Kreativ

ŠTÍTEK: architektura

Fakulta humanitních studií UK.

Vydejte se za stavbami, které aspirují na Českou cenu za architekturu

/FOTOGALERIE/ Celkem tři desítky realizací usilují o letošní Českou cenu za architekturu. Z celkového počtu 169 přihlášených je do soutěže nominovala sedmičlenná mezinárodní porota, která z nich následně vybere držitele hlavní ceny a další finalisty soutěže. Jejich jména se veřejnost dozví 11. listopadu 2021.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Vydejte se po památkách Jana Kotěry

Den architektury nabídne na začátku října pohledy na minulost i současnost architektury v Královéhradeckém kraji, a to jak v měřítku celých urbanistických celků a dopravních sítí, tak i drobných staveb v přírodě.

Ilustrační foto - Michal Horák

Festival Venkova zve na přednášky a koncerty. Vystoupí Michal Horák

Předposlední srpnový víkend bude ve Žďárských vrších ve znamení architektury. V Chalupě pod Lípou se koná již tradiční Festival venkovské architektury. V pátek začne program od pěti odpoledne a v sobotu od devíti ráno. Akce je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak i pro všechny milovníky historie, hudby a kultury. V pátek vystoupí Michal Horák a Ivan Mládek a Banjo Band. Návštěvníci se mohou těšit v sobotu na přednášky a stánky, trhy, výstavy, jarmark, výstavy architektury a spoustu dobrého jídla.

Tomáš Pospěch se svou knihou: Hranice, Teplice nad Bečvou a okolí. Architektura 1815–2018

Tomáš Pospěch: Kniha o hranické architektuře by měla být v každé domácnosti

Hranický rodák Tomáš Pospěch je fotograf, historik umění, kurátor a pedagog. Za sebou má velké množství výstav a publikací. Jednou z oblastí jeho zájmu je hranická architektura, o čemž svědčí i řada publikací, například Hranická architektura 1815 – 1948 nebo výpravná obrazová kniha Hranice – město a jeho památky. Koncem června získal Cenu města Hranice za rok 2020.

Mažice

Třeboňsko nabízí cestu za lidovou architekturou v srdci veselských blat

Unikátní cesta za lidovou architekturou v srdci veselských blat je jednou ze zatím méně známých atraktivit, které svým hostům nabízí turistická oblast Třeboňsko. Takzvaná Zelená stezka selského baroka, oficiální součást mezinárodní sítě stezek a tras pro cyklisty, pěší, jezdce na koních či vodáky Greenways Praha – Vídeň, ovšem rozhodně stojí za návštěvu.

Tančící dům oslavil 20. června 2021 čtvrstoletí.

OBRAZEM: Dům, který nad Vltavou tančí už 25 let

V neděli 20. června oslavil Tančící dům 25 let od svého otevření. Dům se stal jedním z nejvyhledávanějších architektonických skvostů Prahy, přivítal přes tři miliony návštěvníků, patří mezi nejfotografovanější místa v republice a získal za svou podobu řadu ocenění.

Rolandovy omalovánky liberecké architektury.

Divadlo nebo radnici si můžete vybarvit. Skvosty Liberce přibližují omalovánky

Kdo si hraje, nezlobí. Ve školce dětem stačily k radosti pastelky a omalovánky, v posledních letech zažívaly boom i antistresové omalovánky pro dospělé. Liberecký divadelník Michal Maršík posunul tento druh zábavy na novou úroveň. Dětské i dospělé zájemce po architektonických skvostech města pod Ještědem totiž provede rytíř Roland, který je jeho ochráncem.

V další krátkodobé výstavě představí Muzeum papírových modelů jednoho z nejpilnějších a nejznámějších autorů papírových modelů současnosti Ondřeje Hejla.

Muzeum papírových modelů zve na výstavu Ondřeje Hejla

V další krátkodobé výstavě představuje Muzeum papírových modelů jednoho z nejpilnějších a nejznámějších autorů papírových modelů současnosti Ondřeje Hejla. Výstava je průřezem dvacetileté práce konstruktéra papírových modelů.

Architekt Josef Smola, spoluzakladatel Centra pasivního domu.

Zdravý dům znamená dobrý dům, říká architekt Josef Smola

Přemýšlíte o stavbě úsporného a udržitelného domu? Odborníků, kteří ho umějí navrhnout a postavit, není Česku moc. Jedním z nich je architekt Josef Smola, spoluzakladatel Centra pasivního domu. Má přehled o trendech v zahraničí a své zkušenosti předává i studentům na pražské ČVUT.

Jihlavské kulturní instituce oslavily deset let DIODu nasvícením do zelena.

V galerii mohou lidé opět do knihovny i na různé vzdělávací programy

S květnovým otevřením Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě je znovu k dispozici galerijní knihovna, která je zaměřená především na odbornou literaturu. Od 1. června se vrací také edukační programy pro školní skupiny. Stálou nabídku tematických dílen rozšíří nový program Renesance stále živá, který se zaměří na architekturu galerijní budovy. Vybírat může z aktivit i široká veřejnost.

Karel Pařík.

Sarajevo Paříka opěvuje. U nás ho často neznají ale ani sami architekti

/FOTOGALERIE/ Dnes už ve Veliši nežije nikdo, kdo by si Paříkovi pamatoval. Pro místní je ale slavný architekt legendou. Po stopách jeho života se v posledních letech vydalo hned několik historiků, přesto ale jméno autora 110 nejvýznamnějších budov v Sarajevu často neznají ani studenti architektury.

Girlandy zamrzlých pavučin působí téměř magicky, připomínají sněhové vločky. A vědci je dokázali rozeznít

VIDEO: Vědci převedli pavoučí sítě do hudebních tónů. Výsledek je ohromující

Pavouci při svém vnímání okolního světa spoléhají nejvíce na dotek a vnímání vibrací. Jejich těla i nohy pokrývá obrovské množství drobounkých chloupků a štěrbinek, fungujících jako hmatová čidla, která jsou schopná rozeznat nejjemnější rozdíly mezi vibracemi, a předurčit tak pavoukovo chování. Tento princip pomohl vědcům "rozeznít" pavoučí sítě. Poslechněte si je.

Vila Stiassni.

Tipy na víkend 26. až 28. února: Chůzi zpestří pohled na architektonické skvosty

V jihomoravských ulicích se dají najít hotové poklady. Jak? Stačí se podívat na stavby, které je lemují. Třeba Brno nabízí architektonických skvostů v ulicích velké množství. Deník Rovnost proto přináší tipy na procházky, které si užije každý milovník architektury a neotřelých staveb. S dětmi se dá vyrazit také na množství zábavných venkovních tras, a sobotní večer opět zpestří talkshow, tentokrát na téma muzikálu Mamma Mia!

Ruprechtovský větrný mlýn.

Tipy na víkend 26. až 28. února: K vycházce zvou vily i ruprechtovský mlýn

V jihomoravských ulicích se dají najít hotové poklady. Jak? Stačí se podívat na stavby, které je lemují. Třeba Brno nabízí architektonických skvostů v ulicích velké množství. Deník Rovnost proto přináší tipy na procházky, které si užije každý milovník architektury a neotřelých staveb. S dětmi se dá vyrazit také na množství zábavných venkovních tras, nebo na výlet. Na Vyškovsku třeba k ruprechtovskému mlýnu.

Jedenáct bořetických křížů zve k postnímu putování.

Tipy na víkend 26. až 28. února: K vycházce zvou vily, park i bořetické kříže

V jihomoravských ulicích se dají najít hotové poklady. Jak? Stačí se podívat na stavby, které je lemují. Třeba Brno nabízí architektonických skvostů v ulicích velké množství. Deník Rovnost proto přináší tipy na procházky, které si užije každý milovník architektury a neotřelých staveb. S dětmi se dá vyrazit také na množství zábavných venkovních tras, ať už v lednickém parku nebo v postním usebrání zamířit na putování za bořetickými kříži.

Hrad Bítov.

Tipy na víkend 26. až 28. února: K vycházce zvou vily i lovecká stezka Daunů

V jihomoravských ulicích se dají najít hotové poklady. Jak? Stačí se podívat na stavby, které je lemují. Třeba Brno nabízí architektonických skvostů v ulicích velké množství. Deník Rovnost proto přináší tipy na procházky, které si užije každý milovník architektury a neotřelých staveb. S dětmi se dá vyrazit také na množství zábavných venkovních tras, nebo na výlet. Na Znojemsku třeba na vycházku okolím vranovského zámku či po stopách lovecké družiny z hradu Bítova.

Bradlo, Chřiby

Tipy na víkend 26. až 28. února: K vycházce zvou vily i vrch Bradlo

V jihomoravských ulicích se dají najít hotové poklady. Jak? Stačí se podívat na stavby, které je lemují. Třeba Brno nabízí architektonických skvostů v ulicích velké množství. Deník Rovnost proto přináší tipy na procházky, které si užije každý milovník  architektury a neotřelých staveb. S rodinou se dá vyrazit také na množství venkovních tras, třeba na Bradlo. Inspiraci k podpoře dobré věci nabídne benefice Benatury, letos online.

Hledací provede zájemce po místech důležitých pro boskovickou kulturu.

Tipy na víkend 26. až 28. února: K vycházce zvou vily i ztracené srdce

V jihomoravských ulicích se dají najít hotové poklady. Jak? Stačí se podívat na stavby, které je lemují. Třeba Brno nabízí architektonických skvostů v ulicích velké množství. Deník Rovnost proto přináší tipy na procházky, které si užije každý milovník architektury a neotřelých staveb. S dětmi se dá vyrazit také na množství zábavných venkovních tras, v Boskovicích třeba za ztraceným srdcem promítačky.

Petr Polívka.

Ředitelé Karlovarského symfonického orchestru i Kanceláře architektury končí

Přes protesty odborné veřejnosti, například architekty Evy Jiřičné, zaměstnanců, členů spolků i opozičních krajských zastupitelů odvolala v úterý rada města (koalice ANO, ODS a Karlovráci) ředitele Karlovarského symfonického orchestru (KSO) Petra Polívku i ředitele Kanceláře architektury města (KAM) Petra Kroppa.

Energie. Jaromír Kročák vyučuje na ČVUT. Potkávat mladé lidi nezatížené každodenní praxí a byrokracií ho nesmírně těší.

Být pořád sám sebou a podívat se bez obav do zrcadla

Ze svého podkrovního ateliéru má Jaromír Kročák každodenní výhled na budějovickou Černou věž. I přes tvrdé začátky mu práce architekta přirostla k srdci a je pro něj nejen každodenním chlebem i možností seberealizace.

Šéf Kanceláře architektury města Karlovy Vary Petr Knopp

Odvolání visí nad šéfem KSO i kanceláře architektury

O osudu dalších dvou ředitelů příspěvkových organizací bude rozhodovat karlovarská městská rada. Tentokrát jde o Petra Polívku, ředitele Karlovarského symfonického orchestru (KSO), a Petra Kroppa, šéfa Kanceláře architektury města (KAM). Záměr potvrdila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Poznávací stezka po stopách architekta Karla Řepy v Padubicích.

Florbalisté se vydali po stopách významných architektů. Na výlet zvou i vás

/FOTOGALERIE/ Doba nepřeje organizovanému sportování, a tak florbalisté vložili svou energii do vzniku nových poznávacích stezek. Vydejte se po stopách nejvýraznějších osobností pardubické architektury a poznejte Pardubice jinak a v pohybu. Anebo se podívejte na naší fotogalerii, kudy stezka Karla Řepy vede.

Na tomto jedinečném svítidle pracovaly stovky včelích dělnic.

Svítidlo z vosku? Je to jen začátek, říká autor neobvyklých kousků

/ROZHOVOR/ Pilný jako včelka. Toto úsloví sedí na Eduarda Seiberta, který aktuálně studuje na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci v doktorandském programu a za téma své dizertační práce si zvolil vliv umělého osvětlení na zdraví a psychickou pohodu člověka. 

Na tomto jedinečném svítidle pracovaly stovky včelích dělnic.

Svítidlo z vosku? Je to jen začátek, říká autor neobvyklých kousků

/ROZHOVOR/ Pilný jako včelka. Toto úsloví sedí na Eduarda Seiberta, který aktuálně studuje na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci v doktorandském programu a za téma své dizertační práce si zvolil vliv umělého osvětlení na zdraví a psychickou pohodu člověka. 

Atletka PSK Olymp Praha Karolína Černá

Když člověk skáče technicky špatně, často to pak končí bolestí zad nebo kolen

Odchovankyně milevské atletiky Karolína Černá se věnuje trojskoku. Na nedávném prvním kole halové atletické ligy žen skončila na výborném šestém místě. „Ve skákání do písku ale svou budoucnost nevidím, takže v čase mezi školou a tréninky chodím do architektonického ateliéru, kde sbírám zkušenosti s navrhováním domů a interiérů," vypráví atletka a studentka ČVUT v Praze. „Studuji obor architektura a urbanismus na fakultě architektury. Za pár dní obhajuji diplomovou práci, tak snad vše dobře dopadne," věří v úspěšné zvládnutí studijních povinností pětadvacetiletá trojskokanka a s úsměvem na tváři o svém věku dodává: „Ostatní mi většinou tipují méně. Takže aspoň nevypadám mezi soupeřkami v závodě nejstarší."