpravidla rozeznat mezi množstvím významných děl jeho uměleckých kolegů.
/RECENZE/ Jaký člověk byl Jan Blažej Santini-Aichel? Jsou Santiniho stavby „barokní gotikou“ nebo spíše „gotizujícím barokem“? Co o něm vlastně víme? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší výstava Santini a svět jeho architektury (1723 – 2023), kde je mimo jiné pojednáno o santiniovských reáliích světa umění, tematicky přímo či nepřímo souvisejících také s regionem Hradecka a Rychnovska.
Jan Blažej Santini-Aichel (1677 - 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu - ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití. Vždy jim vtiskl neobvyklou vizuální podobu a Santiniho autorství lze proto zpravidla rozeznat mezi množstvím významných děl jeho uměleckých kolegů.
Jan Blažej Santini – Aichel (1677 – 1723) souvisí s pojmem „barokní gotika“. Vyučený kameník a malíř, ale povoláním architekt, proslul jako tvůrce staveb osobitého stylu – ať se jednalo o chrámy, kostely, kaple, paláce, zámecká sídla nebo budovy pro hospodářské využití.